? Въпроси всякакви ? (2024 г.)

  • 208 746
  • 5 239
  •   1
Отговори
# 4 035
  • София
  • Мнения: 8 945
Не знаех, че има разлики. При нас ги дават и на жените в майчинство.

# 4 036
  • Мнения: 1 197
Мисля, че имаше нещо, свързано с това дали ваучерите по договор се водят социална придобивка или част от заплата. В първия случай не могат да обвържат връчването им с броя работни дни. Майка ми преди няколко години влезе в конфликт с отдел ЧР в предприятието, в което работеше, именно на това основание. И в крайна сметка й изплатиха пълната сума на ваучерите.
Ваучерите няма как да се водят част от заплатата изатова  не са и осигурителен и облагаем доход. Ваучерите са социален разход и затова се уреждат в КТД как да се изплатят.
Има трудови договори, в които пишат, че заплатата е х лв, у лв, от които се изплащат във ваучери. Чела съм такъв договор на моя приятелка, защото не й дадоха половината ваучери преди време. И реално се оказа, че няма основание да спори.

Когато се водят социална придобивка, тогава те могат да ги режат. При нас дават ваучери на всички, дори да си нов служител с два работни дни в месеца.

# 4 037
  • Мнения: 2 970
Има трудови договори, в които пишат, че заплатата е х лв, у лв, от които се изплащат във ваучери. Чела съм такъв договор на моя приятелка, защото не й дадоха половината ваучери преди време. И реално се оказа, че няма основание да спори.
Приятелката ти да информира НАП и Инспекцията по труда, много ще ѝ се зарадват.

# 4 038
  • София
  • Мнения: 7 986
Мисля, че имаше нещо, свързано с това дали ваучерите по договор се водят социална придобивка или част от заплата. В първия случай не могат да обвържат връчването им с броя работни дни. Майка ми преди няколко години влезе в конфликт с отдел ЧР в предприятието, в което работеше, именно на това основание. И в крайна сметка й изплатиха пълната сума на ваучерите.
Ваучерите няма как да се водят част от заплатата изатова  не са и осигурителен и облагаем доход. Ваучерите са социален разход и затова се уреждат в КТД как да се изплатят.
Има трудови договори, в които пишат, че заплатата е х лв, у лв, от които се изплащат във ваучери. Чела съм такъв договор на моя приятелка, защото не й дадоха половината ваучери преди време. И реално се оказа, че няма основание да спори.

Когато се водят социална придобивка, тогава те могат да ги режат. При нас дават ваучери на всички, дори да си нов служител с два работни дни в месеца.
Мисля че го написах много ясно, как ще се изплащат ваучерите е уредено в КТД. Ако там е записано плащат се независимо от отработените дни, значи се изплащат така, ако е писано пропорционално на отработените дни, значи по този начин.

# 4 039
  • Мнения: 1 197
Има трудови договори, в които пишат, че заплатата е х лв, у лв, от които се изплащат във ваучери. Чела съм такъв договор на моя приятелка, защото не й дадоха половината ваучери преди време. И реално се оказа, че няма основание да спори.
Приятелката ти да информира НАП и Инспекцията по труда, много ще ѝ се зарадват.
Тя звъня на Инспекция по труда и в крайна сметка не взе ваучери. Какво точно са й обяснили оттам обаче не знам.

# 4 040
  • Мнения: 2 970
По телефона могат само да ѝ дадат консултация и то аз като съм звънял все на младши експерти съм попадал, дето не знаят всички детайли. За да направят проверка трябва да пусне официална жалба.
Възможно е ваучерите да се дават за отработено време, ако така е договорено, но не е възможно част от заплатата да е във ваучери. Те са социална придобивка и затова са освободени от данъци и осигуровки. Ако част от заплатата се дава във ваучери, това е укриване на данъци. И не толкова от ИТ, колкото от НАП ще се заинтересуват веднага.

# 4 041
  • Мнения: 13 660
Фиш за превишена скорост  има ли срок на давност?
Сега виждам от 16.03.2022г., невръчен е?

# 4 042
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 482
къде се виждат невръчени фишове?

# 4 043
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 233
тук
https://e-uslugi.mvr.bg/services/kat-obligations

Връчени и невръчени.

# 4 044
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 482

"...можете да направите, като въведете тип на документа "ФИШ", "НП" или "СПОРАЗУМЕНИЕ", серия (не се посочва за НП), номер на документа и дължима сума по документа."
аз как да знам номера на документа и сумата по него след като не ми е връчен?

пп. момата в КАТ ми каза да проверявам в КАТ или някой от пътните

# 4 045
  • here and now
  • Мнения: 4 343
Ето тук можеш с ЕГН и номер на СУМПС, номер на ЛК или рег номер на автомобила.
https://e-uslugi.mvr.bg/services/obligations

# 4 046
  • sf
  • Мнения: 10 253
Добре , че стана дума. И аз сега проверих. Имам невръчен фиш. Какво е "плащане с карта чрез ЦВПОС"?  Цъкнах на него, ама сега пише "заявено е плащане" , ама не ми поиска сметка , че да платя.

# 4 047
  • Мнения: 1 483
Мога ли да почистя миялната с таблетка вместо с специален разтвор? Мъжа ми е забравил отново да купи, а вече ми е необходима...
Има таблетки за почистване, които се използват заедно с обикновена таблетка, по време на миене. Аз ползвам на Финиш. Има такива на Феъри и марката на ДМ. Навярно и други марки. Ако нямаш подходящи почиствщи средства, може да пуснеш пропрограма за почистване на съдомиялната ти, без препарат и празна. Съвременните машини имат вградена.
Ох, късно се включвам отново....но..извинявам се!
Пуснах я на самопочистващата програма без никакви таблетки, празна. Аз обикновено точно на ДМ използвам, но нямах в този момент. Нооо...сега изнамерих в шкафа, след дъжд качулка... 🤣 Поне ги извадих на видно място за следващия път.

# 4 048
  • Мнения: 513
Доколкото разбрах, влезеш ли да си провериш фишовете се водят вече връчени.

# 4 049
  • sf
  • Мнения: 10 253
Не ми е проблем това. Но как да го платя онлайн се чудя, че даже не знам къде се ходи за плащане, в КАТ,ли?! ,Сега ми излиза "заявено плащане", ама как, на кого, нямам идея. 😆

Общи условия

Активация на акаунт