Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 13

  • 15 183
  • 435
  •   1
Отговори
# 330
  • Бургас
  • Мнения: 4 110
За мен е просто, ако всички съседи съдействат и сами установим какво става, ние сме десетина апартамента само, с около 15-20 живущи, не е толкова трудно да решим да сменим всички водомери с дистанционни….разбира се, ако следващия месец е същото, ще се наложи да се обърнем към ВиК, но се съмнявам процедурата по проверка и евентуална подмяна на водомери да е бърза и ефективна.. не знам за смях или за плач е, но инкасаторката ме посъветва да ходя посред нощ в мазата при главния водомер да видя върти ли се, докато народът спи… сериозно обмислям някоя почивна сутрин в 5-6ч да го направя

# 331
  • Мнения: 11 887
Кооперацията ни е строена 2003г, значи водомерите са над двадесетгодишни, проверки никой никога не е правил, инкасаторката каза, че ако някой не я пусне доброволно, само с прокурорска заповед можело принудително
Как над 20-годишни?! Всички са незаконни тогава. Уредите имат срок за използване 10 години. След това се свалят и минават на метрологична проврка, издава им се документ или за по-лесно просто се подменят с нови.
Когато има уред с изтекъл 10-годишен експлоатационен срок от дружеството са длъжни да изпратят уведомление за това, Дава му се гратисен срок за подмяна. Ако подмяната на уреда не бъде извършена или старият не мине на проверка, на абонатът започва да се начислява служебно количество вода.
Няма ваша инкасаторка, няма наша. Има един закон и той важи за цялата държава.
Това за прокурорската заповед не е вярно. Дори домоуправителят с двама свидетели може да влезе и има  право да влезе, ако е законно избран и регистриран в общината.

# 332
  • Мнения: 15 425
Чета, че Софийска вода сменя водомерите с дистанционни.
https://www.sofiyskavoda.bg/uslugi/vodomeri/montazh-na-vodomeri- … ncionno-otchitane
Не е ли възможно с решение на ОС да се направи тази смяна.
Ако пък наистина не са тествани или сменяни повече от 10 години има и причина за смяна.

# 333
  • Мнения: 69 283
И ако пере на нощна с отложен старт..какво точно ще разбереш като слезеш в мазата?

# 334
  • Мнения: 11 887
Чета, че Софийска вода сменя водомерите с дистанционни.
https://www.sofiyskavoda.bg/uslugi/vodomeri/montazh-na-vodomeri- … ncionno-otchitane
Не е ли възможно с решение на ОС да се направи тази смяна.
Ако пък наистина не са тествани или сменяни повече от 10 години има и причина за смяна.
Много са им високи цените на Софийска вода.
На топлинните сччетоводители са по-ниски и то поне 2 пъти.

# 335
  • Бургас
  • Мнения: 4 110
Ние сме в Бургаската провинция, никога не съм чувала някой да е потърсен от ВиК за проверка или смяна на водомер, предполагам нормативна уредба и практика са две различни вселени
Teta, наивно вярвам, че нямам съседи с обсесивна мания да перат с отложен старт в 5 сутринта, на мен никога не ми е минавала такава мисъл през кратуната, все пак понякога пералните се чуват и не искам да будя никого

# 336
  • Мнения: 69 283
При нас ги сменят на 10г.
Може просто да не помниш..забравя се.

# 337
  • Мнения: 11 887
То сигурно в половин България е така. Пълен хаос.

# 338
  • Мнения: 15 425
При нас са изпълнителни. Този месец смениха водомера на съседката, по искане на ВиК, защото са минали 11 години от поставянето. Преди 3-4 години сложиха дистанционни на много сгради на 100%. И цената на водата ни е добра - 5.03 лв. Wink

# 339
  • Бургас
  • Мнения: 4 110
Моят водомер не е сменян със сигурност, всеки месец го снимам, та му знам и кътните зъбки… пише произведен в България 2002г., а и има навъртени около 2000 куб за 20 години, ако беше сменян щяха да са наполовина поне, обаче това ми дава надежда, че има шанс да сезираме ВиК и да ги принудим да сменят на всички водомерите, по неволя ще трябва да прочета наредбата

# 340
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 366
не можете да "ги принудите", водомерите са ваша собственост и се сменят за ваша сметка.

или викате фирма за метрологична проверка на място.

# 341
  • Мнения: 2 987
За "Софийска вода" не ми се коментира направо... в сегашното ни жилище се нанесохме в края на 2021 г. Оттогава инкасаторката е все една и съща, минава на 3 месеца, всеки път изпращам данни и снимки на водомерите по вайбър (тя така иска) и на предишното минаване ми пише, само стария водомер да си смените, че е изтекъл през 2022. Е ти сега ли го видя това, що за глупости. Нито известие съм получила, нищо. Звъннах в "Софийска вода", пратили двама господа вкъщи, искали мъжа ми да им даде пари на ръка, държали се грубо и миналата седмица идва съседът отдолу да ми каже, че тече при него. Като пусна топлата вода в банята, тече. Викнах моите майстори и се хванаха за главата. Онези специалисти от "Софийска вода" сменили не само студения водомер, който е изтекъл, ами и топлия, който е сложен 2021, и не го затегнали и протекло. Трябва да си видя протокола какво е вписано и ще пусна жалба. Такава мърлящина, нямам думи просто.

# 342
  • Мнения: 11 887
За "Софийска вода" не ми се коментира направо... в сегашното ни жилище се нанесохме в края на 2021 г. Оттогава инкасаторката е все една и съща, минава на 3 месеца, всеки път изпращам данни и снимки на водомерите по вайбър (тя така иска)
Скрит текст:
и на предишното минаване ми пише, само стария водомер да си смените, че е изтекъл през 2022. Е ти сега ли го видя това, що за глупости. Нито известие съм получила, нищо. Звъннах в "Софийска вода", пратили двама господа вкъщи, искали мъжа ми да им даде пари на ръка, държали се грубо и миналата седмица идва съседът отдолу да ми каже, че тече при него. Като пусна топлата вода в банята, тече. Викнах моите майстори и се хванаха за главата. Онези специалисти от "Софийска вода" сменили не само студения водомер, който е изтекъл, ами и топлия, който е сложен 2021, и не го затегнали и протекло. Трябва да си видя протокола какво е вписано и ще пусна жалба. Такава мърлящина, нямам думи просто.
Защо ѝ  изпращаш снимки, а не си направиш една регистрация на клиентския портал на Софийска вода и всеки месец ще имаш една седмица, през която ти да си подадеш показанията и то всеки месец. Съвсем елементарно е. Даже имат и приложение за телефон, през което може да се прави. То подсеща кога трябва да се подадат показанията.

https://www.sofiyskavoda.bg/login

Пускаш ги един път в годината да си засекат те, както е по закон, и това е.

# 343
  • Мнения: 2 987
Петя, в старото ми жилище подавах месечен самоотчет. След ковид масово поне в нашата част на квартала не влизат изобщо инкасаторите, на бележката за отчет пишат да пращаме по вайбър. Това ми е реалният отчет, дето съм длъжна да ги пусна поне веднъж годишно в имота. Пускам ги "снимково" на всеки 3 месеца. Потреблението ни е стабилно, удобно ми е така, сметките ми почти нямат отклонения спрямо прогнозните.

# 344
  • Мнения: 11 887
Петя, в старото ми жилище подавах месечен самоотчет. След ковид масово поне в нашата част на квартала не влизат изобщо инкасаторите, на бележката за отчет пишат да пращаме по вайбър. Това ми е реалният отчет, дето съм длъжна да ги пусна поне веднъж годишно в имота. Пускам ги "снимково" на всеки 3 месеца. Потреблението ни е стабилно, удобно ми е така, сметките ми почти нямат отклонения спрямо прогнозните.
Това си е желание на инкасаторката и не е обвързано със законодателство. .Аз не използвам това приложение и не желая да го използвам. Кой ще ме накара?
Същото е и с бележките по вратите: веднъж съседите оставили бележка с показанията, но на нея не написали за кой апартамент е. Бележката се отлепила и паднала пред нашата врата. Мързеланата-инкасаторка, понеже е много умна , написала техните показания на нас и анулирала моите, подадени през клиентския портал. А техните водомери са с много по-малко натрупани кубици. Познай каква каша създаде тази за всички хора. То жалби, то преизчисления....
Има сайт, клиентски телефон и приложение. Никакви бележки и вайбъри.

Общи условия

Активация на акаунт