Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 13

  • 15 201
  • 435
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 11 887
Аз така и не разбрах от ЗУЕС на кого се плаща тази глоба 😊🤣
Ето, утре съм нарушила нещо и как да знам  кой ще ме санкционира, как е доказано, че подлежа на санкция и на кого да дам парите 😂😂😂

# 361
  • Мнения: 69 283
В НП ще е посочена сметката по която да се преведе сумата.

Министърът на РРБ не знам кои лица е упълномощил, в накое съд.решение ще пише кой е актосъставител и кой административно наказващ орган...

# 362
  • София
  • Мнения: 3 972
Пише в ЗУЕС - някъде член 57 или следващите, кой констатира нарушението и кой налага глобата.

# 363
  • Мнения: 4 226
ЗУЕС не се прилага избирателно, а "стъпково ", според възникналите проблеми, жалби и санкции. Ако имате застраховател още по-добре.
Примерът с наводнената аптека го дадох умишлено като щета с висока стойност на поражения.
Аварията се отстранява "немедленное", но дали при последващ цялостен ремонт ще се впише като адекватна или ще претърпи промяна, отговор имат компетентните органи. За фризовете, еснафщината и избягване на задължения и отговорности, писах и няма да се повтарям. С такива "елементи" - споровете се решават в съда или с кмета.

# 364
  • Бургас
  • Мнения: 1 724
ЗУЕС не се прилага избирателно, а "стъпково ", според възникналите проблеми, жалби и санкции.
например, зимата в форума често се оплакват от капещи климатици върху друг климатик, замръзва и живота върху който капе му се намаля живота - проблема се оправя лесно с автовишка и общината има такава
Климатик имат доста хора, общината защо да неможе да натисне домоуправителите да си оправят това
иначе ако им пишеш, ще дойдат и ще кажат - да капе, поискайте съдействие от домоуправител и до там, а дали ще е оправено след 6 месеца, година - никой не го интересува

# 365
  • Мнения: 4 226
За климатиците има решение и по ЗУТ и по ЗУЕС.

Има ли сградата предвидено отводняване/заустване/ и какво?
Взето ли решение на ОС на ЕС къде и изобщо дали  да се монтират, спазени ли са правилата.
Коя фирма,, изпълнител го е сторил и дали каптирането е правилно.
При жалба до обшината се взема под внимание.
Тук може да се вземе под внимание дали" Гошо" си е монтирал подгряваща тава или е спестил , предложена ли му е, каптиран ли е Клима или от балкона му висят ледени висулки, които той не обезопасява.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 14:24 от niljaniljo

# 366
  • Мнения: 216
И разбира се, дали сме се застраховали. Тук 90% не са, за това смелата домуоправителка Петя Иванова е взела властта, не иска такса и много мрази да не я слушат, да са курназ по селски🤣.
Сега сериозно, не се поддавайте на всякакви казал рекъл, има си служби в общината, отиваш, на рецепция обясняваш и те насочват. Пишеш си въпросите стегнато и си излагаш казуса, толкова.

# 367
  • Бургас
  • Мнения: 4 111
Тази сутрин в 5.30 се курдисах в мазата да проверявам общия водомер, ами леко си се въртеше, може би е права инкасаторката, че нейде има теч, но защо на индивидуалните водомери никой не е отчел тези кубици, с изключение на един необитаем апартамент, всички си отчетоха уж показанията

# 368
  • София
  • Мнения: 3 972
Може някой да пере на нощна тарифа или да пуска съдомиялна. Малко е съмнително обаче. По-скоро нечие казанче тече, ако няма мокри стени от спукана тръба. Съседите под празният апартамент също да се ослушват за звуци от течаща вода в тоалетната и банята.
bur02, минете и питайте съседите. Каса ви всички.

# 369
  • Мнения: 4 226
Може някой да пере на нощна тарифа или да пуска съдомиялна. Малко е съмнително обаче. По-скоро нечие казанче тече, ако няма мокри стени от спукана тръба. Съседите под празният апартамент също да се ослушват за звуци от течаща вода в тоалетната и банята.
bur02, минете и питайте съседите. Каса ви всички.
Ами може. В БГ няма изисквания за Руецайт.
Дали нечие казанче тече се отразява и  в двата случая. На общ входящ водомер и  при коректно подадени данни и допускане в имота за сваляне на данни.
Обикновено има по няколко "еснафа", с мислене да удари  кьоравото. ". При решение на ЕС или нотариална покана, бързо влизат в релси и напасват мисленето.

# 370
  • Мнения: 11 887
Пише в ЗУЕС - някъде член 57 или следващите, кой констатира нарушението и кой налага глобата.
Дай да видя!  😀Пише за професионалните домоуправители.

И разбира се, дали сме се застраховали. Тук 90% не са, за това смелата домуоправителка Петя Иванова е взела властта, не иска такса и много мрази да не я слушат, да са курназ по селски🤣.
Сега сериозно, не се поддавайте на всякакви казал рекъл, има си служби в общината, отиваш, на рецепция обясняваш и те насочват. Пишеш си въпросите стегнато и си излагаш казуса, толкова.

Ти какво?! Нещо имаш против мен ли без да знаеш какво правя или си от онези селянки, които си мятат боклука през терасата?
Приеми, че все още има хора на тази земя, които могат да извършват нещо добро безплатно. Също така приеми, че хората от нашето входче не искат да ме сменят, въпреки, че аз се поуморих вече. Преди няколко години ‘ взех властта’ , за да сменя човека преди мен, че никой не искаше.
Предлагам ти да си по- сдържана по темата и да намалиш малко злобата, която не разбрах от какво е предизвикана.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 18:26 от petiaivanov

# 371
  • Бургас
  • Мнения: 4 111
Не знам нормативно или само не, но и в Бг знам, че не се шуми от 22 до 6, на мен съседи са ми правили забележка за шум от пералня и велоергометър в ранни сутрешни часове и вече винаги се съобразявам

# 372
  • Сф
  • Мнения: 10 781
Не знам нормативно или само не, но и в Бг знам, че не се шуми от 22 до 6, на мен съседи са ми правили забележка за шум от пералня и велоергометър в ранни сутрешни часове и вече винаги се съобразявам
22 до 8 .

# 373
  • София
  • Мнения: 3 972
petiaivanov, два пъти се връщах - не виждам да пише само за професионалните домоуправители. Главата е за всички - собственици, ползватели, членове на УС и КС, избрани и професионални. Не съм юрист, не се заяждам, но наистина моля да ми покажете, от къде следва, че тези членове са само за професионални домоуправители.
"...
Чл. 57. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Установяването на нарушенията се описва в протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици и/или ползватели, а при отказ от страна на управителя, протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели. Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата или период и място на извършеното нарушение.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) В случаите, когато се установяват нарушения, извършени от член на управителния съвет (управителя) или на контролния съвет, протоколът се съставя от контролния съвет. Когато в етажната собственост няма избран контролен съвет, протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели.
..."

# 374
  • Мнения: 69 283
Нарушенията които са изброени там, са разделени на две...даже на три...в зависимост кой съставя акта и кой издава НП.
Първо са описани всимки видове нарушения.
После е описан редът който важи за всички- с протоколите.
Накрая за отграничени за кое нарушение кой съставя акта и кой орган издава НП.

1. Едните актовете се правят от общински служители.
2. Вторите от областната администрация...за нарушения по чл.56а.
3.актове за нарушения по чл 56в - от МРРБ..

За всяко нарушение си пише кой съставя акта.

Общи условия

Активация на акаунт