Работа, CV-та, HR-и, съвети - 92

  • 24 415
  • 630
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 3 846
Лошото е, че положението понякога е “царя дава, пъдаря не дава”.
В старата ми фирма мениджърката ми не искаше да плати месечния абонамент за градски транспорт на колежка, която напуска, защото нямаше да работи цял месец. При подаването на молбата си за напускане тя се беше съгласила да не си взима останалата отпуска, а да й я изплатят. Обаче след този номер тя каза, че няма как да идва на работа след като няма платена карта за ГТ и си пусна цялата отпуска. Мениджърката ми сама си направи сечено, защото тя беше с 1 месец предизвестие и около 12-15 дни отпуска. Реално работи много малко и не успя нацяло да си предаде работата. Това за едни 50 лв. Можеше да й предложи да си вземе карта за 10 пътувания или да й осребрява билетчетата като толкова й е зор да не ощети фирмата с 20-25 лв, но не. Много беше грозно. Дребнава работа.

# 511
  • Мнения: 29 844
Само че отпускът по време на предизвестие може да бъде отказан. Явно шефката й не е знаела тази подробност. Но иначе да, дребнаво е.

# 512
  • Мнения: 1 456
Той може, но забелязвам, че даже някакви големи фирми имат направо психическа бариера да изплащат отпуски, голяма болка, голямо чудо. Та, в повечето случаи май предпочитат да ги използваш, нищо, че е все тая...

# 513
  • Мнения: 29 844
Понеже са наясно, че по време на предизвестие няма да направиш чудеса от храброст и обикновено не са назначили нов човек, който да се обучава, та затова....

# 514
  • Мнения: 3 846
Само че отпускът по време на предизвестие може да бъде отказан. Явно шефката й не е знаела тази подробност. Но иначе да, дребнаво е.

Явно не е знаела, че може да й я откаже.

Той може, но забелязвам, че даже някакви големи фирми имат направо психическа бариера да изплащат отпуски, голяма болка, голямо чудо. Та, в повечето случаи май предпочитат да ги използваш, нищо, че е все тая...

В този случай искаха да си работи, защото и аз напусках в този месец. Беше Декември месец, имаше много работа + ги чакаше ревизия първите дни на Януари. При мен обаче беше пълен и нямаше такова заяждане за дребни стотинки.

# 515
  • Мнения: 13 248
А, щом им е било толкова важно да икономисат от тъпата карта за транспорт, явно са се поблазнили от по-голямата икономия от отпуската дето иначе ще изплащат. Не е много разумно щом им е била необходима, но то и първото с картата не е най-умното нещо...

# 516
  • Мнения: 1 468
Ваучерите за храна не са част от заплатата! За справка - ЗКПО в частта за социалните разходи.
Всяка фирма може по различен начин да дава или не ваучери, това се решава вътрешно. Ако е прието да се дават ваучери на хора в болничен, може, ако е прието да не се дават - също не е незаконно. Условието е да важат едни и същи правила за всички служители.

# 517
  • Мнения: 2 956
Те не са, ама много работодатели като правят оферта и ги броят за част от сумата, за която сте говорили, а не над нея, това казваме.

# 518
  • Мнения: 29 844
Да,не са заплата, социална програма са, но са част от възнаграждението на работника.

# 519
  • Мнения: 13 248
Работникът/служителят работи за да изкара едни пари. Обещават му еди колко си на месец че ще взема и той си прави сметката с тази сума. Дали част от нея ще му е ваучери или признати разходи, накрая като удари чертата, този човек го интересува какво ще получи дето да го похарчи за себе си и нуждите си. Така че си прави сметката за цялото нещо което получава, защото което не получи ще трябва да си го плати отделно.
Да, ваучери, карти за транспорт, ДЗО и бонуси не са част от договорената заплата per se, но реално са част от това срещу което човек се съгласява да работи.

# 520
  • Мнения: 29 844
Така е, но си прави сметка, като се "пазари". Може да каже, искам 2 хил. чисто, пък, ако има ваучери и карти допълнително, добре дошло. Но пък може и да е навит на 2 хил. с включени ваучери. Тогава няма на кого да се сърди, че така се е договорил.
Същността на соц. програма е, че трябва да е еднаква за всички, т.е. ако на всички дават по 200 лв. ваучери, независимо от това дали си бил в отпуск или не, то важи за всички. Не на мен ми дават, като съм била в отпуск, щот съм приятелка с шефката, ама на теб не, понеже не си й симпатична.....

# 521
  • София
  • Мнения: 17 869
Ваучери за пенсия.

# 522
  • Мнения: 13 248
Пазари се човек ако е толкова незаменим че може да поставя негови си условия...
Реално малко от кандидатстващите за работа имат лукса те да казват кое как да им е вписано в трудовия договор, че същите приказки ги виждам често и за това в чия полза да е предизвестието и разни такива.

# 523
  • Мнения: 3 554
След изтичане на изпитателния срок, договорът става безсрочен. След нова може ли с някакъв анекс да се сложи нов срок на изпитване, нова длъжност ли се вписва, какви случаи има?

# 524
  • Мнения: 15 003
Може с анекс за промяна на длъжността (към такава, каквато не си заемал досега в тази фирма), но все пак трябва и служителят да го разпише този анекс.
Аз съм подписвала такъв анекс, но нямах изпитателен срок за новата длъжност - ейчарката не била включила такава точка и никой не обърна внимание на това.

Общи условия

Активация на акаунт