В момента чета ... 89

  • 37 345
  • 614
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 25 916
А нужно ли е изобщо да се сравняват различните автори на база кой е по-по-най?
Все пак говорим за изкуство и нашите индивидуални възприятия, а не за спортни постижения.

# 331
  • Мнения: 36 994
За мен фантастичният елемент в Тъмна материя беше изключително нереалистичен, ненаучен и абсурден.
Знам, че всеки автор може да си измисля правила, но тези бяха против всяка логика.

# 332
  • Мнения: 465
Слушам "Box" на Легберг и Фексеус - скука. Стереотипи, скучни герои, които сме чели и препрочитали къде ли не, тъпи диалози и за капак - действието тече изключително мудно. Върви към слаба оценка.
Чета "Малкият приятел", добре върви. Харесвам Тарт, "Щиглецът" е страхотна книга, "Тайната история" беше наивна и някакси недостоверна на моменти, но написана красиво.

 
За мен фантастичният елемент в Тъмна материя беше изключително нереалистичен, ненаучен и абсурден.
Знам, че всеки автор може да си измисля правила, но тези бяха против всяка логика.
Има правила във фантастиката? Не е сред любимите ми жанрове, но не съм съгласна, че трябва да бъде реалистична, научна и... достоверна.

# 333
  • София
  • Мнения: 23 177
Вече мислех, че само аз не съм харесала BOX. 😃

# 334
  • Мнения: 10 543
Box ми хареса, но на мен ми беше интересна заради описанието на живота сега в Швеция и заради менталиста.

# 335
  • Мнения: 10 761
Аз чета в момента "Размяната" - продължението на "Фирмата" на добрия стар Гришам Simple Smile
Мисля, че добре се е справил. Много ми е приятно - все едно съм се завърнала в юношеските си години Simple Smile

# 336
  • Мнения: 36 994
Скрит текст:
Слушам "Box" на Легберг и Фексеус - скука. Стереотипи, скучни герои, които сме чели и препрочитали къде ли не, тъпи диалози и за капак - действието тече изключително мудно. Върви към слаба оценка.
Чета "Малкият приятел", добре върви. Харесвам Тарт, "Щиглецът" е страхотна книга, "Тайната история" беше наивна и някакси недостоверна на моменти, но написана красиво.

 
За мен фантастичният елемент в Тъмна материя беше изключително нереалистичен, ненаучен и абсурден.
Знам, че всеки автор може да си измисля правила, но тези бяха против всяка логи
ка.
Има правила във фантастиката? Не е сред любимите ми жанрове, но не съм съгласна, че трябва да бъде реалистична, научна и... достоверна.
[/quote]

Да. Винаги е имало, ако е научна фантастика.

Ако става дума за някакъв поджанр, тогава може и да няма.
Между другото, нали знаете, че фентъзи и фантастика са отделни жанрове?

# 337
  • Мнения: 465
Знам, ако фантастика чета рядко, то до фентъзи въобще не припарвам, или въпросът беше реторичен? Всъщност, въобще не възприех "Тъмна материя" като научна фантастика, по-скоро като трилър мистерия, не че едното изключва другото, де.

# 338
  • Мнения: 10 543
По отношение на жанровете ми беше интересно да открия, че съществуват такива като гримдарк фентъзи, както и роментъзи (нищо, че последния не е по моя вкус)
Скрит текст:

А Джо Абъркромби - ако не беше толкова описателен в кървавите сцени и те да са толкова много, щеше да бъде един от най-харесваните от мен автори. Е, и така въпреки тези забележки ми харесва достатъчно много.

# 339
  • Мнения: 36 994
Точно ключовият момент на финала, който претендира да е научна фантастика, е тъп
Скрит текст:
- имам предвид това с клонингите.
Защото според правилата, които авторът сам си е задал, светът трябва да се напълни с клонинги - и не само на главния герой, а и на останалите, които използваха машината.
Ако това бъде изцяло премахнато, историята ще се подобри донякъде, но авторът вероятно е възнамерявал това да е най-интересното и провокативно нещо в сюжета.

На Джо Абъркромби често са по средата между фентъзито и фантастиката (като в случая става дума не за научна, а за постапокалиптична). Така както уж си е фентъзи, изведнъж се оказва, че има механични дракони, останали от древността или радиоактивни зони, или други неща от този тип. Не го мразя като автор, но и не ми е любим.

# 340
  • Sofia
  • Мнения: 1 440
Аз продължавам със "Железен пламък" на Ярос, но ми върви бавно поради липса на време. Приятна ми е и тази книга, просто не ми се чете нищо, което да изисква съсредоточаване.

Когато съм на разходка пък слушам "Box" на Легберг и Фексеус. Не е нещо уау, но става за слушане.

По "Тъмна материя" са пуснали по Apple TV сериал. В главната роля е Джоел Еджъртън, на когото много симпатизирам Simple Smile Понеже не планирам да я чета, мисля да изгледам сериала поне.

# 341
  • Мнения: 4 497
В момента чета и почти привършвам "Епохата на автократите" на Гидиън Рахман. Изключително интересно четиво! Книгата изследва как и защо в различни държави по света на власт се установяват авторитарни лидери с диктаторски наклонности, дошли на власт по наглед демократичен път. Путин, Тръмп, Си Дзинпин, Ердоган, Орбан, Дутерте, Болсонаро и други са обект на внимание в нея. Авторът  проследява развитието им и посочва приликите и разликите между тях. Книгата е много добре структурирана, основана на задълбочени проучвания ( също множество интервюта с различни лидери, политици, журналисти и общественици) и достъпно написана. Горещо препоръчвам на тези, които обичат да четат и различна от художествена литература.
Допадат ми книги, които са с добър анализ и провокират такъв. Ще проверя за тази, звучи интересно.
Наскоро приключих “Хората на Путин” покрай засиления ми интерес към съвременна история. Мисля, че съм изчела всички биографии на Путин и някои свързани с управлението му книги, но нямах големи очаквания към тази книга. Струваше ми се, че ще се ограничи с повърхностно представяне на по-известните фигури, свързани с него. Бях повече от изненадана да прочета много добър анализ и аргументация на причинно-свързани процеси и събития, простиращи се и извън Русия (България също се споменава на няколко места). Автор е журналистка от ФТ, живяла в Русия и интервюирала лично някои от по-значимите лица в книгата. Силна препоръка за всички, които не са безразлични да разберат някои от процесите от световната история и политика. Книгата не е политизирана и обхваща периода до 2020 г. Ще ми е интересно да прочета и анализ на последните години. Въпреки съдбовните катаклизми от последните години след това, тезите се оказват аргументирани и към датата на издаване.

# 342
  • Мнения: 1 659
Това е много полезно за мен мнение, точно защото поради сходни предубеждения отбягвах това заглавие, но сега вече мисля да я взема за сина ми,  на него ще му бъде особено интересна.

# 343
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 917
Tsugumi_, а чела ли си "Вова, Володя, Владимир Путин", Кристина Курчаб-Редлих? Аз съм си я взела, но до сега чака и време и настроение.
Аз мъча "18% сиво". Честно казано не мога да разбера защо е написана? И преди имах проблем със странните дълги безглаголни изречения, сега вече се намеси и фекална история, и една марихуана и изобщо не знам защо е такава историята? Почти към края съм и не намирам нищо, за което да се захвана и да кажа ей това ми хареса.

# 344
  • Мнения: 4 497
Tsugumi_, а чела ли си "Вова, Володя, Владимир Путин", Кристина Курчаб-Редлих? Аз съм си я взела, но до сега чака и време и настроение.
Аз мъча "18% сиво". Честно казано не мога да разбера защо е написана? И преди имах проблем със странните дълги безглаголни изречения, сега вече се намеси и фекална история, и една марихуана и изобщо не знам защо е такава историята? Почти към края съм и не намирам нищо, за което да се захвана и да кажа ей това ми хареса.
Да, чела съм. Неговите биографии не са особено добри, според мен (изпадат в пристрастност, а някои дори в тенденциозност), но тази е може би една от добрите между тях.

“18% сиво” четох по време на една платформа, в която си предавахме книги. Карабашлиев бе още в САЩ и експлоатираше тази тема.
По случайно стечение на обстоятелствата имам поглед върху кампанията около неговото име и за мен той е успешен пазарен продукт, в какъвто не очаквах да се превърне към момента на “18% сиво”. Аз нямам интерес към творчеството му изобщо. (Дъщеря ми трябваше да пише за НВО по неговите “череши”.)

Последна редакция: сб, 11 май 2024, 16:36 от Tsugumi_

Общи условия

Активация на акаунт