В момента чета ... 89

  • 34 518
  • 586
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 465
Приключих ,, Четецът,, . Книгата не е нова ,но е преиздадена с нова корица. Преди много години съм гледала филма,и затова ми беше интересно да прочета и книгата. Той е на 15г. , когато среща Хана 20 г по-голяма от него. Тя е първата му любов и в буквален и интимен и всякакъв смисъл. Книгата е написана в аз форма като дневник на главния герой. Честно казано ми се прииска втора книга от гледната точка на Хана. Фин, елегантен стил на писане почти без пряка реч. До последно обаче си мисля, че ако тя не беше направила първата крачка нямаше да го травмира доживот. Ако някой друг я е чел ще се радвам да ми сподели своето мнение.
За мен любовната история беше второстепенна. Тя е нещо като "портрет" на личността на Хана - маниите ѝ, историята ѝ и връзката им с това, което според мен е същността на книгата, а именно колко са виновни и отговорни неуки хора като нея, играли важна роля в концентрационните лагери и получили присъда. Хубава е книгата, не е повърхностна, оставя с пълно право отворени доста въпроси, които би могъл да си зададе читателят.

# 436
  • София
  • Мнения: 14 875
Честит празник на славянската писменост и култура! В тон с него довърших "Рана" - сърцераздирателен роман, душата ти се свива, а не можеш и не можеш да спреш да четеш. Такава мъка, болка и ужас са събрани между страниците, на моменти спирах да се освестя.
С "Бежанци" не може да се сравнява - тук е по-скоро философско-исторически поглед върху този страшен период от нашата история, там е широкомащабна семейна драма, подобна на Талевите романи.
Но много ми хареса, браво на Карабашлиев, получило му се е този път.

# 437
  • Галифрей
  • Мнения: 4 366
Честит празник на всички! Любимият 24 май ❤❤ 🌹🌷 Минах през панаира на книгата и си купих автобиографията на Георги Парцалев  и Татяна Лолова. Мой много любими актьори, гледала съм документалки и стари записани представления с тях. Снимката е моя


С удовоствие почвам да в чета.

# 438
  • София
  • Мнения: 2 066
Рядко, в прозорец от по-малко от 5 г. - ми се препрочита нещо, което, втория път, искам да мина бавно с повече размисъл върху сюжет и герои и от време на време - без да ми е в ръцете - да "участвам" в нея.
Стара е, апокалиптична, за вирус, доста дебела. Няма да е спойлер - но да река, че хепиендите по отделни линии в сюжета и някои герои, са редки.
Хубаво написана, емоционален език (преобладаващо тъжен), добра история; пълнокръвни герои - с преплитащи се животи.
Може да има непрочели я - та, говоря за Fredrik.T.Olsson - Краят на веригата (2013)
ПП. И една доста подобна (но по холивудски динамична) и - както знаем - добрите все се отървават: Дийн Кунц: Призрачни огньове. (Дебела, приятна за четене, доста пародия има в сцени и разговори; самата осн.идея е тип гротеска.)

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 14:34 от EmBrother

# 439
  • София
  • Мнения: 23 156
Прочетох "Холандската къща". Добре е написана книгата, увлича, но на мен не ми хареса как свърши. Да кажем, че по-различен тип възмездие си представях аз. Grinning Може би заради високите оценки имах твърде големи очаквания, но няма да влезе в моя топ 5. Оценка 4/5, даже малко я повдигам.

Сега чета - "Месец под вишневия цвят".

# 440
  • Мнения: 1 866
Прочетох две много приятни книжки, които препоръчвам тук: Музата на Виена и Мадам Пиаф и песента на любовта.
Биографични и определено обогатяващи:)
Сега съм на крими вълна "Най-тъмната вечер" - не мога да я оставя...

# 441
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 517
Чета Попитай ме отново - Мери Бет Кийн. Много ме увлече и буквално не мога да я оставя. Остават ми стотина страници, а не искам да свършва. Какъв ли ще е финалът? 🤗

# 442
  • Мнения: 4 496
Опитвам се да си спомня заглавието (от една дума) на книга, руска съвременна проза, авторката е жена, а темата е трудната съдба и живот на подрастващите.
Ако не се лъжа, Happy Mijjj я беше чела. Задавам въпроса си тук, защото беше обсъждана и харесвана книга.

# 443
  • Мнения: 10 758
"Разкази" на Наталия Мешчанинова на мен много ми беше харесала. Силна книга с документални и автобиографични елементи, сурово огледало на съветската действителност в провинциален Краснодар от 80-те години.
Другата много харесвана в жанра е "Стъклената градина" на Татяна Цъбуляк.
За жалост мен не ме намери в подходящия момент ... По-нататък ще ѝ дам още един шанс.

# 444
  • София
  • Мнения: 6 187
Аз много харесах Стъклената градина.
Видях, че е излязла нова кнога на Алена Моренщайнова - Ноември. По описание е много тежка. Не знам дали имам сили да я понеса точно сега. То даже Хана още ме съм прочела.

# 445
  • Мнения: 4 496
Благодаря много!!! ❤

# 446
  • Мнения: 10 758
Аз много харесах Стъклената градина.
Видях, че е излязла нова кнога на Алена Моренщайнова - Ноември. По описание е много тежка. Не знам дали имам сили да я понеса точно сега. То даже Хана още ме съм прочела.

Ау, вярно ли??! Специално за нея ще отида на Панаира!

За нищо, Tsugumi_ Hug

# 447
  • Мнения: 1 648
И двете споменати - "Разкази" от Н. Мешчанинова и "Стъклена градина" от Т. Цъбуляк са много въздействащи и запомнящи се. Към тях добавям и "Щастливи падения" от Е. Белорусец, те са повече очерзи, описващи живота на хората в зараждането на конфликта Украйна-Русия, който в момента тормози целия свят и си заслужава да се прочетат.

# 448
  • Мнения: 636
Ех, вече бях на Панаира, но не знаех, че “Ноември” е излязла. Ако имам пак път натам ще я взема и аз.

За почитателите на Тилие - една от дамите от издателството, която беше на шатрата им на Панаира ми каза, че третата книга в момента се превежда 🥳

# 449
  • Мнения: 10 518
Това последното е много добра новина. Има доста … интересни неща в последната книга, не е никак за пропускане - за който е чел първите две, или дори само втората.

Общи условия

Активация на акаунт