Козунак

  • 15 280
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 409
Мами дайте някоя хубава рецепта за козунак

# 1
  • Мнения: 577
http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=1115
аз го приготвям по тази рецепта и в кьщи много ни харесва Peace
а тук малко полезно инфо за приготвянето
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.2603.html

# 2
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей berni! Simple Smile

Аз ти предлагам този: http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=249.msg1159#msg1159

Миналата година доста момичета го опитаха за Великден и мисля, че бяха доволни!  bouquet

# 3
  • Мнения: 6 243
Козунакът на Наталина е суперрррррррррр! Няма да съжаляваш.

# 4
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Записвам се в темата, тази година ще пробвам да направя в домашни условия сама  newsm78 Peace

# 5
  • Мнения: 483
natalyna,
дали ще може тестото да се замеси в машина за хляб?

# 6
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Разбира се че може - аз много често правя така. Само че ако имаш малка машина като мен, ще трябва да намалиш количеството на продуктите. А и е добре в началото да гледаш каква е консистенцията, защото количеството брашно е приблизително.  bouquet

# 7
  • Мнения: 72
natalyna,
дали ще може тестото да се замеси в машина за хляб?
Ето моят козунак, направен в машината за хляб. Вече не меся на ръка. Simple Smile

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Като видях козунака на Нат и чак ми се прияде....

# 9
  • Мнения: 327
Стефани,
колко ти е голяма машината за хляб? И колко е голям козунакът? (НА ГрАмАЖ) И ако може да дадеш рецепта, че много искам и аз да спретна нещо подобно. Благодаря

# 10
  • Мнения: 2 099
Стефани, страшно вкусен изглежда твоят козунак, по коя рецепта е правен?

# 11
  • Мнения: 431
Записвам се в темата, тази година ще пробвам да направя в домашни условия сама  newsm78 Peace

И аз съм решила тази година да пробвам та да видим какво ще измайсторим   Thinking

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 576
И аз се записвам. С интерес ще следя темата и накрая дано има с какво да се похваля и аз! Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Потвърждавам, че козунакът на Наталина е нещо невероятно Crazy

# 14
  • Мнения: 72
Стефани,
колко ти е голяма машината за хляб? И колко е голям козунакът? (НА ГрАмАЖ) И ако може да дадеш рецепта, че много искам и аз да спретна нещо подобно. Благодаря
Стефани, страшно вкусен изглежда твоят козунак, по коя рецепта е правен?
Момичета, съжалявам, че се забавих, но нямах друга възможност.
Машината ми е ФИФ, а козунакът се надува до капака. Не съм се сещала да го премеря, но трябва да е над 1200 г. Пека го на програмата за сладък хляб и накрая го запичам във фурната на вентилатор за 4-5 мин при 150 градуса, защото се надига доста и отгоре не може да се доопече.
Правя го по старата ни семейна рецепта, само мерките съм пригодила за намаления грамаж на машината. Всяка рецепта за козунак може да се използва, а тук има достатъчно добри майсторки (здрасти, Наталинке!!! Simple SmileПастите на графинята много се котират вкъщи Laughing), та няма смисъл да пиша и аз, още повече, че рецептите ми са в едни дебели тетрадки, наследени от време оно и нямам време да ги преписвам... Cry
Успешен ден на всички!!!  bouquet

# 15
  • Мнения: 7 091
Това са моите козунаци от миналата година, аз използвах рецептата на Скарлет ( ако добре си спомням, дано да не бъркам), но замесих тестото в машина за хляб, след това оформих и изпекох в нормална фурна. От тогава правя само така.

http://family.webshots.com/album/548912181qxgTel

Рецептата е:
1 кг брашно
1 щипка сол
6 яйца
300 гр захар
250 гр топено масло ( аз правя равни части масло и олио)
4 ч.л. суха мая

Сега нямам време за инструкциите , че малкия реве, но по-късно ще вляза ако ви интересува да напиша.

# 16
  • Мнения: 399
Рецептата, която е дала Tandoori наистина е на Скарлет, но аз я взех от Tandoori. Много съм й благодарна. Меся и втасвам козунака в машината, а го пека във фурната. Наистина е невероятен.
Ще трябва да опитам и козунака на Наталина, тя е всепризнат майстор.

# 17
  • Мнения: 1 589
Natalyna,моля те дай по-вече инфо за печенето-в загряла фурна ли го слагаш,колко време го печеш,на колко градуса.....?Изглежда супер и мисля да пробвам.Благодаря за рецептата!

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 576
Сега нямам време за инструкциите , че малкия реве, но по-късно ще вляза ако ви интересува да напиша.

 Ще чакам с нетърпение да дадеш остатъка от рецептата. Козунака изглежда много апетитен. Само да питам дали става и с месене на ръка, че аз нямам машина?

# 19
  • Мнения: 1 608
Абонат.

# 20
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Natalyna,моля те дай по-вече инфо за печенето-в загряла фурна ли го слагаш,колко време го печеш,на колко градуса.....?Изглежда супер и мисля да пробвам.Благодаря за рецептата!

Здравей happy_mama! Първо се извинявам, защото едва сега видях въпроса ти!
Пека във вентилаторна фурна,( винаги предварително загрята),  на не повече от 160-170 градуса. По принцип при вентилаторните фурни, градусите се намалят с 20-30 градуса по-малко от обикновенните, така че ако е обикновенна - 180-190 градуса би трябвало да са достатъчни. Пека от 40-60 минути в зависимост от грамажа, но е добре ако тестото е повече да го разделиш на 2. А да, пека на 2 ниво от долу на горе.

# 21
  • Мнения: 7 091
Сега нямам време за инструкциите , че малкия реве, но по-късно ще вляза ако ви интересува да напиша.

 Ще чакам с нетърпение да дадеш остатъка от рецептата. Козунака изглежда много апетитен. Само да питам дали става и с месене на ръка, че аз нямам машина?

Предварително казвам, че " инструкциите" са си мои( след голямо проучване стигнах до изводите точно как трябва да се замеси, за да не се развали беше ми първи козунак ), не са на Скарлет, така че си поемам пълна отговорност за написаното Simple Smile
Рецептата по принцип е за месене на ръка, аз просто бях с огромен корем като правих първите козунаци и за това пробвах в машината.
Рецептата е:
1 кг брашно
1 щипка сол
6 яйца
300 гр захар
250 гр топло мляко
250 гр топено масло ( аз правя равни части масло и олио)
4 ч.л. суха мая
лимонова кора

Много е важно всички продукти да са на стайна температура( с изключение на млякото, което трябва да е затоплено). Идеята за половин масло-половин олио я прочетох в друг форум от майстор хлебар( вече не си спомням какво беше обяснението му, но определено има разлика в козунака, пробвала съм и двата варианта).
Аз разбивам яйцата със захарта като за кекс. В затопленото мляко размивам маята за хляб и оставям да втаса. Добавям в яйцата солта, втасалата мая с млякото и накрая брашното. Това е за машина за хляб, но по същия начин ще е и ако се прави на ръка. Маслото се добавя за размесване на тестото след брашното! Ако се меси в машина за хляб пускате поне 3 пъти на предпрограма за месене преди да пуснете на пълната за тесто. Колкото повече се меси ( независимо на ръка или в машина) , толкова по-добре става.  Ако месите на ръка- добавете лимонената кора преди брашното, ако месите в машина, заедно с маслото след брашното.
След измесването се оставя да втаса.
Аз лично накисвам стафидите в коняк от предната вечер. Преди да ги сложа ги изваждам на хартия да се попие излишното и леко овалвам в брашно ( или какао).
Има много варианти за плънки, Джемма беше дала козуначен кранч миналата година, пробвах и него да направя и се получи много хубаво.
Моя любим е с плънка от какао, захар, стафиди. ( пиша рецептата точно за този на снимката, аз правя много различни варианти)
След втасване разделяме тестото на 3 топки ( ще го плетем на обикновена плитка, но ако правите в правоъгълна тава може на 4-5-6 и т.н.), разточваме всяка от тях на правоъгълна кора, посипваме ( моята рецепта) със сухи захар и какао, както и стафидите. Завиваме на руло и оставяме настрана. Следващата топка по същия начин ( аз понякога правя трите топки с различна плънка, става много интересно при нарязването). Сплитаме на обикновена плитка и слагаме в намазнена кръгла тава ( аз слагам във форма за кекс, защото тук толкова малка тава нямам кръгла. Оставя се да втаса докато козунака удвои размера си. След като втаса се намазва с белтък отгоре, поръсва се със захар, бадеми, стафиди, сусам, каквото предпочитате.
Слага се в леко загрята фурна ( когато бързам дори съм втасвала козунак във фурната, слага се на най-ниската температура), и постепенно се пече до 200 градуса. Отгоре се слага парче фолио защото козунака може много да се надуе и да ви загори( не се завиват краищата на фолиото!! просто се слага хартията да легне в/у козунака).
Първите 20 мин НЕ СЕ ОТВАРЯ ФУРНАТА! Пече се средно 40-45 мин, зависи от големината на тавата и т.н.
От тази доза, която съм дала излизат 1 голям козунак във формата за кекс и 2 малки във форми за козунак.
След като се изпече се изважда веднага от тавата. Покрива се с парче плат и се оставя да изстине. Не се реже преди да е изстинало!!Особено ако е кранч или руло със сладко!

Аз правя тези видове:
- обикновен
-обикновен с канела
-с плънка от какао, захар, стафиди
-руло с 2 вида сладко и смлени орехи
-кранч със сладко от портокалови кори
-с шоколад
-със сушени плодове(сушени кайсии, фурми, портокалови кори, стафиди, смокини)

Може и да пропускам някой, ама това се сещам засега.  Peace

# 22
  • Мнения: 1 608
А кифлички кузуначени правите ли? Търся рецепта.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 576
Tandoori много ти благодаря. Моят първи и единствен козунак беше много неуспешен, но тъй като вече се понаучих да работя с мая и да меся се надявам благодарение на ценните ви съвети да се представя добре! 

# 24
  • Мнения: 2 099
Козуначени кифлички
Продукти:
1 кубче мая за хляб
4 яйца
180 гр. захар
150 мл. олио
100 мл. прясно мляко
щипка сол, лимон, брашно (700-800гр)
Начин на приготвяне:
Всички продукти трябва да са със стайна температура. Маята се разбърква с мляkото, към нея се прибявя едно яйце, щипка сол, захар и малко брашно, за да се получи рядка смес. Оставя се втаса. Отделя се един жълтък и останалите яйца се разбиват със захарта до побеляване, прибавят се олиото, лимоновата кора и се смесват с останалата смес. Прибавя се брашното и се замесва меко тесто. Оставя се да втаса. Разро4ва се кора с дебелина около 5-7 мм и се режат тиъгълници със страна около 10см и се навиват кифлички. Може да се напълнят със сладко и смлени орехи, стафиди или шоколад. Кифлите се намазват с разбит жълтък (по желание се поръсват със захар) и се пекат в умерена фурна.

# 25
  • София
  • Мнения: 375
Тази година съм решила и аз да правя домашен, миналата изкарахме с купени че бях на път и намах време но тази ще си похапнем домашен, живот и здраве Peace

# 26
  • Мнения: 12 726
И аз се абонирам за темата. Последните две години със свеки сме се зарибили да правим козунаци вкъщи и смея да твърдя, че се справяме доста добре, нищо че самасе хваля. Използвахме рецепта, която беше в притурката на Журнал "За жената", ако се сетя като се прибера от работа ще препиша тази, от която останахме доволни. Единственият недостатък на въпросната притурка с рецепти е, че беше рекламна на Калиакра и всички рецепти са с маргарин, но пък който иска, може да не ги прави с маргарин, даже с масло може и още по-вкусни да станат.
Тази година съм се наканила да направя и снимки на домашните ни козунаци, предишните нямаше с какво.
Ще си позволя да ви дам една идея - отгоре вместо със захар, може да се поръси с цветните захарни пръчици - онези, дето са оформени като шоколадовите пръчици, ама са от захар и са в ярки цветове. Става много ефектно, само трябва да се направи съвсем в края на печенето, зада не се разтопят напълно, а само да залепнат. Миналата година обрахме много овации с такъв "шарен" козунак

# 27
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
А кифлички кузуначени правите ли? Търся рецепта.
Ето рецепта -от форума Гответе с мен Mr. Green
Козуначени кифли
за тестото:
1 кг брашно
300 г захар
40 г мая
80 г краве масло
250 мл прясно мляко
80 мл олио
5 яйца
кората на 1 лимон
1-2 пакетчета ванилия
1 ч. л. сол
за плънката:
250г сладко от дюли
канела
50 г стафиди
100 г орехови ядки
2 с. л. коняк
Брашното се пресява и в него се оформя кладенче. Маята се разтваря с 50г топло прясно мляко, 1ч.л. сол и 1 ч. л. захар, сипва се в кладенчето и се оставя да втасва 15 минути.
Яйцата се разбиват на пяна ( 1 жълтък се отделя за намазване) и се сипват върху брашното,  добавя се разтопеното топло масло  + олиото. Сипва се и захарта, като около 30 г се запазват, за да се поръси козунакът преди печене. Сместа се ароматизира с ванилия и лимоновите кори и се замесва, като се забърква само в една посока. Полученото гладко тесто се покрива се с кухненска кърпа и се оставя да втасва. Стафидите се накисват в рома.
Втасалото тесто се премесва още един път. Разделя се на 3-4 еднакви по големина топки, които се разточват на кръг с дебелина около 0,5 см. Поръсват се със стафиди, и се реже на 12 или 16 парчета като торта. В дебелата част на всяко слагаме по малко плънка. Аз използвах смлени орехи, сладко от дюли(настъргани), малко канела и коняка, който остана от накиснатите стафиди. Навиват се на рулца, като кроасани и се нареждат в тавичка, като се оставя място помежду им, защото бухват още. Намазват се с жълтък + 1 с.л. прясно мляко и се наръсват със захар. Пекат се на 200С до зачервяване.

Пробвала съм рецептата лично -стават страхотни Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 748
Искам да питам  когато се прави козуначено руло какво количество сладко се слага, има ли значение вида на сладкото и консистенцията му? В колко от плитките се слага?  Благодаря на Наталина за прекрасната рецепта, след 5-6 безрезултатни опита от други рецепти най-после мога да кажа- това е козунакът!

# 29
  • Мнения: 7 091
Искам да питам  когато се прави козуначено руло какво количество сладко се слага, има ли значение вида на сладкото и консистенцията му? В колко от плитките се слага?  Благодаря на Наталина за прекрасната рецепта, след 5-6 безрезултатни опита от други рецепти най-после мога да кажа- това е козунакът!

Моя опит показва, че не трябва да е воднисто сладкото, а да е с повече парченца плод ( например сливи, портокалови корички), не такива сладка, които при температура се разливат твърде много като ягодово и малиново например). Орехите аз лично ги слагам за да е по-гъста консистенцията на сладкото. Не слагай твърде много, колкото да се покрие разточеното козуначно тесто.
Друго нещо, което аз мога да ти дам като съвет- задължително остави рулото да изстине във формата за печене! Обикновено като е горещо от сладкото е по-меко и може да се пречупи като го вадиш!
Аз не го правя на плитка, а просто на руло.

# 30
  • София
  • Мнения: 748
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт