За и-краткото (й) да ви въпросвам

  • 17 993
  • 362
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 1 457
Преди малко прочетох една тема за развиващи се бактерий и кутийте  ooooh!
Гледах, гледах и не вярвах на ушите си  Mr. Green Crazy

# 211
  • Мнения: 3 091
щом в новините редовно казват "Министерство на финансиИте", какво повече да говорим?
мисля, че това не е грешка!  newsm78 нека по-образованите да кажат

# 212
  • Мнения: 656
щом в новините редовно казват "Министерство на финансиИте", какво повече да говорим?

Абе аз си мислех, че не съм в час нещо... та съм пропуснала новата дума... значи наистина си важи старата дума  "финаси"?

Спомням си една статия (не мога да цитирам източника сега), в която пишеше, че голямата популярност на английския език се дължи отчасти на многобройните декрети на Кралицата за упростяване на езика. Дори бях чела че в българския език ще отпадне употребата на пълния член. Но се оказа само упростяване на думи с "-вува", обаче не ми идват наум други освен "тържествува" "съществува", те.е само тези, които си се изговарят както си се пишат.

# 213
  • Мнения: 3 818
обаче не ми идват наум други освен "тържествува" "съществува", те.е само тези, които си се изговарят както си се пишат.

чувствува, ползува- ей от този род са опростени на чувства, ползва и т.н.

# 214
  • Мнения: 2 381
..............за упростяване на езика.

oпростяване  Heart Eyes

# 215
  • Мнения: 656
Да си призная първо го написах опростяване, но ми звучеше като "прост си и прост ще си останеш", та упростяване звучеше по-малко като "прост селянин", а не се усетих, че различните значения всъщност са си едно...
Както и да е , отивам да пия бира, ще ги завържа още повече думите след малко

# 216
  • Мнения: 4 586
   На вратата на мъжкото психиатрично отделение в "Св Марина"персоналът залепи на вратата бележка "Забранено пускането на болни от персоналът на другите отделения!". Един психично болен извади маркер, зачеркна ът и над тях написа а. Бележката може още да стои там. Поне аз я гледах един месец.

# 217
  • Мнения: 819
А какво ще кажете по въпроса за портомонето?   Mr. Green Още си се хиля сама, като си спомня една сервитйорка на морето как крещеше на някакъв клиент  "забравИхте си портомонетооо! " Joy

# 218
  • Мнения: 920
А какво ще кажете по въпроса за портомонето?   Mr. Green Още си се хиля сама, като си спомня една сервитйорка на морето как крещеше на някакъв клиент  "забравИхте си портомонетооо! " Joy

Ще кажа същото като за полиелея. Всички знаем кое е правилното, но казваме полюлей. Чак пък толкоз.

# 219
  • Мнения: 819
А какво ще кажете по въпроса за портомонето?   Mr. Green Още си се хиля сама, като си спомня една сервитйорка на морето как крещеше на някакъв клиент  "забравИхте си портомонетооо! " Joy

Ще кажа същото като за полиелея. Всички знаем кое е правилното, но казваме полюлей. Чак пък толкоз.

А не е ли полилей ? newsm78

# 220
# 221
  • Мнения: 4 586
поли - от гръцки или латински - много. Питай Гарелов, той знае. На пъпа ми изникна гръцката му филология да се фука във "Вот на доверие".
полилей
полиспасти
полиамидни
поливитамини.
Не е от люлка, въпреки че като го перна като се събличам .... Joy заприличва.

# 222
  • Мнения: 3 423
поливалентни
полиглоти,
но и базар "Поли"

# 223
  • Мнения: 6
думата е от гръцки -поли-много и лей -светлина  Heart Eyes

# 224
  • Мнения: 920
С цялото ми уважение
Полиелей се нарича осветително тяло с множество кандила закрепени за него. Думата произлиза от двете гръцки думи „поли” – много и „елеон” – елей, в буквален смисъл многоелейник.

И двете форми са правилни.

Общи условия

Активация на акаунт