Отговори
# 525
  • Мнения: 20 234
При нас в мейла пише, че до обяд на 23ти ще слагат печати от РУО, следобед ще се вкарват в МОН, тоест най-вероятно за тези, които им е важно, ще успеят да ги вземат на 24ти сутринта и да подадат в МУ. Сега разбрах обаче, че в ПЧМГ ще ги раздават на 25ти, което най-вероятно значи, че на 24ти ще ги подпечатват от РУО. Те са малко деца и може би ще успеят, но е адски възмутително от страна на РУО да подлага децата на такова нещо.

# 526
  • Мнения: 398
Здравейте! Някой дали знае дипломата и приложението към нея за два отделни документа ли се броят и с различни номера ли са издадени?

# 527
  • Варна
  • Мнения: 2 549
Здравейте! Днес дъщеря ми се регистрира в сайта на едно от частните общежития, където имаше обявени 3 свободни стаи. Запази едната и веднага получи на мейл договор за наем. Обаче…. 19 страници на немски. Преведохме го и почнахме да четем. Изведнъж виждаме, че за студент се изисква гарант, както и документ за заплатата му. Дори да успея да извадя такъв, чудя се в какъв вид трябва да е? Работя в международна фирма, всичко става бавно, а срокът да върне подписан договор е 21.06, затова трябва да съм максимално конкретна когато искам документа от счетоводството. Отделно - искат й matriculation number, което ако правилно се ориентирам, е студентски номер, тип факултетен при нас. Разбира се, тя няма такъв, защото още не е пълен набора й с документи за кандидатстване, камо ли да има потвърден прием. Може ли някой минал по този път да подскаже какво да правим? Ако не пратим договор, ще анулират резервацията.

# 528
  • Мнения: 1 924
Сигурна ли си, че не става с фиш за заплата от последните 3 месеца?
Може би имаш достъп и сама да си ги свалиш ?

Последна редакция: чт, 18 юни 2026, 18:07 от Tina*

# 529
  • София
  • Мнения: 20 483
В нета  има разни бланки  за гарант - Elterbürgaschaft.
Примерно   тази:
https://www.brief-wechsel.de/vorlagen/elternbuergschaft-mietvertrag
Попълваш,  подписваш в  ролята на  родител.  За  дохода - не е нужна непременно официална бележка  от  фирмата.  Голямата ми дъщеря беше гарант на  сестра  си, май  всъщност и на  другата, когато излезе от  общежитието. Същинската наемателка  представи SEPA, но й поискаха и гарант, понеже  явно им се стори  странно, че наема апартамент  като за  двама, а ще се  шири сама, знам ли, да не би да не може да го плаща. Може и  друг  довод  да са имали, няма  значение  това. Подписа й бланката,  приложи  копие от  договора  си и  банкови извлечения за последните  3  заплати. Веднага  склониха. Simple Smile
За Matrikelnummer обяснявате, че  ще има  след като  бъде  приета и се  запише. Това им  е  ясно, ама  се правят на  луди.

Последна редакция: чт, 18 юни 2026, 18:11 от Просто русалка

# 530
  • Варна
  • Мнения: 2 549
Благодаря за идеята, Тина! Объркването ми идва най-вече от това, че никъде в тия 19 страници не прочетох какво е това доказателство… Иначе фишове имам надлежно запазени в pdf за последните повече от пет години, но са на български. Освен да ги дам за превод и така да ги закача (от началото на годината, примерно)…. И извлечения от банката за постъпленията мога да представя.
Русалка, много благодаря за линка! Ще попълним и задължително ще спеша кандидат-студентката да им напише един мейл с въпроси да потвърдат за номера и за фишовете дали ще са достатъчни. Дали би се сметнало за много нахално, ако помолим за реални снимки, защото в сайта има само една и на нея няма как да видим банята, например.

# 531
  • Мнения: 114
Здравейте! Днес дъщеря ми се регистрира в сайта на едно от частните общежития, където имаше обявени 3 свободни стаи. Запази едната и веднага получи на мейл договор за наем. Обаче…. 19 страници на немски. Преведохме го и почнахме да четем. Изведнъж виждаме, че за студент се изисква гарант, както и документ за заплатата му. Дори да успея да извадя такъв, чудя се в какъв вид трябва да е? Работя в международна фирма, всичко става бавно, а срокът да върне подписан договор е 21.06, затова трябва да съм максимално конкретна когато искам документа от счетоводството. Отделно - искат й matriculation number, което ако правилно се ориентирам, е студентски номер, тип факултетен при нас. Разбира се, тя няма такъв, защото още не е пълен набора й с документи за кандидатстване, камо ли да има потвърден прием. Може ли някой минал по този път да подскаже какво да правим? Ако не пратим договор, ще анулират резервацията.

Дъщеря ми вече беше  наемател в две общежития  ( частно и wg) и единствено предоставихме служебна бележка от работодател на немски език. Допълнително съпругът ми написа декларация също на немски, че ще има ангажимент за депозит и наем.

# 532
  • Мнения: 1 924
Преведи ги на немски. Можеш да ползваш prevodachi.eu. Можеш още сега да създадеш поръчка и утре сутрин ще ти се обадят. Те могат превода да ти го изпратят онлайн.
Ако имаш онлайн банкиране, ако искаш пробвай и с банково извлечение. Можеш да го генерираш на английски.

# 533
  • София
  • Мнения: 769
Привет,
Днес са казали на дъщеря ми, че утре ще и изпратят сканирана дипломата по имейл. Сега се чудя ще ни свърши ли работа, има ли значение за Нотариуса?
Предполагам трябва да занесем 2 цветни копия и едното да го заверят?

# 534
  • София
  • Мнения: 38
Привет,
Днес са казали на дъщеря ми, че утре ще и изпратят сканирана дипломата по имейл. Сега се чудя ще ни свърши ли работа, има ли значение за Нотариуса?
Предполагам трябва да занесем 2 цветни копия и едното да го заверят?

Гери, ако нотариусът изтегли сканираната диплома и разпечата ( чрез ЕГН и регистрационен номер от регистъра на дипломите), може би да завери копието. Не мисля, че ще заверят копие, разпечатано от нас, тъй като не е оригинал.

Днес питах в близкия офис на Еконт.
Знаеха за промоцията на DHL.
Потвърдиха, че доставката е до 48 часа. Трябва да присъства кандидат-студентът + лична карта. Адресът за доставка трябва да е до университет!!.

Последна редакция: чт, 18 юни 2026, 23:01 от Deli0606212111

# 535
  • FRANCE
  • Мнения: 2 704
Здравейте. Дали някой може да ми обясни какво е Studienkolleg и Feststellungsprüfung? Благодаря

# 536
  • София
  • Мнения: 20 483
Здравейте. Дали някой може да ми обясни какво е Studienkolleg и Feststellungsprüfung? Благодаря
Studienkolleg е подготвителна година (два семестъра) за чуждестранни студенти. Обикновено  през него  минават  хора,  чиито  дипломи не се  признават  директно  за прием в  дадена  специалност и се налага  доучване. От това  каква  е  желаната  специалност зависи и курсът на  обучение  в  тези два семестъра  -T-Kurs за инженерни  специалности, M-Kurs за медицина, W-Kurs за икономика. За  прием в  Studienkolleg  е нужно  конкретно ниво по немски,  което  през  тази  една  година  се усъвършенства.  В  края на  годината се държи  Feststellungsprüfung -изпит  върху материала,  който  си изучвал, и  по немски.  Издържиш  ли  го  успешно,  вече имаш  право  да  кандидатстваш  за  избраната  специалност.

Последна редакция: пт, 19 юни 2026, 11:03 от Просто русалка

# 537
  • FRANCE
  • Мнения: 2 704
Супер, много благодаря. Предполагам европейски дипломи са признати  няма нужда от това? (В нашият случай френска). Хубав ден Flowers Sunflower

# 538
  • Мнения: 333

Днес питах в близкия офис на Еконт.
Знаеха за промоцията на DHL.
Потвърдиха, че доставката е до 48 часа. Трябва да присъства кандидат-студентът + лична карта. Адресът за доставка трябва да е до университет!!.
Ние трябва да изпратим документи за кандидатстване в университета в Австрия с куриер. Може ли малко повече информация за тази промоция? Дипломата ще имам още в понеделник и след нотариус/превод трябва да изпратим.
Благодаря предварително.

# 539
  • София
  • Мнения: 769
Привет,
Днес са казали на дъщеря ми, че утре ще и изпратят сканирана дипломата по имейл. Сега се чудя ще ни свърши ли работа, има ли значение за Нотариуса?
Предполагам трябва да занесем 2 цветни копия и едното да го заверят?

Гери, ако нотариусът изтегли сканираната диплома и разпечата ( чрез ЕГН и регистрационен номер от регистъра на дипломите), може би да завери копието. Не мисля, че ще заверят копие, разпечатано от нас, тъй като не е оригинал.
Благодаря,
Получихме копие, но не е качено в регистъра. Обяснили са, че сега ги изпращат до министерството и от там ги качвали, и сега се чудя има ли смисъл да се ходи до нотариуса.

Общи условия

Активация на акаунт