Прекалено скъп подарък, или не..?

  • 8 989
  • 108
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 179
ами да, не трябва, подаръците натози ден са, защото детето ти се е появило на този ден и е осмислило и ощъстливило живота ти, защото го обичаш, а не защото слушалоо, учело или нещо друго. И няма защо да се манипулира с тези подаръци точно.
колкото до наркоманите, дано не ти се случва да разбираш по какъвто и да е повод какво е да имаш близък, обичан човек такъв, надали ще се сетиш да бройш заслугите му.


Както и да е така като гледам, майката има много по-сериозен проблем с дъщеря си от цената на някакъв телефон и проблема е на друго място всъщност....


Ако аз нямам възможност, да му купя, нещо скъпо, значи не го обичам така ли? И трябва да разреша на бабите и дядовците, да го купят, макар да не е наложително? Това е безмислено!

# 91
  • София
  • Мнения: 44 286
аз не съм видяла майката да пише, че тя няма възможност, пише, че дъщеря й не е заслужила такъв подарък.....
и да аз ако нямам възможност да му купя нещо, което иска и ще го направи щастлив, нямам против бабите и дядовците му да му подарят, всъщност все ми е едно какво му подаряват дали е 5 или 500 лв, важното е детето да се кефи....което ест не значи , че любовтта се измерва с пари, но не се измерва и в заслуги....

както и да е явно няма как да стигнем до едно мнение, а и ми е все едно - разни хора, разни разбирания...

# 92
  • Русе
  • Мнения: 111
Покажи снимките на бабата и дядото.  Може и да им охладнее ентусиазма, ако видят за какво ще се ползва телефона.
Но това няма да ви реши проблема с правенето и публикуването на подобни снимки - телефон назаем от приятели и съученици, цифрови фотоапарати, Web камери, бол възможности ....
Не успях да им ги покажа, тъй като веднага ги изтрихме. Но им казах за тях - те обаче само се учудиха и никаква реакция след това.

Това наистина е адски обезпокоително! Седи и поговори с дъщеря си спокойно и насаме. В случая цената на телефона е по-малкия ти проблем. Така мисля аз де......  Thinking

Още от 7- 8 годишна сме започнали с баща й да говорим за опасностите, които крие Интернет. Съпругът ми е интернет доставчик и нагледно й е показвал какви бели могат да станат. Да не говорим, че винаги я хваща, когато си позволи да наруши наложените й забрани.  Аз пък съм журналист и от първа ръка е научавала за истински случаи на педофилия и на пострадали деца. Но тя е изключително твърдоглава и упорита и въпреки всичко прави, каквото си реши. Независимо от последствията за нея. Честно казано понякога наистина ме плаши с действията и размислите си за живота. /Криси е зодия Лъв - типичен представител на този зодиак!/

# 93
  • Мнения: 3 463
По темата, разсъждавам като Янита  Peace

5ia, какво е това суеверие във връзка с  13-ия рожден ден, че до сега не съм чувала? Защо не трябва да се празнува?

# 94
  • Мнения: 459
След като дъщеря ти вече има телефон. Нека да ходи навън със стария, а само вкъщи да ползва новия, или когато е навън с вас.

Доста неподходящо предложение - да имаш хубава вещ и да не можеш да я покажеш и да се изфукаш на тази възраст. По-добре без нея пред тази алтернатива  Wink

Мое мнение. Така бих направила аз. Въпреки, че живот и здраве като стане на 13 г може и да не мисля така  Wink

# 95
  • Мнения: 2 792
Още от 7- 8 годишна сме започнали с баща й да говорим за опасностите, които крие Интернет. Съпругът ми е интернет доставчик и нагледно й е показвал какви бели могат да станат. Да не говорим, че винаги я хваща, когато си позволи да наруши наложените й забрани.  Аз пък съм журналист и от първа ръка е научавала за истински случаи на педофилия и на пострадали деца. Но тя е изключително твърдоглава и упорита и въпреки всичко прави, каквото си реши. Независимо от последствията за нея. Честно казано понякога наистина ме плаши с действията и размислите си за живота. /Криси е зодия Лъв - типичен представител на този зодиак!/
  Извинявам се, че навлизам в твърде лична тема, както и не искам да звуча, като някой прекалено вещ, на мен подобни отношения тепърва ми предстоят, но в случая на мен ми се губи връзката родител-дете. Не знам от къде е тръгнало това, но в момента говорите на различни езици, опитайте да  я чуете, намерете общ език, а не човек отговарящ на изискванията, явно това няма как да стане.
  Трудно се влиза в кожата на един тинейджър, не е нужно да е изцяло, но поне да има съзнателен  диалог, цена на роднински подаръци трябва да са излишна материя в този момент.
  Конфликта е между родител-дете, напълно естествен и нормален, няма извънземни, въпросът опира до ясно изразени позиции.

# 96
  • София
  • Мнения: 6 999
5ia, извинявам се ако повтарям някой, но не изчетох цялата тема.

За мен имаш проблем /по повод този подарък/ с бабата и дядото, а не с детето. Ти си родителя и ти решаваш какво може или не може да се подарява на детето ти. Ти си тази, която носи отговорността. Защо се тормозиш изобщо? Казваш 'не' и точка. Ако й го подарят - го вземаш и казваш на детето, че остава без подарък ЗАРАДИ ТЯХ, защото ти изрично си предупредила да не купуват този телефон. Връщаш го в магазина или каквото там ти решиш.  Гарантирам ти, че за следващия празник ще спиш спокойно.  Mr. Green

Държа каквото и да се подарява на дъщеря ми - да се одобри предварително от мен. Дрехи й купуваме само аз и баща й. Игрчки, книжки и прочие - първо се пита, после се купува. Бившата ми свекърва й купи детски гримове за Коледа /на 2 г. и половина беше детето/. Без всякакви угризения ги изхвърлих в коша за боклук като преди това обясних защо детето няма нужда от детски гримове на бащата. За рождения ден /преди 2 месеца/ свеки изпрати пари.

# 97
  • Мнения: 24 467
Подкрепям изцяло майката, "записала" темата.
Възприемам именно принципа, че определен подарък следва да се заслужи. При нас телефонът беше след завършен първи клас с показан успех /имаше такъв- ходи на състезание по математика и спечели първо място, значи- заслужено е/. Колелото със скорости е обещано за завършване на втори клас и също зависи от успеха.
сега, през ваканцията, давам по лев на написан разказ. Много върви далаверата- и за двете страни. Събира си парички, защото в МОЛ-а хареса някакъв сглобяем робот за 12.00 лв. и сега ще пише 12 ужасии в тетрадката /разказите му са на такава тема- сам си я избра/.
Ако родителите желаят да възпитат децата си по такъв начин никой няма право да се меси на решението им, а опитите за намеса следва да бъдат контрирани на време и твърдо.
Въпросът е принципен- днес е телефон, утре може мотор някой да се сети да купи.

# 98
  • София
  • Мнения: 4 868
Подкрепям изцяло майката, "записала" темата.
Възприемам именно принципа, че определен подарък следва да се заслужи.

А подаръците за рождените дни как се заслужават? Да стане рано на рождения си ден и да измие прозорците, за да получи подарък? Или да препише три пъти "Война и мир" без грешка?

От темата стана ясно, че проблемът съвсем не е в конкретния подарък. Телефонът от баба и дядо е само върхът на нещо по-дълбоко, което обаче едва ли се разрешава по съвети от незапознати.

# 99
  • Мнения: 24 467
Естествено, че и за рождени и за всякакви дни подаръците, като стойност и вид, могат да се "заслужат". Въпросът не е "подарък", а "прекалено скъп подарък". Щом като майката дава определението "прекалено" по отношение стойността на подаръка и сама пише, че не вижда с какво толкова детето е заслужило това явно и тя смята така.
За мен детето трябва да знае от съвсем ранната си възраст, че за определен тип поведение резултатите също са определени като вид. Знам много добре, че за редица родители това не е приемливо, но точно тяхното виждане по въпроса за мен не съставлява какъвто и да било интерес.
Ако считам, че сина ми "не е заслужил" определен желан от него обект с поведението си и рожден да има, той няма да го получи. Не казвам, че няма да има какъвто и да било подарък по този и други поводи, просто подаръкът ще бъде съизмерен с поведението му. Поне в къщи е така.
Това не значи, че не си обичам децата. Напротив, правя го именно защото ги обичам и мисля за бъдещето им.

# 100
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз си мисля, че толкова скъп подарък може да подейства демотивиращо на детето. Кажи им го.

# 101
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Според мен нещата ако са вече изтървани, един телефон нищо няма да промени , все пак става дума за подарък за рожден ден, а не за подарък без повод. Не бива да лишавате детето от това, ако е по възможностите на семейството. За възпитанието мерките са други. Абсолютна мързелана казваш? Ами направи нещо по въпроса, без телефон пак ще си е мързелана.

# 102
  • Русе
  • Мнения: 111
Ето и развръзката, както обещах!

За мое най-голямо изумление, дядото и бабата подариха на Криси не GSM за 460 лв., ами фотоапарат за .... 570 лв.


Толкова бях шокирана, че дори не реагирах! Още не мога да то проумея! Криси също....

# 103
  • София
  • Мнения: 44 286
еми - всеки си е постигнал своето в тази ситуация...държеше да не е гсм - еми не е, те държаха да дадат повече пари да зарадват детето с нещо хубаво - направиха го....
Криси сигурно е доволна от подаръка....значи вс трябва да сте щастливи.....

# 104
  • Мнения: 2 700
Ами честито! Със здраве да си го ползва.
Честита ти и на теб /на патерица/ рожденичка   bouquet
В крайна сметка и вълкът е сит и агнето е цяло. Те са се съобразили с негативните ти аргументи за GSM, но не са пропуснали да ви надцакат (предполагам).
Най-добре остави нещата без коментар...

Общи условия

Активация на акаунт