Как да предпазим децата от болести - психологически подход

  • 19 307
  • 220
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 506
баща и обаче казва, че все пак трябва да се научи да се справя с тези неща и не може да я пазим винаги от всичко. понякога си мисля, че е прав. това ми е голяма дилема на мен.

И за мен това е голяма дилема. Най-често си казвам, че не мога да ги опазя, но някои неща могат да бъдат отложени до момент, в който децата ще имат достатъчно психо-емоционална зрялост да се справят с проблема. Понякога обаче се питам дали няма все пак някаква истина в теорията, че колкото по-рано се сблъскат с някои неща, толкова по-лесно свикват (пример за такова нещо е раздялата с родителите).

# 31
  • Мнения: 4 414
Най-често си казвам, че не мога да ги опазя, но някои неща могат да бъдат отложени до момент, в който децата ще имат достатъчно психо-емоционална зрялост да се справят с проблема. Понякога обаче се питам дали няма все пак някаква истина в теорията, че колкото по-рано се сблъскат с някои неща, толкова по-лесно свикват (пример за такова нещо е раздялата с родителите).
ей тия въпроси ме гризкат и мен. обаче някакси съм по-склонна да мисля, че това за ранния сблъсък не е вярно...все ми се струва, че това е противоестествено...за раздялата например. аз кърмих Ния до 14 месеца, в следствие на което до тази възраст тя беше непрестанно с мен и заспиваше вечер в общия случай сучейки. така свикна да заспива с мен. сега не иска да заспи сама. водила съм се от нейните естествени нужди, не бих прекъснаа кърменето и, за да я науча да бъде самостоятелна. не искам да прилагам "силови" методи за да се научи да спи сама, макар че често ми идва нанагорно. струва ми се, че когато е готова, ще го направи. а особено сега, с предстоящото бебе, избягвам да я карам да се бори с чувства на отхвърленост. непрекъснато чувам упреци, че не сме я отделили "когато трябва", какво сме щели да правим с бебето и с кака, спяща при нас...добре, че таткото е на моя страна - той смята, че цялото семейство трябва да спи в едно легло, докато децата са малки/естествено, ако те имат желание/, защото това било обмен на енергии и влияело благотворно на всички.

# 32
  • Мнения: 3 506
Agneshka, така си е. И аз така разсъждавам по принцип. В редки моменти ми се загнездва "червейчето на съмнението", обикновено е свързано с реплики и упреци на други хора...

Хубаво е, че таткото е на твоя страна. Моят мъж по това време не беше много на моя страна и бягаше в другата стая, пък аз спях с децата. Сега обаче с гордост разправя на всички колко лесно се гледат децата, ако спят нощем до мама и се кърмят на поискване  Whistling А да не казвам, че от няколко месеца народът нещо пак се пресели на нашата спалня и сега вече, след няколко години "преговори", си спим четиримата в пълен комплект - ограждат ме от всички страни да не взема да избягам  Laughing

# 33
  • Мнения: 131
Обичам да гушкам децата си, но това със спането в едно легло не го разбирам.
Ако е бебе цяла нощ не мигваш от страх да не легнеш върху него, ако е по голямо обикновено се будиш от нечий крак в ребрата.

# 34
  • Мнения: 2 761
баща и обаче казва, че все пак трябва да се научи да се справя с тези неща и не може да я пазим винаги от всичко. понякога си мисля, че е прав. това ми е голяма дилема на мен.

И за мен това е голяма дилема. Най-често си казвам, че не мога да ги опазя, но някои неща могат да бъдат отложени до момент, в който децата ще имат достатъчно психо-емоционална зрялост да се справят с проблема. Понякога обаче се питам дали няма все пак някаква истина в теорията, че колкото по-рано се сблъскат с някои неща, толкова по-лесно свикват (пример за такова нещо е раздялата с родителите).

Ако 4овек няма избор със сигурност 6те свикнат.Мен са ме гледали доста бабите-за по няколко 4аса,но на6ите са били на работа.Сега аз съм в другата крайност-без никакви баби.Ами кофти е.Като се прибираме лятото задължително оставяме малкия при свекито за 5-6 дни и заминаваме някъде,за6тото и ние имаме нужда от по4ивка.Не съм забелязала да се е разболявал,даже мисля 4е и на него добре му идва,все пак се разнообразява.А свекито доста му угажда.Така вси4ки сме доволни. Simple Smile
За спането заедно-и ние сме така-в едно легло.Това се слу4и след първата му годинка и то заради постояното ни местене насам-натам.4естно казано нямам против хората да са в една стая,но спането в едно легло с дете е доста изто6тително понякога.Ама родителство,6те търпим... Simple Smile

# 35
  • Мнения: 4 414
Обичам да гушкам децата си, но това със спането в едно легло не го разбирам.
Ако е бебе цяла нощ не мигваш от страх да не легнеш върху него, ако е по голямо обикновено се будиш от нечий крак в ребрата.
аз такъв проблем нямам. леглото ни е огромно Winkосвен това, Ния си спеше в леглото като бебе, защото през нощта не се будеше да сучи. просто заспиваше с мен. аз я оставях в нейното легло. но ако се будеше през 3 часа със сигурност щеше да ми е по-удобно да спи при мен, отколкото да ставам по 100 пъти, после да чакам да заспи и да я разнасям напред-назад. а за кърменето съм твърда - на поискване и докато детето иска!
иначе на Ния леглото е допряно до нашето и понякога просто я избутвам в нейното легло. по някое време, обикновено сутрин, тя се завръща.

Омега, сигурна съм, че ако нямат избор, ще свикнат. и не е задължително да се разболяват, също - до дете си е.Simple Smile просто Ния има избор, мен ме урежда и не смятам, че трябва да променям нещо, само защото баби, учителки и 90% от познатите ми смятат друго Grinning

# 36
  • Мнения: 2 761
Безспорно,на хорското мнение не трябва да се робува. Peace

# 37
  • Мнения: 3 506
За спането - всичко е въпрос на преценка и конкретна ситуация. Синът ми до към 2.5 годинки се будеше по 5-6 пъти на нощ. Технологичното време за притърчаване от моето легло до неговото за погалване и успокояване (преди това - за кърмене) му беше напълно достатъчно, за да се разсъни и вкъщи да настане нощна дискотека в продължение на няколко часа. Определено предпочитах аз да бъда събудена 1-2 пъти от някое ритниче, да се обърна на другата страна и да заспя, отколкото да будувам 3 часа, опитвайки да приспя разсънено бебе.

С малката пък този избор беше породен главно от необходимостта за по-често кърмене през нощта, тъй като през деня дребният ревнуваше и процесът беше труден. По същия начин - ако трябваше да ставам по 3-4 пъти на нощ да я кърмя, наистина нямаше да спя.

Сега пък тя е в период на ужасно неспокоен сън, ама не върви само нея да гушкаме и така...

Не че не спя по-добре без децата, но това е положението - родителство, дет' вика Омега  Simple Smile

Между другото тая работа със смачкването на бебето е голям виц. Освен ако не е съвсем новородено, или майката не е със свръх наднормено тегло, пияна или дрогирана, шансът тя да легне върху него, да тръгне да го задушава, а то да не се съпротивлява достатъчно, че да я събуди, е близък до този да почине в креватчето си от SIDS...

# 38
  • Мнения: 502
Записвам се да следя темата. Simple Smile

# 39
# 40
  • Мнения: 532
Момичета,

много интересни неща си разсъждавате тук.Днес изчетох цялата тема за заразяването и тази.Общо взето преобърнахте много от представите ми за болестите(още с ГНМ ) и затвърдихте други мои усещания за родителството.

Конкретно по въпроса за това,до колко можем да предпазим децата си и да "свикнат" с отделянето,принципа за мен е доброто старо "слушане" на детето.Вярно е,че моето момченце все още няма 2 години и не съм се сблъсквала с кой знае какви проблеми.Мога да дам пример обаче как преди няколко месеца бях се записала на спорт и се налагаше да отсъствам за около 3 часа няколко вечери в седмицата.Волен приемаше тези раздели много зле,рев,тръшкане,блъскане на главата в стената.Всички тогава ме съветваха да се разделям още по-често с него за да свикне.Направих точно обратното,като прекарвахме още повече и по-пълноценно времето си заедно.Само няколко седмици след това дребния като ме видеше,че излизам най-спокойно ми казваше "чао".Мисля си,че преодоля страха си от това да бъде изоставен без мама и т.н.Или просто си беше фаза,която надрасна.

А по отношение на бабите и техните методи на възпитание...направо нямам думи.Само преди няколко дни се върнахме от гостуване на майка ми.Ужасих се как всичките и начини за спряване със ситуацията са на основата на страха:"..ако продължиш да плачеш ще те изкарам на терасата на студа,ще те заведа при кучето в гаража,баба ще ти се сърди" и т.н.
Само като си помисля,че съм възпитавана по същия начин и дори и несъзнателно най-вероятно пресъздавам същия модел към детето си и близките си осъзнавам колко много трябва да работя върху себе си...

# 41
  • Мнения: 410
Това за бабите и аз го изпитвам!
Майка ми съм я строила и когато сме при нея или тя дойде в Пло, нямаме проблем.
Но свеки... все яж баби, дай да ти помогна, виж колко е вкусно , аз ще го направя, обуй се да не се разболееш, ще се изпотиш ако еди-какво-си, ами как така не ти се яде, ... Вече останах без думи да обяснявам. Но... Все пак живеем заедно и тя по принцип е от безгрешните Mr. Green

Мисля, че боледуването и ДГ и ние го изживяхме! Борис е силен индивидуалист и мисля че му беше трудно.
Сега приема по-добре ДГ. И той не се хранеше там, но за нищо на света не може да му се сложи храна на сила в устата.
На мен ми се налага да пътувам в чужбина по работа и започвам винаги подготовка от далече, че няма да ме има, отбелязваме на календара кога ще се прибера, всеки ден той задрасква ден и т.н.

# 42
  • Мнения: 8 769
забелязали ли сте някога конкретно боледуване да е било съпроводено с подобряване на детето в психоемоционален аспект? Т.е. дни преди/по време на или след боледуването, наистина да сте усетили изчезване на някакви страхове, агресия, ревност или други такива, или превъзмогването на някаква конкретна случка?
Да, забелязала съм, при дъщеря ми.
При нея имаше три основни момнта на стрес - раждането на братчето й, тръгване на ясла
и преместване в друга дг.
След множеството фази на ревност, агресия, рев, кошмари, някои и други нормални детски болести се стигна до днешното положение - доста уравновесено дете, по-уверена в себе си, с много енергия и желание за изява. Кошмарите приключиха, дори и страхът от смъртта вече се е превърнал в някаква увереност, че всичко ще е наред. Но това не се е случило за ден два, а след месеци месеци. Може би и факторът "порастване" също има значение.
Има и още над какво да работим-понякога изпада в доста лигави настроения и ако не се удовлетвори дадено желание реве истерично-но  струва ми се, че това е по-скоро продиктувано от безсилието,й че не може да направи нищо, за да промени положението. Хубавото е, че е склонна да разговаря и да приеме гледната точка на опонента си, ако ще на него да му посинее устата от обяснения. Crazy

# 43
  • Мнения: 8 769
добре, че таткото е на моя страна - той смята, че цялото семейство трябва да спи в едно легло, докато децата са малки/естествено, ако те имат желание/, защото това било обмен на енергии и влияело благотворно на всички.
Ох, по този въпрос нямам нищо против-много ми е приятно да спя с децата си, но при едно условие-в голяяямо легло. Защото непрестанно има пети в устата или корема ми/кръста/гърба... Crazy Полудявам. Докато бяха бебета беше лесно, но сега вече си е истинско изпитание.
Аз неведнъж из форума съм писала за нашите среднощни разходки из апартамента-в крайна сметка те намаляха вече, но все още съществуват. И винаги някой от нас се премества на леглото на дъщеря ми да спи, за да има място за дете/деца с родител на спалнята, и за да може на другия ден да не сме като парцали. Crazy
Задължително обаче, все още, заспиват докато се гушкат в мама/тати. Чудя се докога ли, но ще ги оставя сами да решат (макар да правим вече уговорки с дъщеря ми, че е вече голяма).

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 5 037
Тази година дъщеря ми боледува ужасно много! А досега е боледувала изключително рядко, ходи от 3 -годишна на градина и почти е нямала отсъствия - едно/две по - сериозни боледувания на година да има, лекуваме се с хомеопатия, от 4 г. не е пила АБ, а от година близо и никакви други алопатични лек.
От Коледа като е тръгнало, всеки месец сме болни - по Коледа, после средата на януари, миналата седмица пак.
От понеделник пак е на училище - и ето преди малко ми звъннаха да си я прибера, с малко температура /37,7/, повърнала е /не можаха да ми кажат дали не се е закашляла просто и от храчката да е повърнала, кашля още с влажна, отхрачваща кашлица, боли я главичката - около лявото ухо /при боледуване винаги имаме проблем с ушите, в петък пак я боляха, обадих се на хомеоп. и с лек. дето й изписа минаха напълно за 2ч., оттогава не се е оплаквала от уши, дори и при натиск/.
 В събота и неделя беше много добре, кашляше много рядко, нищо не я болеше...

Вчера я взимам от училище - боли я главата - отзад и над лявата вежда и слепоочието /лявото само/, идва си вкъщи и й минава от само себе си...
Днес сутринта преди училище - пак главоболие на същите места...И за капак втрисане, темп. и повръщане в училище!

Не знам вече какво да правя!
Възможно ли е всичко това да е вследствие на някакъв конфликт в училище /тя е много чувствителна, срамежлива, не много контактна, няма много приятелки, даже днес сподели, че двете й приятелки вече не са й такива, само с останалото момиченце щяла да е приятелка вече, но то е от другата паралелка/. Не споделя много и с ченгел трябва да й вадя думите от устата, а ако усети, че преднамерено я разпитвам и съвсем млъква...
Как да помогна на детето си?

Или пък има някаква друга причина? Направо не знам какво да правя вече...пак ще търся хомеопатичката явно...Да не би пък да не е била доизлекувана?

Стана много дълго, извинявайте, но наистина и аз съм много притеснена вече...а не съм от паникьосващите се майки, по принцип.

Общи условия

Активация на акаунт