Сусамени сладки

  • 13 401
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 380
Рецептата за тези сладки е от руски форум, а самата рецепта еврейска, но ги правя поне от няколко години насам периодично. Винаги когато купувам сусам, купувам колкото може повече разчитайки че без сусамените сладки няма да се размине.

Тези сладки имат маса достойнства. Първо, правят се елементарно, смесваш всичко и готово. Второ, не съдържат масло. И трето...толкова са вкусни, че просто е невъзможно да се откъснеш от тях.

Всеки път ми се изпичат до различна степен честно казано. Опитът ми показва, че по-светлички са по-вкусни. На сусама малко му трябва за да си пусне аромата. Точно като при семките не трябва да се допуска да покафенее. Светличко или леко златисто като че ли е най-добре.



За 35-40 бр.

1.5 ч. брашно - в оригинал self-rising flour, но аз ползвам обикновенно затова добавям:
1 ч.л. бакпулвер

1 ч. захар (който не обича много сладко може да понамали)
2 яйца
5 с.л. олио
 250 гр. сусам (СУРОВ!!!)
1-2 с.л. лим. сок (не е задължително)


Всички съставки се смесват с ръка до плътно тесто. Правим топчета които разпределяме на застлана с хартия за печене тавичка, предварително оставяйки около всяко достатъчно разстояние (разтичат се при печене). И печем. Температурата на фурната е 180 гр.С (!!!) , пече се 15-20 мин.

# 1
  • Мнения: 25 742
Много интересна рецепта, благодаря! Ще ги пробвам тези дни.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 816
Благодаря за рецептата, много обичам сусам.   bouquet

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мерси за рецептата.

аз ги знам тези еврейски сладки, май се правят за Ханука.

има и още един вариант, в който се прави тесто разточва се, вътре се слага сусам с мед, прави се на пуричка и после на геврече...

малеее голяма играчка е за правене, ама не могат да изстинат, веднага се изяждат. Crazy

# 4
  • Мнения: 950
Обожавам сусам  Heart Eyes  мерси за рецептата не я знаех   bouquet

# 5
  • Мнения: 2 779
Обичам сусам,благодаря за рецептата   bouquet.Утре ще тичам да купувам суров сусам.

# 6
  • Мнения: 2 708
Ето ги и моите сусамени сладки, направени снощи след работа, с наличните продукти, в смисъл сусамът ми беше 200 гр не 250 (толкова беше останало, че правих оня ден едни соленки и ги ръсих), ама бързах да ги направя, не само да ги опитам, а и в знак на подкрепа за теб Ксения.
Благодаря за рецептата.

# 7
  • Мнения: 1 065
Много вкусни сладки.БЛАГОДАРЯ  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 708
Ооооо много съжалявам за голямат снимка, която пльокнах ooooh! ама не проверих, че ще стане така. Извинявам се за това.

# 9
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Вкъщи всички сме фенове на сусама, така че ще ги направя Peace

# 10
  • Мнения: 4 668
Аз не обичам сусам , но мъжът ми със сигурност много ще ги хареса  Hug
Само искам да попитам - просто правя топчета , така ли ? Трябва ли да ги сплесквам леко или да ги оформям нещо ?

# 11
  • Мнения: 1 065
Не е нужно да ги сплескваш,те сами се разтичат и на мен ми се наложи когато ги отлепях от хартията да ги режа с нож по линиите на отделните сладки.Освен това при оформянето от време на време трябваше да си мокря ръцете с вода,иначе не можеше да се оформи топче,разпиляваше се.Но си заслужава,още веднъж   bouquetза xenia

# 12
  • София
  • Мнения: 830
Ооо, още довечера ще ги направя, влязох за нещо сладичко към телешкото варено, а то цяло съкровище намерих.
Само да попитам, колко е 250 гр сусам. Чеаз имам пълен буркан със съсам, но нямам кантарче. Може би една водна чаша, а? newsm78

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 576
Наистина изглеждат апетитно.  Ще ги направя в най-скоро време!

# 14
  • Мнения: 3 251
Малееееееей!  chef  Грам свян нямате! Heart Eyes Обожавам сусам!
До нас има само печен и белен, след малко тръгвам на обход да търся суров...
Обаче има сурово,белено слънчогледово семе, дали ще се получи с него?

# 15
  • Countryside
  • Мнения: 11 639
Олеее, супер е рецептата, xenia, днес само точа лиги по твои рецепти, не те е срам  Mr. Green че и лесна, ще се пробва, ама уикенда през седмицата нямам нерви за такива работи  Blush

# 16
  • София
  • Мнения: 114
Xenia страхотна рецептичка..обожавам сусам!   smile3525

# 17
  • Мнения: 1 117
Тези дни и аз ще ги направя.
У дома обичаме сусам , а досега само сусамки съм правила Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 380
Ооо, още довечера ще ги направя, влязох за нещо сладичко към телешкото варено, а то цяло съкровище намерих.
Само да попитам, колко е 250 гр сусам. Чеаз имам пълен буркан със съсам, но нямам кантарче. Може би една водна чаша, а? newsm78

Добър въпрос. Laughing Признавам честно без бой, че макар хипотетично да имам кантарче, никога не го ползвам. Laughing За мен 250 гр. са 1 чаша, въпреки че не винаги е равносилно. Така или иначе, аз правя рецептата с 1 чаша сусам и прекрасно ми е ставало.


Krische, чудесно изглеждат, надявам се да са ви харесали. Heart Eyes

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Охооооооо!  smile3501

# 20
  • София
  • Мнения: 830
Направих ги, станаха перфектни. Сложих 2/3 чаша - само толкова беше останала от буркана. Успях да скрия 5-6 за утре след детска. М/у другото станаха ми точно 36 сладки.
ама уикенда през седмицата нямам нерви за такива работи  Blush
Да ти кажа отне ми 30 мин с приготвянето, печенето (15мин) и двете деца, които работеха против мен, маскирани на помагачи. Пък ние бяхме на концерт на бати и сладките бяха подарък за него. Силно подозирам, че той искаше обаче Рейнджър Mr. Green
Хайде лека вечер, съжалявам, че нямам снимки. Добре изглеждаха.

# 21
  • Мнения: 2 708
Ксения всички много ги харесаха. Носих и в офиса и ги ометоха за нула време и питаха за още.

И Камамбер не се притеснявай, както и Елспет е казала, много бързо стават. Просто никога не съм правила по лесни сладки, от горе на това и вкусни и ефектни. Върнах се от работа, само изсипах съставките и след 10 мин вече първата тава се печеше. Междувременно половинката звънна от долу да каже, че имаме среща с приятели в кръчмата до блока, така че само довърших топчетата за втората тава и я завещах на госпожичката в къщи да я опече и това беше. И на работа бях, и сладки спретнах, и на кръчма бях и в офиса черпих и обрах овации (аз обаче никога не пропускам да кажа от къде ми е рецептата), въобще супер Laughing Laughing Laughing
Още веднъж овации за Ксения.

# 22
  • Countryside
  • Мнения: 11 639
Аз не че се притеснявам, ама като се прибера в 8ч от работа, гледам да метна нещо да се готви и просто нямам сили и за сладки  Tired Иначе обичам да готвя и през почивните дни с удоволствие ще ги спретна. Още помня майонезените сладки на xenia  Flutter

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
сега закусвам с тях.

на втората партида сложих малко канела и ванилия.
станаха супер.

без подправки не ми харесаха чак толкова, макар че сложих и кафява захар...
лимонова кора също ще върви.

мерси за рецептата  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 830
лимонова кора също ще върви.

О да сложих лимонов сок и прпидоби приятен аромат. Но то в първоначалната рецепта го имаше.

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
О да сложих лимонов сок и прпидоби приятен аромат. Но то в първоначалната рецепта го имаше.

лимоновият сок и аз го сложих.
написала сам кора, имам предвид Hастъpгана лимонова кора, не сокът.

сусамът има плътен вкус и определено му трябва нещо свежо, за да се уравновеси вкуса. Peace

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 576
Сладките станаха СУПЕР. Бързо, лесно и вкусно, колкото и да звучи изтъркано е точно така. Малката също много ги хареса, а е леко капризна!
Ето и снимчица!
 

Последна редакция: пн, 10 мар 2008, 13:01 от PresiN

# 27
  • Мнения: 4 380
Браво на вас! Колко сте бързи с реализацията! Grinning
 Много изобретателни с ароматизирането. Grinning На мен лично сусаменият аромат ми е достатъчен, но всеки има право да си ги нагажда според вкуса. На мен  ми се струва че сладостта като че ли е малко неуравновесена и бих добавила малко сол.

# 28
  • Мнения: 35
Благодаря за рецептата,много обичам сусам.  bouquet

# 29
  • Мнения: 655
ех,че лесна рецепта Laughingкато гледам на снимите- и вкусна.мерси за идеята  bouquet

# 30
  • Мнения: 25 742
Направих ги и аз най-накрая. Много са вкусни!  Grinning
Обаче, понеже направих двойна доза, ме домързя да правя мънички топченца и станаха доста големи питчици.  Mr. Green Но, понеже са за вкъщи, няма страшно - и така няма да им простим. Чудя се обаче дали не ми стана много лепкаво тестото, разляха се още преди да ги вкарам във фурната.  newsm78 Може би трябваше да добавя още малко брашно, защото яйцата ми бяха доста големи.  Thinking
Както и да е, вкусът е прекрасен, добавих лимонов сок и няколко капки ромова есенция.
Благодаря, Ксения!   bouquet

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 576
Направих ги и аз най-накрая. Много са вкусни!  Grinning
Обаче, понеже направих двойна доза, ме домързя да правя мънички топченца и станаха доста големи питчици.  Mr. Green Но, понеже са за вкъщи, няма страшно - и така няма да им простим. Чудя се обаче дали не ми стана много лепкаво тестото, разляха се още преди да ги вкарам във фурната.  newsm78 Може би трябваше да добавя още малко брашно, защото яйцата ми бяха доста големи.  Thinking
Както и да е, вкусът е прекрасен, добавих лимонов сок и няколко капки ромова есенция.
Благодаря, Ксения!   bouquet

А моето тесто стана бая твърдо и си оформих топчици, които си се опекоха така. Правих ги точно по рецептата и не знам защо са ти станали лепкави. newsm78
Само се чудя, ако вместо захар сложа мед дали ще стане добре? Много обичам комбинацията мед и сусам, а е и много полезно.

# 32
  • Мнения: 4 380
Би трябвало да стане и с мед само не знам как да го дозираш. newsm78 Аз също ще пробвам някой ден с мед, звучи добре.

Интересното, че консистенцията на тестото и на мен всеки път ми става различна. Ту е по-меко, ту по-твърдо...явно зависи от големината на яйцата.

# 33
  • Мнения: 2 241
 Grinning Черпя:




Моите малко по-тъмни станаха, защото се оказа, че нямам достатъчно бяла захар и половината беше кафява. Сложих лимоновия сок и за вкуса няма какво повече да се желае от моя гледа точка Simple Smile.
Супер станаха, благодаря за рецептата!    bouquet

# 34
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

Xenia, благодаря за рецептата !   bouquet
Много са хубави, малко тежички ми се сториха, но май това е защото похапнах повечко  Blush  Laughing .

# 35
  • Мнения: 4 380
Леле Котка, ужасно апетитна снимчица.  Crazy Flutter Не беше ми минавало на ум за кафява захар, тя сигурно дава и допълнително аромат.

Ели, и на мен много често ми се струват тежички. Laughing Най-тежкото че са заразни като семки. Laughing

# 36
  • Мнения: 2 241
Леле Котка, ужасно апетитна снимчица.  Crazy Flutter Не беше ми минавало на ум за кафява захар, тя сигурно дава и допълнително аромат.

Ели, и на мен много често ми се струват тежички. Laughing Най-тежкото че са заразни като семки. Laughing

За заразното съм напълно съгласна, аз уж съм на диета (нисковъглехидратна Embarassed) и уж ги направих да черпя утре по случай 8-март (днес вече, всъщност), а вече поне 10 ометох. Ще взема да си легна, че да не се наложи утре пак да правя. Grinning

За кафявата захар - моята е от най-черната тръстикова, Мусковадо от о-в Мавриций, с много характерен аромат, който се оказа, че идеално се съчетава със сусама. Но това е на мой вкус. По-светлата кафява захар има по-неутрален вкус и предполагам, че няма да навреди в никакъв случай.
Но все пак следващия път може би ще ги направя "натюр" - с бяла захар и дори без лимонов сок, за да изпъква най-добре вкусът на сусама, много го обичам.  Heart Eyes

# 37
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Моите в момента се пекат............ дали ще станат........ нещо ми беше доста лепкаво тестото........  newsm78

# 38
  • Мнения: 2 241
Моите в момента се пекат............ дали ще станат........ нещо ми беше доста лепкаво тестото........  newsm78

И моето беше лепкаво, не се притеснявай, ще станат.

# 39
  • Мнения: 2 102
Правих ги днес,но сложих 3 яйца,че бяха по-малки,малко канела и ванилия,без лимонов сок!
Изпекоха се за много кратко време!Изобщо не се "разтекоха",но аз ги сплесках малко!
Станаха 40,на половината в средата сложих орехова ядка!
Следващия път ще ги направя с лим.сок и ще сложа по-малко захар!И според мен колкото са по-светли ще са по-вкусни!

# 40
  • Countryside
  • Мнения: 11 639
Ох и аз ги направих снощи най-накрая, станаха супер. Освен лимоновия сок, добавих лимонова кора и 2 ванилии. Станаха страшно ароматни, мерси още веднъж на xenia за страхотната рецепта   bouquet

# 41
  • Мнения: 5 001
И аз ги направих.Две дози...едната със сусам,а другата с овесени ядки.Станаха супер.Само лимонова кора сложих и ванилия(лимонов сок не сложих).
Ксения,благодаря за чудесната рецепта   bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 830
 За мен това е хита на месеца. Правих ги втори път за гостите ми в събота. Обрах овациите. Ще ги правя пак за гостите  в следващата събота, че пак да ме хвалят Simple Smile

# 43
  • Мнения: 832
Снощи и аз направих тези сладки.Станаха вкусни.Само че станаха малко корави.Аз си представях че ще станат леко мекички,да се дъвчат,като ореховки може би.Вашите стават ли меки?Има ли някаква тънкост да не станат корави?

# 44
  • Мнения: 25 742
Ако престоят няколко дена, ще поомекнат. Също като меденките.  Wink

# 45
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моите бяха мекички  Peace
честно казано колкото повече стояха, толкова по-сухи ставаха  Thinking
не че се задържаха дълго де  Wink

# 46
  • Мнения: 7 420
Харесвам този вид сладки.Непременно ще опитам рецептата! Grinning

# 47
  • Мнения: 4 380
Снощи и аз направих тези сладки.Станаха вкусни.Само че станаха малко корави.Аз си представях че ще станат леко мекички,да се дъвчат,като ореховки може би.Вашите стават ли меки?Има ли някаква тънкост да не станат корави?

Тънкостта е да не се пекат прекалено. Затова моите са белички. Държа ги на ниски градуси по-дълго време за да съм сигурна че са добре опечени и да не се жарват отвън. Първия път и на мен ми станаха твърди, но ги бях жарнала.
Принципно с времето не би трябвало да омекват. Не съм пробвала, кой ще ги чака толкова, но имайте предвид че наполовина все пак състоят от сусам, не може да са дунапренки.  newsm78

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Харесахме ги много, благодаря за рецептата   bouquet

# 49
  • София
  • Мнения: 3 816
Направих ги, страхотни са, изядоха се за един ден.  Crazy Хиляди благодарности от мен!  bouquet

# 50
  • Мнения: 1 777
И аз направих сладките ,харесаха ни. Simple SmileИ моето тесто стана доста твърдо ,искам да попитам Ксиния колко милилитра и е чаената чаша?

# 51
  • Мнения: 4 380
1 ч.ч. =250 мл.

Като гледам колко са ти белички, едва ли могат да станат по-меки. Който няма зъби да си ги топи в топло мляко. Grinning Аз с удоволствие ям и сухари и бискотти, не ми е правила впечатление твърдостта на сусамените сладки. newsm78

# 52
  • Мнения: 1 777
Те самите бисквитки не бяха корави,самото тестото беше .И както ги направих топчетата не се разлява ,а си останаха така.  Simple Smile

# 53
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Правих ги 2 пъти , и двата пъти станаха различни. Първия път разбих яйцата със захарта с миксер и станаха по-меки от втория, когато не ползвах миксер. Вторите бяха твърди. 
Но и двата пъти ги ометохме  Laughing

# 54
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


   От къде купувате суров сусам?

# 55
  • София
  • Мнения: 3 816
Има го в големите вериги магазини/на диетичните щандове/. Peace

# 56
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
geleva , много благодаря за отговора!

# 57
  • Варна
  • Мнения: 10 802


   От къде купувате суров сусам?

В Кауфланд съм виждала.

Аз да питам: наистина ли стават твърдички, защото избягвам да ям по-твърди храни, имам проблем с венците, зъбите... Crazy

# 58
  • Мнения: 25 742
Ха, тъкмо щях да питам колко мл са чаените чаши на Ксения, но са ме изпреварили. Моята чаша е 200 мл, може би затова не ми се получава точната пропорция.
Днес ги правих пак, но този път само една доза. Отново ми стана много меко и лепкаво тестото, затова прибавих още брашно. Този път станаха хубави, красиви топчета, но пък като че не ми хареса особено вкусът. Станаха по-тестени и твърди, първия път бяха по-пръхкави сякаш...  newsm78
Абе, важното е да паснат на вкуса на майстора.  Laughing

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Благодаря много за рецептата xenia  bouquet
Преди час ги направих, като си мислех, че ще има и за сутринта, но мъжа ми така ги подхвана....
Киса не стават твърди, мекички са си, и аз имам проблеми със зъбите Peace
Суров сусам има и в Пикадили.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 10 802

Киса не стават твърди, мекички са си, и аз имам проблеми със зъбите Peace
Суров сусам има и в Пикадили.

Значи ще ги пробвам. Обичам лесните рецепти.  Simple Smile

# 61
  • Мнения: 3 251
Благодаря на xenia   за интересната рецепта!  bouquet
Миналата събота ги приготвих със сусам, а вчера - /мъжът ми имаше повод за почерпка /, ги приготвих със слънчогледово семе-станаха пак много хубави, но определено  аз ги харесах повече със сусам. Той и колегите му са на противното мнение! Heart Eyes
Много са бързи и лесни за приготвяне, а и самaта рецепта понася много вариации.
Следващият път ще ги приготвя с овесени ядки.
Биляна, не се сдържам ...
Знам,че не тук е мястото, но малкият ти сладур е много хубав, прилича много на теб. Не знам защо си сложила този надпис под това красиво лице на аватара си?!

Последна редакция: нд, 16 мар 2008, 18:32 от Сапфира

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 576
Биляна, аз го купих от местния пазар!

# 63
  • Мнения: 656
Вчера ги правих и станаха много вкусни.Обаче тестото ми стана много лепкаво,въпреки че добавих доста брашно,много трудно оформих топчици.Иначе станаха мекички и вкусни.
Благодаря за рецептата.  bouquet

# 64
  • София
  • Мнения: 3 816
За да ги оформя по- лесно и да не ми се лепи тестото по ръцете, си ги мокря с вода. Peace

# 65
  • Мнения: 845
Снощи ги направих. Станаха чудни.  Simple SmileСтрахотен вкус! Благодаря за рецептата  bouquet

# 66
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ето ги и моите - направих ги още на 8 март, но досега нямах време да ги публикувам  Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 1 163
станаха страхотни  bouquet
мъжът ми дето не яде сладко и каквото правя обикновено сама си го ям, дадох му да опита труда ми, той взе че поиска още Shocked.
Станаха ми напукани и ронливи като ореховки, и си останаха кръгли.Аз си го обяснявам с това че не сложих 1-2с.л.лимонов сок, а 1 каф.л. оцет, което има значение за гъстотата на тестото.

Общи условия

Активация на акаунт