Автоимунен тиреоидит на Хашимото (2)

  • 131 082
  • 787
  •   1
Отговори
# 120
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ето нещо и от мен. Беше ми препоръчано от моята лекарка и после прочетох дадената статия. Не съм започнала, обаче. Пия В12 засега, но не съм много редовна. С тази отпадналост и летаргия не винаги стигам до витамините през деня.

Хлебната мая успокоява нервите
Тя е богата на витамин В, който помага да се справим със стреса

Маята е позната от дълбока древност. Привличала е вниманието на хората преди всичко с качеството си да подквасва. Особено впечатление правела като продукт, който разрехавява тестените произведения. С времето станало ясно, че хлебната мая представлява съвкупност от микроскопични едноклетъчни организми, които не съдържат хлорофил. Те са известни в микробиологията като захаромицети. Причисляват се към класа на гъбичките. Някои техни разновидности участват в процеса на алкохолната ферментация и изпълняват съществена роля при получаване на бира, вино и други напитки. Полезните съставки в хлебната мая зависят от вида на захаромицетите, от начина на тяхното култивиране и от редица други фактори на околната среда. В сухото вещество на пресованата хлебна мая се откриват в значителни количества белтъчини и въглехидрати и около 20 пъти по-малко мазнини. В състава на белтъчините участват предимно албумини. От въглехидратите преобладава т. нар. нежна целулоза, която не дразни стомаха и червата. Голямо е съдържанието на гликоген - въглехидрат, който се натрупва в черния дроб и мускулите и лесно може да отдели глюкоза за енергийните нужди на тялото. Хлебната мая е истинско съкровище на витамини от група В. Изчислено е, че 1 г сухо вещество от маята съдържа средно по 40 мг витамин В1 и витамин В6 и до 80 мг витамин В2. Витамин В1 или както още се нарича още - тиамин, помага за добрата работа на нервната система. Нужен е за обмяната на въглехидратите и превръщането им в енергия. Витамин В2 - рибофлавинът, е важен за здравината на кожата и за обмяната на основните градиенти в организма - белтъчини, мазнини, въглехидрати. Витамин В6 - пиридоксинът е необходим за преработка на белтъчините и за безпроблемна работа на нервната система. Количеството на тези и други витамини се влияе от хранителната среда, в която се развиват захаромицетите. Маята е богата и на микроелементи Сериозно е присъствието на фосфорни соли, които се установяват в около половината от пепелния остатък. Има и доста калиеви соли, магнезиеви, натриеви, калциеви и пр. Днес хлебната мая се използва широко в хранително-вкусовата промишленост. Богатството й на полезни съставки я прави желан продукт в готварския арсенал на всяка домакиня. Преди да се употребява, е хубаво е да се подложи на тест за мая. Тя е достатъчно силна да предизвиква втасване, когато парче от нея, пуснато в топла вода, изскача на повърхността. Ако се използва във всекидневното хранене на човека, маята трябва да се приема не повече от 25 г на ден когато е суха. За пресованата максималната доза е до 100 г. Количеството на течната мая не бива да надхвърля 0,5 л, ако пък се консумира пастет от мая и мед, той трябва да е до 50 г. Тази дозировка е задължително да се спазва особено от възрастните хора, тъй като маята е богата на пурини (азотни съединения), чиято системна консумация в по-големи количества може да се отрази неблагоприятно върху здравето. Мярката за децата е до 30 г пресована или до 10 г суха мая. Най-често домакините използват пресована хлебна мая и по-рядко суха или течна. Когато маята се употребява за храна, задължително е да се инактивира. Това става чрез интензивно затопляне в подходящ съд. След инактивиране хлебната мая се включва в различни видове ястия - сосове, кюфтета, запеканки и пр. Когато липсват болестни симптоми от страна на стомаха и червата, маята може да се добавя към напитки и десерти. Заради богатството си на биологично активни вещества тя е всепризнато общоукрепващо средство. С успех се прилага и при болестни състояния, които са свързани с недоимък на витамини и микроелементи. Бирената мая се използва още по-често като лечебно средство. В нея също има едноклетъчни микроорганизми - захаромицети. Те се хранят със захар и при този процес предизвикват ферментация, която води до образуване на алкохол и въглероден двуокис. Бирената мая е много богата на витамин Д и витамини от групата В. Витамин Д - калциферолът, помага на организма да усвоява калция и фосфора и е особено важен за здравината на костите, зъбите и ноктите. Витамините от група В са необходими за правилната обмяна в организма. Специално внимание заслужава витамин В12 - кобаламин. Той спира появата на една от формите на анемия. Подпомага образуването на червените кръвни телца и е полезен за предпазване от заболявания на костния мозък. С лечебна и профилактична цел бирената мая може да се приема във вид на таблетки при стриктно спазване на дозировката, посочена от лекар или в листовка към препарата. Предозирането е опасно особено заради витамин Д. Той участва в образуване на вещества, чийто излишък нарушава баланса в организма. Не бива да се приема прясна бирена мая. В домашни условия изсушаването й се извършва при температура 100 градуса. След като водата се изпари, получава се тънка коричка. Тя се натрошава на ситно и се слага в шише от тъмно стъкло или в порцеланов съд. От нея може да се взема по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден. Сушената бирена мая подпомага лечението на някои кожни болести като екзема, увреждане на ноктите, пърхот, побеляване на косата и някои форми на алопеция (косопад). В тези случаи след консултация с дерматолог дозите могат да се увеличават до 4-6 супени лъжици на ден. Бирената мая е полезна и при недостиг на стомашен сок, възпаление на червата, анемия. Богатството й на витамини от група В я прави ценен продукт при неврози, физическа и умствена умора. Според някои тя засилва остротата на зрението. Лечението с бирена мая е продължително. Подобрение настъпва едва след първия месец. А максималният срок е 3 месеца. В някои листовки се казва, че маята подмладява. Всъщност със своя минерален и витаминозен състав тя регулира обмяната на веществата в организма, увеличава устойчивостта му спрямо заболявания, съхранява го, забавя неговото износване. По този начин увеличава шансовете му да остане по-дълго здрав и работоспособен. Така че маята не подмладява, но със сигурност отдалечава старостта.
Страницата подготви
д-р Ваня Шипочлиева,
главен експерт при Националния център

# 121
  • У дома
  • Мнения: 1 741
А на мъжете им е трудно да ни разберат наистина. И моят беше така, докато не катастрофирах с двете деца и той се поразчете и му стана малко по-ясно какви са ми проблемите.

# 122
  • Мнения: X
За съжаление не само мъжете не разбират, на мен колко пъти са ми казвали родители и приятели, че ме е страх от всичко, че се паникьосвам, че ме мързи, че само лоши неща мисля, как може да ми е студено след като на всички им е топло, щом дебелея трябва да спра да ям(не че съм седяла гладна, но пък и не съм се тъпчела) и т.н.....дори веднъж споделяйки, че нещо не ми е наред, защото никога не съм била такава ми казаха, че си обръщам прекалено голямо внимание...е благодарна съм, че си го обърнах сега,а не след още няколко години и вече твърдо ще гледам себе си и ще се вслушвам в себе си, съветвам и вие да го направите. Само ние познаваме организмите си и можем да разберем, кога нещо е извън нашия контрол. Много се разписах, но се ядосвам на всички, които упорито мислят, че щом си на 24 год., то всичко ти е 100% наред  Crossing Arms И така, желая ви приятен ден, с много усмивки и хубави моменти, ако някой реши да ви ядоса, не се поддавайте, а просто му се усмихнете Simple Smile  Hug

# 123
  • Мнения: 2 426
За съжаление едно нещо като се обърка повлича със себе си и други болести Sad. Някой казвал ли ви е какво да се прави при това пълнеене, т.е как може да се регулира метаболизма? Имам и още един въпрос - някоя от вас поддържа ли температура в порядъка на 37-37,5 градуса?
Птица, Фрезия благодаря за инфото Hug. Аз миналата година се съсредоточих основно в/у хипофизата и за съжаление никой лекар не ми пусна всички хормони, за де се види общото състояние и сега може да излязат и други проблеми #2gunfire.

# 124
  • Мнения: X
daf7   Hug  , за пълнеенето може да има ефект и самото приемане на л-тироксин(подпомага нормалната работа на щитовидната и тя нормализира метаболизма), поне така четох. При мен за съжаление нещата са доста зле и съм на допълнителни лекарства, които да подпомагат смъкването. Хипофизата също играе роля в метаболизма, знаеш, че и аз съм с аденомче и един от хормоните, които ми бяха завишени се оказа, че влияе също на килограмите. За температурата...не знам какво да ти кажа, освен, че трябва да намериш проблема, защото не е добре да се поддържа дълго време заради органите. Не е висока, но съм сигурна, че е неприятна, надавям се всичко да се нареди и пак малко да те ръчна да си пуснеш скоро изследванията     Hug

# 125
  • Мнения: 2 426
Благодаря Фрезия. За съжаление тази температура я поддържам от 2003 и никой не може да каже от какво е. Правени са ми всевъзможни изследвания и нищо. На едно място прочетох, че нарушената функция на щитовидната влияе на температурата, но никой лекар не се ангажира с това мнение. В понеделник отивам да си пусна анти ТПО-то /страх, не страх/ и след това в сряда съм на гинеколог. Ще видим какво ще излезе.

# 126
  • Мнения: X
Всичко ще е наред, както ти мен успокояваше, докато не знаех какво ми е, дори и да се намери нещо е добре да се знае и да се лекува   bouquet

# 127
  • Мнения: 836
някоя от вас поддържа ли температура в порядъка на 37-37,5 градуса?

daf7, според мен е възможно да е от хиперфункция. Карам с разсъждения, защото на мен напреимер пулсът ми е 52-55 (демек забавен) и телесната ми температура е около 36°С (т.е. по-ниска от нормалното), за това и постоянно ми е студено.
Може би когато организма работи на по-високи обороти (учестен пулс), имаш и по-висока температура, съответно се потиш и предпочиташ по-хладното. Тези симптоми са на хиперфункция.
Но както казах, това е по пътя на разсъжденията. Сигурно има и куп други обяснения.

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 79
А сега ,ако има някоя по-знаеща да ми обясни връзката на болестта със стойностите на AST.Защото преди 3год. ме лекуваха от ревматизъм единствено заради тези стойности,който така
Здравейте преди няколко дни когато бях на преглед ми пуснаха AST  i ALT.И тогава лекарката ми каза ,"че щом ми са в норма е добре тъй като имало връзка с Хашимото" но повече не обясни,а и аз ненастоях тъйкато са в норма.

# 129
  • Мнения: 2 426
dobi_81, фрезия благодаря Hug. dobi_81  аз хем съм с повишена температура, хем все ми е студено и много си обичам топлото. Абе луда работа Simple Smile. За съжаление не мога да ти помогна по твоя проблем, най-добре е да смениш лекаря или да си намериш някой, който да ти обясни всичко /мисия невъзможна ако питаш мен/.

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 79
Е май найстина си остава ме неразбрани от най близките хора,но това не означава ,че трябва да се предава ме!!!Откриха ми заболяването преди година и половина,отогава все едно ,че съм друг човек дори съпруга ми го натяква все черногледа ,ревлива и т.н. опитвам се да му обясня ,че това се дължи на болеста ,но той си мисли че се оправдавам.Сигурно трябва да стане нещо по сериозно за да ни се повярва както при atalanta за съжаление .Но все пак горе главата момичета,радвам се че ви открих.

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 79
Аз исках да се обърна към didikeh за стоиностите на AST i ALT  но от б
ързане не съм натиснала Цитат .Моля да ме извините!
Исках да кажа ,че моята лекарка ми каза че има връзка със стоиностите на AST i ALT с Хашимото.

# 132
  • София
  • Мнения: 427
Здравейте,
И на мен ми поставиха диагноза Хашимото. Тат са ми в норма, Мат около 340 , TSH 1.86. Докторката ми каза , че за сега не трябва да пия нищо а само да се следи редовно стойността на хормона. Четох , че някой от вас пият селен за антителата, но на мен не ми изписа такова. Има ли полза от този селен. Само ми препоряча да ям повече храни богати на йод. Правилно ли ви се струва всичко това?

# 133
  • Мнения: 6
Здравейте! Аз съм с диагноза автоимунен тиреоидит на Хашимото, понижена функция на щитов. жлеза. Но интересно, че съм със симптоми на хипертиреоидит - понижено тегло /благодарение на редовната употреба на Л-тироксин 0,50 мг качих 5 кг и сега не съм мръднала от 50 кг /, тънки вежди и коса, потене, бодежи в сърцето , лесна уморяемост, отпадналост/понякога си мисля, че съм най-мързеливия човек на земята, а то е от болестта/. Ендокринолога казва, че при евентуално покачване на теглото трябва да намаля дозата Л-тироксин и обратното. Питах защо съм със симптоми на хипертиреоидит/дори лекарят ми даде спецална брошура за заболяванията на щитов. жлеза, откъдето видях симптомите на хипотиреоидита и хипертиреоидита/, а изследванията ТАТ и МАТ и TSH показват хипотиреоидит, но не ми даде смислено обяснение. Някой има ли с подобни на моите симптоми и с каква диагноза са? Ще съм благодарна за отзивите ви относно запитването ми.

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 79
Здравей Валя,аз също не качвам килограми и имам същите оплаквания,но мисля че твоята лекарка е права защото когато ми беше завишен Л тироксина слабеех,сутрин ми се гадеше и имах разтроиство.Първоначално го отдавах този проблем че имам малко дете иза това се чувствам така,но лекарката ми каза че най вероятно ми е завишена дозата,след като я намалих дозатанещата започнаха да се подобряват.

Общи условия

Активация на акаунт