Как да научим нашите деца да четат и пишат на български?!

  • 73 961
  • 383
  •   1
Отговори
# 135
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Дами,извинявам се предварително за питането,но 4етейки темата в главата ми се завъртя този въпрос и ми стана интересно да го задам: колко от вас работят ? Thinking Моля да не бъде изтълкуван погреШно  Stop Просто се питах кога ви остава време и по колко такова отделяте за да се занимавате с мал4уганите и езиковото им обу4ение  Thinking

# 136
  • Мнения: 1 049
Аз да споделя моят опит. С малкият събота и неделя по един час пишем букви и думи. За награда после играем на компютъра с една бг. игра по математика или български език  редуваме. Разбира се има и други поощрения като гледане на любимото детско филмче. Peace През седмицата за лека нощ четем бг. приказка. Друго време не намирам.  Tired

# 137
  • България
  • Мнения: 1 090
Дами,извинявам се предварително за питането,но 4етейки темата в главата ми се завъртя този въпрос и ми стана интересно да го задам: колко от вас работят ? Thinking Моля да не бъде изтълкуван погреШно  Stop Просто се питах кога ви остава време и по колко такова отделяте за да се занимавате с мал4уганите и езиковото им обу4ение  Thinking
Аз работя( с малки прекъсвания),преди това учех,поради липса на време и "методика",моят син научи български едва на 7 години! EmbarassedНо по -добре късно ,отколкото никога.Аз се бях отчаяла ,че никога няма да го научи,но ето че и това стана накрая. Simple Smile

# 138
  • Мнения: 1 909
Аз освен че работя, ами синът ми започна и доста сериозни занимания да има в предучилищната, имат и домашни, та просто за българския остава минимално време.

Няма изобщо да успея да се меря с училището, затова гледам дори по малко да е, но всеки ден на правим по нещо - приказка преди лягане на български, някоя игра, докато се храни (кажи думи с буквата...), събота и неделя пишем по някоя диктовка, : но ми изглежда доста трудна мисията.  Tired

# 139
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Дами,извинявам се предварително за питането,но 4етейки темата в главата ми се завъртя този въпрос и ми стана интересно да го задам: колко от вас работят ? Thinking Моля да не бъде изтълкуван погреШно  Stop Просто се питах кога ви остава време и по колко такова отделяте за да се занимавате с мал4уганите и езиковото им обу4ение  Thinking
Аз не работя  Mr. Green Обаче с годините натоварването на децата в училище нараства и въпреки, че имам повече свободно време, синът няма и обучението вече е в движение. Четене на книжки на български на глас в мое присъствие или самостоятелно четене на списания. Карам го да пише на кирилица, когато си чати с някой роднина или познат по нета. Опитах се да го зарибя и с един български детски форум, но за съжаление не се получи.
Иначе, когато работех, той имаше повече свободно време. Бяхме определили един ден от седмицата, когато минаваше урок по българските учебници, но аз свършвах работа, малко преди той да свърши училище, събота и неделя бях свободна. И сега търся подобна работа, иска ми се да съм с децата след приключване на учебния ден. В България работех от 9 до 6 и ужасно много ми липсваха тези моменти  Rolling Eyes

# 140
  • Мнения: 994
Аз не работя. Но учебният ден тук е много дълъг - свършват в 3 следобед и не ми остава много време за занимания, но наваксваме през почивните дни.

# 141
  • Мнения: 1 909
Един линк с интересни игри - досега не работеше много, а и в момента не се зареждат някои от нещата, поне при мен, но изглежда обещаващо

http://www.abc-bg.be/

# 142
  • Мнения: 1 363
Момичета, снощи разбрах, че букварите за първи клас не се продавали по книжарниците в България, а се давали на учениците постъпващи в първи клас от учителите.

Вие как се снабдихте с такива? Дали няма да е малко мисия импосибъл снабдяването с него?

Навремето дадох моя на братовчед ми да учи български по него и сега съжалявам Confused Embarassed

# 143
  • Мнения: 3 491
Момичета, снощи разбрах, че букварите за първи клас не се продавали по книжарниците в България, а се давали на учениците постъпващи в първи клас от учителите.

Вие как се снабдихте с такива? Дали няма да е малко мисия импосибъл снабдяването с него?

Навремето дадох моя на братовчед ми да учи български по него и сега съжалявам Confused Embarassed
Може би това важи за учебниците на "Просвета".
Моето дете учи в българското училище по комплекта на "Булвест 2000", и нямаше проблем да ми ги пратят от България. Тоя, който е у дома, ми го прати една приятелка, но не знам от къде го е купила. Майка ми също е купила комплект за другото дете, аз й бях дала координати на дистрибуторите в нашия град, предполагам, че от там. Ето сайта на издателството:
http://www.bulvest.com/
Друг вариант, за който съм чувала, е да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина. Тогава изпращат безплатно учебниците, защото по закон се полагат. Моя позната го беше направила, и детето в края на учебната година беше положило тест по български език за първи клас, и го издържа успешно.

Последна редакция: чт, 08 май 2008, 05:23 от блажка

# 144
  • Мнения: 9 052
Момичета, снощи разбрах, че букварите за първи клас не се продавали по книжарниците в България, а се давали на учениците постъпващи в първи клас от учителите.

Вие как се снабдихте с такива? Дали няма да е малко мисия импосибъл снабдяването с него?

Навремето дадох моя на братовчед ми да учи български по него и сега съжалявам Confused Embarassed
Може би това важи за учебниците на "Просвета".
Моето дете учи в българското училище по комплекта на "Булвест 2000", и нямаше проблем да ми ги пратят от България. Тоя, който е у дома, ми го прати една приятелка, но не знам от къде го е купила. Майка ми също е купила комплект за другото дете, аз й бях дала координати на дистрибуторите в нашия град, предполагам, че от там. Ето сайта на издателството:
http://www.bulvest.com/
Друг вариант, за който съм чувала, е да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина. Тогава изпращат безплатно учебниците, защото по закон се полагат. Моя позната го беше направила, и детето в края на учебната година беше положило тест по български език за първи клас, и го издържа успешно.

имаш ли координати на Агенцията за българите в чужбина и представа какво а е процедурата zа да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина

# 145
  • Мнения: 3 491

имаш ли координати на Агенцията за българите в чужбина и представа какво а е процедурата zа да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина
[/quote]
Contacts
Address

2A Dondukov Blvd.
Sofia 1000
Bulgaria
State Agency for Bulgarians Abroad


Phones
00359 2/ 935 06 50
00359 2/ 935 06 74

Fax
00359 2/ 935 06 51

E-mail:
aba@aba.government.bg

За процедурата - не знам повече. Тази моя позната го беше споменала преди година, но не съм любопитствала повече и не знам подробности. Чувала съм обаче добри отзиви за отношението на Агенцията за българите в чужбина, надявам се да дадат добра информация.
Това им е сайта:
http://www.aba.government.bg/

# 146
  • Мнения: 1 363
Блажка,
Благодаря ти много за полезната информация Hug
Намерих телефона на дистрибутора за Видин и ще и звънна тези дни.   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 147
  • Мнения: 9 052
благодаря  Wink

# 148
  • Мнения: 7 091
Блажка, ама детето е регистрирано в БГ като частен ученик, но си живее в САЩ ли? В смисъл после си полага тук някъде в САЩ изпита и му признават и БГ образованието или нещо не съм разбрала? newsm78 newsm78

# 149
  • Мнения: 3 491
Блажка, ама детето е регистрирано в БГ като частен ученик, но си живее в САЩ ли? В смисъл после си полага тук някъде в САЩ изпита и му признават и БГ образованието или нещо не съм разбрала? newsm78 newsm78
Да, детето тук си живee, майката тук сама си го учеше по българските учебници, сигурно още го учи, тя е много дисциплинирана и упорита. Не знам дали е трябвало да ходи на специално място за изпита, но не се осмелявам да приказвам повече, защото ще започна да гадая. Но ми се беше похвалила, че официално е завършил втори клас по българската система и му е признат, явно предната година е завършил и първи. Като я питах как, ми каза, че е регистриран като частен ученик в България, и оттам и изпращали материалите.

Общи условия

Активация на акаунт