Нещо, което ме накара да се замисля...

  • 3 739
  • 61
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 193
Ами какво да си кривя душата, блудкаво е  ConfusedДа беше написано по друг начин,можеше и да ме грабне, ама тази сапунка... Whistling

# 31
  • Мнения: 1 062
Не ми е била целта да пускам тема, която да създава предпоставка да се превръща в "тиня". Ама изобщо. И аз до колкото разбирам нещата с малкото си мозък, точно в този случай става въпрос за битовото замърсяване, основно - да не си хвърляме боклуците и да не замърсяваме така или иначе мръсната ни планета. Но, явно вие го разбирате много по-дълбокомислено, като например, че не трябва да пием, колкото вода искаме ( от това направо паднах  Laughing), или да не пускаме осветлението, за да пестим ток и все подобни, а да си пестим къпането е направо задължително  Rolling Eyes .... На някой дали му се е случвало да отиде в планината и съзирайки в далечината прекрасна полянка, като се приближи да види, че тя е отвсякъде оср..а. А в близкото поточе хартийките и бутилките са повече от камъните по дъното. Ето за това става въпрос според мен. Глобалното затопляне и другите еко проблеми няма да решим. И аз пия вода, и ползвам транспорт, къпя се, и климатик имам, а даже и дезодорант ползвам ( ужас ). Но не хвърлям и не мърся, уча и детето си на това, ще уча и другото на същото. За клипчето- да, малко пресилено за днешните времена. След 50-100 години може и да не изглежда пресилено. А за блудкавостта и сапунката... ами на мен и обикновен надпис би ме "грабнал" щом се отнася за бъдещето на децата ми. Не става въпрос за реклама на шоколад все пак. Аз намерих някаква истина в цялото това "послание" макар и преувеличена, за това го пуснах. Но, пък ако някой се откаже от сутрешния душ и чашата си с вода - ок.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако въпросът в това клипче беше само да не си оставяме боклуците в планината или по уличите, нямаш никакъв проблем и предполагам, че почти всеки в този форум ще ти каже, че гледа да си прибира боклуците. Битовото замърсяване не е основният фактор за замърсяването на планетата. Всяка човешка дейност, най-осезателно от индустриалната революция влияе върху планетата, защото хората са също фактор. Много е лесно такива клипчета да се пробутват на населението, но къде остава промишленото замърсяване? И понеже съм малко селянче, което е чело това-онова за селското стопанство и за хранително-вкусовата промишленост ще ти кажа, че при всичката химия, която изсипваме в земята при производството на всеки стрък храна и отделно всички химии, които даваме на животните, и при преработката на селскостопаннките суровини са такива замърсители, че свят ще ти се завие. Което не отиде в земята го изяждаме. Така че, замисли се и за тези неща, а не само за найлоновите пликчета.

# 33
  • Мнения: 46

Ако въпросът беше за замърсяването на околната среда, което лично произвеждам, можеше и много да се засрамя, но аз съм от ония "будали", дето като отидат на пикник правят оборка на района наоколо, обирайки не само своите, но и чуждите отпадъци.
Въпросът с водата е много сериозен и често ме е плашила възможността да нямаме вода или да вървя две пресечки до единствената вода в селото, което се е случвало на доста от бабите ни преди 30-35 години.
По отношения "предсказаното" от баба Ванга - потърсих в Библията и не срещнах предупреждения, че човечеството ще остане без вода. Има обаче други предупреждения за последните времена:  войни, бягане към върховете, болести и язви, рекии от кръв.
Много бих искала това клипче да насочва към по-голяма обществена активност, но наскоро и по отношение на обществената активност съм скептична, от както видях на Иракли, че за сметка на спрения с протести строеж е издигнат друг, заради който грозно е издълбано коритото на реката и е съсипана гората, а прословутата "Перла" в землището на Царево въпреки хепънингите и нестинарските танци се довърши и скоро ще бъде (ако вече не е) населена.
Незнам дали водата ще свърши, но много е възможно достъпа на обикновения човек до природата да бъде безвъзвратно ограничен, щот нашта страна стана държава с много вождове, а всеки вожд иска собствено море, езеро, река, планина ....

# 34
  • Мнения: 1 062
Да, промишленото замърсяване е огромен проблем, аз нямам познания в областта на селското стопанство и ХВП, но имам наблюдения върху майки и възпитателните им напъни спрямо децата им. И вече пораснали деца с "чудесно" възпитание. Битовото замърсяване не е основния фактор за замърсяването на планетата, но е фактор някакъв, макар и не толкова голям. А относно хората във форума, ами те не са по различни от хората в градинката. Има такива, които си прибират опаковката от сладолед в джоба и такива, които най-безсрамно си я пускат до пясъчника. Нали? Иначе на думи всички искаме да имаме чиста планета. А мен това ме дразни. За промишленото замърсяване също съм се замисляла, но там не мога нищо да направя, дори и малко. Все пак не става въпрос да се върнем 100 години назад и да живеем както пра баба ми, но общественото бездействие ( по скоро действие ) направо ме побърква. А масовото такова е именно в ущърб на чистотата. Това един човек да се превъзпита в това отношение е капка в морето, но нали знаеш мъдростта "капка по капка - вир".
П.П. Радостина трябва да ти кажа, че този път ми е изключително приятно да дискутирам с теб.  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 448
Пропусна нашествието на извънземните.  Crazy

Може и второто пришествие, току виж изпреварило въпросните събития и ни спасило от този ужас.  Thinking

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Миле,

И на мен ми беше приятно!  Peace

# 37
  • Мнения: 1 479
А пьк мен ме накара документалният филм /на Ал Гор за глобалното затопляне/,да се замисля ThinkingСтрува ми се реален и научно обоснован.

Последна редакция: вт, 10 юни 2008, 12:55 от dannyangel

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
На пръв поглед и на мен така ми изглеждаше. После започнах да се замислям колко керосин е изгорил с частния си самолет, за да прави тези образователни совалки. И за други работи се замислих.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 795

Може и второто пришествие, току виж изпреварило въпросните събития и ни спасило от този ужас.  Thinking

Мне, първо щяло да бъде нашествието на извънземните. Ванга така била казала.  smile3521
Всъщност, аз съм спокойна. У Варна щяло да ни помете торнадо съвсем скоро. Няма да видим ни нашествие, ни безводие, ни край на света.

# 40
  • Мнения: 649
не ми допада особенно идеята , че обичам да се къпя,да пия колкото вода искам, да си карам колата колкото и когато искам. Каквото ще да става, колкото и грубо да звучи.
В момента имам много по-важни неща на дневен ред, от това дали ще има вода 2070г

стига ти сериозно ли? Важните неща на дневен ред сега са ти да храниш децата си, ама през 2070 ако нямат вода за пиене много важно ти нема да си жива, няма да се мъчиш.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Мишина, а за теб кое е на дневен ред? Да пестиш водата сега, че да има за след 60 години ли? Не се бой, ако ти сега спестиш 2 литра вода със сигурност някой друг вече ще е източил 10. Същото важи за бензина, тока.

# 42
  • Мнения: 649
Мишина, а за теб кое е на дневен ред? Да пестиш водата сега, че да има за след 60 години ли? Не се бой, ако ти сега спестиш 2 литра вода със сигурност някой друг вече ще е източил 10. Същото важи за бензина, тока.

Защо не Ради? Ако всички мислим така, ако всеки спести по 10 литра ще е много добре.Защо да не мислите за след 70 години, това е много безотговорно от ваша страна. Нали твойте деца и твойте внуци ще живеят тогава! Въпроса не е само за пестене, но и за замърсяването! Ако не знаеш подпочвените води в Горна баня и Банкя са замърсени от боклуците в Суходол! В Индия в петзвезден хотел знаеш ли каква услуга има- предлагат ти 10 литра чиста вода да се измиеш, там водата е много скъпа. Примерно една марка Just Born Spring Drops струва цели 42 USD за бутилка.

# 43
  • Мнения: 649
Тази статия е част от зеления брой на списание Едно, който излезе през март 2007.



Водата свършва. Не искам да те притеснявам, обаче е факт. Това с кръговрата на водата в природата изглежда вече не работи, защото потреблението на вода далеч надхвърля способността на планетата да възстановява изразходваните количества.

Сега внимавай - проблемът не е само в това, че питейната вода става лукс. Да кажем, че всеки човек поглъща по три-четири литра вода на ден. За да се нахрани обаче всеки един от нас се изразходват 2000 литра вода на ден. Пътят на чашата бира до масата ми е погълнал шест литра вода, памучната ми тениска е попила 150, стоманата в колата ми - 20 000 литра.

Обаче, нали се сещаш, водата свършва. Само за да си го представиш - огромното като море езеро Чад в Африка, което през 60-те години се е виждало от Космоса, вече не се вижда - свило се е с 95 процента.

Сега и Нил рядко стига до морето. Същото се случва с река Колорадо в САЩ, с китайската Жълта река и Инд, Тигър и Ефрат. Отклоняването на води за напояване и големите язовири, които увеличават изпаряването, просто пресушават реките още в горното им течение.

Има и изчезващи морета. Прогнозите са, че Мъртво море наистина ще е мъртво до 2050 г. Аралско море в Узбекистан пък е изгубило четири пети от обема си от 1960 г. насам. Километри навътре в сушата се виждат абсурдни картини на заседнали в пясъка кораби и никаква, ама никаква вода наблизо. Пристанищни градове се оказват на 250 км от брега. Представи си изненаданите физиономии на моряците.

Това е видимата част на проблема. Останалото е underground. Повечето питейна вода, която не е скована в ледници, идва от подземните водоносни пластове. Някои от тях се възстановяват от дъжда. Други обаче са водонепроницаеми и могат да се изпомпат докрай. Такива са голямото подземно езеро Огалала в САЩ, от което черпят вода земеделците от Великите равнини, а също и водоносните пластове в Северен Китай и в Саудитска Арабия. Подземните води се изпомпват прекалено бързо, а земеделците сондират все по-дълбоко - фермери в Китай и Саудитска Арабия вече трябва да пробиват кладенци с дълбочина над 1 км, която им струва все по-скъпо. В някои райони на САЩ, Китай, Корея и Индия водоносните пластове се намират с 30 метра по-дълбоко отколкото преди 20 години. Пресъхването на кладенци в Източен Иран създава потоци от "водни бежанци". Подпочвените води в Йемен могат да бъдат изчерпани още през 2010 г., а в някои провинции на Пакистан подземните запаси вече са out.

В това време градовете и индустрията гълтат вода от земеделските райони. Големите градове, особено в САЩ, масово откупуват правото за ползване на вода от фермерите, като им предлагат по-високи цени от приходите от реколтата.

Топят се и "твърдите запаси", прибрани на сигурно в хладилника на планината. Средната температура на планетата се е повишила с 0.8 градуса Целзий от 1970 г. И малко покачване на температурите може да превърне снеговалежите в дъжд. Ако снегът не се трупа в планините и ледниците се топят, през дъждовния сезон наводненията стават още по-унищожителни, през лятото реките пресъхват, а резервите сладка вода просто изтичат.


Всичко това не е неизбежно. Съвсем не. И дори не струва чак толкова скъпо.

Какво да се прави:

Да се увеличи цената на водата до пазарни равнища и да се премахнат субсидиите. Така със сигурност ще се използва по-ефективно.
Отпадъците, които замърсяват водата и я правят негодна за пиене и напояване, да се управляват по-умно. Действащата система - да се използва ужасно много вода, която да пренесе отпадъците в канализацията, където те (в идеалния случай) се обезвреждат и после изхвърлят в реката, е тотално сбъркана. Вместо това могат да се въведат сухи компостни системи за хранителните и битови отпадъци. Изобщо това е една друга тема, но боклукът трябва да се намали, сортира и рециклира, а употребата на токсични вещества да се контролира по-строго.
Да се въведат промишлени процеси, които използват по-малко вода. Например остарелите от всякаква гледна точка електроцентрали на въглища използват огромни количества вода за охлаждане. Вятърната енергия е много чист изход. 
Споменах ли пречистване на водите и повторното им използване, например в индустрията.
Земеделците да въведат капково напояване или дъждовални системи, вместо поливане чрез канали или бразди. Това намалява потреблението на вода с 30 процента или дори наполовина. Има съвсем прости технологии, които фермерите могат да изплатят за около година. Правителствените агенции да отстъпят управленията на напоителните системи върху фермерски организации, които имат пряк интерес от доброто управление на водите. Това правят например в Мексико и Тунис.  Пак правителствата да определят минимални речни оттоци, които да възстановят речните екосистеми по долните течения на реките. Това се отнася особено до големи реки, които пресичат по няколко държави.
И, съжалявам за страстно месоядните, но една стъпка назад в хранителната верига би била неоценима помощ. Ако вместо пържола си поръчаш салата, спестяваш примерно сто килограма зърно, използвано за фураж. А понеже за производството на 1 тон зърно са нужни 1000 тона вода, направи математиката колко много вода си спестил само в обедната си почивка. И, ако това ти се вижда малко прекалено, поне поправи проклетото капещо кранче.

СТАТИСТИКА:

За изработването на една пластмасова бутилка за минерална вода се харчи повече вода, отколкото тя побира.
Една шеста от хората на планетата - 1.2 милиарда души - нямат достъп до чиста питейна вода.
70% от питейната вода в света се използва за напояване.
За производството на 1 тон зърно са нужни 1000 тона вода.
Само 0.3% от водата на земята е годна за незабавна консумация. Изобщо само 3% от водата на планетата е сладка, 2/3 от нея е в ледниците.
Водата, необходима за зърното и другите продукти, внесени от Близкия Изток и Северна Африка през 2004 г., е равна на годишния отток на Нил.
Жителите на САЩ или Европа използват средно около 135 литра вода на ден. Тези, живеещи в някоя от развиващите се страни, използват около 10 литра на ден.
Една жена от Африка или Азия изминава средно по 6 км, за да си набави вода. Теглото на водата, която носи на главата си, е равно на максималния товар, разрешен в самолет.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам те. За мен голяма част от тези опити са предварително изгубена битка, защото в нашия малък мащаб и като отделни хора не можем да направим кой знае колко. На мен ми прилича на онези задачи по математика, с басейните - водата се източва от няколко тръби с различен диаметър. Е, ние сме от тръбите с най-малкия диаметър, които и да бъдат запушени пак водата ще изтича от тръбата с най-големия диаметър.Разликата е само в това, че басейнът ще се източи съвсем малко по-бавно. Накрая както винаги ще се окаже, че който може да плаща, ще получава каквото му е нужно. А който не може да плаща и сега е в незавидно положение.

 Даваш за пример Индия и петзвездния хотел - този хотел така или иначе съществува, независимо колко малко или много вода предлага за миене на човек, но едва ли не използва достатъчно вода за да се мие и готви в кухните, баните и т.н., защото ако не покриват изисквания за пет звезди международните агенции няма да ги препоръчват като хотел или някой ще отнеме лизенца. Същото е с всички големи потребители и замърсители. Както стана ясно, със софийското сметище заигравката е голяма, колкото и с Иракли и с всички други еко-обекти. Дори аз да намаля до санитарния минимум да произвеждам битови боклуци останалите 1 999 999 жители на София няма да го направят. Или ако го направят пак ще има някакви причини никой да не си мръдне пръста за подпочвените води.

Не искам повече да пиша, че започвам да затъвам в политика, а точно в тези въпроси повече не искам да навлизам.

Общи условия

Активация на акаунт