Програмата за детегледачките - 3

  • 48 833
  • 718
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 6 633
На мен пък днес ми казаха ,че програмата е спряна ,но им казали да приемат документи.Някой нещо по въпроса знае ли ?

# 631
  • русе
  • Мнения: 140
И вярно ли е че дори и гледачката да е пенсионер роднина трябва пак да се регистрира на бюрото по труда
Да, трябва! За да се регистрира в БТ, са й необходими следните документи: лична карта, трудова книжка, пенсионното решение и дипломата! Ние първо регистрирахме майка ми в БТ и след това аз подадох моите документи в Социалното.

# 632
  • София
  • Мнения: 426
И вярно ли е че дори и гледачката да е пенсионер роднина трябва пак да се регистрира на бюрото по труда
Да, трябва! За да се регистрира в БТ, са й необходими следните документи: лична карта, трудова книжка, пенсионното решение и дипломата! Ние първо регистрирахме майка ми в БТ и след това аз подадох моите документи в Социалното.

Тия луди ли са баба ми е на 75г каква диплома че е учила до 3-ти клас ли Joy

# 633
  • Мнения: 10
 Здравейте мами! Честита Нова Година!
 Рових се дълго из нета,но така и не открих необходимите документи нужни за прехвърляне на майчинството на пенсионер.Моля ,ако някоя от вас може да ми помогне. Бях ходила два пъти до социални,дадоха ми хората лист с необходимите,но къде съм го изгубила,направо незнам,иначе сме изкарали документ от психодиспансера,и свидетелство за съдимост,спомям си още,че трябват диплома,трудова книжка на лицето,което ще гледа детето,сякаш имаше и някакъв документ от НОИ,направо ми е неудобно да отивам пак да питам.

# 634
  • Мнения: 21
Здравейте, бих искала да разбера, ако успея все пак да се включа в програмата, когато детегледачката излезе в отпуск, ще имам ли право да се ползвам от отпуска за отглеждане на дете до 2г., или  ще трябва да ползвам неплатен отпуск, тъй като в момента се възползвам от  последните дни на платения ми  годешен отпуск. Ако имам право на някои от двата вида отпуск не се ли прекратява правото ми на ползване на програмата. Другото ми питане е имам ли право  да получа 50% от обезщетението със задна дата,тъй като до момента не бях уведомена,  а вече 2месеца съм в платен отпуск. Благодаря!

# 635
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте мами! Честита Нова Година!
 Рових се дълго из нета,но така и не открих необходимите документи нужни за прехвърляне на майчинството на пенсионер.Моля ,ако някоя от вас може да ми помогне. Бях ходила два пъти до социални,дадоха ми хората лист с необходимите,но къде съм го изгубила,направо незнам,иначе сме изкарали документ от психодиспансера,и свидетелство за съдимост,спомям си още,че трябват диплома,трудова книжка на лицето,което ще гледа детето,сякаш имаше и някакъв документ от НОИ,направо ми е неудобно да отивам пак да питам.
Необходими документи
За майката
1. Заявление по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния.
2. Удостоверение за обстоятелството, че майката/осиновителката е с право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Удостоверението следва да съдържа данни за:
- трите имена на майката/осиновителката и ЕГН /ЛНЧ/;
- постоянния или настоящия адрес;
- периода, за който е разрешен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, обстоятелството дали лицето е с право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и считано от коя дата;
- трите имена и ЕГН /ЛНЧ/ на детето (децата); поредността на детето.
3. Служебна бележка от работодателя или друг документ удостоверяващ трудовия/осигурителния статус - за майките в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда, до навършване на 3-годишната възраст на детето.
4. Копие от удостоверението за раждане на детето (децата)

За регистриране на безработноте лица в дирекциите „Бюро по труда” :
1. заявление-декларация по образец
2. документ за самоличност
3. документ, удостоверяващ адресната регистрация по настоящ адрес (изисква се от лица, които се регистрират в дирекциите по труда по настоящ адрес)
4. документ за придобито образование и/или квалификация.
5. документо удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж
6. удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.

При сключване на трудов договор с детегледача
Задължително се изисква детегледача да бъде регистриран в Дирекция "Бюро по труда" по постоянен и/или настоящ адрес
1. свидетелство за съдимост - ако няма родствена връзка между майката и детегледача;
2. декларация за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако е налице родствена връзка;
3. медицинско удостоверение от психиатрична болница;
4. медицинско удостоверение за започване на работа;
5. свидетелство за образователен ценз;
6. насочващо писмо от Бюро по труда
7. трудова книжка

Ако нещо съм изпуснала, моля някой да ме допълни.

# 636
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, бих искала да разбера, ако успея все пак да се включа в програмата, когато детегледачката излезе в отпуск, ще имам ли право да се ползвам от отпуска за отглеждане на дете до 2г., или  ще трябва да ползвам неплатен отпуск, тъй като в момента се възползвам от  последните дни на платения ми  годешен отпуск. Ако имам право на някои от двата вида отпуск не се ли прекратява правото ми на ползване на програмата. Другото ми питане е имам ли право  да получа 50% от обезщетението със задна дата,тъй като до момента не бях уведомена,  а вече 2месеца съм в платен отпуск. Благодаря!
Не можеш да ползваш неплатен отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст и едновременнос с това да ползваш програмата. Ако искаш да ползваш отново отпуск за гледане на дете до 2 години, договорът на детегледачката пак трябва да се прекрати.
Можеш да ползваш обикновен неплатен отпуск, до 30 работни дни в една календарна година се зачита за трудов и осигурителен стаж.
Незнам дали изплащат обезщетението със задна дата, подай Приложение 4 колкото можеш по бързо и в него пиши считано от датата, от която си се върнала на работа. Може и да го изплатят.

# 637
  • Мнения: 318
Момичета,

Налага се спешно да започна работа.
Дъщеря ми е на 1,3 м. Искам майка ми да поеме отглеждането и до 3 г възраст по програмата , но тя не е в България в момента. Въпроса ми е мога ли да наема някой докато се прибере майка ми и после да сменя детегледачката? И още тъй като съм самоосигуряващо се лице, кой трябва да ми издаде удостоверенията, които издава работодателя?

Благодаря!

# 638
  • Мнения: 6 633
На мен пък днес ми казаха ,че програмата е спряна ,но им казали да приемат документи.Някой нещо по въпроса знае ли ?
Самоцитирам се.

# 639
  • Мнения: 18
Ето накратко и моят казус - на 5.01.2009г прекъснах отпуска си за отглеждане на малко дете ( който е до 28.05.2009) .  Преди НГ ходих до Социално подпомагане по местоживеене и от там ми казаха, че трябва да съм започнала работа за да може работодателят да ми издаде необходимото удостоверение. Сега обаче се оказва, че удостоверение трябва да бъде издадено от НОИ. Тъй като вече съм започнала работа, трябва да си подам и молба-делкарация Приложение 4 за получаване на 50%от майчинството и тогава ще могат да ми издадат удостоверението. Тази молба обаче ще бъде обработена чак февруари, когато се изплащат заплатите за януари. От НОИ до тогава не могат да ми издадат нужното удостоверение.  Издаването му щяло да бъде по-лесно ако съм задействала нещата  преди да съм започнала работа  ooooh! ooooh! ooooh! Сега трябва да чакам повече от месец и кой знае дали до тогава ще има свободни места по програмата.  #Cussing out
Мога ли по някакъв начин да си го изискам по-рано?

и аз сьм сьс сьщия казус- на 12.01.2009г прекъсвам отпуска си по маичинство (детето ми е родено през 06.2008г -тоест 9те месеца изтичат в края на април;а 12те- през юни) на какво имам право?
знаете ли какво обезщетение мога да взимам и откога мога да се включа в програмата??

# 640
  • София
  • Мнения: 1 352
и аз сьм сьс сьщия казус- на 12.01.2009г прекъсвам отпуска си по маичинство (детето ми е родено през 06.2008г -тоест 9те месеца изтичат в края на април;а 12те- през юни) на какво имам право?
знаете ли какво обезщетение мога да взимам и откога мога да се включа в програмата??
По време на отпуска за бременност и раждане т.е до изтичане на 410 дни след като работиш ще получаваш само заплатата си, без обезщетения.
След като изтекат 410 дни отпуск за бременност и раждане до 2 години на детето ще получаваш 50% от обезщетението за гледане на малко дете.
Можеш да се включиш в програмата след като изтече отпускът ти за бременност  и раждане т.е след 410 ден. Като ако се включиш в програмата няма да получаваш 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 години.

# 641
  • Мнения: 18
благодаря за отговора!
тоест  аз сьм от малкото за които удьлжаването на периода на отпуска за бременност и раждане ... не е добра новина.с толкова се удьлжава и чакането за да кандидатствам в програмата.... Cry Cry

# 642
  • Мнения: 10
Благодаря за изчерпателният отговор!     bouquet

# 643
  • Мнения: 137
Вчера ни викнаха с баща ми да подпишем договор в "Соц. подпомагане", но като отидохме на място попълнихме поредните документи и накрая служителката ни каза, че за момента програмата е стопирана. Спомена, че чакали подписване на някакъв рамков договор и след 1 седмица да и се обадя да видя какво е станало.

Попитах дали имам право на болнични, ако едно от децата ми е болно - каза, че нямало проблем. Желателно било, когато аз съм в отпуска и детегледача да е в отпуска също.

Това, което ме изненада неприятно беше, че според техните думи детето не може, ако се наложи, да се гледа на друг адрес или да се гледа от същия човек, но в друг град заради проверките. които правели. Идват ли наистина всеки месец на проверки? А ако не ги намерят в къщи - напр. са до кухнята или на разходка - какво става?

# 644
  • София
  • Мнения: 1 352
Това, което ме изненада неприятно беше, че според техните думи детето не може, ако се наложи, да се гледа на друг адрес или да се гледа от същия човек, но в друг град заради проверките. които правели. Идват ли наистина всеки месец на проверки? А ако не ги намерят в къщи - напр. са до кухнята или на разходка - какво става?
Мисля, че има възможност за отглеждане на детето за определен период на адрес, различен от постоянния. Необходимо е майката да уведоми писмено дирекцията „Социално подпомагане”, а лицето, което се грижи за малкото дете - да декларира своето съгласие.

Общи условия

Активация на акаунт