Разликите в манталитета

  • 15 793
  • 195
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 491
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много съществена българска общност, нещата са още по-сложни.
Съгласна.

# 121
  • Мнения: 2 563
Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг".

Да, но употребата на връзките е доста различна. Примерна ситуация: мой колега е в борда на еди коя си организация, в която аз искам да работя. Той хваща телефона, обажда се на мениджъра и ме възхваля 15 минути. В отговор мениджърът ще ме покани на интервю, но нито ще ми спести процедурата, нито ще ме наеме само защото съм на еди кой си протеже. А моят колега в борда може и да се прояви като идиот и да каже "Ама аз искам да я назначите", но никой няма да мисли, че му е длъжен и да ме наеме, ако за нищо не ставам. А ако той се опита да тропа по масата и да нарежда кой да бъде назначен, просто на следващата среща на борда ще бъде освободен.

А в България връзките могат от последен на опашката да те сложат първи в рамките на две секунди.

# 122
  • Мнения: 4 399

Според мен яко объркахте  манталитет с възпитание, навици и т.н, ама карай.


Ами те навиците не зависят ли от възпитанието? newsm78 А то пък от своя страна от манталитета? newsm78 Е, не претендирам връзката да е тоЧно описанта, но опредлено смятам Че навици, манталитет и възпитание са в много взаимосвързани, та няма лошо и да ги пообъркаме.

# 123
  • USA
  • Мнения: 559
Eagle, важно е да имаш връзки, но и без тях си стават нещата. Почти винаги съм си намирала работа без връзки. Освен това разликата е, че дори и да имаш връзки ще те свържат само до интервюто. След това всички са равни и се гледат умения. Няма такова нещо да вземеш някой, защото е наше момче без значение какво прави и как.

# 124
  • Мнения: 5 710
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

Съгласна и аз.
Струва ми се, че отдавана никой не препоръчва хора на работодател, които могат да разклатят собствените му позиции по някакъв начин, особено в частния сектор. Нещата са променени и в Бг, хората много се 'пазят' от шуробаджанащина в чистия й вид " ей тва е наш'то момче".
Изключения обаче има и то във важни сектори, например държавната и общински администрации, където е много важно да си заобиколен от 'свои хора', затова и са ( администрациите) на това дередже.
Италия в това отношение ми се струва , че е много подобна на България - все още и тук има абсурдни ситуации, сещам се за примера с факултета,  в който всички бяха роднини. В моята болница отделението по гинекология завеждащите са 2ма  - баща и син, като единият е специализирал в болести, а другият в бременност и раждане. Затворили са цикъла, хората.
Засилено тук е и заемането на позиции от баща/майка на дете. Бабата на мъжа ми, например, се пенсионира, като преди това се уверява, че дъщеря й ще заеме мястото й в болницата.
Тези неща все още съществуват и това не е никакъв нетуроркинг, а са архаизми и нагласи от миналото, които трябва да умрат, някак си.
Предполагам, че ще се случи по естествен начин с отслабването на позициите на семейството в обществото, но да не задълбавам чак до там.

В Щатите са много напред в нетуоркинг, в стандартизация, в лицензиране за всяко нещо, което много помага точно на това да ги няам тия остарели форми на 'връзки'.
Може да си завършил в Танганайка, взимаш стандарта, лиценза ( който не е пожизнен) и продължаваш напред,наравно с останалите. 
Тук  например, за признаване на диплома , искаха да представя И конспектите от 5 години учене.
После решението какво точно се признава плува в една мъгла.
Аз предпочитам да има стандартизирани тестова по специалността, да си седна на д-то, да го взема и да продължа наравно с останалите, отколкото да ровя по бумагите с 10г. задна дата. И накрая какво като ги намериш и докажеш професионализъм, като примерно си забравил разликата между мейоза и митоза.
Тук обаче това скоро няма да се случи.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 20:52 от 10cent's

# 125
  • Мнения: 523
.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 20:04 от eagle

# 126
  • Мнения: 2 381
.
Освен това разликата е, че дори и да имаш връзки ще те свържат само до интервюто. След това всички са равни и се гледат умения. Няма такова нещо да вземеш някой, защото е наше момче без значение какво прави и как.

Мисля същото.
Никога не съм сме си намирали работа с "връзки" тук - нито аз, нито съпругът ми.
Говоря за квалифицирана работа също.

# 127
  • Мнения: 29
Хм, карам четвърта година тука и вече съм свикнала с повечето неща....В началото ми беше странно как съпругът ми ходи бос вкъщи ( лято и зима ),сега аз правя абсолютно същото и дори не се усещам... На мен пък ми беше странно, че посред лято майка ми ходи с чехли върху килим newsm78 Чантата не си я слагам по земята и то не заради друго, а защото не искам да си я цапам,но се е случвало де...
Някой по-горе беше споменал на кой колко информация ще давам - абсолютно подкрепям!! Същото и за обаждането преди гостуване! Най-много мразех тъкмо излизам от банята и хоп гости....Предпочитам аз да си реша кога кой ще ми идва в къщата и обратно. Животът е толкова забързан тука, че съботата и неделята гледам да си ги прекарам със семейството, да наваксаме един с друг....а не да се обяснявам пред още  хора.

# 128
  • Мнения: 3 371



Мара Подробната ми викат  Wink Къде отиваШ бе Палми та си така хепи. Embarassed Rolling Eyes Сори за ОФФа

отивам си в Бг-то, бе  Grinning .
тук съм/ в холандия/, както казва законната ми радост, "за малко и на гости само"  Twisted Evil .
за 39  дни тук/от последното прибиране/ едва  удържам фронта  Hug .

# 129
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Има и оЩе други подобни слу4ки все от такова естество. Peace

Съгласна съм напълно с това, че във форума има примери за взаимопомощ, които предизвикват възхищение  Peace Може би тук е и по-лесно да се идентифицираме една с друга, което допринася, не знам...

Но от примери на улицата впечатленията са ми по-различни Confused, а и сред израелците наистина има някакъв дух на солидарност и това се усеща много силно именно в най-простите, ежедневни моменти, в които ти се случва да си загубен или нещо да ти липсва. Не давам примери, защото все ми излизат много дълги постовете  Laughing


А от Италия впечатленията са ми само като турист... не се е налагало нещо по-специално, но пък вие в италианската тема ми помогнахте като си определях маршрута  Hug

# 130
  • Мнения: 4 399
А тука, връзките са си стабилна работа.  Laughing Не са просто колкото да те пуснат на интервю, ами докарват нещата до край. Познавам толкова парадоксално нелепи слуЧаи, Че е повеЧе оЧевидно. Да кажем (само като пример), може да се назнаЧи химик на място за сЧетоводител. И ако са му достатъЧно дебели връзките, до 2 години и биг бос ще е станал, ще има достътЧно хора под себе си, които да му вършат Черната работа, така Че никой няма и да забележи колко е некомпетентен.

# 131
  • Мнения: 3 988
Vjara, за коя страна става дума?

# 132
  • Мнения: 4 399
За Австрия.

# 133
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

Съгласна и аз.
Струва ми се, че отдавана никой не препоръчва хора на работодател, които могат да разклатят собствените му позиции по някакъв начин, особено в частния сектор. Нещата са променени и в Бг, хората много се 'пазят' от шуробаджанащина в чистия й вид " ей тва е наш'то момче".
Изключения обаче има и то във важни сектори, например държавната и общински администрации, където е много важно да си заобиколен от 'свои хора', затова и са ( администрациите) на това дередже.
Италия в това отношение ми се струва , че е много подобна на България - все още и тук има абсурдни ситуации, сещам се за примера с факултета,  в който всички бяха роднини. В моята болница отделението по гинекология завеждащите са 2ма  - баща и син, като единият е специализирал в болести, а другият в бременност и раждане. Затворили са цикъла, хората.
Засилено тук е и заемането на позиции от баща/майка на дете. Бабата на мъжа ми, например, се пенсионира, като преди това се уверява, че дъщеря й ще заеме мястото й в болницата.
Тези неща все още съществуват и това не е никакъв нетуроркинг, а са архаизми и нагласи от миналото, които трябва да умрат, някак си.
Предполагам, че ще се случи по естествен начин с отслабването на позициите на семейството в обществото, но да не задълбавам чак до там.

В Щатите са много напред в нетуоркинг, в стандартизация, в лицензиране за всяко нещо, което много помага точно на това да ги няам тия остарели форми на 'връзки'.
Може да си завършил в Танганайка, взимаш стандарта, лиценза ( който не е пожизнен) и продължаваш напред,наравно с останалите. 
Тук  например, за признаване на диплома , искаха да представя И конспектите от 5 години учене.
После решението какво точно се признава плува в една мъгла.
Аз предпочитам да има стандартизирани тестова по специалността, да си седна на д-то, да го взема и да продължа наравно с останалите, отколкото да ровя по бумагите с 10г. задна дата. И накрая какво като ги намериш и докажеш професионализъм, като примерно си забравил разликата между мейоза и митоза.
Тук обаче това скоро няма да се случи.


Не виждам какво лоШо има в това. newsm78 БаЩата лекар и сина лекар,работят в едно отделение. Е, и? Моя дядо беШе лекар и баЩа ми съЩо е,не се уцелиха в едно отделение,заЩото специалностите им са разли4ни. Моя гинеколог и баЩа му са то4но като в дадения от теб пример: баЩата неонатолог,сина акуШер гинеколог,работят в една и съЩа болница ,4е и в един и съЩи 4астен медицински център. Е,и ? Ходила съм и при двамата и впе4атленията ми са отли4ни. Peace Не мисля,4е в тези слу4аи става дума за връзкарство. Naughty
Във фирмата,където работя имаме два такива слу4ая: на4алника на фабриката по4ина преди няколко години. Около година след това синът му дойде на интервЮ в 4овеШките ресурси. Изкара 3 месеца изпитателен срок и после го назна4иха в отдел Логистика.
IT директорът си подаде оставката и след около 7 месеца синът му дойде тук на стаж в Търговския отдел,изкара си стажа,удобриха го и го назна4иха. Peace

Що се отнася до признаването на дипломите тук в Италия мисля,4е си има абсолЮтен резон в това да ти искат конспектите за да видят какво си у4ил в Бг. Щото инженер от Бг в никакъв слу4ай не е еквивалентен на инженер,завърШил тук. Познавам семейство български лекари,които минаха процедурата по признаване на дипломите от Бг и сега работят тук.От тях знам ,4е им се е налагало да доу4ват една година поради разлики в материала. Peace

# 134
  • Мнения: 5 710
те не работят в едно отделение, те го оглавяват.
вероятността да падне гръм на едно и също място сигурно е малко по-малка от тази в посочените и от теб примери. майка ми и дядо ми също работиха в една и съща болница, но на съвсем различни места в нея.
а това, че ще донесе конспекти от 5 години учене не е гаранция за абсолютно нищо, тъй като нивата на университетите са различни,системите за обучение също. критерия е , като си донесеш дипломката да ти подадат един тест на съответния език, и ако го издържиш да ти признаят съответната образователна степен.
така или иначе това ще се промени и дипломите ще се признават автоматично, както с останалите страни от ЕС.
а аз ще глътна и една тукашна диплома, да съм спокойна, че съм достатъчно образована. Mr. Green шегата на страна, аз мисля, че това е много важен етап в интеграцията. да си бил и в образователната система, да си наясно как се учи, да вземеш адекватна диплома, която да им говори нещо, а и никаква гаранция няма, че това, което си учил е финално, като необходимост в живота.
така мисля, де. по темата. сега.. няма да се хващаме за косите, нали  Grinning

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 18:46 от 10cent's

Общи условия

Активация на акаунт