В детската градина се изисква...

  • 3 763
  • 77
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 352
Обкръжена съм с хора, мислещи като мен, значи, не съм единичен случай.И не иде реч за по 100лв, а често за по-малко от две кутии цигари. Peace
Пресен пример от миналата седмица-на родителската сме гласували за едни 10 лв.ЗА нещо си.Сложена е обява на вратата, кога се събират.До ден днешен-не са събрани от всички.Никой не насилва тези, които по някаква причина не могат или не искат.Имала съм случай и аз да нямам два лева-за театър събираха тогава.Не лишиха детето ми, дадох ги по-натам.Има и една тънка граница обаче, тъй като вря в градинския живот доста вече, и касиер съм била и всичко, та-тези, дето най-много мрънкат около мен го правят не заради 5-те лева, а да не би да ги "хванат" да помогнат за нещо.Примерно, понеже имат кола-да пренесат закупеното, за да не носи касиера на ръце на няколко пъти. Wink


Ех Пенелопа защо не сме при вас  Hug Мен и още две три майки така ни изгледаха като повдигнахме въпроса за възможностите. Не си мисли че не предложих идеите си напротив, директно се отхвърлиха без да се ходи и види. Ами изивини ме ама може и чаршафите да не са с дисни героите знаеш те са доста по скъпи от обикновен плат примерно. Може матракът да не е двойно незнам какво си неможах и да го разбера точно може да е еднолицев и нормален. Да искам детето ми да е в страхотна обстановка, но  не всеки може да даде такава сума накуп. Може да се събират няколко месеца и тогава идеята да бъде осъществена сигурна съм,че  в този случай няма да има недал при нас поне.

# 46
  • София
  • Мнения: 395
В градината където ходеше синът ми един родител ,който се занимава със строителство, направи освежителен ремонт; една майка уши пердетата (със закупен от яслата плат).Събрахме се 10-тина родители, които боядисахме оградите и детските съоръжения в двора;намерихме майстор, който да направи новите гардеробчета;аз рисувам и им изрисувах цяла стена в приказни герои;когато останаха плюшени играчки от децата, ги дадох в яслата.
Събира ли са пари от родителите ,но в рамките на 20-30 лв.Тук чета за суми около 100 лв.на дете.Не реално ми се струва.

# 47
  • София
  • Мнения: 620
В градината където ходеше синът ми един родител ,който се занимава със строителство, направи освежителен ремонт; една майка уши пердетата (със закупен от яслата плат).Събрахме се 10-тина родители, които боядисахме оградите и детските съоръжения в двора;намерихме майстор, който да направи новите гардеробчета;аз рисувам и им изрисувах цяла стена в приказни герои;когато останаха плюшени играчки от децата, ги дадох в яслата.
Събира ли са пари от родителите ,но в рамките на 20-30 лв.Тук чета за суми около 100 лв.на дете.Не реално ми се струва.
Ей това е европейско и най вече човешко мислене!Евала!И аз съм по тези организации......умирам си за такива неща!  bouquet

# 48
  • София
  • Мнения: 958
В градината където ходеше синът ми един родител ,който се занимава със строителство, направи освежителен ремонт; една майка уши пердетата (със закупен от яслата плат).Събрахме се 10-тина родители, които боядисахме оградите и детските съоръжения в двора;намерихме майстор, който да направи новите гардеробчета;аз рисувам и им изрисувах цяла стена в приказни герои;когато останаха плюшени играчки от децата, ги дадох в яслата.
Събира ли са пари от родителите ,но в рамките на 20-30 лв.Тук чета за суми около 100 лв.на дете.Не реално ми се струва.

Това вече е много различно и заслужава поздравления.......  bouquet

# 49
  • Мнения: 2 047
   Съжалявам, наистина сумата не е малка, но в повечето градини е така. Нас също ни посрещнаха с по 50 лв и всеки месец даваме по още 5. Също - колкото и пъти да се напише, че всичко зависи от директора и неговите мениджърски качества, нали щеше да е прекрасно ако всички директори бяха тоолкова способни и общината дава по много на всички.

  Последната идейка на госпожите е, че вече има разграфени таблици  на вратите кой за какво не е дал пари.

# 50
  • София
  • Мнения: 620
Последната идейка на госпожите е, че вече има разграфени таблици  на вратите кой за какво не е дал пари.
ooooh!

# 51
  • Мнения: 550
   Съжалявам, наистина сумата не е малка, но в повечето градини е така. Нас също ни посрещнаха с по 50 лв и всеки месец даваме по още 5. Също - колкото и пъти да се напише, че всичко зависи от директора и неговите мениджърски качества, нали щеше да е прекрасно ако всички директори бяха тоолкова способни и общината дава по много на всички.

  Последната идейка на госпожите е, че вече има разграфени таблици  на вратите кой за какво не е дал пари.
Е ,това последното за таблицата е направо нахалство и безочие!!!За не платилите наказания ли ще има или парите ще бъдат иззети по" законен ред"?! newsm78Не забравяйте,че само таксата за градината  е задължителна,имате право да откажете да давате всяка поискана допълнително сума.Пари събирани за купуване на играчки,чаршафи килимчета,телевизори,видео и др. екстри се дават само на доброволни начала и никой не може да ви принуди и да ви слага в списъци.Вярно,че всичко правим с цел да е добре на децата ни,ама не звучи ли това, като повод да бъдем изнудвани! Искам да добавя,че не съм против да се събират пари,защото базата на повечето от градините е бедна и и има нужда от подпомагане,но да се искат големи или непосилни за някои родители суми е нередно,а мисълта,че ще ме истипосат на входа в някакъв списък,като някой престъпник направо ме вбесява!Роптайте бе хора!

# 52
  • София
  • Мнения: 13 238
В градината където ходеше синът ми един родител ,който се занимава със строителство, направи освежителен ремонт; една майка уши пердетата (със закупен от яслата плат).Събрахме се 10-тина родители, които боядисахме оградите и детските съоръжения в двора;намерихме майстор, който да направи новите гардеробчета;аз рисувам и им изрисувах цяла стена в приказни герои;когато останаха плюшени играчки от децата, ги дадох в яслата.
Събира ли са пари от родителите ,но в рамките на 20-30 лв.Тук чета за суми около 100 лв.на дете.Не реално ми се струва.

Браво на вас! Ето това е добро начинание! Hug

# 53
  • София
  • Мнения: 13 238
   Съжалявам, наистина сумата не е малка, но в повечето градини е така. Нас също ни посрещнаха с по 50 лв и всеки месец даваме по още 5. Също - колкото и пъти да се напише, че всичко зависи от директора и неговите мениджърски качества, нали щеше да е прекрасно ако всички директори бяха тоолкова способни и общината дава по много на всички.

  Последната идейка на госпожите е, че вече има разграфени таблици  на вратите кой за какво не е дал пари.

Я гледай ти! И сигурно госпожите събират парите, при условие, че им е забранено да го правят!
А интересно ми е когато родителите избират градина какво гледат!? Някой интересува ли се всъщност от този, който ръководи градината или единствено важно е дали има ламинат на пода сместо балатум. Разбира се когато има избор на детско заведение, защото някои нямат. Но ми прави впечатление от прочетеното тук, че колкото "по-елитна" е една градина, толкова в по-големи размери е рекета. Дано да бъркам! Wink

# 54
  • Мнения: 9 990
Еми то това от Вас зависи.Действайте. Hug
щото в нашата група например-боя се намери за спалното-как па един баща не се намери-да измаже в събота....Това в новата група.В старата бяха по-дейни всички родители-и имащи и нямащи.Тук /в новата група/са се събрали повече мрънкащи и нищо-не-правещи.
Ваче, бъркаш.Има една градина при нас-елитната, ама там тенденциозно се наливаха от време оно пари.Там си бутат децата и не какви да е-и те дават допълнително.Там такъв тип "искане" от "обикновените" родители-няма.
Аз лично гледах много неща,когато записвах децата си.Имах възможност и за "елитната" градина.Истината е, че и в неелитната никой не ми е опирал нож до кокъл и поставял в неудобна ситуация, напротив.Изключително доволна съм от персонала, както на голямата, така и на малката ми дъщеря.И като поведение към децата и като поведение към родителя.

# 55
  • Мнения: 2 047
Vache, какво избиране, че ние едва успяхме да влезем в тази градина ... Че и директора да гледам, ами че директорката излезе е в майчинство и сега е някакъв по заместване. За госпожите се радвам, защото дъщеря ми много ги харесва и свикна с тях за една седмица.

Мамими , никой не казва, че нещо от това е задължително. Всички родители от групата са много навити да помагат кой с каквото може и то доброволно - татковци правят полички и гардеробчета, една майка подари машина за вода и редовно зарежда с бидони, мен са ме хванали по други параграфи, но също не го приемам като изнудване, защото после виждам децата да ползват напр. моите работи и много се радвам.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нямат право да искат от родителите да се закупуват нито матраци, нито одеала, нито чаршафи. Мисля, че трябва да се уведоми общината Peace

# 57
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 951
Ние събирахме в началото на годината по 100 лева, но не за такива нужди, а за текущи - играчки, моливи, блокчета за рисуване, ежемесечен театър, пречистена вода и т.н. Иначе ремонт, когато има си се поема от градината. По Коледа точно им подмениха легълцата с нови, които имат някакви шарени матрачета, незнам дали са кокосови или не. През лятото правиха освежаващ ремонт, тъй като при тях просто всичко вече е ново и няма какво да се подменя повече. Но всичко това го организира директорката. Незнам как и по какъв начин намира средства, но от нас не е искала и лев. Сигурно има родители с определени възможности, които става спонсори за едно или за друго, но вероятно не е масова практика. Иначе за 100-те лева, които събрахме в началото аз лично съм ЗА, защото детето ми на практика прекарва там по-голямата част от времето си. И за мен е логично то да има на разположение елементарни неща като повече играчки, рисувателни материали и т.н.

# 58
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
А не сте ли по съгласни да се увеличи таксата и да се престане с тези нераглементирано давани или вземани пари от родилелите?

По темата - големият ми син е в І-ва гр. на нас ни поискаха 175 лв, отделно в началото на всеки месец носим по 4 ролки тоалетна хартия (детето ми ака там най много по един път в седмицата), един течен сапун, пакет мокри кърпи от 72 бр, и пакет салфетки възможно най-големия, чаршафите(купих комплекти от 12 лв) са си наши и си ги взимаме за пране всяка седмица. Когато казах, че сумата е голяма и е непосилна за моите възможности ми беше казано, че мога да я дам и на два пъти. Не беше обсъден вариан да се даде по малка сума от всички, а който има възможност да даде и още. От тези пари са закупени пердета, корнизи, печки-духалки, разклонители и пр. неща, които според мен градината трябва да има.
Малкият ми син е в яслена група на същата градина - 50 лв, същите консумативи всеки месец + вода по 3л, и крем за дупето за тези който са с памперси. С парите са закупени щори и щкаф за препаратите и консумативите.
Последният хит от родителската среща е, че на някои родители им се вижда ниска оградата и искат да я надстроят. Е не съм съгласна. Да децата  ми прекарват там по 8-10 часа на ден, но аз не искам да "спонсорирам" градината нелегално. Искам това да става официално и с нужните документи.

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо на едни места може да се намерят и пари, и спонсори, а на други не може.
Защото ръководителят не става. Изискването за заемане на длъжността директор вече не е само да е педагог, а да има елементарни икономически познания, а не познания по изнудване и просия.
Не се оставяйте да ви изнудват, не ги учете така.
Градината, която посещаваше синът ми, а сега и дъщеря ми, има страхотен ръководител. Винаги намира начини и средства да предостави всичко необходимо за децата. Подбрала си е и добър екип и следи за всичко, от обзавеждане до хигиена, здраве и сигурност на децата.
Дори имаше период, в който бяха останали доста средства и поиска нашето мнение къде да ги разходва, решихме да се дават допълнително плодове и зеленчуци към храната.
Който не може да се справя с ръководенето, да се маха, има други, които ще могат да се справят.

П.П. Не съм съгласна да се увеличава таксата, защото положението ще е същото и защото виждам, че и така има начин да може.

Общи условия

Активация на акаунт