Опасно ли е прегряването за бебето?

  • 15 852
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Мили мами, днес една приятелка ми каза, че било СТРАШНО опасно прегряването за бебето и аз се притесних доста и започнах да търся защо е толкова опасно, но не намерих нищо освен, че нощно време не трябва да е с шапка докато спи. А като попитах приятелката ми защо е толкова опасно, тя самата не знаеше. Бебка е на месец и половина и те първа се уча и свиквам как да я обличам. От време на време е много топла и я събличам. Оставям я само по едно боди с дълъг ръкав.

# 1
  • Мнения: 2 447
Доколкото знам,наистина е опасно и дори може да се умре..Не искам сега да се шашкаш,това сигурно е в много крайни случаи,но не е за подценяване...Аз винаги съм обличала сина ми леко..

# 2
  • Мнения: 83
Страх ме е да не настине и все още не мога да преценя колко трябва да е облечена. Вкъщи в момента е 24 градуса и тя е с боди с дълъг ръкав и ританки и се е отвила. Много ли е облечена според теб? А педиатърката ни каза да е с шапка щом има вятър, но днес е горещо и ме беше страх да не й стане нещо та и сложих шапка и веднга като се прибрахме и я махнах.

# 3
  • Мнения: 805
Опасно е, да!
За всички - не само за бебе, а и за дете и за голям човек.
Не се шашкай чак толкова, но щом казваш че е толкова топло защо боди с дълъг ръкав.
Облечи го детето с къс ръкав.
Моята Ясминка ритка по памперс сега в жегите.

# 4
  • Мнения: 805
Страх ме е да не настине и все още не мога да преценя колко трябва да е облечена. Вкъщи в момента е 24 градуса и тя е с боди с дълъг ръкав и ританки и се е отвила. Много ли е облечена според теб? А педиатърката ни каза да е с шапка щом има вятър, но днес е горещо и ме беше страх да не й стане нещо та и сложих шапка и веднга като се прибрахме и я махнах.

Според мен е много, но както решиш в крайна сметка.
А поти ли се? Или просто приятелката те е наплашила?

# 5
  • Мнения: 83
Нали ви казвам страх ме е да не настине и за това все още нямам усет как да я облека. Ами сега ще я преоблека. А да ви питам ако са й студени ръчичките и крачетата проблем ли е. Защото тя постоянно се отвива и й истиват. А и нощно време пак ли да е с боди с къс ръкав или не.

# 6
  • Мнения: 47
Нормално е за ръчичките-това не означава, че му е студено. Според мен е доста облечено, нищо че е малко. Мисля, че само по боди с къс ръкав ще му е много по-добре. А шапката е напълно излишна-задай си въпроса ти как ще се почувстваш с шапка при 30 градуса навън.

# 7
  • Мнения: 2 447
Мисля си че съвсем спокойно можеш да облечеш бебето с боди с къс ръкав..За ръчичките,на моя хубостник почти винаги му са студени,но това не означава че ме е студено,аз проверявам нослето и ръцете,но хващам китката,а не дланите...дано ме разбра..

# 8
  • Мнения: 805
На малките бебенца кръвооросяването им не е съвършено и затова е нормално краченцата, ръчичките и нослето да са им студени. Проверява се гушката.
За сравнение - Ясмина я обличах с боди и ританки като новородена, през февруари. Тогава поддържахме вкъщи 20 - 21 градуса.

# 9
  • Мнения: 83
Много ви благодаря понеже вече е заспала после ще я преоблека. А за шапката педиатърката ми каза, заради фонтанелата.

# 10
  • Мнения: 252
Съгласна съм за късия ръкав,ама какво общо има шапката с фонтанелата?Не ти ли  обясни докторката?Малката навън я разкарвам по боди или гащеризон с къси ръкави и крачоли.Понякога досега един път и сложих и чорапки навън.

# 11
  • Мнения: 83
Каза ми, че щяло да настине и било задължително особено ако има вятър.

# 12
  • Мнения: 2 447
Ами честно казано откакто се е родил синът ми..шапка сложих едва тази зима когато излизахме в големите студове...дотогава не съм слагала...даже и сеа не мога защото не я държи на главата си.Освен това времето вече топло и вятърът едва ли ще изсуди бебето,а и то е назавет в количката...според мен можеш и шапката да пропуснеш,когато е в количката..

# 13
  • Мнения: 252
И аз за това питах,защото малката е родена декември и шапка не и е слагана почти.По простата причина,че ако се осмелиш да и сложиш наставаше такъв рев ...Според мен е излишно и единствено може да се претопли бебето.От скоро и слагам лятна шапка ако я изкарам от количкатаТърпи я около 10 минути..По опитните да кажат.

# 14
  • Лондон
  • Мнения: 122
аз много се притеснявах да не би да изстудя бебко и все го навличах,докато миналата седмица личната лекарка като го видя и така ми се накара Crazyказа че било по-добре да му е по-хладничко от колкото горещо и да му пипам вратленцето да не му  е мокро.иначе имало опасност да му избият пъпчици по тялото.и аз от тогава слушам и изпълнявам Peaceпрез деня го държа само по блузка и ританки (освен ако не излизаме навън)а вечер го завивам само с чаршавче

# 15
  • София
  • Мнения: 44 225
Много по-опасно е да претоплиш детето, от колкото да го простудиш....
От жегата могат да се обезводнят много бързо бебчовците, а това за тях е много зле,претоплянето може да е причина и за загуба на тонус, повръщане, топлинен удар и т.н.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Обличай детето както обличаш себе си. Навън или в къщи правилото важи. И винаги съм проверявала ръцете на дъщеря ми. Някога топли друг път студени, по тях се ориентирам допълнително  Peace Шапка слагах до като не започна да се върти много. После спрях защото риска беше много голям. Ама вече е топло, според мен няма нужда. Аз съм слагала през студените зимни месеци, когато Т в стаята падаше под 180С (за през нощта говоря).

# 17
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Чела съм, че претоплянето на главичката е опасно.Не мога да обясня с медицински термини защо. Имам спомен , че автора( най-вероятно съм чела писания по Спок) правеше връзка между претоплянето на главата и Синдрома на внезапна детска смърт.

Оптималната температура за нощен сън е 18-20гр., навън според големината на детето избираш сянка, шапка, пелена (за повиване) за завивка евентуално, вода и време, различно от обедните горещини.

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 22:27 от Azade

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Моята дъщеря се роди Декември била е на температура 20-22 градуса и никога не е е била с шапка вътре без значение дали е ден или нощ.
Опасно е прегряването , обличай по леко и мятай като спи пелена .

# 19
  • Мнения: 543
Моята дъщеря беше зимно бебе, слагала съм й тънка шапка напролет, ако температурата е под 17-18 градуса. Вкъщи никога не съм й слагала шапка за сън, това по съвет на педиатърката. Обличам я, както се обличам аз, даже напоследък по-тънко, защото излезе голям пингвин, а аз съм малко зиморничава.

Ръчичките и краченцата може да са хладни, да не са ледени, но най-добрият ориентир е нослето, то трябва да е топло. Проверявай гънките за изпотяване. Скоро ще се ориентираш как му е добре на бебчето, дали е по-зиморничаво или обича да му е хладно.

# 20
  • Мнения: 488
Имаше една много интересна статия,която понаучному обясняваше защо е ОПАСНО дас е прегряват бебетата...но нещо не мога да я намеря
Ще се опитам да преразкажа...
Прегряването на бебета,  според статията, ес вързано със синдрома на внезапната детска смърт.
Ако тялото е претоплено, температурата на кръвта, която се движи от тялото към главата е по-висока и това довежда до непоправимото...
Дори и да не е опасно, това навличане с дрехи води до изнежване, което само по себе си е автогол за теб самата, да не говорим за детето...

# 21
  • Мнения: 19 330
Свързано е със синдрома на внезапна детска смърт. От болницата ни обясняваха, че при прегряване бебетата се унасят и родителите често не могат да разберат, че има нещо нередно. В обратния случай, когато на бебето му е студено, започвало да плаче и устните посиняват. Това по бегли спомени от обясненията в болницата преди две години Embarassed
Винаги пипай врата на бебчето. Трябва да е топъл, но не влажен или горещ.

# 22
  • Мнения: 1 354
И аз до сега обличах малко повече, но от няколко дни я обличам само с боди с къс ръкав или гащеризон с къс  ръкав и крачоли и  чорапки слагам и мисля, че и е добре Peace

# 23
  • Мнения: 801
Претоплянето е основната причина за внезапна детска смърт (води до спиране на дишането и сърцето), затова и не трябва да спи при мама и тате и Т на помещението за сън да не е повече от 18 градуса. Малчо спеше лятото само по памперс с чаршаф, в най- горещите нощи включвах и вентилатора в стаята.
Спомням си един кукумицин как разказваше, че не трябва много да се радвам на детето си, че щяло да умре. Че предисторията е следната: майката го изкъпала с топла вода (явно е била като моята, защото вечно пищях под врялата вода) и после си го увила в пелените и завила. Истината е, че детето не е умряло от уруки, а от задръстената топлина.

# 24
  • Мнения: 6 038
опасно е разбира се не само за бебе но и за голям човек само че има разлика когото на човек ми е топло той се разсъблича ,а бебетата не могат да регулират телесната си температура,имало е случаи когато моя сини само по памперс се е чувствал зле последния случай е от миналото лято играли са децата навън но е било доста топло и три дни с 39 ,3 температура без никаква картина на изследванията извода който направи доки е че е от претоплян.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Малките бебета лесно се претоплят и охлаждат...
Ето и една статия по въпроса http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=3317

# 26
  • Мнения: 1 971
Прегряването е тясно свързано с обезводняването на организма, затова е опасно. А малките бебета се обезводняват много по-бързо от голям човек. Затова е важно в жегите да им се предлага честичко течност - кърма, водичка и да са разголени за да понасят по-лесно жегата. При много навличане се получава ефекта на прегряване и обезводняване, ако е и жега, става наистина опасно.
Не мисля че трябва да се шашкаш, просто обличай детето както себе си, в големите жеги даже по-разсъблечено - давай му често течности и не го дръж на пряка слънчева светлина или пък на много задух и мор. То усеща жегата още по-силно от възрастните и се обезводнява бързо.

# 27
  • Мнения: 170
Мойто бебче е на 2 месеца без 1 ден и изобщо не понася топло.  На по-малко от месец се беше изринал целия на малки, червени пъпчици по цялото лице, вратлето особено и ръчичките. Откакто не слушам съвети - "по-добре да му е топло.." и си го обличам както аз преценя, всичко се нормализира, Обличам си го само с боди с къс ръкав или тениска и памперс. Когато сменяме памперса опитвам да го държа 5-10мин на голо, за да му диша кожата на детенцето. Дори и навън, крачетата са му голи, само го покривам с чаршаф, за да не е на пряка слънчева светлина. А това за ръчичките - те трябва да са хладни, както и нослето. Нашата педиатърка ни каза, че ако са топли, това е сигнал, че нещо не е наред или има температура. Така, че го обличай по-лекичко през горещините и не слушай бабите, за които "бебе от топло не мре". Не мре, ама мре..

Успех!

# 28
  • София
  • Мнения: 3 064
Да, прегряването е по-опасно, отколкото ако му е леко хладно. Никакви шапки по това време, освен с цел предпазване от слънце Naughty Едно боди е напълно достатъчно, ако заспи бебето - една пеленка отгоре и толкова. А шапка вкъщи... никога не ми е минало през ум да сложа. Имаше една такава смешна тема едно време Joy

# 29
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Да, по-добре е по-леко облечено, отколкото навлечено. Сега времето е много топло и е достатъчно боди и тънки чорапки. Шапка наистина само за предпазване от слънцето е необходима.

# 30
  • Мнения: 1 740
Да прегряването е опасно, затова в жегите колкото по -малко дрехи, толкова по -добре.

# 31
  • Мнения: 998
Това беше едно от първите неща ,за които ме предупреди моя приятелка ,с която бременеехме заедно.
Впоследствие педиатърката потвърди казаното от нея Peace
А накрая видях ,че детето просто става неспокойно и изнервено ,ако усеща ,че му е горещо.Затова
стъпка по стъпка започнах да се водя по него.

# 32
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Имах този злощастен опит наскоро  Sad
Въпреки слънцезащитния крем и шапката.
Прибрах я в къщи със зачервени бузки. После имахме Т.

# 33
  • Мнения: 340
Всъщност бебетата много трудно настиват или поне моето до сега не успях да го простудя въпреки старанието ми. Като се върнах от родилното февруари месец, таткото се оказа, че беше прекалил с чистене и проветряване - целия апартамент 13 градуса, на вън беше адски студ. След 24 часа работа на вясички печки - едвам добутахме до 17 градуса. Малкия не е имал никакъв проблем, не съм го обличала кой знае колко. Не съм му слагала шапка.
Облечен е точно като мен. Пипам му краката и пипам мойте, обличам го само ако е по студен от мен, което много рядко се случва. На вън излизаме само по едно тънко гащеризонче с къс ръкав и къси крачоли, без завивки и т.н - разни непознати тичат да му целуват пръстите на краката ...  ooooh!

Повечето родители май забравят какво са мразили когато те са били деца.

# 34
  • Мнения: 1 167
Точно преди два дни бебка вдигна Т. Бяхме на лекар, прегледа я много внимателно и накрая заключи че е прегряла. Досега съм я кърмила само, но сега вече й давам и по малко вода.

# 35
  • Мнения: 40
И аз все не мога да преценя как да обличам малкия. Той е на месец и половина и уж все гледам да не го претопля, но май и това стана. Бузките му все още са на ситни пъпчици и по ръчичките си има. А когато е охладено вярно ли е, че цвета на изпражненията се променя и именно това е знак? Ако са по-тъмни - зеленикаво-кафяви означава, че детето е охладено. Някой чувал ли е за това?

# 36
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Прегряването е далеч по-опасно от това да му е студено!
В горещо време гледам ако е възможно да е по-леко облечен от мен, а не обратно! Simple Smile

# 37
  • Мнения: 11
Обличам децата ми така, както обличам и себе си - ако аз съм боса, те също са боси; ако аз съм по къс ръкав, те също са по такъв.
Благодарение на това, че не са били навличани и изнежвани и двете са боледували сравнително рядко.
Децата имат недоразвит терморегулационен център, затова трудно понасят претоплянето.
Внимавайте с бабите - често се попрестарават с обличането Grinning

# 38
  • Мнения: 11 607
Опасно е - да! Бебето все пак не са чак толкова незащитени както ние смятаме......

# 39
  • Мнения: 3 929
В тези жеги, разбира се, е най-добре бебето да е много леко облечено. Води се предимно по себе си. Така ме съветваше педиатърката. Помня, беше октомври месец, когато ни изписаха от родилното. Вкъщи беше хладно, а аз бях по тениска. Дойде педиатърката на посещение при бебето и когато я попитах как зда го обличам, тя ме посочи за пример - щом аз съм била по тениска в тези Т, то и бебето можело да понесе тези Т, но с един кат дрехи повече от моите. През лятото обаче, когато са жегите, го обличам, както аз съм облечена.

# 40
  • Мнения: 2 013
Да,опасно е и наистина трябва доста да прекалиш в  обличането и завиването за да се стигне до това.

# 41
  • Мнения: 9 973
по-добре да му е студено,отколкото топло на бебето

# 42
  • Мнения: 8 999
Единственият път, в който сложих шапка на децата си, без да е студено навън, е в деня на изписването от болницата.
А прегряването е опасно не само за малки бебета, но и за възрастни хора /в смисъл пораснали, а не предъртели/.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 592
Мили мами, днес една приятелка ми каза, че било СТРАШНО опасно прегряването за бебето и аз се притесних доста и започнах да търся защо е толкова опасно, но не намерих нищо освен, че нощно време не трябва да е с шапка докато спи. А като попитах приятелката ми защо е толкова опасно, тя самата не знаеше. Бебка е на месец и половина и те първа се уча и свиквам как да я обличам. От време на време е много топла и я събличам. Оставям я само по едно боди с дълъг ръкав.

Опасно е, понеже може да се свари... почти буквално. Бебетата още не могат да регулират телесната си температура, а прегряването просто по принцип е значително по- опасно от охлаждането.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 592
Единственият път, в който сложих шапка на децата си, без да е студено навън, е в деня на изписването от болницата.
А прегряването е опасно не само за малки бебета, но и за възрастни хора /в смисъл пораснали, а не предъртели/.

Слънцето също е опасно - и за бебетата, и за малките деца, а честно казано - и за по- голените. Затова и лятото се ползват - летни - шапки (или средства за осигуряване на сянка - това е възможно за бебета в количка, но не и за ходещи) - сенници, чадъри и пр. Опасността не е [само] за кожата, но и за "сваряване" на мозъка - или за мигренообразни симптоми ("слънчасване") - при големи хора.

# 45
  • Мнения: 781
Оххх, и ние имаме проблем с претоплянето. Все не знам какво да и облека. Ту е с къси ръкави и панталонки, почне да кашля и слагам дългия ръкав. А сега имаме един гаден обрив по цялото лице, което май е от претоплянето . Гадост Close

# 46
  • Мнения: 9 451
И аз да се запиша в отбора на незнаещите какво да облекат. Laughing
Все ме е страх да не настине,да не и е топло.......Абе,ужасссс Tired

# 47
  • Мнения: 1 131
Навремето нащо педи ми каза да съобразявам дрехите на бебо с моите.

# 48
  • София
  • Мнения: 78
Цитат
оххх и аз съм така. Все ме е страх да не му е топло, да не му е студено..... Някой знае ли при претопляне ли са зеленикавите изпражнения или при простуда??? А когато станат воднисти и почне да ака по често- простуда или претопляне??? На моя мишок ръцете докато спи са топли, но щом е буден и почне да ги мятка стават ледени...
ohhh i az sum taka. Vse me e strah da ne mu e toplo, da ne mu e studeno..... Nqkoi znae li pri pretoplqne li sa zelenikavite izprajneniq ili pri prostuda??? A kogato stanat vodnisti i po4ne da aka po 4esto- prostuda ili pretoplqne??? Na moq mi6ok rucete dokato spi sa topli, no 6tom e buden i po4ne da gi mqtka stavat ledeni...

---------
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 23:16 от AnMary

# 49
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
ohhh i az sum taka. Vse me e strah da ne mu e toplo, da ne mu e studeno..... Nqkoi znae li pri pretoplqne li sa zelenikavite izprajneniq ili pri prostuda??? A kogato stanat vodnisti i po4ne da aka po 4esto- prostuda ili pretoplqne??? Na moq mi6ok rucete dokato spi sa topli, no 6tom e buden i po4ne da gi mqtka stavat ledeni...

Ръцете на бебето може да са студени непрекъснато, това не е проблем. Важно е вратлето и краката да са топли. Обикновено разтройство и зелени изпражнения се получават при намръзване.

# 50
  • Мнения: 1 045
 "Опасно ли е прегряването за бебето?"--зависи колко е прегрято.При по-леки прегрявания се получават обриви,разстройство и т.н.но не е фатално.Опасно е ако се стигне до топлинен удар

http://www.puls.bg/illnes/issue_181/ -ето малко инфо какво представлява.
Претоплянето не е за подценяване.Аз обличам според моите дрехи,нито повече,нито по-малко.

# 51
  • Мнения: 41
Доколкото съм запозната е опасно. Някъде бях чела, че бебето не трябва да бъде обличано с повече дрехи отколкото сме ние и в тази същата статия пишеше, че многото дрехи и/или завивки спират топлината и я задържат в детето, а това било вредно и може да доведе до синдрома на внезапната детска смърт Cry Ето какво открих по въпроса:
Предпазвайте бебето от прегряване. Прекаленото обличане, прекаленото завиване, прекалено високата температура в стаята повишават риска от SIDS/Синдромът на внезапна кърмаческа смърт/. Препоръчвана стайна температура според американските педиатри е 68-70 градуса по Фаренхайт (20 - 21 градуса по Целзий - бел.ред). Признаците за прегряване са потене, влажна коса, сърцебиене, неспокойство, жажда, понякога температура, понижено уриниране.

# 52
  • Мнения: 324
Открай време си знам - бебенце се облича с колкото дрехи си самата ти + още една дрешка. Малкия е на 3 1/2 м. и му слагам бодинце-потник и една тенисчица. В количката е без шапка, но ако го изправям на слънчице му слагам тънка памучна кърпа. И все пак ...  newsm78 снощи реших да му измеря t`, използвах дигитален и обикновен термометър и двата показваха 37,1`С  #Crazy Не знам колко е нормално това за горещините, но си се притесних.

Общи условия

Активация на акаунт