повръщащо бебе

  • 1 911
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 790
здравейте,

ще се побъркам вече от притеснение и затова ви моля за съвет:
бебка е на 40 дни.Храни се добре, според мен, на кърма сме. Дори се справяме и с уригването, но... трябва да я нося на ръце непрекъснато. Оставя ли я и след малко започва да се кокори и връща яденето. И така по-няколко пъти ... Не знам дали и остава нещо в коремчето Cry
Педиатърката ни смята че има още въздух и затова връща. Освен това сме със силиконови зърна,защото мойте са малки и бебето не може да захапе хубаво.
Обаче аз вече без ръце останах и не зная какво да правя. Дайте някакъв съвет, защото скоро ще изпляскам окончателно. Crazy

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
Моят син повръщаше така - след всяко ядене по няколко пъти,а най-много след пиенето на сок.
За това ако са ти го препоръчали по-добре не го започвай.

Това, което може да помогне е да вдигнеш матрачето (дюшечето) на бебока под ъгъл 30-40 градуса, така че когато легне да не се оказва такова напрежение на пилора на стомаха.  Но не да повдихаш само главичката да кажем с възглавница. Най-добре е цялото тяло да е легнало в такъв наклон.

Ако повръщането не е на фонтан, а само се стича по бузките и бебока качва добре - няма проблеми. Малко е неприятно, много добре си спомням постояното преобличане и вечната миризма на оповръщано. А другите бебета миришеха толкова сладко... Sad

# 2
  • София
  • Мнения: 790
А някаква идея с какво да повдигна само матрачето?

# 3
  • Мнения: 1 343
Ние го повдигнахме като сложихме от едната страна одеало отдоло .. само че при нас не помага Sad и май е от капки Саб Симплекс да не ги набеждавам ама май си е от тях защото като дам преди ядене и връща доста кърма с уригването може и много да му идва де незнам .. дано да е второто.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
Да, с одеало става идеално, може и с две, ако едно не стигне за нужната височина.

# 5
  • Мнения: 7 106
Ками, пробвай да сложиш под дюшечето сгънато одеалце или по-ниска възглавница, като гледаш все пак наклона да не е по-голям от 25-30 градуса. Идеята е бебето да не лежи съвсем хоризонтално, ами просто под лек наклон.
Защо не опиташ да махнеш силиконовите зарна. На мен ми се струва, че наистина нагълтва с тях адски много въздух. Няма никакво значение, че зърната са ти малки - бебето не смуче самото зърно, а обхваща и ареолата и зърното отива доста назад в гърлото. Опитай да кърмиш без тях, като следиш бебето да е отворило широко уста като подаваш гърдата. Има опасност да свикне само с тях, а си е голяма хамалогия всеки път да ги мислиш.
Относно уригването - подръж я на рамото си минутка-две и ако не се е уригнала я сложи за няколко секунди по гръб и веднага я изправи. При нас действаше веднага. Другият начин е да я сложиш за малко по коремче. Те първият месец доста бебета са малко смотанички и трудно я вършат тази работа, но ще видиш след някоя и друга седмица какви звуци ще се раздават Wink

# 6
  • Мнения: 1 383
Успокой се и събирай сили, защото повръщащо бебе се гледа трудно. Ако бебето е спокойно и наддава добре, неудобството остава изцяло за майката. И аз се бях ошашкала преди месец-два, изчетох де що намерих и се успокоих. Сега сме на 2 месеца и половина и като че ли повръщането намалява /или аз свикнах вече/. Синковецът обаче наддава ударно, по 1 500 на месец, не знам какво щеше да бъде ако не повръщаше.
За повдигането на матрачето са ти казали, хубаво е да я държиш изправена половин-един час след хранене, ако гълта много въздух я уригвай по няколко пъти по време на хранене и МНОГО ВАЖНО! храни я през нощта. Нощем бебетата почти не повръщат , дори да не се уригват. Смятам, че при нас на това се дължи наддаването, на някои хранения денем той повръщаше почти всичко. Пусни търсачката на ГЕР и ще прочетеш още много. Ако ползваш английски търси gastro esophageal reflux.
Пожелавам ви по-скоро да го израстнете!

# 7
  • София
  • Мнения: 790
Много ви благодаря за съветите и подкрепата...обаче...
Тази сутрин бебка яде около 15 минути и докато я уригвах повърна, ама много... Първо беше едно такона срузесто, а после и водно. И е една такава тихичка. Гледаме с големите си очи, а аз не мога да и помогна. Самичка си я гладам, няма на кой да кажа и вече не знам какво да правя. На педито не искам да се обаждам - последния път ме гледаше така все едно съм малоумна, че не мога да се справя с детето си. Много ми е притеснено... вече нищо няма в коремчето Дали не преяде тази сутрин, пък и не е акала от 2 дни вече.... Извинявайте малко хаотично пиша....

# 8
  • Мнения: 1 383
Огладнява ли по-рано след като повръща? И моят син повръщаше големи количества, но после спокойно си спеше по 3-4 часа и наддаваше добре. Ако искаш се консултирай с гастроентеролог, но няма кой знае колко да ти помогне, лекарствата за рефлукс вече не ги изписват заради страничните ефекти, на нас ни изписа Фризовом по 30мл преди кърмене, за сгъстяване на храната в стомахчето, но аз не му давах и смятам че не сбърках. Кърмата е най добрата храна за бебето с рефлукс. Как сте с наддаването?

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Kami, от колко време повръща така? Как наддава? Ако е от самото начало и наддаването е нормално, не би трябвало да се притесняваш - с времето ще го израстне. От друга страна е добре да махнеш силиконовите зърна и освен това да се опиташ да храниш на често - така бебка няма да е супер изгладняла и да суче лакомо (което е и причина за поемане на повече въздух), а освен това стомахът ще се справя и с по-малко количество на  1 хранене.

# 10
  • София
  • Мнения: 790
повръща откакто имаме колики,т.е то 3тата седмица. А за наддаването - 100 гр на седмица. като се наповръща се унася и спи, обаче се буди след 1-2 часа и рев...

# 11
  • София
  • Мнения: 2 249
А като се събуди след 1,2 ч и плаче, кърмиш ли я? Изобщо колко често я кърмиш? През нощта как е - суче ли, повръща ли пак?

# 12
  • София
  • Мнения: 790
по предписание на педито се храним на 3 часа.когато се събуди и още не е време за папане и давам водичка. през нощта яде веднъж, когато се събуди, и тогава не повръща.веднъж опитах кърмене на поискване, но преяде и пак оповръща всичко- и себе си, и мен...
а коликите ни са много силни и пием еспумизан.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 249
Не знам откога посещаваш форума и дали си прегледала статиите в Библиотеката. Ще ти дам няколко линка за кърменето на поискване, а ти ще прецениш как да постъпиш:

Трябва ли моето кърмаче да се храни “по час”?
Кърмени бебета и хранене под час
Хранения под час
Защо да кърмим "при поискване"?

Имай също предвид, че когато храниш бебето точно през някакъв интервал, а то е огладняло по-рано, когато му подадеш гърдата, то започва да суче много по-жадно и съответно поема много повече въздух и евентуално по-голямо количесество кърма и респективно и повече повръща, отколкото, ако суче по-често.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 249
Забравих, пробвай да спреш капките за колики, да не би да е някаква непоносимост към тях.

# 15
  • Мнения: 1 383
Не давай вода. Тя само влошава положението. Не наддавате много, така че спокойно си я храни на поискване. В някои случаи прекалено честото хранене влошава коликите, но ти ще си наблюдаваш детето и ще разбереш кое е най-доброто за нея. Имай предвид, че когато го боли стомахчето, бебето търси да суче като че ли е гладно, опитай се да различаваш плача от колики и от глад.  Моето бебе като имаше колики плачеше 1 час след хранене за около половин час, после заспиваше и спеше спокойно до следващото хранене. Скоро ще ти кажат да даваш сок, не го прави в никакъв случай! Кърмата създава алкална среда, и дори като се  връща примесена със стомашен сок не дразни така силно хранопровода, както сокът или друга храна. Не мога да се начудя как така препоръчват сок във възрастта, когато не са преминали коликите, дори и да няма повръщане.
Разбирам колко ти е притеснено, но се въоръжи с търпение. Добре е да изключите стеноза на пилора, тя се развива в края на първия месец, симптомите са доста драматични - обилно повръщане на фонтан при всако хранене и ненаддаване. Мисля че може да се установи при обикновен преглед с опипване при хирург.
Надявам се скоро да имате подобрение, макар че пълно спиране на повръщанията се очаква м/у 6м и 1 г.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 381
Подкрепям за кърменето на поискване. Първия месец и аз чаках 3-тия час и залъгвах с вода. Когато започнах да кърмя през 2 часа +-, започна да намалява и повръщането. Не чакай бебето да заплаче от глад. Когато започне да се върти и да си хапе ръчичките, да прави сукателни движения с устата и езичето, слагай го на гърда. Когато бебетата сучат в полусън, по-малко въздух поемат. Опитай да махнеш силиконовите зърна. Преди кърмене може с помпа или с пръсти да изтеглиш малко зърното. Бебето ще свърши останалата работа. След месец ще имаш вече добре оформени зърна.

# 17
  • Мнения: 980
Напълно подкрепям Цвети и другите мами. Опитай за три дни да храниш бебето когато заплаче, пробвай само от едната гърда в продължение на 2-3 часа, после от другата. Казват, че горното (по- водно) мляко усилва перисталтиката, а оттам и коликите. Не давай вода и други добавки. Спри капките и ако повръщането продължи - отиди при лекар-специалист.

Общи условия

Активация на акаунт