Докторантурата

  • 358 111
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 22 430
В този смисъл тогава натоварването хич не е голямо. )

А какво ще кажете за такси, суми и т.н., които са необходими?

Satriani, Кръстевич е много готин човек. )

# 286
  • Свищов
  • Мнения: 874
Такса за кандидатстване на изпита по специалността - 50 лева, а за изпита по език - 20 лева. Таксите за задочна докторантура се плащат само първите 2 години от обучението. В момента са по 95 лева на семестър, но чух че ще има промяна.

# 287
  • Мнения: 226
.........
Satriani, Кръстевич е много готин човек. )

Определено! Аз заради него записах докторантура - удоволствие ще е да работим заедно с него!

# 288
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Здравейте! За пореден път се убеждавам колко ценен е този форум.

Искам да помоля за информация по отношение на свободните докторантури. Изчетох многог материали в нета, запознах се с изискванията на университета, но все пак има неща, които не са ми ясни.

От 4 години работя като асистент, единствената ми възможност е свободна докторантура. Тук започват въпросителните...
Факултетът е съвсем нов, имаме един доцент, на който не му се занимава с всички ни - общо 6 на брой. Единственото, което ми остава е да се напъвам сама по тежкия и нерадостен път. Материалната ни база е бедна, а специалността ни е силно практическа, изисква се експериментална работа.

 Та питането ми е мога ли да си избера научен ръководител, който не работи в нашия университет (имам положителен отговор на доцент от друг ВУЗ, който обаче няма опит в обучение на докторанти, в момента работи в колеж)? Може ли да съм зачислена в един университет, а научният ръководите и консултант да са външни? И кой трябв да състави индивидуален план за обучение при свободна докторантура - самият докторант ли?

Какво е необходимо да представя, за да се зачисля - достатъчен ли е само обзор на материала или все пак трябва да имам експериментални резултати. Попадам в омагьосан кръг - за да получа финансиране за апаратура и консумативи трябва да съм докторант, а докато не стана не мога да натрупам данни.

Благодаря предварително!

Честито на всички, които вече вървят с чсна визия по този път!

# 289
  • Мнения: 104
Няма ли възможност за задочна докторантура?
Относно свободната - може и в друг ВУЗ. Попитайте бъдещия си научен ръководител какви точно материали трябва да предадете за зачисляване. Това е единственият правилен път. Научните ръководители за това са такива, за да Ви партнират плътно в този процес.

# 290
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Няма ли възможност за задочна докторантура?
Относно свободната - може и в друг ВУЗ. Попитайте бъдещия си научен ръководител какви точно материали трябва да предадете за зачисляване. Това е единственият правилен път. Научните ръководители за това са такива, за да Ви партнират плътно в този процес.

Задочна докторантура в моята специалност няма. Единствената възможност е свободна. И става въпрос за зачисляване в университета, в който работя, но научният ръководител не. Лошото е, че и евентуалният научен ръководител не е съвсем наясно, не е водил докторанти до сега. Истината е, че се навива да се занимава с това, за да ме подкрепи, просто няма кой друг...Така, че аз трябва да си подготвя повечето неща...за жалост.

# 291
  • Мнения: 104
Няма ли възможност за задочна докторантура?
Относно свободната - може и в друг ВУЗ. Попитайте бъдещия си научен ръководител какви точно материали трябва да предадете за зачисляване. Това е единственият правилен път. Научните ръководители за това са такива, за да Ви партнират плътно в този процес.

Задочна докторантура в моята специалност няма. Единствената възможност е свободна. И става въпрос за зачисляване в университета, в който работя, но научният ръководител не. Лошото е, че и евентуалният научен ръководител не е съвсем наясно, не е водил докторанти до сега. Истината е, че се навива да се занимава с това, за да ме подкрепи, просто няма кой друг...Така, че аз трябва да си подготвя повечето неща...за жалост.

Защо да няма идея как се прави? Ще проучи каква е процедурата в неговия университет, ще Ви каже. Отделно, всеки доцент е минал и през докторска степен Simple Smile - не е съвсем безпомощен.

# 292
  • Мнения: 758
За да те зачислят като "докторант на самостоятелна посготовка" или така нар. "свободна докторантура" трябва да си готов с 50% от труда. Не съм съвсем сигурна за процентите, но със сигурност трябва да си написал една част от труда.
Това е наредбата за прием и обучение на докторанти:
http://www.tu-sofia.bg/doktoranti/Naredba-doktoranti.htm - пише и за свободните докторантури

Виж тук изискванията на СУ: http://www.diuu.bg/normativni_dokumenti/vutreshni_pravila/DOKTORANTY.pdf

# 293
  • Пловдив
  • Мнения: 301
За да те зачислят като "докторант на самостоятелна посготовка" или така нар. "свободна докторантура" трябва да си готов с 50% от труда. Не съм съвсем сигурна за процентите, но със сигурност трябва да си написал една част от труда.
Това е наредбата за прием и обучение на докторанти:
http://www.tu-sofia.bg/doktoranti/Naredba-doktoranti.htm - пише и за свободните докторантури

Виж тук изискванията на СУ: http://www.diuu.bg/normativni_dokumenti/vutreshni_pravila/DOKTORANTY.pdf

Благодаря!  bouquet

# 294
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
На мен ми искат 2/3 от работата - теоретичната част + от експерименталното изследване теоретичната му постановка - цел, задачи, хипотези, методи, изследвани лица и т.н.
За после трябва да остане само представянето му с  резултатите и статистическите изводи.

# 295
  • София
  • Мнения: 117
Привет! Знаете ли възможно ли е да си асистент  една катедра, а да напаравиш докторантура в др. става въпрос за един и същ ВУЗ ?

# 296
  • Мнения: 1 277
Привет! Знаете ли възможно ли е да си асистент  една катедра, а да напаравиш докторантура в др. става въпрос за един и същ ВУЗ ?
Възможно е! При нас имаше зачислени колеги от други катедри.

# 297
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Щом станеш асистент - докторантурата ти минава в задочна форма. Това при условие, че в момента си редовна форма Peace

# 298
  • Мнения: 104
Пишете, пишете активно, защото съвсем скоро няма да има никакви варианти за асистентско място без докторска степен.

# 299
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Пишете, пишете активно, защото съвсем скоро няма да има никакви варианти за асистентско място без докторска степен.
Защо? До сега докторска степен се искаше, за да станеш доцент, но не и за асистент newsm78

Общи условия

Активация на акаунт