Докторантурата

  • 358 622
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 17 407
Не са само децата. Нека не придаваме семейно- битов привкус на темата, става ли?

# 511
  • Мнения: 10 547
Не може. Simple Smile. За мнозина явно е алтернатива на продължаващо майчинство.   Споделете, как се справяте с фанансите по време на докторантурата? Налага ли ви се да работите допълнително?

# 512
  • Мнения: 2 811
Моята докторантура ще е в чужбина и се заплаща прилично. Познатите ми докторанти в България вс до един работят допълнително по специалността си. Но не знам дали е само защото им се налага или не искат да се откъсват от "истинската" работа.

# 513
  • Мнения: 2 697
Не са само децата. Нека не придаваме семейно- битов привкус на темата, става ли?

И защо да не говорим за каквото решим, свързано с докторантурата? Все пак освен професионален, човек има и личен живот през тези 3 (4) години... И понякога просто се случва - да се омъжиш, да родиш деца, повечето от моите колежки минаха през това и не мисля, че е било съзнателно търсено определено Wink

Иначе за финансите - да е жив и здрав мъжът ми, и дано продължавам да имам и странична работа (свободна професия), защото изобщо не си представям да разчитам само на стипендията. При повечето ми колеги е същото - работят, кой на пълен работен ден, кой на половин, познавам само 1-2-ма, които не са работили по време на докторантурата.

# 514
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Аз имам частна практика /свободна професия/. И съм на свободна докторантура, т.е. стипендия няма. Но пък и обвързване никакво няма, никой не ми поставя условия, така че бива. Пиша, когато мога. Изобщо не си представям човек да разчита да живее само от стипендия, при размера на стипендиите и сегашните цени е абсурд някакъв ...
Шапка им свалям на всички, които са с бебе и успяват да пишат.

# 515
  • Свищов
  • Мнения: 874
Нищо не работя. Караме на моята стипендия и на изкараното от мъжо. А неговите доходи са много непостоянни. Сега лятото нещата са добре, но зимата стягаме колана. НО живеем в малък град, и на двама ни родителите са през една улица, имат вили и пращат продукция, не плащаме наем. Не се оплаквам. За една година успяхме да преобзаведем хола си и сме заделили за 2 почивки края на този месец (е, за по 4-5 дни, но почивки). Икономисти...

# 516
  • София
  • Мнения: 6 183
Минах на вътрешна защита бременна в 8-ми месец с дъщеря ми, а защитих с 4 месечно бебе. Сигурно ми е било трудно, вече не помня. Помня как упражнявах презентацията и обяснявах на бебето.
Имах в тогавашния научен съвет окуражаващи изказвания за това как защитавам с малко бебе, което мен много ме подразни...в крайна сметка не исках милостиня и не ми беше приятно човек от катедрата да оповестява на всички останали присъстващи факта. На мен поне ми прозвуча като "бъдете снисходителни към младата майка", въпреки че изказването беше в някакъв клиширан стил, че освен този труд съм сътворила нещо много по-велико ... бла-бла.
В такъв смисъл за мен по-добре нещата да не се обвързват. Това са си 2 отделни занимания и по-добре да се вършат последователно, лично мнение  Peace

# 517
  • Мнения: 998
Здравейте и от мен!
Имам едно запитване:Скоро ще завърша магистратура по бизнес администрация в РУ и от известно време започнах да обмислям да продължа с докторантура.
Притеснява ме фактът,че съм задочно,може ли някой да ме посъветва това проблем ли е?

# 518
  • Мнения: 2 697
Не, няма значение задочно или редовно - важно е да имаш диплома за магистър при кандидатстване за докторантура. Успех Hug

# 519
  • Мнения: 998
Шехина,толкова ме зарадва,благодаря за отговора! Hug

# 520
  • Мнения: 747
Записвам се в темичката. Аз съм още в началото - още държа изпитите от докторантските минимуми. Голяма емоция е ученето за изпит с две дечица, едното от които с проблеми. А в нашия университет изпитите за минимумите са си труднички, по няколко учебника всеки. 
Мъжът ми също беше докторант, отчисли се наскоро с право на защита и засега дотам.

# 521
  • Мнения: 340
Здравейте, момичета!
Бих желала и аз да се включва във вашата темичка, тъй като и мен ме чака докторантура. От работа ме задължават да запиша свободна, тъй като съм асистент в университет. Сега съм още в майчинство (вероятно ще изкарам до две години  Simple Smile  и вероятно ще пиша през втората  Simple Smile )
Въпроса ми е към момичетата със свободна докторантура - все още не съм разучила много за нея,  а трябва вече да я записвам. Та, какво се изисква за зачисляването, възможно ли е за по-кратък период да се защити (например за 2-3 години)?
Благодаря ви предварително за отговорите!   bouquet

# 522
  • Мнения: 17 407
Изисква се да си напишеш литературния обзор поне Simple Smile
Съвсем добронамерено започвам да се чудя, как тъй знаете, че ще защитите по- рано/евентуално/, без дори да сте зачислени? Simple Smile
Аз имам срок до 2015/по договор/, но е много вероятно да не успея, и то не защото няма кога да пиша.

# 523
  • Мнения: 101
Девойки, имам питане - нищо, че още не са минали конкурсните изпити, аз вече се виждам докторант  Blush. Та: чл. 14а, ал. 2 от Закона за развитието на академичния състав - За образователна и научна степен "доктор" или за научна степен "доктор на науките", свързана с изпълняваната работа, на лицата се изплаща допълнително месечно възнаграждение в размер, определен от Министерския съвет. Какъв е размерът на възнаграждението и кога се изплаща - по време на докторантурата или след придобита степен? Някой може ли да ме ориентира откъде мога да разбера?

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 08:53 от mai4eto_27

# 524
  • Свищов
  • Мнения: 874
Заплаща се за придобитата степен и зависи от конкретната институция. Възнаграждението за преподаватели е сносно, има такова за държавни служители, но в частния сектор нещата не се регламентирани и в общия случай се заплаща малко или никак.

Общи условия

Активация на акаунт