Докторантурата

  • 358 157
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 67
ЗДравейте, момичета-докторанти Simple Smile
Имам един въпрос.. подхвърлиха ми днес, че ако започна още сега (уча магистратура в момента) да си пиша дисертацията и съответно я защитя по рано от крайния срок.. имало някакви парични поощрения??
Чували ли сте за такива "бонуси''?
И още един въпрос (от чисто любопитство) колко от вас смятат да продължат и да преподават в уни?

# 616
  • Мнения: 2 697
Да, ако в рамките на тригодишния срок на докторантурата се представи за защита дисертацията се получават 1000 лв премия, още една премия отново от 1000 лв се полага на докторанта и ако защити дисертацията си до 1 година след отчисляването му, т.е. след изтичането на тригодишното обучение.

По темата за преподавателската работа - предполагам, че голяма част от докторантите се захващат с докторантура и по тази причина, с амбицията да преподават. Друг е въпросът доколко това е възможно в конкретен университет, в конкретен факултет и катедра. Всеизвестно е, че има катедри с несменяеми преподаватели и там дори с докторска степен е трудно да се стигне до асистентско място. Различно е, затова е добра идея един бъдещ докторант да има някаква представа какви са шансовете му за преподавателско място изобщо, а не да храни напразни надежди Confused

# 617
  • Шумен
  • Мнения: 206
Това с премиите за защитата в кой закон е записано, че нещо не мога да го намеря? Отнася се за редовни докторанти, нали?

Последна редакция: чт, 12 апр 2012, 07:26 от Proletina_1983

# 618
  • Мнения: 2 697
Да, за редовни се отнася. Аз го намирам в Правилника на Софийския университет за отпускане на стипендии, но предполагам и в другите ВУЗ-ове го има заложено, защото е прието от правителството още през 2008 г. заедно с увеличението на стипендиите от 250 на 450 лв Peace

# 619
  • Мнения: 67
Благодаря за информацията.
Залавям се сега с магистърската теза, пък за по- рано завършване ще мисля като му дойде времето.
Аз твърдо съм решила, че искам да преподавам, имам и известна сигурност, че в моя университет имат нужда от "свежи" асистенти. Надявам се, че и ще ме пуснат да преподавам още първата или втората година и няма да чакам да защитя Peace

# 620
  • Мнения: 2 697
Ами в индивидуалния ти план вероятно ще бъдат заложени семинарни занятия със студенти, само че това далеч не означава, че след евентуалната успешна защита ще те назначат на щат, а да си само хоноруван асистент е сравнително демотивиращо, ако това ти е единствената работа Confused

Така или иначе, желая ти успех в кандидатстването, когато му дойде времето Hug

# 621
  • Мнения: 1
Здравейте, дами! Аз е възможно да стана докторант също. Дали докторантурата се води за стаж? никъде не намирам информация.

# 622
  • София
  • Мнения: 1 074
Не, миличка, уви Wink

Но си заслужава, стига да можеш да прежалиш пенсията.

# 623
  • Мнения: 2 697
Естествено, има и вариант да се осигуряваш за пенсия за своя сметка, но ако разчиташ само на стипендията като доход е малко трудно Confused

# 624
  • Мнения: 1
Мерси за отговорите! Днес ще попитам Ръководителя. Не ми е за пенсия. Твърде съм млада да мисля за това. Просто не искам след три години пак да съм на борсата, както стана след магистратурата. Затова искам стаж.

# 625
  • Мнения: 2 697
Ами положението е такова, че в момента докторантурата по закон не е нито трудов, нито осигурителен стаж - тя си е едно прекрасна аристократична авантюра, така да се каже Wink Все едно - желая ти успех!

# 626
  • Мнения: 1
Мерси! Казаха ми, че може да е стаж, но трябвало да си плащам... Не разбрах точно, но в единия и другия случий ми се води опит. След изпита ще питам за подробностти. Знам, че въпроса не е за тука, но да знаете някъде където да си извадя медицинско за работа за 20 лева, че ми искат. Аз не съм от София и нямам личен лекар. Днес минах през клиники Торакс и ми казаха, че е 30 лева.

# 627
  • Мнения: 11 339
Mомичета, моля за вашето мнение - напускам работа и се чудя дали след като получавам стипендия и имам граждански договор за водене на часове в Университета мога да мина на борсата? Имаме ли право като доктуранти на обезщетение за безработица? /аз имам голям трудов стаж/
Чета в нета и някой викат имаш право, а други нямаш. Питах и в бюрото по труда и след дълго умуване решиха, че е по-сигурно да нямам право  Crazy

# 628
  • Мнения: 758
Дорис, ти можеш изобщо да не им споменеш, че си докторант и готово. Прочети законите, сигурно ще намериш някаква информация - кога се дават обезщетения за безработица. Другия вариант е да погледнеш формуляра, който се попълва при регистрация на борсата - там вероятно се пише дали имаш някакви доходи и какви. Иначе естествено, че ще ти кажат, че нямаш право.

# 629
  • Мнения: 2 697
Аз не съм специалист, но логично би било, Дорис, да няма пречки да си на борсата, защото както писах по-горе, докторантурата не ти носи нито трудов, нито осигурителен стаж и от нея получаваш само стипендия, т.е. извънтрудов доход. И все пак можеш да се консултираш със счетоводител или финансов експерт за по-сигурно, но не точно в Бюрото - там е ясно какво ще ти кажат Peace

Общи условия

Активация на акаунт