Докторантурата

  • 358 128
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 095
  • Мнения: 569
Благодаря! Тъй като вече имам поглед върху какво ще ми е изпита, намерих си и литературата, се чудя колко дълги трябва да са развитите въпроси на самия изпит? Реално всеки един от моите въпроси е по цяла глава от книга, не знам дали ще успея да пресъздам цялата информация, а и времето дали ще ми стигне.... Дали имате спомен при вас как е било?

При мен специално искаха да развия въпросите, като напиша основните моменти, без много подробности (комисията ми беше от колеги, с които работя, та си казаха изискванията предварително). Трябва да попиташ за нещо ориентировъчно като указания при вас. Иначе и при мен имаше някои въпроси, които развивах на по 7-8 страници. Мисля, че по регламент, времето е 4 часа. Не съм седяла толкова много, час и половина ми беше достатъчен за писането. След това комисията прочита написаното и започват устните въпроси. Провери дали при вас е разрешено да се използва литературата по време на изпита, някъде се допуска, което съкращава много времето. Доктокантският ми минимум по специалността протече по същия начин, а си мислех, че ще е нещо по-грандиозно. Дано комисията ти е разбрана и не се заяжда за дреболии Simple Smile Успех!

# 1 096
  • Свищов
  • Мнения: 874
При мен имаше въпроси, които са цяла дисциплина и съответно цял учебник. Точно такъв въпрос ме се падна - по него писах 8-9 листа, ако не се лъжа. По мое време изпитът беше 5 часа и писах почти до последно, защото няма указание да се пише схематично или нещо подобно.
Трябва да попиташ подробно какво е изискването при вас, както и на самия изпит трябва да ви дадат указания.

# 1 097
  • Мнения: 131
На мен ми се струваше неудобно да питам чак за такива подробности, но благодаря за съвета, ще се обадя да питам. Наистина е за предпочитане да напиша структурирано нещата и после да бъдат обсъдени на устния изпит, иначе ще трябва да пресъздам прекалено много информация. Бях забравила каква треска е да ходиш по изпити:)

# 1 098
  • Мнения: 569
На мен ми се струваше неудобно да питам чак за такива подробности

По-добре питай за всичко, което не ти е ясно и не си сигурна как е. Трябва да знаш задълженията, но и правата си. Naughty Понякога се допускат административни грешки, от които потърпевшия си ти и трябва да знаеш как да процедираш. За това ти препоръчвам да си помислиш хубаво кое не ти е ясно относно провеждането на изпитите и процедурите като цяло и да зададеш въпросите на съответното отговорно лице.

# 1 099
  • София
  • Мнения: 716
Връхлитам с един въпрос:

Има ли опция литературните източници да са подредени спрямо поредността в дисертацията или е абсолютно задължително да са подредени по азбучен ред?
Предполагам не зависи от катедра или университет, а си има общовалидно правило, което за съжаление не откривам.

Предварително благодаря! Hug

# 1 100
  • Мнения: 2 980
Връхлитам с един въпрос:

Има ли опция литературните източници да са подредени спрямо поредността в дисертацията или е абсолютно задължително да са подредени по азбучен ред?
Предполагам не зависи от катедра или университет, а си има общовалидно правило, което за съжаление не откривам.

Предварително благодаря! Hug

Общовалидното правило за съставяне на академична библиография е източниците да са подредени по азбучен ред. Това е единствената организация, която позволява библиографията да се ползва за всякакви цели, включително отделно от изследването, за което е съставена. Не знам на български да има единен регламент за стил на подреждане на източниците, в англоезичната литература има няколко и всички те изискват азбучен ред на библиографията. Ето трите, които аз използвам:

Chicago Manual of Style

Modern Language Association Style Manual

American Psychological Association Style Manual

# 1 101
  • София
  • Мнения: 716
Благодаря ти, Яна! Hug

# 1 102
  • Мнения: 7 171
Връхлитам с един въпрос:

Има ли опция литературните източници да са подредени спрямо поредността в дисертацията или е абсолютно задължително да са подредени по азбучен ред?
Предполагам не зависи от катедра или университет, а си има общовалидно правило, което за съжаление не откривам.

Предварително благодаря! Hug

Общовалидното правило за съставяне на академична библиография е източниците да са подредени по азбучен ред. Това е единствената организация, която позволява библиографията да се ползва за всякакви цели, включително отделно от изследването, за което е съставена. Не знам на български да има единен регламент за стил на подреждане на източниците, в англоезичната литература има няколко и всички те изискват азбучен ред на библиографията. Ето трите, които аз използвам:

Chicago Manual of Style

Modern Language Association Style Manual

American Psychological Association Style Manual

Не съм съвсем съгласна.  Laughing При нас (медицина), често се подреждат според мястото им на цитиране.  Давам пример с много реномирано списание.

http://www.nature.com/nature/authors/gta/index.html

# 1 103
  • Мнения: 123
Връхлитам с един въпрос:

Има ли опция литературните източници да са подредени спрямо поредността в дисертацията или е абсолютно задължително да са подредени по азбучен ред?
Предполагам не зависи от катедра или университет, а си има общовалидно правило, което за съжаление не откривам.

Предварително благодаря! Hug

Зависи каква специалност си. В биологията, където съм аз, също обикновено са по реда на цитиране. Отделно различните списания, когато подаваш статии, имат различни изисквания. Най-добре попитай ръководителя си, как е прието при вас и дали няма да се отрази на рецензията (и този момент го има Wink).
От опит знам, че ако не използваш програма, която го прави автоматично (citation manager), по принцип технически е по-лесно да се подредят по азбучен ред.

# 1 104
  • Мнения: 682
Връхлитам с един въпрос:

Има ли опция литературните източници да са подредени спрямо поредността в дисертацията или е абсолютно задължително да са подредени по азбучен ред?
Предполагам не зависи от катедра или университет, а си има общовалидно правило, което за съжаление не откривам.

Предварително благодаря! Hug

Аз използвам бележки под черта, а източниците са подредени по азбучен ред в библиографията. Но не съм защитила в България.

# 1 105
  • Мнения: 2 980

Не съм съвсем съгласна.  Laughing При нас (медицина), често се подреждат според мястото им на цитиране. 

В дисертация?

Последна редакция: пн, 26 май 2014, 15:19 от ianajar

# 1 106
  • Мнения: 569
Аз съм още далеч от писането на дисертацията (все още съм на сметките), но ръководителя ми също иска литературата да е подредена по азбучен ред.

# 1 107
  • Мнения: 7 171

Не съм съвсем съгласна.  Laughing При нас (медицина), често се подреждат според мястото им на цитиране. 

В дисертация?


Aми в моята дисертация са подредени по ред на цитиране, да (току-що проверих). И аз не съм защитила в България. Навремето ползвах една програма, Papyrus, но сега имам Reference Manager.

Да се аргументирам:

The Vancouver Style is the citation style used by most biomedical journals and many scientific
journals. It came out of a meeting of medical journal editors in 1978, held in Vancouver, BC, and
is maintained by the International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE). It is also
known as the Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals.

References are numbered consecutively in the order they are first used in the text. The
full citations will be included in the Reference List at the end of your document, with
matching numbers identifying each reference.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7282/#A32370

Последна редакция: пн, 26 май 2014, 15:56 от sophiemmaspencer

# 1 108
  • Мнения: 2 980
Аз сега погледнах - оказва се, че в медицината си имате ваш си стил, American Medical Association Style, който изисква подреждане по ред на цитиране и специални съкращения. Стилове англоезични има много, на моята програма (Endnote) има поне трийсет различни формата за различни области, така че явно има мегдан за различия.  Peace

Аз това имах предвид, не знам с какво е различно от Ванкувърския стил: http://www.amamanualofstyle.com/ Grinning

Веси, единственият правилен подход в случая е да провериш какво е прието в твоята област. Най-лесният начин е да питаш научния ръководител. Ако си в област, където всичките ти академични литературни източници имат азбучно подредени библиографии, друго подреждане няма да е от полза за читателите на дисертацията ти.

Последна редакция: пн, 26 май 2014, 16:07 от ianajar

# 1 109
  • София
  • Мнения: 716
Интересна дискусия заформих, без да искам. Mr. Green Hug

Яна, моят научен ръководител не знае, не е сигурен. Затова се допитах до вас. Пиша в областта на Икономиката, ще ги направя по азбучен ред за всеки случай - 1-2 дни ще си поиграя.

Благодаря ви! Hug

Общи условия

Активация на акаунт