Напълняване и отслабване - че то хич не било просто!

  • 64 650
  • 210
  •   1
Отговори
# 105
# 106
  • Мнения: 800
Благодаря за посрещането!

До къде бяхме стигнали онзи ден... А, извикаха ме, тъкмо пишех за Метформина (дето ще ме дават под съд Joy)...

Та тук дължа едно обяснение - първата ви рабата ако сте напълняли ненормално е да разберете защо. Причините могат да бъдат много - наследственост, неправилно хранене, хипотириодизъм, метаболитен синдром, ПКЯС, хормонален дисбаланс и др. Пиенето на неподходящи лекарства е еднакво безполезно както тичането залудо. Затова ще почнем да отхвърляме съмненията едно по едно.

Едно от най-честите смущения е хипотириодизма. Лесно ще го провермм като няколко дни си мерим температурата сутрин, преди ставане. Тази темература, също базална, като оная (по Ожино-Кнаус), но се мери под мишницата. Ако резултатът е под 36.8° - значи трябва да изследвате щитовидната жлеза. Иначе - продължаваме.

Жените сравнително често си правите хормонални изследвания. Ако там има някакъв дисбаланс - лесно ще го видите. Но отчитайте фазата на месечния цикъл!

Ако нещата отиват към инсулинова резистентност и метаболитен синдром (висок BMI, увеличена обиколка на талията, висока захар на гладно и повишен холестерол) пак ще опрете до прословутия Метформин. Впрочем, с него се лекува off-label и ПКЯС(синдром на Щайн-Льовентал).

Забележка: Отново твърдя, че с Метформин може не само да се лекува инсулинова резистентност, може и да се предотвратява. Ето ви тук една статя за благотворното му влияние : Metformin: The Most Effective Life Extension Drug is Also a Safe, Effective Weight Loss Drug Тук:


Който е бил силно възпрепятстван да учи езици може да прочете този материал от доц. Даниела Попова от МБАЛ ”Царица Йоанна”. Тя не е свързана директно с отслабването, но описва многото полезни страни на препарата. Тук:



Е, сега пак може да идете на лекар...

За грешките в храненето съм писал толкова, че хванах тендовагинит. Но, моля ви, отчитайте нещо важно - по принцип мъжете и жените ядат различни неща. Ако някога сте се редили на опашка в учрежденски стол, сигурно сте го забелязали. Уточнете се с ближния за да не прави лошо впечатление.

Ще продължим с други препарати...

А, за песента ли? Хареса ли ви? Аз съм човек на зряла възраст, от ученик колекционирам такава музика и имам около 1000 часа. Успокоява ме.

А зощо ви я пуснах? - Заради певицата и темата. Дайна Уошингтон умира през декември 1963 г. от злоупотреба с хапчета за отслабване...Дали е била дебела? Не знам, но по-добре да беше октанала жива...

Ще продължим...

# 107
  • Мнения: 800
Да, продължаваме...

Още два препарата в тази посока:

Хром - има го под формата на пиколинат - хранителна добавка, която уснешно преодолява инсулиновата резистентност, но няма anti aging качествата на Метформина. подходящ за хора, коиго се притесняват да ползват Метформин. Комбнрането им е безпредметно.

Преди 2-3  дни попаднах на материал, показващ, че вит.Д в новоизмислените големи дози подпомага загубата на тегло. Като имам предвид, че витаминът предпазва от диабет, реших, че действа на същия принцип.  Ефективността му даже надмнава тази на Метформина.

В тази група трябва да включим Л-карнитина и естерите му - ацетил-карнитина и ацетил-карнитин аргинат. те подпомагат транспорта до митохондриите и трансформациите АДФ - АТФ.
Като цяло са полезни, но скъпи.

Пак ще повторя - тези препарати биха повишили скоростта на изгарянето примерно с 20 %. Но мазнината трабва да се изразходва. Не може да се изпикае. И суденото време е подходящо за това.

А след достигане на оптимално тегло предпазват от нарастването му. Ако няма друга причина.

Исках да ви пиша за активацията на лептин, за PPARα  и PPARγ, за тироидната връзка с тях, но ще ви писне от теория.

(до понеделник...)

# 108
  • Мнения: 172
Добре де,но как да го пия Метформина,като не ми го продават без рецепта?

# 109
  • Мнения: 2 898
Пинки, всичко, което пишеш е много интересно. От там нататък, всеки си има глава на раменете и сам решава дали и как да използва наученото /това по повод на споровете и нападките/. На мен лично ми е удобно да получавам инфо в такъв вид.
Минало, понеже имам доста опит с пиенето на Сиофор /разновидност на Метформина/, бих ти препоръчала да намериш ендокринолог, който се занимава с проблемите на наднорменото тегло и да направиш консултация дали за теб е подходящо и в каква доза. Щом имаш да сваляш, явно имаш и проблем.

Последна редакция: сб, 14 ное 2009, 18:04 от dimana27

# 110
  • SA
  • Мнения: 3 196
Бих искала само да допьлня за метформина / надявам се да не сьрди PinkPanther/ . Това е един от най-старите медикаменти, използвани за лечение на диабет 2 тип. Практически няма кой знае какви странични ефекти, освен че предизвиква стомашно-чревен дискомфорт, особено в пьрвите дни и седмици след започване на приема му. Добре е ако се приема метформин от време на време да се изследва крьвна картина, защото той нарушава абсорбцията на вит.В12 и може да доведе до анемия. Най-тежкото усложнение - лактатна ацидоза се наблюдава рядко, главно при диабетици, които вече имат бьбречно, или чернодробно увреждане. През последните години метформин се използва много по-широко, не само при болни от диабет, но при всички случаи на доказана инсулинова резистентност, включително при деца и бременни жени сьс СПКЯ. И като се има предвид, че голяма част от случаите на затльстяване са свьрзани с инсулинова резистентност - ясно е, че това е медикамент, който много би помогнал в борбата с наднорменото тегло.
Какви са симптомите на инсулинова резистентност:
- умора
- невьзможност за сьсредоточаване, лоша памет
- подуване на корема, чревни газове
- сьнливост /особено изразена след ядене на сладки или тестени храни/
- пристьпи на силен глад/ cravings/, често няколко часа след ядене на вьглехидратни храни/
- наднормено тегло
- подпухналост
- високо крьвно налягане
- депресия
- завишени триглицериди
Няма преки тестове за измерване на инсулиновата резистентност, но за да се докаже най-често се измерва нивото на инсулина след обременяване с глюкоза - ако то е завишено над 20 , значи имаме инсулинова резистентност.

# 111
  • Мнения: 2 898
За тези, които решат да ползват метформинови препарати - има специална тема, в която можете да зададете въпросите си:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=336358.0

# 112
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
kameloth, значителен симптом ли са завишените триглицериди? Всичко, което изброи, присъстваше при мен, преди да започна "Зоната" на Бари Сиърс. Но винаги съм имала нормални към ниски триглицериди.

# 113
  • SA
  • Мнения: 3 196
veihaivei, никой от изброените симптоми не е задьлжителен, за да се насочим кьм инсулинова резистентност. Дори не е задьлжително и да сме с наднормено тегло. Най-важният лабораторен симптом е т.нар. хиперинсулинизьм - завишено ниво на циркулиращия в крьвта инсулин, който причинява доста бели много преди да се развие диабет/ понеже голям процент от хората с инсулинова резистентност развиват 2 тип диабет, особено при неправилно хранене/. В този смисьл е важно да се борим с инсулиновата резистентност докато все още сме здрави/ така да се каже/ и нямаме диабет. Предполагам и в тази врьзка бе изказването на Пинки, че метформин може да се пие и от здрави хора, поради което отнесе доста критика. Защото има доста хора, които минават за здрави, но имат хиперинсулинизьм. Изкушавам се да дам линк кьм една доста интересна за мен статия, от която преди време научих доста неща, в 4 части е и е доста дьлга, но си струва да се прочете:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2001/07/14/insulin2.aspx
Иска ми се сьщо да спомена, че при хора с инсулинова резистентност много важно е да преминат на нисковьглехидратна диета, само приема на метформин няма да помогне много. Аз по-скоро сьм привьрженик на ВМ-НВД, но Зоната е сьщо много добра, стига човек да успее да се справя добре с меренето на тези блокове.
И последно да кажа за личния си опит. Открих при себе си някои от симптомите на инсулинова резистентност без да сьм имала никога кой знае какво наднормено тегло, даже по-скоро сьм на долната граница на нормата, но винаги ми е струвало усилия да го поддьржам. От 3 години сьм на ВМ НВД/ но не в крайните й варианти/ и метформин и трябва да кажа, че се чувствам перфектно и без никакви усилия поддьржам теглото си.

Последна редакция: нд, 15 ное 2009, 07:50 от kameloth

# 114
  • Мнения: 3 410
Kameloth, мислиш ли че добавки с хром или хром-пиколинат биха заместили метформина в битката с инсулиновата резистентност?

# 115
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Благодаря, kameloth   bouquet

# 116
  • Мнения: 119
Привет на всички !

Преди около две седмици разговарях с едни ендокринолог и той ми каза, че ако искам да проверя дали имам инсулинова резистентност да изследвам 
С - пептид в кръвта / струва около 15 - 16лв. /

И искам само да кажа още нещо, не , че не го знаят всички де  Grinning, но от лекар до лекар има много голяма разлика / включително и другия медицински персонал  /, работя в сферата на здравеопазването и мога да кажа, че е пълно с некомпетентни хора, примери няма да давам, но не се доверявайте винаги на това което ви казват, прочете, питайте, консултирайте се допълнително, защото за много от тях  Вие сте просто една клинична пътека  !!! А как се изписват лекарства  ooooh! то не е за говорене ..... Grinning

Лек ден на всички и успешна седмица , бъдете здрави !  Grinning

# 117
  • Мнения: 1 725
kameloth, как да разбера дали имам или не хиперинсулинизъм? Какво се изследва? При ендокринолог ли? А този С-пептид какъв е? Нямам наднормено тегло иначе, всъщност съм с поднормено. Съответно теглото само по себе си не ме притеснява, но ми е странно, че отслабнах толкова, макар че не стана извъднъж.

# 118
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Деси, не ми се сърди, но...
Няма преки тестове за измерване на инсулиновата резистентност, но за да се докаже най-често се измерва нивото на инсулина след обременяване с глюкоза - ако то е завишено над 20 , значи имаме инсулинова резистентност.
А за С - пептидп - отваряш си страницата на Google, пишеш С - пептид, натискаш бутона и разцъкваш резултатите, докато някой от отговорите те удовлетвори.

Просто не виждам смисъл да се дава отговор на въпрос на човек, който просто си пита, но сам не си е направил труда да достигне до този отговор.

# 119
  • SA
  • Мнения: 3 196
mama Tin, освен диета и метформин в борбата с инсулиновата резистентност помагат и други неща като физическа активност и някои хранителни добавки, една от които е хром-пиколинат. Такьв ефект имат сьщо рибеното масло, канелата и мн. други.  По принцип при по-леките случаи лечението с метформин не е задьлжително и ефект може да има и само от подходяща диета и умерен спорт. За себе си мога да кажа, че метформина ми помогна доста, тьй като значително облекчи пристьпите на глад и това улеснява спазването на диета.
За С-пептида - той е част от молекулата на инсулина, която се отделя при секрецията му и на практика стойностите му косвено говорят за количеството отделен инсулин. Обикновено при тестовете с обременяване с глюкоза се измерва директно стойността на инсулина/ т.нар. имунореактивен инсулин/  на гладно и след това на 1 и 2- ия час. Успоредно с това се изследва и крьвната захар и в зависимост от получените стойности се правят изводи.
А desi_sunshine , ти защо тьрсиш у себе си признаци на инсулинова резистентност. Обикновено повишеното количество инсулин води до напьлняване, а не до отслабване. Отслабват хората с диабет, при които панкреаса е престанал да отделя достатьчно количество инсулин, разбира се това далеч не е единствената вьзможна причина за отслабване.

Последна редакция: пн, 16 ное 2009, 10:19 от kameloth

Общи условия

Активация на акаунт