Европейска здравна карта- що за животно е това и за какво служи?

  • 17 513
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 139
аз изкарах тази прослувата карта,но тук в Гърция!не вярвам да има проблем в бълггария?

# 16
  • Мнения: 6 390
това не го знаех...ще чакам лятото значи да чуя как са нещата...май няма да се ходи към бг това лято като чета прогнозите... тази карта е за да си платиш вноските...
сега погледнах http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=462894 тя моята тукашна е същата - но е и национална и международна, с нея кой знае дали ще пускат...

# 17
  • Мнения: 4 399
Ели, не мисля Че картата засяга по някакъв наЧин постоянно пребиваващите в Чужбина. Ние нямаме нито права, нито задължения по отношение на здравното осигуряване.

# 18
  • Мнения: 6 390
защо да нямаме задължения:
На 25 януари изтича и гратисният период за гражданите, които не си плащат здравните осигуровки, а искат да пътуват в чужбина, припомнят от НЗОК. Вече ще се следи дали е покрит периодът от 36 месеца назад

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2696271

# 19
  • Мнения: 1 047
Eli cz, ако си осигурена в твоята страна от ЕC и имаш същата карта каква е логиката да вадиш и бългaрска.
 newsm78
Важното е да подадеш Заявление за напускане пред НАП.

http://www.monitor.bg/article?id=228222

Въздържам се да коментирам обобщителното гурбетчиите.

# 20
  • Мнения: 6 390
аха... и това не го знаех...
аз въобще не фигурирам в списъците на НЗОК, явно следващото пътуване до бг ще е само бумащина...

# 21
  • Мнения: 1 062
Ели, ако си осигурена в Чехия, си изваждаш карта от там и изобщо не се занимаваш с НЗОК. Същото важи и за децата.
Картите важат САМО за спешни случаи, като понятието има различни дефиниции в различните страни. Обикновено не важи за зъболекарски услуги.
Процедурата поне при нас е, че при постъпването на такъв пациент правим копие от паспорта, виза - ако има или се изисква за страната, копие от картата или друга здравна застраховка, попълват се формуляри на болницата с друга лична информация. При изписване пациента не плаща нищо, но се праща сметка на здравната каса на съответната страна. Ако се налага дълго лечение, в момента в който пациента е стабилизиран близките/пациента САМИ осъществяват контакт със здравната си каса/ застрахователна компания, за да се уточни къде ще се лекува пациента. В повечето случаи се транспортира в родната си страна.
Ако пациента няма такава карта или друга здравна застраховка - си плаща всичко сам, независимо че е спешен случай.

# 22
  • Мнения: 4 399
Ели провери как точно е при вас. При нас дори не се налага да вадим отделна карта, нормалната карта от касата (или по точно гърбът и) иzпълнява ролята на европейска карта.

# 23
  • Мнения: 653
аха... и това не го знаех...
аз въобще не фигурирам в списъците на НЗОК, явно следващото пътуване до бг ще е само бумащина...

Ели, странно е, 4е не фигурираШ
от няколко месеца са вкарани вси4ки егн_та
провери тук
http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp

# 24
  • Мнения: 6 390
Ели провери как точно е при вас. При нас дори не се налага да вадим отделна карта, нормалната карта от касата (или по точно гърбът и) иzпълнява ролята на европейска карта.
Да да, и при нас е същото, и като гледах картинките даже приличат и на тези бг дето ще издават

Джи
и това не го знаех  Mr. Green много съм изостанала с инфото значи, септември съм се гледала за последно и все още ме нямаше...
Ах ... сега ще трябва да ходя и аз по тези учреждения, това май в другата тема трябва да погледна кой къде ходи и какво се иска...

# 25
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Съвсем се обърках, значи въпреки, че германска ЗК - трябва да платя и в БГ и да вадя и от там???

# 26
  • Мнения: 1 062
Не! Немската важи за целия ЕС плюс Норвегия, Швейцария и Исландия мисля беше.

# 27
  • Мнения: 6 390
значи като имаме ЕС здравна карта, не ни трябва бг такава - така ли?

# 28
  • Мнения: 1 062
Точно така!

# 29
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
На нас лятото ни се наложи да използваме лекар в БГ,и минахме с испанската здравна карта.
Ина4е и аз си вадя редовно тази интернационалната,която е сьЩата ,както в линка,..............навсякьде има валидност само една година.

Общи условия

Активация на акаунт