Порасналите деца и финансите

  • 15 578
  • 282
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 916
Аха, щото прозвуча като да е определено ученето до 25 г.

# 211
  • Мнения: 73
Какво е определено по закон?
Издържането.

 Shocked Така ли? До 18г е тук. Непълнолетно дете може да съди родителите си и да ги лиши от родителски права- тогава те са длъжни да му плащат издръжка до 18 годишна възраст.

# 212
  • Мнения: 1 224
Какво е определено по закон?
Издържането.

 Shocked Така ли? До 18г е тук. Непълнолетно дете може да съди родителите си и да ги лиши от родителски права- тогава те са длъжни да му плащат издръжка до 18 годишна възраст.
Ако е студент - до 25.До тогава се ползват и разни намаления, облегчения и прочее.От там натък  smile3540 сам войнът е войн!

# 213
  • Мнения: 73
Какво е определено по закон?
Издържането.

 Shocked Така ли? До 18г е тук. Непълнолетно дете може да съди родителите си и да ги лиши от родителски права- тогава те са длъжни да му плащат издръжка до 18 годишна възраст.
Ако е студент - до 25.

Без значение дали е студент. По презумпция след 18г е длъжен сам да се грижи за себе си.

# 214
  • Мнения: 1 224
Не знам как точно стои въпростът, но в повечето страни се брои за "дете" непълнолетен член на семейството или учащт на издръжка на родителите до 25 години.Ако издържаш учащт над 25 годишна възраст проблема си е изцяло твой.

# 215
  • Мнения: 73
Не знам как точно стои въпростът, но в повечето страни се брои за "дете" непълнолетен член на семейството или учащт на издръжка на родителите до 25 години.Ако издържаш учащт над 25 годишна възраст проблема си е изцяло твой.

Не приемам голословно. Цитат от такъв закон моля! Без значение за коя страна става дума, но най-добре за България.

Да уточня че има огромна разлика между плащане на издръжка от разведени родители и принципна финансова отговорност на родител към дете. Издръжка се плаща в някои страни и на единия от двамата партньори ако той е финансово зле независимо от възраст. Няма закон който да ме задължи да подслонявам в дома си пълнолетно дете или да му плащам издръжка.

Последна редакция: вт, 24 авг 2010, 20:49 от Delusion

# 216
  • Мнения: 613

Delusion - От Семейният кодекс

Цитат
Чл. 144. Родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения.

# 217
  • Мнения: 4 916

Delusion - От Семейният кодекс

Цитат
Чл. 144. Родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения.



Обърнете внимание на последните думи на изречението.

# 218
  • Мнения: 73
Невероятно.  ooooh! Има ли осъден родител да плаща издръжка по тази статия? Нямам предвид разведени.

Да, там не се споменава жилището...дали родителят се задължава и покрив да предоставя, както и на семейството на отрочето?

# 219
  • София
  • Мнения: 62 595
И кое му е невероятното? Никъде не е казано, че непременно студентите трябва да работят! Ако един млад човек влезе в университета веднага след училище, катосложиш три или четири години бакалавърска, ощще две магистърска, ето ти ги 24-25 години възраст! Да не говорим, че много често заплатата не стига един млад човек хем да си наеме квартира, хем да си покрива режийните и другите разходи! Дори не е нужно да е разточителен в харчовете!

А осъдени родители едва ли има, защото децатаа не са го правили. А може би, напук на всички твърдения, все пак не са тооолкова мързеливи, неблагодарни и прочие!

Много си серт като характер и възгледи, направо на моменти ме лъхва някаква жестокост.

# 220
  • КиТ
  • Мнения: 2 490
И защо някой нападат не мога да разбера  Thinking Не беше ли проблема в това да се промени мисленето на българина Rolling Eyes явно моето все още има над какво да се работи,ама почнах да се осъзнавам,което е добре в случая! Peace

Социално дело се има в предвид: социално осигуряване  Wink Peace,так може би им звучи по добре и така са го сложили Thinking


Според Академията в Свищов Социално дело включва:
Здравен мениджмънт
Социален мениджмънт
Икономика на здравеопазването
Мениджмънт на социалните дейности
Мениджмънт на здравните дейности
Мениджмънт на социалните услуги за деца и семейства
Трудово посредничество

Е, сега наистина не виждам връзка със застраховането!

Ха,как позна точно тук уча Peace
И това също и играе роля,понеже не е София или някой голям град,да успееш да си намериш работа ... това е малък град(с 1 светофар и безработица!)


Програмата за 3ти курс по учебен план е:
 Семестър 5
1   ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН И ОСИГУРИТЕЛЕН ПАЗАР   
2   ДЕМОИКОНОМИКА   
3   ПАРИ И БАНКИ   
4   СОЦИОЛОГИЯ НА ЗАСТРАХОВАНЕТО И ОСИГУРЯВАНЕТО   
5   ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО В ЗАСТРАХОВАНЕТО И СОЦИАЛНАТА СФЕРА   
 Семестър 6
1   СТАТИСТИКА НА ЗАСТРАХОВАНЕТО И ОСИГУРЯВАНЕТО   
2   СЧЕТОВОДСТВО НА СОЦИАЛНОТО ОСИГУРЯВАНЕ   
3   АКТЮЕРСТВО   
4   УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА

(сами виждате,че има много не нужни предмети,но трябва да бъде запълнен се пак с нещо програмата!)

Та малко обяснение към самата специалност:значи те от миналата годена втория семестър ни разделиха на 3 модули:
Здравен мениджмънт(преподавателите ни обясниха-че тук се подготвяш да работиш в болница и да разпределяш преходите и разходите!)Което на практика няма общо със самата специалност и не знам къде после ще се реализираш,освен в болница Thinking
Социално осигуряване -НОИ,пенсионни дружества,НАП
Застраховане тук вече е ясно на всички Peace



п.п това е последното КСО- http://lex.bg/laws/ldoc/1597824512

# 221
  • Мнения: 613
Невероятно.  ooooh! Има ли осъден родител да плаща издръжка по тази статия? Нямам предвид разведени.

Да, там не се споменава жилището...дали родителят се задължава и покрив да предоставя, както и на семейството на отрочето?
Е, стига де, аз хем фелдфебел съм наричана в една тема около възпитанието на децата и пак смятам, че е добре децата да имат сигурността , че ще бъдат издържани докато учат. Mr. Green Постепенно самите те могат да решат друго и да се справят сами, но все пак не ти ли се струва много страшно ако човек тамън е завършил средното си образование и му се каже - оправяй се - квартира, издръжка , такси за обучение са си твоя грижа. Страшно е , да не кажа направо невъзможно. За мен е нормално докато децата учат , /е не до 30 години, 25 ми се струва добър срок/ да знаят, че родителите им са зад гърба им. Но 20 годишен и не учи - да трябва работи и поне да подпомага семейният бюджет.
Delusion - не не ни задължават да подслоняваме и половинките , нито да ги храним.

# 222
  • Мнения: 73
Не мисля че деца не биха го направили ако можеха. Има купища неблагодарни деца чудещи се как да изнудват родителите си. Аз лично за тук знам не малко случая на осъдени от децата си родители. И дори към мен едно време се обръща отчаяна майка-емигрантка българка, чиято тинейджърка я съдеше за отнемане на родителски права и присъждане на издръжка.

Та бъди сигурна, ако имаше действен реален начин това да се направи, много родители биха били осъдени да плащат на децата си. Да не говорим че има предостатъчно случаи на деца реални жертви на домашно насилие от родители, които буквално са експлоатирани и държани гладни.

Никъде не е казано че студентите трябва да работят, но също така никъде не е казано че родителите им трябва да им плащат.

# 223
  • Мнения: 613
.

Никъде не е казано че студентите трябва да работят, но също така никъде не е казано че родителите им трябва да им плащат.

Не да им плащат, а да ги издържат. За мен има разлика и то никак не малка.

# 224
  • София
  • Мнения: 62 595
И кой да плаща, някой любовник ли? защото и товада се съобразяваш с любовник и неговите капризи за пари, пак си е работа!
родителите на деца, жертви на домашно насилие си заслужават да бъдат осъдени, ама едва ли се случва често. А неблагодарни деца е имало винаги и не е задължително да е от грижата по детето, понякога надвива характерът.

Общи условия

Активация на акаунт