Здравейте,

искам да споделя с всички моите мерки за борба с атопичния дерматит и да дам надежда на всички, които се борят с него.

Нашата история започна когато Александър беше на 2 месеца и един ден видях зачервяване и грапавини по бузките му. Решим, че татко му пре-много го е целувал и се е надрал от брадата му. На следващия ден имаше грапавини по челцето - без да е зачервено, просто много сух участък. Усъмних се, че е нещо кожно, но се старая да не задълбавам в проблеми и реших, че е поредната адаптация на новороденото бебе. На третия ден забелязах сухи участъци по ръчичиките от външната страна на предмишниците. Започнах да мажа обилно със зехтин - личицето и ръцете. Един ден, който никога няма да забравя мазах около 15 пъти. Струваше ми се, че има ефект, кожата се омекотяваше. За съжаление твърде краткотраен ефект. За следващите няколко дни му се появиха петна от сухи участъци по раменете, крачетата - бедра и подбедрици. Направо полудях и се изстрелях на лекар - каза себореен дерматит - мажи го с най-обикновена цинкова паста. До този момент нищо не разбирах от диагнози и като се прибрахме започнах да чета в нета. Не го мазах с нищо веднага, защото не исках да клепам двумесеното си бебе. Та то е чисто ново. Мислех, че не е нищо особено и страшно. Четях, четях и ми се изправяха косите. За една седмица изчетох абсолютно всичко, което пише в нета за атопичния дерматит, дума по дума, ред по ред.

Александър е изключително кърмен - само кърма, без вода, без сокове до 6 месеца. Пера само с Фрош, защото е единствения сертифицирам био продукт на приемлива цена, гладя всичките му дрехи двустранно, не съм правила промени, които да причинят внезапно възникване на подобни симптоми. Всичките му дрехи са памучни, чат-пат от органичен памук, всичките му завивки, чаршафи, също. Просто недоумявах.

Но беше факт - след всичко прочетено симптомите най-много се доближаваха до подобна диагноза.

Атопиният дерматит е с неясен произход, на алергична основа. От начало не вярвах, че е алергия, защото аз имам богат опит с алергиите (и некадърните доктори в Бг) от моята майка и тя никога не е имала подобни кожни прояви. Изключих така любимата на алерголозите алергия към белтъка на прясното мляко, защото не забелязвах някакво влошаване от моя прием на млечни продукти. За съжаление не разбирах от какво изобщо се повлиява.

В крайна сметка ето всичко, което направих и след 3 месеца борба, всички петна изчезнаха. Сега Александър е на 10 и петната са в миналото, дано и за напред е така.

1.Продължих да кърмя изключително. Мисля, че това е много важно защото дава най-стабилния имунитет и сили за борба на организма.

2. Продължих да ползвам Фрош и започнах да изплаквам дрехите в още няколко води.

3. Продължих да гладя двустранно всичко - от бодитата до чаршафите.

4. Започнах да мажа с А-дерма. Това е единственият препарат на бг-пазара, който ми помогна. Мазах с Нахткерцен, био-дерма и разни други дето ги забравих. А-дерма екзомега помага. Факт. Работата е там, че има два вида екзомеги - едната е с рабеа, ако не се лъжа- тя помага повече. Мажеш го 2 пъти дневно, средно обилно.

5. Спрях да къпя Александър всеки ден - къпех го веднъж в седмицата с хладка вода. Под хладка разбирам под 30 градуса. От водата петната му се зачервяваха.

6. Препарат използвах веднъж на няколко седмици и пак а-дерма екзомега в съвсем пестеливи количества.

7. Къпех го при възможност с минерална вода. Не много често, но веднъж на 2-3 седмици.

8. Не спрях да ям млечни продукти, не съм му давала никакви АМ, сокове и прочие - само кърма.

9. Никакви лекарства - кортикостероиди и подобни.

10. Никакви цинк съдържащи продукти - влошават положението.

Пробвах всякакви билкови рецепти за екземи - печени орехи с рибено масло (на Ванга) - освен много петна, никакъв друг ефект; крем от невен - домашен; крем с някакви специални съставки вкл. тамян и светена вода в него, който е за всякакви рани - пак без ефект; крем здраве и бочко - отвориха се рани; бани със смрадлика, лайка - нищо; никакво мазане - пак нищо; зехтин - нищо.

Всъщност петната започнаха да изчезват постепенно, едно след друго, много бавно. Но изчезнаха, надявам се завинаги. Не знам кое от всики е дало ефект, а може също израстването и голямата ми вяра, че не може да не се оправи. Всеки ден казвам молитва.

И накрая ще ви разкажа за една приятелка. Нейното дете беше със същите петна - появиха му се на 6 месеца. Тя го беше кърмила само първия месец. Намазала с коритостероид - изчезнали за месец, намазала с друг вид - изчезнали пак за месец. В момента е изредила всчки кремове на кортикостероидна основа на пазара и все още имат проблем - вече са на 2. За съжаление проблемът дори се задълбочи защото имат съмнения за астма. Опитах се да и кажа, но тя вярва повече в медицината отколкото в липсата на резултат от нея. Но все пак дано малкия се оправи.

Стискам палци на всички дечица - да са здрави и непослушни Simple Smile

Акос е сетя още нещо ще го добавя.