Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 958
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 41
Благодаря за отговора!Иначе то е ясно, че за 4 месеца става въпрос, но без тях зле...

# 766
  • Мнения: 3
СПЕШНО!!! Здравейте имам следният въпрос. Имам регистрация в бюрото по труда. От 3-4 дни имам подписан договор с работодател, но тъй като работата не ме устройва искам да прекратя трудовият договор с работодателя. Още не съм се отписала от борсата и имам оставащи 1 2 дни до изтичането на 7 дневния срок в който трябва да се отпиша. Интересува ме ще загубя ли правото си на борса ако прекратя настоящият си договор след като не съм изпуснала 7 дневният срок в който трябва да се отпиша след като съм започнала работа???

# 767
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Просто кажи на работодателя да ти анулира договора, а не да го прекратява.

# 768
  • Мнения: 3
Здравейте. Сключих трудов договор цитирам: ТД на основание 70 във връзка с чл67.ал1.т1 от КТ на изпитателен срок 6 месеца в полза на работодателя. Казах на работодателя,че искам да напусна в отговор получих " нали знаеш 1 месец предизвестие ( в договора никъде не е упоменато ако искам да напусна какво трябва да е предизвестието) на вечерта ми казаха, че вече съм свободна. Когато попитах за някаква заповед за прекратяване на ТД ми отговориха да отида в счетоводството. Въпросът ми е възможно ли е да получа заповедта от счетоводството нали трябва да има подпис и печат от работодателя и могат ми да ме принудят да работа 1 месец предизвестие( имам 5 -6 дни които съм работила в тази фирма) Благодаря.

# 769
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте. Сключих трудов договор цитирам: ТД на основание 70 във връзка с чл67.ал1.т1 от КТ на изпитателен срок 6 месеца в полза на работодателя. Казах на работодателя,че искам да напусна в отговор получих " нали знаеш 1 месец предизвестие ( в договора никъде не е упоменато ако искам да напусна какво трябва да е предизвестието) на вечерта ми казаха, че вече съм свободна. Когато попитах за някаква заповед за прекратяване на ТД ми отговориха да отида в счетоводството. Въпросът ми е възможно ли е да получа заповедта от счетоводството нали трябва да има подпис и печат от работодателя и могат ми да ме принудят да работа 1 месец предизвестие( имам 5 -6 дни които съм работила в тази фирма) Благодаря.

Щом изпитателния срок е в полза на работодателя ти си дължиш минималния срок предизвестие, който според КТ е 30 календарни дни. В счетоводството може да ти връчат подписана вече от представляващия работодателя заповед. По взаимно съгласие / чл.325 т. 1 от КТ / договорът може да се прекрати веднага. Имай предвид, че ако не си спазиш предизвестието дължиш обезщетение на работодателя.

# 770
  • Мнения: 3
На 9,02 работодателят ми каза,че съм освободена от работа и да не ходя, но още не съм получила никаква заповед, че съм освободена. От счетоводството ми казаха, че в най-скоро време ще ми се обадят с подписана и подпечатена заповед от работодателя. Имат ли право да бе забавят и колко време защото в 7 дневен срок трябва да се запита на борсата и ми трябва спешно заповедта.

# 771
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
На 9,02 работодателят ми каза,че съм освободена от работа и да не ходя, но още не съм получила никаква заповед, че съм освободена. От счетоводството ми казаха, че в най-скоро време ще ми се обадят с подписана и подпечатена заповед от работодателя. Имат ли право да бе забавят и колко време защото в 7 дневен срок трябва да се запита на борсата и ми трябва спешно заповедта.

Естествено, че нямат право - заповедта се връчва на лицето преди прекратяване на договора. Изискай да ти я дадат веднага.

# 772
  • Мнения: 1
Ако прекьсна за няколко месеца платената си борса  ще мога ли след това да я вьзстаноря и по какьв начин?благодаря

# 773
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Ако прекьсна за няколко месеца платената си борса  ще мога ли след това да я вьзстаноря и по какьв начин?благодаря

Ей така за собствено удоволствие не става.Спира се със започване на трудов д-р и ако той се прекрати преди да изтекат 9 месеца може да се вършен на БТ и да си получиш остатъка.

# 774
  • Мнения: 3 331
Копирам въпроса си от една друга тема:
Работих почти 9 мес. на трудов договор. Казвам почти, защото в момента нямам възможност да видя точната дата на започване на работа. Отново съм в търсене на нова работа, но искам да попитам: ако не съм направила 9 мес., имам ли право на обезщетение за безработица? Преди това не съм работила повече от година.

# 775
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Копирам въпроса си от една друга тема:
Работих почти 9 мес. на трудов договор. Казвам почти, защото в момента нямам възможност да видя точната дата на започване на работа. Отново съм в търсене на нова работа, но искам да попитам: ако не съм направила 9 мес., имам ли право на обезщетение за безработица? Преди това не съм работила повече от година.

Ако нямаш пълни 9 месеца от последните 15 в осигуряване за фонд "Безаработица", нямаш право на обезщетение.

# 776
  • Мнения: 3 331
Как се изчислява броят на месеците (т.е. какво означава 'пълни')? Да смятам месеците, за които съм била осигурена? Първият ми работен ден е на 25 юни, а последният ще бъде на 16 март. Все още не съм отишла да се регистрирам в Бюрото, там със сигурност ще ми обяснят, но ще съм много благодарна, ако предварително получа отговор и се успокоя, че мога да вземам обезщетение, докато намеря нова работа.

Последна редакция: ср, 18 фев 2015, 19:37 от addicted2U

# 777
  • Мнения: 2 802
По принцип за да вземеш обезщетение, трябва в 7 дневен скрок след като си била уволнена или напуснала да се регистрираш в БТ. След като е изтекло толкова време от тогава, не съм сигурна дали можеш да получиш нещо  newsm78  но не пречи да се регистрираш и да се водиш като безработна, за да ти вървят поне осигуровките, като и за това последното не съм сигурна.
Все някой ще се включи и ще ти пише по обстойно  Hug

# 778
  • Мнения: 3 331
Все още съм на работа, в петък подписах предизвестие за напускане (затова още не съм ходила до Бюрото, има още време) Wink

# 779
  • Мнения: 2 802
Все още съм на работа, в петък подписах предизвестие за напускане (затова още не съм ходила до Бюрото, има още време) Wink

Значи в седем дневен срок от подписването гледай да отидеш задължително. Като те регистрират ще ти дадат една бележка с която трябва да отидеш в НОИ, а от там ще ти кажат на коя дата трябва да отидеш да си вземеш решението за обезщетение. Общо взето си е малко разкарване и чакане в началото, но пък кой бяга от пари, било то и малко  Wink

Аз за датите в предния пост разбрах, че си работила, а сега като прочетох отнова ми стана ясно, че питаш за осигурените месеци  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт