КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 78 918
  • 534
  •   1
Отговори
# 435
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Да се оплача и аз, направих втора доза козунаци - по рецепта на Венета и съвети на ОХара. След като омеси машината (3 пъти), почнах да усуквам тестото, и определено пукаше така както Охара го беше описала, обаче след като сплетох, козунаците не можаха да удвоят обема си, а ги държах в печката на топло сума ти време Sad
Някакви идеи какъв може да е проблемът newsm78

Roya, помисли какво е различното този път в процеса на работа. Дали не са ти били много горещи продуктите и по този начин да си попарила маята или тя е била стара. Ако е била малко като количество, то в такива случаи тестото втасва доста по-дълго. Ако  маята се активира предварително, тогава втасва много по-бързо, казвам го от опит. Една снимка на тестото със сигурност би улеснила отговора.

Джемма, пиленцата са много сладки Simple Smile.

Днес отново правих козунаци, че аз по принцип не правя по много и бързо свършват.
Кифлички от козуначно тесто с мармалад,



а кръглите са с локум.



Руло от козуначно тесто с орехова плънка



Руло от козуначно тесто с кандирани лимонови корички

# 436
  • София
  • Мнения: 1 312
   Този Великден реших козунаците ми да имат по-явни плетки и станаха по -сухи от обикновенно.Пак са влажни,но в сравнение отчитам разлика. По късно ще сложа снимка.
   За да е козунака влажен,трябва да остава отпечатък върху филията от зъбките като се захапе.
Конците стават според мен от месенето и главно маята. Най=важния момент за влажност е течността - в случая мляко и вино при моята рецепта. На 1кг брашно слагам 300гр.Понякога отива и до 330гр
 Майка ми и свекърва ми слагат по една чаша мляко на 1кг брашно и козунаците им съответно са сухи. Винаги съм ги харесвала и не знаех какво е влажен козунак,докато не пробвах италианските . И реших да се пробвам в козуначеното дело с рецепта като правех различни проби. Така стигнах до извода, че течността прави влажността, а месенето и добрата мая - конците. Печенето винаги ми е до 25,30 мин.не повече. Но, за да е по вкусен козунака иска повече яйца,иначе става козуначена пита.На 1кг,брашно 6 яйца/най-малко/ Правила съм с 4 яйца и 3 жълтъка,става още по -вкусен.. Simple Smile

# 437
  • Мнения: 1 807
Имам още едно питане - ако замесите повече тесто и козунаците станат няколко - как точно ги оставяте да втасват - така че да не превтасат докато се пече единия!? newsm78 - в нас си е доста топло и ако са два или повече просто не виждам как да стане!?

Момичета - ще повторя пак въпроса си - страхувам се, че не ми обърнахте внимание! Hug

Моля, за съвет! Praynig

Последна редакция: ср, 27 апр 2011, 08:30 от ssiillvvyy

# 438
  • у дома
  • Мнения: 1 581
страхотни козунаци и кифлички сте показали  Hug
ето и моите козунаци, направени по две рецепти, които не бях пробвала. получиха се много добре Simple Smile рецептата на Руми за малките козуначета (забърках двойна доза) - ЦЪК - замесени с миксера и приставките за тесто, после поомесих тестото на ръка и "бих" двайсетина пъти, разделих на топчета, от които направих възелчета. 11 бр., по 100-на гр тесто, само с бадеми и поръсени със захар и 6 бр., по около 150 гр тесто, с шипков мармалад, отгоре пак захар и бадеми.
рецептата на О`Хара за големите - пак ЦЪК - замесени в пекарната за хляб, на програмата за тесто пусната два пъти. после сплетох, втаса и пекох във фурната. плетох 5 плитки, в едната сложих мармалад от шипки, в останалите бадеми. поръсих с много захар и белени бадеми.
понеже съм много умна, единия козунак оставих да изстива наопаки, резултата се вижда  Tired

Благодаря за съветите   bouquet















 още ТУК

# 439
  • Мнения: 265
Тази година за първи път реших да правя козунак...питки меся, но козунака за мен си беше голямо предизвикателство. Не съжалявам че се захванах...стана разкошен по тази рецепта...много точна и добре обяснена. Мисля обаче следващия път като го правя, да добавя течна есенция...че обичам козунака да е по-ароматен и въпреки че сложих лимонова кора, ванилия и ром...ми се иска да е с една идея по-ароматен.

Последна редакция: вт, 26 апр 2011, 10:02 от Galeto.

# 440
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Искам да направя козунака на Venetta, но не мога да разбера колко мая да сложа  Rolling Eyes.
Ето какво пише: "1 пак. (7 гр)  +  1 непълна мерителна лъжичка от 2,5 мл суха мая (Количеството на маята трябва да се съобрази според указанието на пакета на маята, която ползвате.)  "
Моята мая е на д-ра и там пише, че е за 500гр. брашно, а самото пакетче е 7гр. Трябва ли в такъв случай да добавям непълната лъжичка мая или 1 пакетче мая е достатъчно?

# 441
  • Мнения: 2 241
Аз правих козунаците по същата рецепта. Сложих 10 грама или на око пакетче и половина  Peace

# 442
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Искам да направя козунака на Venetta, но не мога да разбера колко мая да сложа  Rolling Eyes.
Ето какво пише: "1 пак. (7 гр)  +  1 непълна мерителна лъжичка от 2,5 мл суха мая (Количеството на маята трябва да се съобрази според указанието на пакета на маята, която ползвате.)  "
Моята мая е на д-ра и там пише, че е за 500гр. брашно, а самото пакетче е 7гр. Трябва ли в такъв случай да добавям непълната лъжичка мая или 1 пакетче мая е достатъчно?

Solar Wind, едно пакетче на Dr. Ötker ще ти стигне. Писах според указанието на пакета, защото някои пакетчета мая са по 10 гр и тя е предвидена за 500 гр брашно.
Също искам да ви споделя, че четох преди известно време в австрийските теми, че може да се меси и с много по-малко количество мая от указанията на пакетчето мая. Вчера опитах с прясна мая. На 950 гр брашно сложих 22 гр прясна мая. По принцип според указанието на пакета трябваше да сложа целия пакет мая 42 гр. В австрийския форум бяха писали още, че  при това положение тестото втасва още по-бавно, но аз активирах предварително маята и за моя изненада тестото втаса даже по-бързо, за около час беше готово, втасало. Благодарих се на навика си, да го поглеждам след първия половин час, за да видя с каква скорост се повдига.
Козуначните кифлички и рулата, които показах по-горе на тази страница са правени така и тестото е по рецептата на моя козунак.

Последна редакция: вт, 26 апр 2011, 11:28 от Venetta

# 443
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Момичета страхотни красоти сте показали.Адмирации.
козунака на Мина.Благодаря Елексирче за споделената рецепта.  bouquet

# 444
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря Venetta!   bouquet

# 445
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728

Моля,  Solar Wind.

Бих искала да добавя, че понякога зависи и от маята. Аз също правех преди с пакетче + една мерителна лъжичка или може да се премери и с една чаена лъжичка, но откакто четох различни мнения за маята в австрийския форум, реших да пробвам как се получава и какви са резултатите и мога да кажа, че са добри и че в бъдеще ще ги правя с по-малко мая. Въз основа на опитите ми е важно маята да е в срок на годност, също стигнах до извода, че ако се активира тестото втасва по-бързо (логично е все пак) и не съм на мнение, че ако яйцата са малко, козунака има вкус на питка. Аз лично го правя с две малки яйца. Вчера на 950 гр брашно прибавих само три малки яйца. Претеглих ги с черупките, бяха точно 177 гр, което означава, че ако са нормално големи, може и само две да се сложат. Като се прибави и ванилия-захар или лимонова кора, козунака си става супер. Но всичко е въпрос на вкус. Не искам да оспорвам мнението на никого. Просто казах и моето мнение.

# 446
  • Мнения: 63
Чудесни козунаци сте показали!
Аз меся за втора година, водя се от вашите рецепти и съвети. Благодаря.
Този път стана, с помощ и от мъжа в месенето. Малко го прегорих обаче, нова ми е печката.

# 447
  • Мнения: 355
Здравейте,
аз съм си откровен лаик по въпроса за козунаците. Започнах ги с доста притеснение, но пък ми се получиха разкошни.
Ползвах рецептата на Джемма, пълнежа на Венета и съветите на Дядо Хаджия  Laughing.
Много благодаря за ценните съвети и рецепти!   bouquet

# 448
  • София
  • Мнения: 37
Аз пак за моите терзания около влажността  Rolling Eyes Четох, мислих къде допускам грешка и май ще се концентрирам върху два основни проблема - яйцата, за които говорихме и печенето. 6 белтъка са много на килограм брашно. Ще опитам с 3 яйца и 3 жълтъка. Другия проблем - пекох козунаците на 160-170 градуса и намалих когато се зачервиха /не обичам прегорели козунаци/. Станаха готови в 2 през нощта, извадих ги и до 7 сутринта бяха покрити само с кърпа. От всичко това се губи влага. Предстои ми нов опит по-късно днес и ще видя какво ще се получи.
Възхищавам се на вашите творения!

# 449
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ще ви споделя и моя опит относно влажността на козунаците. Аз меся винаги много меко тесто. От много време като правя козунак, претеглям само брашното и останалите продукти добавям на око, защото за себе си знам как трябва да изглежда и как аз чувствам тестото като го пипна, но за да мога да го обясня на вас, а и много момичета питат, какво ще се получи ако удвоят продуктите, затова  вчера специално претеглих всичко, което добавях. Също скрих две кифлички, за да видя каква ще е влажността им днес. Бяха завити само в алуминиево фолио, но не мога да се оплача, бяха достатъчно влажни и вкусни. Аз пека козунаците на 170°-180°С около 35-40 минути. Преди включвах фурната на 200°С и след като порозовеят я намалявах на 170°С и покривах с алуминиево фолио, но стигнах до извода, че е почти едно и също ако включа фурната веднага на 180°С. Аз лично не намирам разлика при при печенето по единия или другия начин. Мисля, че самото изпичане на козунаците е твърде индивидуално и зависи много от фурната, в която се пекат те. Времетраенето зависи също и от това, колко тесто се пече наведнъж, дали това е един голям козунак или са кифлички или един по-малък козунак. Аз никога не се ориентирам по това, колко време е препоръчано, за да се изпече един козунак, а наблюдавам как се изпича козунака. След като порозовее го покривам с алуминиево фолио. Въпреки фолиото козунака порозовява още малко. Също се ориентирам и по това, как се е изпекла долната част на козунака. Пека винаги върху хартия за печене и затова дори козунака да е във форма ми е възможно да повдигна леко и да видя дали отдолу е вече добре изпечен. Ако това е така, махам фолиото и ако отгоре ми се стори доста светъл, го оставям открит и за 2-3 минути максимум потъмнява и тогава го вадя от фурната. Поставям го върху решетка и след като изстине добре, го завивам в алуминиево фолио.

Не че вчера правих козуначните кифлички много по-различно от това, както правя моя козунак, но тъй като Великден вече мина и едва ли някой ще бърза чак толкова, в следващите дни, като имам повече време, ще напиша вчерашната рецепта (с повече обяснения) в моята тема.

Общи условия

Активация на акаунт