Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - III

  • 30 868
  • 730
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 30
Здравейте на всички, да не остана по-назад и аз да се запиша за тази тема, че на 25.01 ни предстои захранването  Whistling Тук има страшно много информация. Благодаря на всички, които помагат!!!  Hug

# 661
  • Мнения: 3 638
Започвам отзад напред.

Ето тук има добре структурирана информация за вредата от глутена (на английски е)
http://paleodietlifestyle.com/11-ways-gluten-and-wheat-can-damage-your-health/

"Contrary to what is believed by many, wheat is not to be avoided only by those who suffer Celiac disease, the autoimmune disease caused by a reaction of the immune system against gliadin, a gluten protein. Those with Celiac disease only react more strongly to wheat and gluten than those without the disease, but most people have a reaction in some way or another to wheat consumption, often in insidious ways."

Напоследък има много и подробни статии на тази тема - като ми остане повече време може да потърся още добре написани такива  Peace


Заинтригува ме и мен с този глутен  Mr. Green Харесва ми повече тона в тази статия:

http://edition.cnn.com/2011/HEALTH/04/12/gluten.free.diet.improve/index.html

В интернет може да се открие за всяко нещо по 1000 аргумента "за" и "против". Мисля, че цитираната от теб статия е доста едностранчива и изтъква само вредите от глутена в доста черни краски. Наистина някои последни изследвания са открили, че може да има леки форми на непоносимост към глутена в много повече хора, от тези, които страдат от цьолиакия. А истинските сериозни вреди от глутена не са върху всеки, а у тези, които вече имат някаква силна изразена непоносимост. Останалите могат да го консумират спокойно и както всяко нещо с мярка.  Peace
Още едно нещо, на което попаднах днес четейки (нямам линка в момента) е че всъщност в Северна Америка имат повече предразположеност за непоносимост към глутена.
С това не искам да влизам в полемики и да обсъждам личния избор на когото и да е. Просто ми се струва редно да има и малко повече яснота по темата.  Peace


Здравейте на всички, да не остана по-назад и аз да се запиша за тази тема, че на 25.01 ни предстои захранването  Whistling Тук има страшно много информация. Благодаря на всички, които помагат!!!  Hug

Добре дошла! Имате си и точна дата вече Grinning





# 662
  • Мнения: 30
fata ® точно тогава навършваме 6 месеца  newsm44Пък и за никъде не бързам. Затова съм го планувала да е тогава, но сега и няколко дни по-рано или късно няма да е проблем  Mr. Green

# 663
  • Мнения: 154
Ъх абе не знам, ама тук "нетолерантността към глутена" заема епидемични размери. Двете сестри и един от чичовците на мъжа ми са с нетолерантност към глутена, като една от сестрите е и с болестта на Крон. Мъжът ми е с почти постоянни киселини (които магически изчезват като се приберем в БГ), аз която до преди да забременея дори не знаех какво е това да имаш киселини, се чувствам некомфортно напоследък, та май ще взимам мерки. Това, коеот вчера ме втрещи, докато търсех за глутена е, че доматите, чушките и картофите също са вредни, заради съдържащият се соланин в тях, който се натрупва в организма. И не изперквам, просто ужасно много ме е страх да не се разболеем от нещо с мъжа ми Sad Извинявам се, че спамя, но ми се струва важно.

# 664
  • Мнения: 490
    По въпроса за глутена съм на мнението на  fata ®  Peace Глутена е основно опасен при разранена чревна лигавица, тогава молекулите му преминават през стените на червата и създават проблеми,подобна голяма молекула е тази на казеина в кравето мляко. В северна Америка според мен често се залита в крайности,лично мнение Peace В Италия примерно се консумира най-много глутен, но забележете там глутеновата ентеропатия не е с такива мащаби. Въпроса е как се комбинират храните, италианците консумират много свежи салати, зехтин все продукти полезни за стомаха Peace
   

# 665
  • Пловдив
  • Мнения: 6 675
Zоie, търпение му е майката Wink  Mr. Green
На нас много голям натиск ми оказваха всички от обкръжението ни - моите родители, тези на мъжа ми, баби, педиатърката, близки и познати...Единствено таткото беше за метода, понеже хлапето на брат му (в момента на 10г.) е вече с  гастрид  редовни болки в корема, от това, че не дъвче храната. Голяма опора ми беше и винаги ме е успокоявал, че щом малкия дивее постоянно, явно му стига кърмата и да не го насилвам изобщо - ще дойде момент, в който сам ще реши, че ще хапва и друго. И наистина този момент дойде, буквално изведнъж Simple Smile
Малчовците са достатъчно умни, за да знаят кое е най-добро за тях Hug Въпроса е ние да се съобразяваме и да разчитаме сигналите им

# 666
  • Мнения: 79
Мимкис, за витамините Б в зърнените - предполагам знаеш, че се добавят изкуствено  Peace А че са много важни спор няма, но ако ще се добавят изкуствено има и други начини  Wink
Цитат
Глутена е основно опасен при разранена чревна лигавица
- за "разранена" чревна лигавица (предполагам имаш предвид т. нар. leaky gut) вина има точно глутенът  Peace
Цитат
Много хора наблягат на хляба и тестените, което е вредно само по себе си, не само заради глутена.
- с това съм абсолютно съгласна!

Фата, докторът в твоята статия казва това: "Gluten is fairly indigestable in all people," Leffler says. "There's probably some kind of gluten intolerance in all of us." Също така казва и това "This is something that we're just beginning to get our heads around" - т.е. наистина е ново и за професионалистите в тази сфера. Нещо, което с години е приемано за нормално и здравословно... не е лесно изведнъж да бъде общоприето за проблемно  Peace

Всеки си преценява за себе си - това важи лично за мен: "Gluten causes gut inflammation in at least 80% of the population and another 30% of the population develops antibodies against gluten proteins in the gut...Since gliadin, the main problem causing gluten protein, can be similar in structure to other proteins found in tissues of such organs as the thyroid or the pancreas, antibodies against gliadin can end up attacking those organs and ultimately cause autoimmune diseases like hypothyroidism and type 1 diabetes." и откакто не консумирам глутен хормоните на щитовидната жлеза са перфектни, без да приемам лекарства. Включително и по време на бременността и след раждането, които могат да предизвикат доста хормонални промени, ме изследваха почти всеки месец и всичко беше идеално - чак ендокринологът се чудеше как така  Peace И преди някой да каже, че имам проблем, и затова ми е проблемен и глутенът - нови изследвания (и цитатът по-горе) показват, че глутенът е причината за този проблем, а не утежняващ състоянието фактор  Peace Спирам до тук, защото и без това темата изобщо не е за това   offtopic  Пак казвам, всеки преценява за себе си  Peace


Анисофт, благодаря, че сподели  Hug И аз съм на мнение, че въглехидратите трябва да се избягват, особено бързите такива  Peace Браво на каката за зеленчуците  Grinning

sweet_maniche, и при нас околните гледат на метода странно, даже с едната баба се карахме доста по въпроса  Sad но добре поне, че са далече и не могат директно да се намесят в захранването  Laughing По този повод и пазих в тайна методът, по който захранваме - като питаха какво яде казвах "авокадо," "круша" и т.н. без да навлизам в подробности  Laughing

# 667
  • Мнения: 154
Леле Зоуи, много ти благодаря за разбора, майка ми е с хипер функция на щитовидната жлеза, и вече се чудя какво да я правя, не е никак добре Sad

# 668
  • Мнения: 79
Терми, моето е (беше) автоимунна хипо функция - Тиреодит на Хашимото. Четох, че автоимунна хипер функция се води Grave's Disease. Но не знам дали това е при майка ти, защото има и други видове  Peace За Хашимото имам много инфо и съм чела, че може първоначално да започне като хипер функция, която да премине в хипо. Ако искаш да минем на лични да не занимаваме народа  Wink

# 669
  • София
  • Мнения: 735
Привет и от нас. Отдавна не съм писала, но освен да споделя как моето дете по-скоро не яде, друго няма  Mr. Green то цока ли, цока...

Хубавото е, че почти всеки ден има сравнително стабилна закуска (препечена флийка с масло и чубрица + маслини, овесени ядки с ябълка (само с това признава!), попара с масло и сирене, рядко филийка с пастет), и от там нататък, както дойде. Обикновено си проспива обяда, хапва основно плодове, от зеленчуците - май сега са само дооома (домат  Mr. Green), настъргани моркови (евентуално с малко ряпа и цвекло) и маслини. Карфиолът (суров, на малки розички), който много й харесваше, го хапва и после плюе  ooooh!

От вредностите яде бисквити - обикновени или с овесени ядки, и пълнозърнести ръжени солети.

Нещо не си пада много по манджи, ако хапне обикновено е топено залче в соса и това е (значи с глутена сме първи приятели). Понякога хапва супа в чист вид (там е без хляб, сухари...),

Голяма претенция е, но се старая да не се впрягам от неяденето й. Изглежда, че консумира доста тестени неща, но всъщност май не е точно така. Има за сега афинитет към плодовете, дано продължи така. Лятото се изхранваше с домати и царевица. Надявам се, като почнат читавите зеленчуци пак да прояде.

И аз съм много доволна от този метод!!! (още от преди купешките пюрета не ми бяха по вкуса...). Сигурна съм, че чрез този метод й се дава много по-голяма свобода на избор (вярно, че и нервене за мен дали яде достатъчно твърда храна, а тя не яде  Mr. Green), учи се да се справя сама, все по-добре се храни с лъжица и по-течна храна. И знам, че ако ми се случи да имам и второ детенце, пак така ще искам да го захраня. Но методът не е за всички майки - имам приятелка, която е маниак детето да си изяде нужния грамаж, храни я по час и кусур, заглавичква я с какво ли не, само и само да пробута лъжицата, ако малката не си изяде бурканчето - майката е в стрес.

Както и да е, хубавото е, че имаме избор  Peace

Като съм почнала да пиша, да взема да попитам - има ли и други като моето детенце, на 1г.8м. продължава да суче по много пъти на ден и нощ (всъщност май почна да пропуска един път на ден) и не яде кой знае колко като количество (поне според мен, де). Иначе пампите са по-скоро пълни, поне 1 път на ден ака. Аз спрях да се притеснявам, че не яде по-приемливи количества (пак според мен), но явно детето си знае, че за вечеря 5 маслини са й достатъчни  Joy и както казах, спи прекрасно и без да обядва  Crazy Просто ми е любопитно Simple Smile и се чудя до кога реално кърмата ще й е толкова достатъчна...

Фата,   bouquet

# 670
  • София
  • Мнения: 2 348
Както го нападнахте глутена, така и млечните ще трябва да оплюем, както и месото. А също и умирането на ранътъ при термична обработка. Ще излезе, че само веганите суровоядци се хранят "правилно". Но пък вегани, които не ядат и зърнени... Няма продукт, за който да не може да се изтъкне негатив. Изобщо който има здравословни проблеми или страхове, то си е по-скоро личен проблем, няма как да е общо правило.

# 671
  • Мнения: 490
Цитат
Мимкис, за витамините Б в зърнените - предполагам знаеш, че се добавят изкуствено   А че са много важни спор няма, но ако ще се добавят изкуствено има и други начини 

   Мисля,че има недоразбиране тук, под зърнени храни аз има предвид жито,ечемик,ръж,овес,киноа,ориз,просо и т.н., не корнфлекс,мюсли и прочие. Какви добавени витамини може да има в природния овес примерно Peace
   За възникването на болестите храната има голям принос и по точно липсата на умереност и балансирано здравословно меню, наред с водата( с восоко съдържание на йод, с ниско и т.н),вредните навици,лошите мисли и т.н. Важен момент за да се опази здрав стомаха на всеки човек е доброто сдъвкаване на храната, за това този метод(природен според мен) е от изключителна важност за здравето на децата. Учат се от малки да дъвчат и сами да преценяват порциите си Peace

# 672
  • Мнения: 283
Здравейте и от мен  Hug

Да споделя при нас как вървят нещата - хранят се децата доста добре, старая се да им предлагам колкото се може повече зеленчуци и плодове в суров вид, но нямам кой знае какъв избор сега през зимата, и на мен ми писна да ядем едно и също, ама какво да се прави, ще чакаме с нетърпение да дойде пролетта и пресните зеленчуци Simple Smile

С лъжичките имахме успех с едни съвсем малки кафени лъжички, случайно се разбра, че са им много удобни за хващане. Счупих една от пластмасовите им лъжички, докато ги мия и им дадох по една такава малка и дали, защото беше нещо ново или просто им е по-удобна за хващане, не знам, ама вече само им я пълня и те си хапват сами. Така е и с виличките, аз боцкам, те си я хващат и си хапват Wink

За глутена от статите се разбира, че вреди на повечето хора, но не и на всички. Ако няма проблем, не виждам причина да се избягва.

За съжаление в последните години много от публикациите за хранене и какво е добре и какво не да се яде е "спонсорирана" от производителите на месо, млечни продукти, риба, био продукти и т.н. Едно е ясно - много голям процент от болестите са причинени от неправилно хранене, а се оказва, че това никак не е лесно да се направи. Това, че една статия е преведена на няколко езика и е публикувана в най-често четените страници, изобщо не я прави вярна. Така че, най-добрият вариант за мен е да се чете много и в крайна сметка да се открие един вариант, при който и децата и ние се радваме на добро здраве. Успех на всички в четенето Simple Smile

# 673
  • Мнения: 6 446
Аз влизам да споделя, че съм много доволна, че започнахме с този вид захранване. Не защото ме е обзело случайно чувство на любов, а защото се убедих в ползите му.
Детенце, с месец по-голямо от моето се давеше с всякакви парченца. Майка му каза, че не е постоянно така, но Дани никога не се е давил по този начин. Детенцето хапва хапка банан, например и буквално след 2 сек вече се дави. Което ме навежда на мисълта, че не се опитва да го сдъвче, а инстинктивно го гълта. Направи ми впечетление, защото при Дани задавянето е, ако се опита да глътне нещо, което е недостатъчно сдъвкано, а не изобщо несдъвкано.
Объркано стана, дано ме разбрахте  Crazy

# 674
  • Бургас
  • Мнения: 644
Здравейте и от мен. Тия дни забелязах, че малката има някои признаци /е, не е съвсем готова, но .../ - хапе като си подам пръста, вероятно да си чеше венците, но определено ме дъвче; посяга към храната и вече съвсем не успявам да се нахраня, дето се вика от ръката ми го взе; иска да седи, макар че още няма 6 /не я оставям де, но борбата е голяма/. Капак на всичко беше, че онзи ден отидох да хвърля памперса и забравих огризката си от ябълка на лигавника й. Та влизам в стаята и какво да видя...момата набарала огризката - ближе и се муси  hahaha кисела й дойде. Та вечерта не издържах, сложих я в столчето за хранене и й обелих едно резенче ябълка. Доста весело беше. Смука го, мръщи се, изттърва го и плака за него...въобще веселба. Та всичките ми идеи за захранване с картоф окончателно се провалиха, но пък вече познава вкуса на ябълката Simple Smile за сега не мисля да продължавам, все  пак ще изчакам до пълни 6 месеца, но парченцето ябълка много помага в критични моменти, когато ям, а  нейния интерес към храната ми не минава  Mr. Green

Вие как мислите, дали не греша, че й дадох?

Общи условия

Активация на акаунт