Мляко в шише - до кога?

  • 20 447
  • 344
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 1 455
 Абсолютно съм съгласна с Елора и Либи, а за стоматологичния преглед съм  ЗА още при 2 годишни например.  Но е едно да си само на преглед, а съвсем друго да отидеш за 2,3... кариеса. Наши приятели обикалят 5 стоматолог, успяха да оправят с лазер единия от общо 4 кариеса, но детенцето вече не си отваря устата.
 И нещо от българския фолклор- ''Бай бабо да не срещнеш мечка''    Peace

# 271
  • Мнения: 15 379
Първият стоматологичен преглед се прави още при първия зъб.
Може пресилено да звучи, но е така.
Моят син посети зъболекар на 9 месеца.
Сега го водя на профилактични прегледи на всеки 6 месеца.
Когато започнат да излизат постоянните зъби - по-често. Отделни ще бъдат консултациите с ортодонт.

# 272
  • Мнения: 46 631
Пиенето на мляко от шише, не пречи да си измие зъбите детето след това.
Ние не винаги сме го спазвали  Embarassed просто практиката ми не успя да го потвърди и съм скептично настроена.

На 7 г. е, има вече 9 постоянни зъби, кариеси не е имала досега, нито на млечните, нито на новите, да чукам на глава.
За профилактичните прегледи - подкрепям, много са важни Peace

eva_s, в нормалните държави децата се лекуват с упойка, нормално е да не става по друг начин, поне не без да се създаде ужас и страх от стоматолога.

Либи, говорим за преглед, не за лечение. Запознаваш детето вкъщи, играете си с куклите, после отивате в кабинета, предварително говориш със зъболекаря, ако искаш да си свали престилката, някои деца се плашат, няма проблем да го прегледа с нормални дрехи.
Ако тези прегледи са факт още от ранна възраст и то не ги свързва с болка и ужас, много от хората няма да изпитват страх и на дърти години.

# 273
  • София
  • Мнения: 6 810
Човече, ти ме разби - 9 постоянни зъба! Shocked Ние нямаме нито едно паднало/клатещо се зъбче още.
Иначе да, страха от зъболекарите май се насажда в ранна детска възраст. Майка ми е зъболекар и никога не съм изпитвала страх от зъболекари, винаги ходя с желание (дори не при нея).

# 274
  • Мнения: 169
Ама темата не беше ли:
Мляко в шише - до кога?

# 275
  • Мнения: 46 631
Ама темата не беше ли:
Мляко в шише - до кога?

Да, но като основна причина за принудително отказване се посочват именно зъбите Simple Smile

 Klemy, да, м/у 5 и 6 г. й паднаха/израснаха, вече цяла година чака следващото клатещо се, но явно вече позабави темпото Mr. Green

# 276
  • Мнения: 676
Казах вече, че не се изразих правилно. Ние вече сме посещавали стоматолог, малката още не разбира, всичко мина под формата на игра.

Но докато чакахме имаше и други деца, едното от които имаше 9!!! кариеса за правене. И въпреки изключително приятелския подход, игрите и закачките, филмчето, което му пуснаха и т.н., детето просто не желаеше да съдейства. Дали не откараха и цял ден в кабинета не знам. За това казах, че е кошмарно на едно малко дете да му се налага да му правят кариеси, които е можело да бъдат избегнати.

Някои хора са късметлии и въпреки не до там добрата устна хигиена, но други нямат този късмет.

# 277
  • София
  • Мнения: 1 455
Не се сърди, човече, не съм се сетила да питам моята приятелка, но ми се струва, че за толкава малко дете, няма 4 год., дори и без адреналин, не е много добре често да се използват упойки  Peace А с тези 9 постоянни зъба мисля, че сте рекордьори  Simple Smile

# 278
  • Мнения: 7 837
Не се сърди, човече, не съм се сетила да питам моята приятелка, но ми се струва, че за толкава малко дете, няма 4 год., дори и без адреналин, не е много добре често да се използват упойки  Peace

За малките има маски за носа, пускат им малко газ, маската мирише на ягоди или банан.  Simple Smile Но, едва ли го има във всички зъболекарски кабинети все още. Големият ми син е почти на 7, все още не му е слагана локална упойка.

# 279
  • София
  • Мнения: 1 455
Кейси, моля те, сподели за такива кабинети   bouquet
Сори за спама, спирам се вече   Embarassed

# 280
  • Мнения: 4 555
И аз мога да ти споделя основното. В Америка са  Laughing

# 281
  • Мнения: 1 734
Моят син също е с 9 сменени зъба, за тази възраст си е нормално не мисля, че е някакъв рекорд.
За протокола - синът ми спря да пие мляко в шише на около година и нещо, но има  кариеси. Дъщеря ми още пие млякото си в шише (2г.7м.) за сега има съвсем здрави зъбки.

# 282
  • Мнения: 4 555
Е, то оставаше на 2г да има кариеси.

Днес четох статия, че една трета от децата до 18г имат изваден постоянен зъб!
Стана ми интересно на колко години средно се получава първия кариес? Дъщеря ми е на 4 и за сега няма, но не съм си и помисляла, че може да има. Мислех, че на млечните зъби е изключително рядко да се появи кариес и средно се появяват към 8-10 години. На мен от тогава са ми първите спомени за посещение на зъболекар.

# 283
  • Мнения: 1 734
За съжаление, при баткото горе -долу от тогава започнаха кариесите

# 284
  • Мнения: 14 654
За първи път заведох големия на зъболекар като беше на 4 - имаше кариеси на почти всички зъби и оттогава е чест пациент на стомалозите. Има и умъртвени вече - не знам 2 или 3 са.
При него причината зъбите му да се ронят като сирене е наследствена - точно като на баща му и половината му рода. Млякото в шише и бибероната нямат общо в случая, защото не ги е ползвал твърде дълго, назад писах, че съм против. Сега гледам, че вече има петно и на постоянен зъб, скоро пак ще ходим...

Общи условия

Активация на акаунт