глаукома

  • 201 598
  • 897
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 34
Случвало ви се е предполагам да играе едното око, но свързвате ли го с глаукомата? Понеже съм без капки и взех да се притеснявам да не е причина високо очно. Доц Петкова нали ми спря гелтима заради ниския пулс и не ми даде никакви капки. Цял месец трябвало да мине да се чисти организма, малко ми е странно, но все пак не съм доктор.

Отидете до някоя клиника и поискайте само очно налягане 15-20 лв е. Мери го сестра с въздух и ви дават бележката, да проверите ако се притеснявате.

Възможно е да е от налягане, но ако покаже ниско посетете невролог.

# 796
  • Мнения: 44
Два въпроса, нямам потвърдена глаукома, а само високо очно налягане. Изписаха ми капки Тофил, трябва ли да си ги слагам постоянно за превенция или като влезе в норма ги спирам и се следя? На колко време си следите налягането?

# 797
  • Мнения: 2 486
Два въпроса, нямам потвърдена глаукома, а само високо очно налягане. Изписаха ми капки Тофил, трябва ли да си ги слагам постоянно за превенция или като влезе в норма ги спирам и се следя? На колко време си следите налягането?

 Колко високо? И по кой начин е измерено?

# 798
  • Мнения: 34
Два въпроса, нямам потвърдена глаукома, а само високо очно налягане. Изписаха ми капки Тофил, трябва ли да си ги слагам постоянно за превенция или като влезе в норма ги спирам и се следя? На колко време си следите налягането?

Колко високо?
Ако е много високо над 22 след преизчисления на роговицата може би ще трябва да слагате постоянно някакви капки. Ако е в горната граница 20-22, по скоро променете малко начина си на живот и не започвайте веднага медикаментозно лечение, но задължително се следете на всеки 3-4 месеца и ако се установи, че се появява глаукома незабавно да се включат медикаменти.

Също какви са тези капки Тофил? Не откривам нищо за тях... може ли повече информация?

# 799
  • Мнения: 2 486
Два въпроса, нямам потвърдена глаукома, а само високо очно налягане. Изписаха ми капки Тофил, трябва ли да си ги слагам постоянно за превенция или като влезе в норма ги спирам и се следя? На колко време си следите налягането?

Колко високо?
Ако е много високо над 22 след преизчисления на роговицата може би ще трябва да слагате постоянно някакви капки. Ако е в горната граница 20-22, по скоро променете малко начина си на живот и не започвайте веднага медикаментозно лечение, но задължително се следете на всеки 3-4 месеца и ако се установи, че се появява глаукома незабавно да се включат медикаменти.

Също какви са тези капки Тофил? Не откривам нищо за тях... може ли повече информация?

Начинът на живот нищо няма да подобри. Интересно е дали глаукомен специалист е преценил, че няма глаукома, както и колко е нейната екскавация. И една денонощна крива би била интересна.

# 800
  • Благоевград
  • Мнения: 331
Моля за мнение тези, които са получавали зачервяване на очите от капки: Кога го получавате, веднага след поставяне на капките или часове след това? Поставям Симбринза, която след поставяне, изчиства всякакво зачервяване. Часове след поставянето ми се зачервяват леко очите и повече кожата по долния клепач, но всички ми казват че вероятно зачервяването е от Симбринза? Вечер поставям и Ксалатан, който замени Монопрост точно заради зачервяването.

# 801
  • Sofia
  • Мнения: 26 683
На мен ми парят очите и понякога се зачервяват,когато слагам късно вечер капки/кузимолол/,т.е.при уморени очи.
Сутрин нямам проблеми.

# 802
  • Мнения: 273
Здравейте ,когато ми  установиха глаукомата ми предписаха КУЗИМОЛОЛ,от който ми се зачервяваха и боляха очите, и го спрях.Сега слагам Азапт и съм в границите,но понякога получавам болка  и дискомфорт,слагам и    ОКУЦЕЛл .

# 803
  • Мнения: 1 329
Здравейте!
Миналата седмица получих замъглено виждане за около минута, след час измерих кръвното и беше високо 170/100. Страшно се притесних. От тогава сякаш не виждам добре с прогресивните си очила, които нося от около половин година и никога не са ми били напълно удобни. Сега съм с някакви стари. Имам ИР, която не лекувам.
Междувременно се сетих, че преди 3 години бях на преглед при Проф. Златева във ВМА и тя се усъмни в начална глаукома, но аз не го приех и даже бях  забравила за това. Добре, че съм запазила изследванията.
Това са изследванията от тогава:






В събота бях на очен преглед при д-р Томова, във Вижън срещу Пирогов. Разширява ми зениците.  Според нея диоптрите са ми Ок, замъгленото зрение за момента тогава, както и това, че от тогава не виждам добре с прогресивните си очила е от нелекуваната ИР и да си намеря добър ендокринолог. Каза да отида в клиниката им в Дружба за скенер и някакво друго изследване за глаукома, не било спешно.  Това са нейните изследвания:

Към края на юли ще отида за изследванията и с тях при доц. Петкова. Или обратно? Има ли апаратура доцентката и всичко да направя при нея? Преглежда ли по ЗК, защото прегледа ми във Вижън беше 140 лв, в събота било само платено.

П.С. На 56 години съм, хипертоник на терапия.

# 804
  • Мнения: 2 486
По-добре обратното-първо при доц. Петкова. Тя, ако прецени ще ви изпрати за други изследвания.

Не е написана екскавацията ви! А тя е важна! Най-добре я оценяват глаукомните специалисти.

Да не излезе направо диабет, а не ИР? Колко са кр.захар и гл.хемоглобин? Добре е да ги изясните още преди да посетите доц. Петкова. Но и ако често вдигате такова кръвно, бе следвало с помощта на добър кардиолог да го нормализирате.


Капките кузимолол са най-евтините и най-силно дразнят очите.

Последна редакция: вт, 27 юни 2023, 00:21 от vl

# 805
  • Мнения: 1 329
Благодаря за отговора!

Преди 2 месеца бях на кардиолог, профилактично, нямам проблеми според докторката там, пия си лекарства за кръвно и не съм имала такова повишаване. Аз си го обяснявам, че се изплаших тогава да не е инсулт и кръвното е скочило, защото не го усещах като високо. Нещо като паник атака май получих после.
Кръвната захар винаги е била около 5- 5,5, имам и глюкомер и често я меря.На следващата сутрин след случката беше 6,4. Кликираният хемоглобин е на горна граница, но в норма винаги. Инсулинът ми на гладно от преди половин година, пък и винаги е около 18-25. Отчитам и факта, че час преди замъгляването бях яла  доста сладки и солен чипс, което предполагам е вдигнало инсулина.

vl, днес ще запазя час за Доц. Петкова и натам каквото тя прецени.

Още съм със старите очила, с прогресивните от тогава не виждсм добре.

# 806
  • Мнения: 44
Благодаря за отговорите. На едното око е 25,на другото е в референтни стойности около 12 средно поддържам. Офталмолога ми каза да слагам капки и в двете очи, като не мога да разбера защо, като едното е проблемното. Отговора беше - така се прави... Някой може ли да ми разясни, благодаря (: и още един въпрос ми изниква... Не може ли да се следи примерно 1 път в седмицата и когато се установи, че е над нормата, тогава да се слагат капки и след това се спират капките след като падне налягането?

# 807
  • Мнения: 34
Благодаря за отговорите. На едното око е 25,на другото е в референтни стойности около 12 средно поддържам. Офталмолога ми каза да слагам капки и в двете очи, като не мога да разбера защо, като едното е проблемното. Отговора беше - така се прави... Някой може ли да ми разясни, благодаря (: и още един въпрос ми изниква... Не може ли да се следи примерно 1 път в седмицата и когато се установи, че е над нормата, тогава да се слагат капки и след това се спират капките след като падне налягането?

Капките се слагат постоянно. Като ги спрете пак ще се качи. Няма смисъл да си играете на котка и мишка и да има периоди в които да е високо.

Не знам защо са ви накарали да слагате и в другото око. Според мен отидете на второ мнение относно капането и в другото око. Да кажем при доктор Самсонова ако сте от София.

# 808
  • Мнения: 2 486
Благодаря за отговорите. На едното око е 25,на другото е в референтни стойности около 12 средно поддържам. Офталмолога ми каза да слагам капки и в двете очи, като не мога да разбера защо, като едното е проблемното. Отговора беше - така се прави... Някой може ли да ми разясни, благодаря (: и още един въпрос ми изниква... Не може ли да се следи примерно 1 път в седмицата и когато се установи, че е над нормата, тогава да се слагат капки и след това се спират капките след като падне налягането?

Това глаукомен специалист ли го измисли?

Възможно е да имате глаукома само на едното око, но често се случва тя да обхване и другото.

Колко е екскавацията ви?

# 809
  • София
  • Мнения: 1 318
Привет! Вече съм месец и нещо без капките гелтим и се оказа че пулса ми е нисък и без тях, но докторката не посмя да ми даде каквито и да е капки, налягането измери 17и 19. Чак септември имам час и ще ме праща на периметър,скенер и ще решава. Тя не е глаукомен специалист и се чудя така без капки надали е добре ,но ми се иска при някой друг глаукомен специалист,да не ходя пак при доц Наталия Петкова. Има ли някой друг освен нея за мнение искам?

Общи условия

Активация на акаунт