Отговори
# 150
  • Мнения: 654
...
Пренареждането и скриването на климатиците е задължително за сгради паметници на културата, сгради на държавни институции, емблематични сгради.
....
Напълно съм съгласна с това.
Ето този забит климатик много ме дразни на Безистен-а в Ямбол. Как не му дожаля да разбие тези древни камъни....
Ето в такива ситуации трябва да се прилага закона.
Не да търсят под вола теле

# 151
  • Мнения: 5 710
Не визирам конкретно хората, които са получавали разрешения / поне са ги искали/, но едно решение много лесно може да бъде обявено за неправомерно към момента на подписване и готово.
Има примери, не е приятно. Е, ще се посъдят с общината известно време, голяма работа.

# 152
  • София
  • Мнения: 2 623
Лиляна, темата не е за мен, затова пиша последно.
Аз лично никой не съм питала. Просто така закупихме
жилището - с всички разрешителни. Било е търговски
обект и е нямало начин да се прави нещо, без разрешително.
Ако обаче аз трябва да си правя изолация на жилището сега,
няма да искам разрешение, но бих се съобразила с цвета
на основната мазилка.
Може ли някой да ми посочи, къде черно на бяло пише, че за
топлоизолация, трябва да се иска разрешение.
Ако има такъв текст, то той противоречи на непрекъснатата
кампания за топлоизолиране на жилищата с цел понижаване
сметките за отопление.

# 153
  • Мнения: 5 710
Джулс извинявай, но ти правиш ли разлика между вътрешна и въшна топлоизолация?
Не мога да ти търся текстове, но на мен ми се струва абсурдно, 5 апартамента от един блок да се тплоизолират въшно, а другите не.  Не че няма таквиа гледки, но според теб те нормални ли са?
Така ли трябва да бъде. днес Иванови, утре Петрови и всеки в различен дизайн  Grinning

# 154
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Може ли някой да ми посочи, къде черно на бяло пише, че за
топлоизолация, трябва да се иска разрешение.
....
Прочети Закона за собствеността, в който черно на бяло пише, кои части от сградата са общи. В това число външните стени, които ти искаш да промениш, ако ще правиш външна изолация. За нещо, което е общо, трябва да се питат поне останалите собственици. Ако всички искат външна изолация, то това няма да противоречи на кампанията, която споменаваш.
Следва да се запознаеш и със ЗУТ, според който има случаи, в които се иска задължително разрешение от останалите, но има и такива, в които не се иска.

Същото важи и за климатиците, които са забити на външните стени на сградите.

# 155
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...
Пренареждането и скриването на климатиците е задължително за сгради паметници на културата, сгради на държавни институции, емблематични сгради.
....
Напълно съм съгласна с това.
Ето този забит климатик много ме дразни на Безистен-а в Ямбол. Как не му дожаля да разбие тези древни камъни....
Ето в такива ситуации трябва да се прилага закона.
Не да търсят под вола теле

това ако е климатик на магазина, може да се премести пред витрината му. Но ако е за друго помещение, няма накъде да се премести...
Въобще голяма част от закичените външни тела няма накъде да се преместят. НЯма решение... просто не трябва да се климатизира...
Виж, ако е нова сграда, се мисли за централна климатизация... Там външните агрегати често са изнесени на покрива. Но не всяка нова сграда се съгласява за това ценрално климатизиране. И се почват едни драми... Кой е луд да наеме помещение за офис, в което е жива сауна...

# 156
  • София
  • Мнения: 62 595
а централно климатизираните са си чист развъдник на инфекции. Така че, мерси, бих предпочела офис без климатик, но да не дишам всички вируси и бактерии, които се пренасят от всички помещения и хора по осем-десет часа на ден. Познайте колко чисти са въздухопроводите!

# 157
  • Мнения: 654
Сградата за която говорим с Лиляна се навира на центъра на Ямбол.
Ето какво пише за нея
Може би най-характерният архитектурен паметник на Ямбол. Построен е през 1509 г. по образец на други подобни османски сгради в европейската част на империята. Специалисти твърдят, че залата му притежава най-добрата акустика в България и би могла да се използва за различни концерти. Сградата е била основно реконструирана (напрактика изградена на ново) през 70-те години. Днес в нея се помещават различни малки магазини. Община Ямбол има идеен проект за превръщането на Безистена в културен център с концертна зала.

Дали да не сложи и дограма и паркет newsm78

# 158
  • Мнения: 1 288
Климатици, кабели, висящи и стърчащи отвсякъде, пристройки, остъкления, лющещи се орнаменти, падащи мазилки, фасадни и архитектурни извращения, грешно взети от авторите им за свободен полет на творческата им мисъл...Градовете ни са кален, мръсен, смрадлив и "стилово разностранен" кенеф.

Ама, мене лично, повече ме дразнят тротоарните и уличните ни настилки. Инфраструктурата ни е плачевна. И все по-малко въздесъщия аргумент за бедната държава ми минава. Ремонти се правят на парче, след няколко дни ремонтираните/реновирани обекти падат жертва на вандализъм и небрежно отношение. Исторически обекти с национално и регионално значение се оставят на разрухата и капризите на времето.

Имам все по-натрапчивото усещане, че живея в гето.

# 159
  • Мнения: 9 990
Зилозавър, точно така се чувствам и аз.Аз, виден пешеходец, от две години не слизам от колата, защото обувките ми започнаха да се разкапват от газене в тиня, а краката ми почерняват лете от прах само от нас до спирката на автобуса.Да оставим архитектурните недомислици от последните 15 години, чиито мазилки се ронят веднага след акт 16...Повярвай ми-кърпим всяка зима покрив, фасади и прочее, а блока, в който съм родена и израстнала не е мръднал, два пъти покрив е правен, единия в детството ми...Плочките, сложени прeд този блок не са мръднали, а тези, пред този в който живея се изрониха след първата зима.Как да подменя Всичко? Tired

# 160
  • Мнения: 8 567
Цинично е да се насочва вниманието на населението към климатици,които просто са грозни, ако не са "подредени", но не застрашават ничий живот, преди да са се преборили с откъртващи се части от фасади на сгради, падащи парчета мазилка, пропукани сгради, надвиснали застрашително над тротоарите.
Приоритети им казват в цивилизованите страни, докато тук хаотично се подхвърлят идеи в общественото пространство, обществото сграбчва всяка една с надеждата, че ще заживее в по-подредена държава, така, както удавник сграбчва сламка.

...
Може ли някой да ми посочи, къде черно на бяло пише, че за
топлоизолация, трябва да се иска разрешение.
....
Прочети Закона за собствеността, в който черно на бяло пише, кои части от сградата са общи. В това число външните стени, които ти искаш да промениш, ако ще правиш външна изолация. За нещо, което е общо, трябва да се питат поне останалите собственици. Ако всички искат външна изолация, то това няма да противоречи на кампанията, която споменаваш.
Следва да се запознаеш и със ЗУТ, според който има случаи, в които се иска задължително разрешение от останалите, но има и такива, в които не се иска.

Същото важи и за климатиците, които са забити на външните стени на сградите.


В ЗУТ има един член, който разрешава да се правят промени по общите части, ако те са несъществени.
Съдебна практика за боядисани в различни цветове фасади не знам да има, та да има тълкуване дали са съществени или не, моето лично мнение е, че никой съд не би определил като съществена промяна боядисването на един етаж в розово.
Независимо дали ние го намираме за красиво или грозно, не това ще е водещо в съдебното решение.

# 161
  • София
  • Мнения: 2 817
Сега отворих тази тема.
Ами честно казано аз не виждам особен проблем нито в частично външно-топлоизолираните сгради, нито в частично остъклените такива, нито в това някой да си сложи климатик.
Аз имам климатик вкъщи и то точно, защото не мога да си позволя примерно да плащам високи сметки за ток при друг начин на отопление (нямаме парно, а то и парното не е от най-евтините методи за отопление - имам горчив опит, откогато живяхме на квартира в недобре изолирана сграда, мръзнеш на макс, парното на макс и накрая големи сметки, защото си стоял вътре с пуловер примерно и два чифта чорапи. Е, не благодаря.). Освен това лятото НЯМА друг вариант за охлаждане (при нас лятото, ако навън е 30 градуса, вътре е поне 32!) - пробвали сме с вентилатор - само разнася въздуха и ако седиш близо до него, най-много да се разболееш.

Цинично е да се насочва вниманието на населението към климатици,които просто са грозни, ако не са "подредени", но не застрашават ничий живот, преди да са се преборили с откъртващи се части от фасади на сгради, падащи парчета мазилка, пропукани сгради, надвиснали застрашително над тротоарите.
Приоритети им казват в цивилизованите страни, докато тук хаотично се подхвърлят идеи в общественото пространство, обществото сграбчва всяка една с надеждата, че ще заживее в по-подредена държава, така, както удавник сграбчва сламка.


......В ЗУТ има един член, който разрешава да се правят промени по общите части, ако те са несъществени.
Съдебна практика за боядисани в различни цветове фасади не знам да има, та да има тълкуване дали са съществени или не, моето лично мнение е, че никой съд не би определил като съществена промяна боядисването на един етаж в розово.
Независимо дали ние го намираме за красиво или грозно, не това ще е водещо в съдебното решение.

Това вече ми звучи по-нормално.

# 162
  • Мнения: 4 300
Цинично е да се насочва вниманието на населението към климатици,които просто са грозни, ако не са "подредени", но не застрашават ничий живот, преди да са се преборили с откъртващи се части от фасади на сгради, падащи парчета мазилка, пропукани сгради, надвиснали застрашително над тротоарите.
Ами това са всъщност различните прояви на едно и също нещо- собствениците да се грижат за външния вид и безопасността на сградите си.
И стига с тези манипулации, че всичко зависи от парите- най малкото цената на боята не зависи особено от цвета, дали червена или зелена е все тая, стига да има желание за спазване на елементарни правила за живот в общество.

# 163
  • Мнения: 9 990
Добре, нека изкоментираме следния факт.
Собствениците поддържат сградата от ден първи.Която след акт 16 започна да се саморуши.Още на първата година се олюпи фасада, паднаха плочи.ПравИ се рекламация на дограми, смениха не на всички.Всяка година се събират пари за правене на покрив и се прави.Смяняваха се олуци няколко пъти.Не се спира, през месец -два се събират суми от по 200 лв за подобни ремонти.За мен това е Знак, че Има Нещо Гнило.Както в пробутаната ни стока/сграда, така и вече в материалите, които ние на свой ред закупуваме, за да поддържаме.Кажи ми-от къде да вземем Качествено, от къде да наемем Нормален работник/фирма да направи това и онова по начин, че да удържи една година, а не след два месеца-пак да протече или да падне.Плочките пред входа се разрушиха със скоростта на светлината....

# 164
  • Мнения: 0
Голямо мазало е, не само в София, но и в цяла България. Фасадите на сградите са общи части и трябва да има ред за тяхното ползване, боядисване, пробиване... Съгласен съм, че климатиците не са най-важният проблем, но все пак ще споделя пример. Наши клиенти, жилищна сграда в Благоевград, от няколко дни не могат да спят, защото на бизнес сградата в близост климатиците са поставени не в мазето или на покрива, а до сградата. Вдигат страшен шум, а лошото е, че трудно може да се направи нещо. Сега ще подаваме жалба в общината и ще сезираме РИОКОЗ да замерят нивата на шум.

Общи условия

Активация на акаунт