Истанбул 10

  • 54 479
  • 725
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 416
Нашите паспорти също ги оставихме на рецепцията в хотела, а мисля, че почти всички от групата направиха същото. Това се прави с цел, ако пострадате от грабеж или кражба, документите ви самоличност да не се загубят. Ако ви откраднат паспорта трябва да търсите българското посолство, за да ви издадат пасаван, с който може да напуснете страната - сложна и тромава процедура.
Няма нищо страшно според мен да го оставите на рецепцията.  

# 601
  • Plovdiv
  • Мнения: 112
Ами как така ще се движиш в друга държава без китап?

# 602
  • София
  • Мнения: 1 278
 debora R, надявам се, че неволно си пропуснала питането ми две странички по-напред! Моля те, намери една минутка да ми отговориш!
Благодаря! Laughing

# 603
  • Мнения: 380
На мен в друга страна никога не са ми задържали документ. откровено съм силно озадачена

# 604
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 587
Няма проблеми, glare   Peace Имаш документ за самоличност - лична карта  Wink
Ако те спре полиция, даваш визитката на хотела и им показваш личната карта. Те звънят в хотела, питат каквото ги интересува и толкова.

За твое добро е, предпазна мярка против обиране, защото иначе документа се издава най-рано 2 седмици след подаване на молбата, и трябва да останеш в страната, пък то са главоболия...

Няма място въобще за притеснение  Simple Smile

Истанбулкарт - на всяка лафка, където пише ISTANBULCART  Wink Доста по-лесно в транспортно отношение, отколкото в Будапеща Mr. Green

# 605
  • Мнения: 0
Ние и двата пъти, когато ходихме до Истанбул, си оставяхме паспортите на рецепцията. Не знам дали е редно да ги задържат там, но на мен така ми беше много по-спокойно. А и все пак в мен си беше личната карта, с нея може да не става да се минава границата, но все пак е официален документа за самоличност.

# 606
  • Мнения: 416
yav4e_mrav4e, извинявай, но чак сега видях въпроса ти. Заведението с агнешкото се намира на Мустафа Кемал Джадаси на около 200 метра от спирка Аксарай на трамваите. Около него има и други, които са за бързо хранене, нещо като нашата Тропс къща. Агнешкото го печат на шиш и беше супер. Порцията е 300 гр. месото, отделно ориз, пържени картофи, домати и люто чушле.  Аз не бях яла цял ден и си мислех, че ще мога сама да се справя, но се наложи мъжът ми да ми помогне с половината. Цената е 20 лири и ти сервират голяма пита безплатно.
Относно Кенан и преди писах, че е изключително изчерпателен в обясненията и описанията. Вежлив и лъчезарен. Ако някой има проблем веднага се отзовава. Досега където и да съм пътувала, все попадах на намръщени и припряни екскурзоводи/водачи.      

# 607
  • Мнения: 380
Благодаря за информацията, момичета!

# 608
  • София
  • Мнения: 391
Практиката да се задържат паспортите на рецепция я има предимно в хотелите в Лалели и други, в които има български групи. Това е за удобство и на водачите, защото туристите са честа мишена на крадци. Нали се сещате, че екскурзовода трябва да се занимава с пасавана на някой, а има на главата си цял автобус туристи. Въпреки това не е редно да си оставяте личните документи на рецепция. Турция не е в Евросъюза и личната карта не е официален документ там. Все пак влизате в страната с паспорт. Никога в Кушадасъ или Мармарис не са ми задържали документите на рецепция. Миналия месец, когато бях в Истанбул в хотела не ни задържаха паспортите. Но не бяхме на организирана екскурзия. Миналата година, в Лалели, с екскурзия, си поисках паспорта, учудиха се, но ми го върнаха. Аз пазарувам предимно с кредитна или дебитна карта в чужбина и в Турция задължително ми искат паспорт за идентификация.

# 609
  • София
  • Мнения: 2 623
Само да кажа, че на Аксарай, на ъгъла на Орду с булеварда,
на който се завива към спирката на автобусите за Таксим,
има павилион за вестници, безалкохолни и т.н. Продават
Истанбулкарт и зареждат.
От другата страна на Орду, зад спирката също.

# 610
  • София
  • Мнения: 13 209
Да, оставянето на паспортите е именно заради водачите на групите. И двата пъти ни помолиха да ги оставим. Особено първия път, момчето, което ни водеше беше толкова притеснително, че заради него ги оставихме. А за кредитните карти, които използваме често, нито веднъж не са ни поискали документ за самоличност. Мен по-скоро ме е страх от някоя полицейска проверка, защото когато сме били с кола ни се е случвало. Спират всички коли наред, гледат документи, а нас като туристи питат и в кой хотел сме отседнали. Увериха ни, че визитната картичка на хотела уж оправяла нещата. Когато сме на самостоятелно пътуване никой не ги задържа.

# 611
  • Мнения: 366
 Точно тук -
Само да кажа, че на Аксарай, на ъгъла на Орду с булеварда,
на който се завива към спирката на автобусите за Таксим,
има павилион за вестници, безалкохолни и т.н. Продават
Истанбулкарт и зареждат.
 
Добре де, пак ли аз съм измаменото камилче. След закупуването на картата имах 5 лири и реших, че струва 15 лири.
После докато блях на влизане, един нахал се вмъкна за моя сметка.

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 23:33 от ASSAMARIS

# 612
  • София
  • Мнения: 13 209
ASSAMARIS, аз го тълкувам, че в картата е имало 13 лири, дала си още 20 и са станали 33. Не знам турски, но гледайки касовата бележка, стигнах до този извод. Най-вероятно пък при първото плащане си дала 20 лири, 7 са удържали за картата и затова в картата е имало 13.

# 613
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Права си. "Старо салдо -13 лири;Ново салдо -33 лири;внесени - 20 лири"

# 614
  • Мнения: 366
Първа покупка беше и наистина имаше само 5 лири. Или бъркам нещо. Гледам, че бележката е от Бейоуглу- продължавам да ровя. Сигурна съм, защото питах мацката от аптеката и тя каза, че тези 15 лири после не се връщали.

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 23:37 от ASSAMARIS

Общи условия

Активация на акаунт