промяна на бюста при кърменето

  • 7 586
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,

Искам да попитам някой от майките, който са раждали и кърмили вече:
какво е отношението ви към източването на кърмата, ползването на помпи и кърменето.Защо питам: аз имам много хубав естествен бюст и съм приела идеята, че той ще претърпи определени трансформации/неизбежно е доколкото разбрах/, но има ли вариант да се намалят тези трансформации.Имам няколко приятелки които след първата бременност направо разсипаха гърдите си- говоря наистина за трагични последствия- много стрии, увиснали, празни, с увредени зърна.
Някакви съвети по темата?Тип- да кърмя или не, колко дълго да кърмя, да ползвам ли помпа, колко често, нещо друго превантивно което би могло да се прави?

# 1
  • София
  • Мнения: 44 225
бюста ако се разваля, то няма да е от самото кърмене, той се променя най-често още през бременността, има жени не кърмили и ден с  развален от бременността бюст, още повече след раждането като слезе млякото...
дали ще цедиш или не, напълно все едно за формата на гърдите, но не е все едно за  производството на мляко и при едно цедене и даване от шише, рискуваш кърменето да не продължи кой знае колко.
Аз кърмих над година, вярно имам малък бюст, но нито е увиснал, нито стрии имам, нито зърната ми са увредени, нито нищо...всъщност като цяло са 1 номер по-големи от преди бременността и кърменето, което мен лично идеално ме устройва и си изглеждат идеално Wink

може би щеше да е по-удачно темата да е в кърмаческия?

Последна редакция: сб, 23 юни 2012, 18:37 от Angel_Dust

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Защо непременно си мислиш, че гърдите ти ще се променят от кърменето?

Аз кърмих само 7 месеца /бебето не искаше да суче след 4-ия месец, ползвах помпа около 3 месеца/, нямам стрии, увисване или други поражения върху гърдите. Изглеждат си както и преди бременността. Но не съм напълнявала и/или отслабвала драстично.

Според мен, по-голям проблем е ако жената качи много килограми по време на бременността, а не кърменето като такова  Peace

# 3
  • Мнения: 205
Не мога да ти дам кой знае какъв съвет. За кърменето ти си решаваш. Избираш бюст или бебе. Моето лично мнение (грешно или не), е гърдите така или иначе увисват. Не съм видяла бабичка със стегнати гърди, даже не съм видяла бабичка със стегната кожа Laughing (Ако няма интервенции де). Човек като остарее, всичко му висва. Даже и да си поддържаш мускулите, кожата увисва и не само на бюстът. Всичко е въпрос на време и борбата с гравитацията е загубена  Sad Евентуално няколко години в повече да имаш хубав бюст. За себе си, избрах беба. И бих я избрала даже гърдите да ми станат до земята.Чувала съм,че има и кърмили жени със запазен бюст и може би е и въпрос на ген.... въпреки,че пак си е до време. Наистина ако не си напълняла много може би да не ти се съсипе бюстът. Както ти казаха по-горе, той и без да кърмиш може да ти се развали още от самата бременност.

# 4
  • София
  • Мнения: 44 225
за бяста не е само до напълняването... реално той нараства от млякото, не от килата толкова...при някои промените почват още през бременността и бюста става доста по-голям, при други чак след раждането като слезе млякото нараства чашката с 1-2 номера...при някои комбинирано... от там насетне как ще реагират точно гърдите, т.е. кожата  след като отново се поизпразнят до изходна позиция, може само да си стискаш палци, да си от щастливките...
За стриите може поне да се мажеш, преди раждане, след раждане и т.н...
но за увисване, зърна, ареоли...може би е повече ген, късмет, еластичност на кожата, възраст...
Според мен по-млада жена, с малко качени кила, малък и не много наедрял бюст има малко по-добри шансове за добре изглеждащи след бремеността и раждането гърди... но пак е мн относително...

Но както и котенцето казва - така или иначе всичко е до време

# 5
  • Мнения: 205
Знаеш ли, BabLina, тази вечер като лежахме и се кърмихме взех да си мисля за бюста Grinning Честно казано преди не съм си мислила особено,защото при мен никога не е била дилемата бюст или бебе. Та мисля си аз, мисля, малката цока..... По едно време тя се пусна от гърдата, дръпна си главата назад,и започна да ме гледа право в очите със светнало от щастие личице и любов и да ми гука все едно ми казва,че ме обича. Не знам как е при бебетата хранени с АМ, но кърменето е не само хранене. То е усещане и връзка с бебето. Близост. Не бих се лишила за нищо на света от него. Вярно,че има и други начини на общуване с бебето, но кърмилите майки знаят,за какво говоря. Пожелавам ти от сърце да не ти се развали бюста, но ако все пак решиш да кърмиш и се развали, вярвай ми, когато видиш светналите бебешки очички и пълната с любов физиономийка няма да съжаляваш нито за миг Simple Smile Леко раждане мила и много здрав бебок  Hug

# 6
  • Мнения: 11 145
BabLina,
момичетата правилно са ти казали, че бюстът претърпява най-големи промени от бременността, не от кърменето. Обаче, това все още не означава "спихва се". Пътят надолу може да стане много стръмен, ако след раждането не последва разумно кърмене - например при рязко спиране на кърмата с хапчета или по друг начин, оставяне на гърдите да се препълнят неконтролируемо, вместо да суче бебето, внезапно отбиване - особено скоро след раждането, и т.н.
Като цяло, кърменето и плавното отбиване са гаранция за максимално запазване на гърдите.
Помпата ако се ползва умерено не би следвало да ти навреди, но с бебе е по-добре Simple Smile

И накрая: успокой се, от родителството следват доста неприятности, но това не е една от тях:)

# 7
  • Мнения: 496
Кърмих малката до година и 1м. Въпреки всичките трансформации, които гърдите ми преживяха и продължават да преживяват, бюстът ми се запази сравнително в добра форма. Вярно е, че по принцип гърдите ми не са големи, не съм качвала много килограми, не съм сваляла рязко и не съм отбивала изведнъж, ако всичко това има значение. Мисля, че генът е водещ, всички жени са различни, някои момичета имат увиснали гърди и преди да забременеят...
Но дори и последиците да бяха катастрофални, и аз като Котенце не бих лишила бебето и себе си от кърменето. Това е едно от най-важните неща, които една мама може да направи за детето си и аз с удоволствие ще повторя и с второто.   Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 483
Няма промяна, но гърдите са ми малки. По време на кърменето бяха доста наедрели. На познати кърмачки с големи гърди, бюстовете доста увиснаха.

# 9
  • Мнения: 8 961
Аз съм с голям бюст. Първият път кърмих около 3 месеца, втория път кърмих над 3 години. И двата пъти не забелязвам някаква съществена разлика в бюста си преди и след майчинството.  Rolling Eyes Може би трябва да отбележа, че :
Не съм качвала и сваляла драстично  много килограми.
Не съм спирала рязко да кърмя - отбихме се естествено плавно.
Не съм ползвала помпа никога - изцеждала съм само на ръка като се е налагало.

Според мен не кърменето съсипва бюста. Налице са многобройни други обстоятелства, които оказват влияние. Най-основният е ЕГН-то!!!

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Само да добавя, че помпите несправедливо, според мен, са обвинявани в съсипване на гърдите. Аз ползвах около 3 месеца помпа всеки ден по няколко пъти, нямам проблеми и поражения.

Драстичното качване и сваляне на килограми са най-големият вредител за мен.

# 11
  • Мнения: 86
-мажи се редовно през бременността с крем против стрии или някакво масло(какаово например). Аз направих грешка, че пропусках гърдите, макар докторът да ме бе предупредил. Получих неприятни стрии, но не от кърменето, а в последните седмици на бременността, гърдите ми са малки и доста пораснаха тогава, както и незнайно как (с много пплюскане и лежане  Mr. Green ) качих 25кг, което също оказва влияние.
-в нета(в частност във форума) има много инфо за кърменето - чети, информирай се! Кърменето макар да е фактор за промяна в гърдите, далеч не е най-важният; общото състояние на организма, еластичността на кожата, промяната в тялото ти през бременността, годините, навиците на мен ми се струват доста по-важни.
-да кърмиш или не- решаваш само ти, аз лично не бих се отказала от кърменето по никакъв начин(изключвам здравословни причини)
-и накрая: това, че прии някои жени промените в гърдите са драстични, не значи, че и при теб ще е така.
п.с. Разрови се в Библиотеката, ще манериш много отговори.... ето какво открих там: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16061

Последна редакция: пт, 29 юни 2012, 16:04 от Воденица

# 12
  • Мнения: 228
Моята майка ни е кърмила и трите, а бюста й е страхотен - никаква ама никаква идея, че този бюст е кърмил ... стегнати гърди, повдигнати ... направо не е за вярване, но е факт! При мен има поражения, но не са големи, малки са, то и гърдите ми са много малки, така че ... кърми си детенцето, момиче, бременността прави тези работи, не кърменето май ...   bouquet Peace

# 13
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Мда, вси4ко опира до мускулната маса на гьрдите. При мен по време на бременността те поувиснаха, все пак още тогава тялото се готви за кьрменето. Докато кьрмих, гьрдите изглеждаха все още добре, пьлни от млякото, но след като отбих, се видя промяната. А сестра ми, която е кьрмила 2 деца до годинката им, няма видими промени - така 4е изводът е > имаш ли склонност кьм такава промяна, няма как да я спреш.

# 14
  • Мнения: 506
На мен през бременността ми порасна мнооого бюста (макар че и преди това не беше никак малък). Около третия месец започнах да сменям сутиени и на около две седмици - нов размер. По едно време спря да расте, но след като родих и се напълни - не мога да намеря сутиен, който да ми стане Simple Smile И аз съм на мнение, че е наследствено и също годините си оказват влияние. А и може от спазване на диети и рязко сваляне на килограми да увисне бюста  Wink

# 15
  • Мнения: 9 487
бюста ако се разваля, то няма да е от самото кърмене, той се променя най-често още през бременността, има жени не кърмили и ден с  развален от бременността бюст, още повече след раждането като слезе млякото...
дали ще цедиш или не, напълно все едно за формата на гърдите, но не е все едно за  производството на мляко и при едно цедене и даване от шише, рискуваш кърменето да не продължи кой знае колко.


Абсолютно  Peace

BabLina , ако за теб е по-важен външния вид, то дилемата бива да е "дали изобщо да ставам майка"-просто защото в по-големия случай, тялото търпи промени-неизбежни са...въпреки че с времето, и да не си ставала майка, гравитацията неизбежно ще си каже думата и на бюста и дупето ти Mr. Green

Аз съм вече с 5г кърмачески стаж-малък бюст, без поражения по него Peace

Кърми! Това е полезно най-вече за бебето ти, а също и за теб-риска от рак на гърдата намаля Peace има и още много ползи от кърменето...но да не ги изтъквам тук...

# 16
  • София
  • Мнения: 2 483
Това за рака на гърдата доказано ли е? За съжаление единствената жена, която познавам с такава диагноза е дългокърмеща майка на три деца - две нейни и едно съседско /вече възрастна жена/и свързва рака с кърменето и по-скоро с отбиването /раждала и кърмила 60-те години/. Споделяла е, че имала ненормално много кърма- буквално литри.

# 17
  • София
  • Мнения: 44 225
да, доказано е, че намалява риска, което не го изключва за съжаление(мисля оптималното беше до около 50 % да намали риска).

Последна редакция: сб, 30 юни 2012, 14:39 от Angel_Dust

# 18
  • София
  • Мнения: 2 483
да, доказано е, че намалява риска, което не го изключва за съжаление.


В момента чета разни линкове, има мащабно проучване по въпроса, споменава за намаляване на риска с 4 процента, обаче ако си носител на не знам какъв си сбъркан ген- файда няма и да кърмиш и да не кърмиш. В един от линковете пише, че 90 процента от жените в Япония кърмят и това е причината там да има по-малка заболеваемост, въпреки че болестта е по- разпространена в развитите страни /то в другите умират млади от други неща  Tired/.

Явно моята позната е изтеглила късата клечка.

# 19
  • Мнения: 304
Мисля, че твърдения като "кърменето не влияе, влияе бременността" няма как да се проверят, защото няма как да върнеш времето назад и да провериш дали бюста ти би увиснал повече ако не кърмиш  и обратното. За мен истината е, че на всяка майка различни фактори и влияят. На едни кърменето може да не се отрази изобщо, на други - осезаемо.
Все още не съм отбила окончателно, въпреки че от месеци работим в тази насока. Качих около 12кг. през бременността. Бюстът ми е малък и в момента има същите размер и форма от преди раждането, само дето вече като географско разположение се намира по-надолу.  Mr. Green Няма как да знам ако не бях кърмила как щеше да е, не мога да твърдя, че е само заради кърменето или пък само заради бременността. Nerd

Не съжалявам нито за миг, че съм кърмила, но все пак мисля, че всяка жена трябва да има едно наум, че кърменето има и някои не толкова розови страни, за да не се почувства прекалено разочарована, ако се случи да се сблъска с тях.

Физическият тонус на тялото и начинът на хранене също имат значение дали ще си върнеш старата форма. Аз лично преди бременността си не съм спортувала и не съм правила упражнения за тази група мускули. Може би сега бюстът ми щеше да изглежда по-добре, ако бях.
Въпрос и на наследственост донякъде.

# 20
  • София
  • Мнения: 44 225
Little Evil - да, това и аз го четох скоро, че не във всички случаи може да помогне изобщо с нещо...
иначе % се увеличават според времето кърмене и броят деца, като при раждане под 30г също се намалява вероятността за развиване на рак и т.н....

Ранча Мария Пън - не съм казала, че кърменето изобщо не влияе, само че може без да си кърмил нито ден да ти се развали бюста...особенно пък за стриите, за тях със сигурност е определяща бременността и слизането на млякото, а не самият процес на кърмене, както и ареолите не се увеличават заради самото кърмене...
И когато изборът е да кърмя от гърда или да цедя с помпа, за да не си разваля бюста, винаги бих заложила на гърдата, т.е. не смятам, че помпата би предпазила с нещо изобщо, освен евентуално да  кърмиш по-малко(не че няма и прилично време  хранещи с кърма цедящи се майки, но по-скоро е по-рядкият случай )

# 21
  • Мнения: 9 487
И когато изборът е да кърмя от гърда или да цедя с помпа, за да не си разваля бюста, винаги бих заложила на гърдата, т.е. не смятам, че помпата би предпазила с нещо изобщо, освен евентуално да  кърмиш по-малко(не че няма и прилично време  хранещи с кърма цедящи се майки, но по-скоро е по-рядкият случай )


+ риска от подпушвания и мастит, поради факта, че с помпа не може да стане толкова добро изпразване на гърдата.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 483
И когато изборът е да кърмя от гърда или да цедя с помпа, за да не си разваля бюста, винаги бих заложила на гърдата, т.е. не смятам, че помпата би предпазила с нещо изобщо, освен евентуално да  кърмиш по-малко(не че няма и прилично време  хранещи с кърма цедящи се майки, но по-скоро е по-рядкият случай )


+ риска от подпушвания и мастит, поради факта, че с помпа не може да стане толкова добро изпразване на гърдата.


Не отричайте помпата, ако не беше моята при бебе, отказващо да суче, щяха да приемат в болница първата седмица след изписването от родилното. Друго помощно средство- ютия /без майтап/.

# 23
  • Мнения: 9 487
Никой не я отрича-ставаше дума за допълнение към цитата.
И аз съм ползвала, и съм ѝ сърбала попарата Mr. Green-демек съвсем от първо лице пиша за негативите.

# 24
  • София
  • Мнения: 44 225
не я отричам,  ако в някой момент се налага, но ако детето си суче от гърда и вс е нормално, да избереш да цедиш и даваш от шише, а не да го слагаш на гърда, за да не ти се развали бюста ми се струва бесмислено,, нито ще ти спасти бюста, нито ще е в полза на кърменето.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 483
не я отричам,  ако в някой момент се налага, но ако детето си суче от гърда и вс е нормално, да избереш да цедиш и даваш от шише, а не да го слагаш на гърда, за да не ти се развали бюста ми се струва бесмислено,, нито ще ти спасти бюста, нито ще е в полза на кърменето.

Е да, така е...освен това е ааааааааааааадски досадно и трудоемко, и ако не е електрическа, ръцете ти стават като на Попай.

# 26
  • Мнения: 205
Никой не я отрича-ставаше дума за допълнение към цитата.
И аз съм ползвала, и съм ѝ сърбала попарата Mr. Green-демек съвсем от първо лице пиша за негативите.

И аз съм супер недоволна от помпите. Поради настояване на многознаещи баби ползвах помпа в началото. В резултат, на което получих свръхлактация и бебето ми започна да се дави от млякото, да гълта въздух от бързото преглъщане и накрая получи страхотни колики. И винаги съм се ядосвала на разказите за българските болници,че взимат децата и им дават АМ. После децата отказват да сучат и майките са принудени да се изпомпват. Никой нищо не ти обяснява (в повечето случаи) и майките мислят,че кърменето е най-лошото нещо, като те в действителност никога не са кърмили правилно. Много е гадно,че заради болниците майките остават с такова кофти впечатление от кърменето,а то е много хубаво. След като се регулира кърмата и бебето свикне да суче, ако е правилно поставено на гърдата, не е болезнено въобще. А с тези помпи да се цедиш всеки ден е ад. Една помпа никога не може да изцеди гърдата както едно бебе. Безкрайно е досадно за мен. Имам познати по няколко месеца са се цедили и много ясно,че ще искат да захранят бебето по-скоро. Аз не знам дали бих издържала и 2-3 месеца да се цедя. Сега само слагам бебето и то си знае работата Laughing Няма шишета,няма да му мислиш температурите или гадните помпи. Даже вечер ако иска бебето,почти не се будя. Давам гърдата и готово Laughing Някой път съм се събуждала на сутринта чак с гърдата отвън Laughing От това по-лесно, здраве му кажи.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
не я отричам,  ако в някой момент се налага, но ако детето си суче от гърда и вс е нормално, да избереш да цедиш и даваш от шише, а не да го слагаш на гърда, за да не ти се развали бюста ми се струва бесмислено,, нито ще ти спасти бюста, нито ще е в полза на кърменето.

Е да, така е...освен това е ааааааааааааадски досадно и трудоемко, и ако не е електрическа, ръцете ти стават като на Попай.

Какво ще рече "като на Попай"?  Grinning  Mr. Green Моите не са такива, а три месеца това правих  Mr. Green

Аз ползвах помпа, защото бебето в един момент спря да суче, а исках да го кърмя... само ме дъвчеше и ме разраняваше. Ползвах тази помпа приблизително три месеца , поне три пъти на ден /понякога и повече/, нямам поражения  Peace Мисълта ми е, че помпите помагат понякога и не вредят на бюста  Peace

# 28
  • Мнения: 205
Ох, Мон, имаш ли идея защо стана така? Да не правя и аз тази грешка. Дано не се случва, защото нямам намерение да се цедя повече. И аз ползвах същата помпа. Постоянно ми течеше и скрибуца много гадно. Бих ползвала единствено ако тръгна на работа по рано,но за мен това е кошмар. Най-вероятно няма да издържа дълго.
П.П. Биберон даваше ли му на твоето? Да не е заради биберон? Аз започнах от няколко седмици,не знам дали не е грешка.....но я изпуснах да си смуче пръстите и за това.... Всъщност не знам кое е по-добре,да си смуче пръстите или биберон. Явно човек трябва да си направи грешките за да разбере понякога.... Ще видя и аз след време.

# 29
  • Мнения: 9 487
Хехе-Мон...с 3 пъти на ден 3 месеца-нема как да имаш грижи...и аз с първия с такава помпа бях; имаше инфо, ама не достатъчно, поради което направих хиперлактация. Имахме 3 чекмеджета кърма във фризера..на практика нищо друго де-в целия фризер само кърма Mr. Green
+3 мастита..разните там подпушвания и рагади не ги броя..
Наистина за ръцете е тормоз Tired Боляха ме.
Затова за втория бандит, се бях зарекла че ще се поглезя и ще си взема електронната на Авент-е, струва си парите Peace
Вече обаче знаех и какво НЕ трябва да правя, за да не допусна хиперлактация, и я ползвах на практика 3-4пъти.

kotence777
-помисли има ли смисъл да учиш на навик, от който после ще се чудиш как да отвикваш детето си (относно бибероните) Peace

# 30
  • Мнения: 205
MTV, съгласна съм с теб, но биберона мога да й го взема,а пръста-не. Тя вече предпочита пръстите и май я изпуснах..... Сестра ми до голяма си смучеше пръстите.А биберона мога да го скрия, резна или да измисля някаква друга тактика да го спре. С пръста, не върви.... Аз също не исках да й давам биберон,но като налапа пръста склоних.... А и заспива по-лесно с него. Не мога примерно да я клатя и да и дам цица едновременно, докато биберон+ клатачка може за по-трудно заспиване ако се наложи.
П.П. Само да кажа,че я храня на поискване при първи признаци на глад. Първо предлагам гърда. Не ми е ревала от глад не помня от кога..... Усещам я преди да надуе гайдата. Не й липсва цица.Не знам защо взе да си го смуче тоя пръст.

# 31
  • София
  • Мнения: 44 225
kotence777 - за бибероните, изборът като цяло не е пръст или биберон, моят не е ползвал биберон, пръстите, т.е. ръцете си откри по едно време около 2-3 месечен ли колко беше, полапа ги от интерес, но така и пръст не е засмуквал...мина и замина периода, кърмех на поискване, за успокоение, за риспиване, по милион пъти на денонощие, не е изпитвал нужда да лапа и суче нищо друго...не че не му бях купила, имаше ужастни колики и имах един момент на мечти да си лапне за малко един биберон и да помълчи 10 мин Wink
Просто като видиш с пръст в уста можеш да пробваш да ге мохнеш и да заиграеш бебето да не го лапне веднага отново...и така всеки път като я видиш, на 3 месеца може и бързо да се отучи...

# 32
  • Мнения: 9 487
MTV, съгласна съм с теб, но биберона мога да й го взема,а пръста-не. Тя вече предпочита пръстите и май я изпуснах.....

А опцията-свикнала свикнала с нещо в устата (т.е. биберон), после махане-и за местване с пръст? Не е по-добра определено, а в общия случай точно така става защото вече са и големи Peace
Според мен е период, който ще отмине Peace Нашите синове не са смукали биберони, големия имаше период на смукане на палец около 3месеца (беше някъде на 5-6мес. когато започна), при което майка ми дуднеше нонстоп  Crazy, но сам както започна, така и спря. Иначе за отбиване ползвах точно лак п/в смукане на пръсти-Даум Ексол Wink

# 33
  • Мнения: 205
Angel_dust ще пробвам наистина да й давам по-малко биберон, щом мислиш че ще отмине.
Мерси за споделеният опит. Hug
MTV не ме разбра. Не лапна пръста заради биберона, до този момент не бях й давала. По-скоро обратното, дадох й биберон, защото си лапаше ръцете. И още ги лапа. Както и да е. Да не разводняваме прекрасната тема за бюста с моите биберони Simple Smile
Благодаря момичета. Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 44 225
ами тя авторката и без др май не си чете мн темата, т.е. не взима никакво отношение Simple Smile
 ако така и така вече си е свикнала с биберона и мислиш, че това спасява пръста, не знам прецени, да не се върне пак към палеца Wink  но за мен има доста голяма разлика между смъчене на палец и лапане на ръце Wink т.е. ако просто си лапа ръчичките не би ме притеснявало, но ти си я виждаш и усещаш как е..

# 35
  • Мнения: 205
ами тя авторката и без др май не си чете мн темата, т.е. не взима никакво отношение Simple Smile
 ако така и така вече си е свикнала с биберона и мислиш, че това спасява пръста, не знам прецени, да не се върне пак към палеца Wink  но за мен има доста голяма разлика между смъчене на палец и лапане на ръце Wink т.е. ако просто си лапа ръчичките не би ме притеснявало, но ти си я виждаш и усещаш как е..
Ха ха ха То да е само палеца.... Grinning Цялата ръка Grinning Имам чувството,че ако можеше до лакътя щеше да си я налапа  Laughing Няма точно определен пръст, който смуче. Каквото успее да захапе Grinning Ако намеря начин да си умаля снимките може да сложа като аватар някоя нейна захапала пръстите  Grinning Така ще си остане в историята Laughing
И да,май авторката не следи темата. Иначе не е хубаво така да й е разводняваме,но мисля че най-важните неща по въпроса се казаха. От тук нататък изборът е неин. При мен никога не е имало дилема, но всеки си е различен. Според мен, всеки човек, който има колебания, просто търси някой друг за да оправдае нещо, което вече е решено. И аз съм така. Като се колебая в повечето случаи "слушам" тези съвети, които са най-близки до това към което принципно съм по-склонна да направя. Така,че предполагам момичето си е взело решението. Каквото и да е то. Имаше и в 2те посоки мнения Simple Smile Напълно достатъчно за да решиш Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 44 225
да, моят така правеше, само 2-3 пъти си лапна определено палеца, не остана впечатлен, значи според мен нямаш причини за кой знае какво притеснение, по-точно лапа с опознавателна цел, не за да задоволява сукателен рефлекс...

# 37
  • София
  • Мнения: 2 483
не я отричам,  ако в някой момент се налага, но ако детето си суче от гърда и вс е нормално, да избереш да цедиш и даваш от шише, а не да го слагаш на гърда, за да не ти се развали бюста ми се струва бесмислено,, нито ще ти спасти бюста, нито ще е в полза на кърменето.

Е да, така е...освен това е ааааааааааааадски досадно и трудоемко, и ако не е електрическа, ръцете ти стават като на Попай.

Какво ще рече "като на Попай"?  Grinning  Mr. Green Моите не са такива, а три месеца това правих  Mr. Green

Аз ползвах помпа, защото бебето в един момент спря да суче, а исках да го кърмя... само ме дъвчеше и ме разраняваше. Ползвах тази помпа приблизително три месеца , поне три пъти на ден /понякога и повече/, нямам поражения  Peace Мисълта ми е, че помпите помагат понякога и не вредят на бюста  Peace

Ползвах помпа, понеже детето не засука в болницата, а няколко седмици по-късно...Гърдите ми станах на камък и цедях, давам изцедена кърма докато не се научи да суче. Просто в началото като ми видеше гърдите и се дереше като магаре...просука с помощта на консултант по кърмене. От цеденето тези седмици се сдобих със страшни мускули на ръцете под лакътя  Mr. Green.



Иначе сега детето не смуче нито биберон /и никога не е/, нито шише, нито ръцете си. Отбит е отдавна.

# 38
  • Мнения: 205
Ужас. Браво на теб,че си имала търпението и си потърсила помощ. А ако погледнем от хубавата страна, мускули се правят трудно Wink

# 39
  • Мнения: 14
Благодаря на всички за споделения опит и мнения.
Ходих на курс за бременни, но наистина не знам много за кърменето и помпите и тяхното влияние, така че всичко чуто ми беше от полза;)
Да ви кажа: наистина запазването на бюста не е цел номер 1 в живота ми.Най-важното нещо в живота ни беше и е да иаме бебенце и живот и здраве септември ще се роди.
Просто малко се наплаших, защото има доста майки около мен: някой са по- млади , други на по 35 и масово споделят, че бюста им е съсипан.И понеже имах възможност да видя и с очите си преди време бюста на някой и от тях, еми трябва да ви кажа че не е нещо, което се преживява лесно.Има жени с зверски стрии и наистина от гърдите нищо не е останало, просто висят две кожи.Тук не става въпрос само за детето или за мен, ами все пак сме млади, искаме да сме секси поне още едно известно време, искаме мъжете ни да ни харесват, искаме живот и здраве още деца.Майките все говорят как не им пука, защото най важното им е бебчето, но виждам как са се комплексирали от това, а и не само аз го виждам.Една приятелка ми каза как мъжа и се зазяпвал по чуждите бюстове откакто била родили и мисли за корекциии по своя и ми каза също, че ако има второ дете никога не би го кърмила, защото мъжете не оценяват нашите усилия, а за част от тях е важен крайния резултат.
Да оставим настрана стриите и увисването, но една моя съседка имаше страхотни проблеми, получи възпаления, имаше много кърма и се мъчи 6 мессеза: болки жестоки, компреси, душове, нищо не помага и тн.
Но в крайна сметка сте прави за едно: не можеш да кажеш никога при теб какъв ще бъде ефекта от бременност или кърмене.Аз често благородно завиждам на бременни, които разждат по 2 деца безпроблемно, ходят си до последната седмица на работа, остават си слабички и хубави, само с едно малко сладко коремче като баскетболна топка отпред.Е да, ама аз не съм така.Качих доста килограми заради лежане 5 месеца по принуда, имам целулит, бличове, дупето ми стана двойно:) Какво да се прави.Имах чудесен бюст, бях 80 b сега съм 95 c, а до раждането и след кърменето не знам какво ще остане.
Та...мисълта ми беше, че гърдите модат да увиснат и без бременност и кърмене, а някои жени имат стрии и от непрекъснато напълняване и отслабване, така че съм решила да кърмя.Ще внимавам само всичко да спазвам и после - каквото сабя покаже.Килограмите ще се стопят лесно, за гърдите- ще се надяваме пораженията да са максимално малки.Ако ли не - ще имам хепи бебе и поувиснал бюст.Ще му мислим като дойде време;)

# 40
  • Мнения: 205
Много се радвам,че си взела решение да кърмиш. Освен полезно за детето ти, кърменето прави връзката между майка и дете много силна. Всичко ще бъде наред,не се притеснявай. Само гледай да сложиш детето си възможно най-скоро на гърдата, даже до няколко часа след раждане още по-добре. Ти прочете какво сме написали, горе-долу доби представа как се прави. Може и в ютуб да потърсиш клипове. Устичката широко отворена и устничките обърнти навън, това е най-важното. Първият месец и да те боли, постепенно всичко ще се нормализира и въобще няма да е неприятно, даже напротив Simple Smile Можеш да си четеш книжка, лаптоп или просто да се наслаждаваш на бебчето Simple Smile Няма шишета, стерилизации, следене на температури и т.н. А след като бебето престане да суче толкова често (имай предвид,че в началото може и през час понякога да пищи) съвсем се улесняваш и ще имаш мноооого свободно време. Аз в момента все едно нямам бебе. По никакъв начин не ми тежи.Имай предвид,че имам 2 бебета Wink Едното, голямото е на 29 години Grinning Гледам си я сама и голямото бебе да е сменило до сега най-много 3-4 памперса за 4 месеца. Постоянно е на работа и няма възможност да помага,а и аз го жаля. Сматам да си почина още малко докато не пропълзи малката Simple Smile Пожелавам ти и на теб такова кротичко и усмихнато бебе като моето Hug
П.П. Приятелките ти си имат проблем и той не е гърдите. Извинявай,но аз не бих търпяла мъж да оглежда други жени и то в мое присъствие. Въобще не бих се оженила даже за такъв,че и да имам дете от него. Аз не съм само бюст. Нито пък мисля,че бюстът е единственото, което е привлекателно в една жена. Ако те нямат самочувствие, то бюстът е просто повод да се извадят на повърхността комплексите. Ако не е бюстът ще е фигурата и т.н., кой каквито си има. Човек каквото търси, това вижда в огледалото, а и в живота.

# 41
  • София
  • Мнения: 418
Хубаво е, че искаш да кърмиш.
Препоръчвам ти, обаче, да попрочетеш по въпроса за да си спокойна катодойде момента и да знаеп какво да правиш. Ако искаш си вземи тази книжка или чети във форума, ходи на ЛЛЛ срещи.. има много начини да се информираш. Според мен това е важно, понеже ако разчиташ на лекарите да те посъветват нй-много да нямаш успех (големи глупости говорят по въпроса).

... и ми каза също, че ако има второ дете никога не би го кърмила, защото мъжете не оценяват нашите усилия, а за част от тях е важен крайния резултат....
А за това нямам думи  ooooh! Най-малкото... какво значение има дали мъжете го оценяват.. кърмиш за доброто на детето си...

По темата... Гърдите ми изглеждат доста зле  Crazy Най-вече заради стриите.. кофти ми е и ако можех бих ги оправила.. ама май няма как (ако знаете как казвайте!)Simple Smile но това няма да промени факта, че ще си кърмя дететдо дълго.. и следващото.. те гърдите са създадени за бебетата, не за мъжете, бебетата са по-важни  Grinning

П.П. - подкрепям мнението, че гърдите се променят (развалят) през бременността, не от кърменето... и спирането рязко на кърменето може само да влоши положението.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
pow, стриите от кърменето ли се получиха или по време на бременността?
Качила ли си много кг?
Не знам лек за стрии, но разни процедури, с които стават по-слабо видими има.... виж в "Красива мама", има доста теми и компетентни по въпроса... или поне с такива впечатления съм останала.

п.п. Сега видях допълнението ти... явно и при теб самата бременност е причинила стриите, а не кърменето.

# 43
  • София
  • Мнения: 418
pow, стриите от кърменето ли се получиха или по време на бременността?
Качила ли си много кг?
Не знам лек за стрии, но разни процедури, с които стават по-слабо видими има.... виж в "Красива мама", има доста теми и компетентни по въпроса... или поне с такива впечатления съм останала.

п.п. Сега видях допълнението ти... явно и при теб самата бременност е причинила стриите, а не кърменето.

Стриите ми се появиха по време на бременността, когато гърдите ми доста пораснаха. Качих около 13 кг (не знам колко точно, че последния месец не съм се мерила), което май не е много... За процедури за редуциране на стриите четох, ама май не са съвместими с кърменето, а както е тръгнало има да си кърмя още доста.. ще му мисля после... Много ми е кофти, гърдите ми са целите нацепени и изглеждат доста кофти... но това се случи докато бях бременна, след това нищо не се е променило.

# 44
  • София
  • Мнения: 44 225
BabLina - бюстът ти вече е претърпял не малка промяна,така че не мисля, че това дали ще кърмиш или не точно наистина ще е пагубното, ако изобщо се стигне до някаква драма...

# 45
  • София
  • Мнения: 2 483
Бебета, бебета, но в един порастват, цял живот ще сме майки и жени, не само кърмачки, не може да се игнорира обезобразен от  бременност и/или кърмене бюст, това е положението. Като родиш на 30, на 35 да отбиеш, животът не е свършил, на някои жени психиката адски им се скапва от това, особено ако промяната е драстична и нямат пари за корекция. Все пак гърдите освен за кърмене, са и един от основните белези на женствеността в днешно време.

Явно важна е превенцията- хубави сутиени, не много качени килограми, хубави мазила, студени душове, спорт и...стискане на палци.

# 46
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ми аз още от тийн имах голям бюст, после като студентка взех, че отслабнах цели 4 кг и те се отразиха с цели 4 см надолу в бюста и само 1 в ханша. По-голямата част от първата си бременност изкарах на легло и все пак напълнях само 16 кг, а бюста ми се върна към старите размери. Нямам нито една стрия никъде, а не съм се мазала с никакви специални кремчета, само с тези, които си ползвам и преди и след бременностите.
Кърмих голямата 2 г и 3 месеца, след отбиването бюста си ми остана същия както и по време на кърменето /подуването, препълването на гърдите от мляко изчезна след първите 6-7 месеца/.

С малката щерка наддадох 13 кг. Като при това не бях свалила килограмите в горница след първото раждане, че и бях качила още 4 след като се върнах на работа, т.е. дето се казва постепенно ги качих след като отбих. Бюста през бременността порасна още малко и такъв и си остана след 3 години кърмене. Грижите за 2 деца обаче подпомогнаха плавното сваляне на килограми и още на 9-тия месец след раждането бях килограмите от преди да забременея и плавно продължиха надолу.

Да си кажа, че не съм спазвала никакви диети, нито съм правила специални упражнения. Ползвала съм помпа, с малката дори и силиконови зърна, защото от неправилно засукване ги беше разранила, за малко с малката да хвана мастит, но ми се размина. Със зърната дето се казва и след повече от 5 години общо сукане - никаква разлика.

# 47
  • Мнения: 916
Все още по малко суче и се опитваме да отбием... Доскоро и аз си бях прежалила бЮста, но отпреди месец-два чудо  Mr. Green Върна се където беше и както си беше, не се вижда,че съм кърмила. Много се радвам, че изтраях дотук. Родих на 32, отбивам на 36 (дай Боже, че ми е нанагорно вече), много по малко съм цедила, банели не понасях доскоро и кой знае какви грижи не съм полагала.

Общи условия

Активация на акаунт