Орхидея - тема 11

  • 107 952
  • 773
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 13 990
Честита Нова Година
Здравейте момичета, имам няколко орхидей, които щяха да цъфтят, но всичките им пъпки увехват. Спрях торенето, поливам на повече от седмица, в нас е над 25градуса. Някой да има идея защо умират Sad  Ето малко снимки, моля за съвети, толкова се радвах, че ще цъфтят.

http://atrencheva.snimka.bg/flowers/orhideq.776578.32312953

За мене това е засушена орхидея, и на мен ми капят изсъхнали пъпки. Но се надявам да не са всички.

Това не е засушена орхидея. Няма такова нещо като засушена орхидея. От засушаване пъпките не опадват нито цветовете. И за засушаване можем да говорим ако лятото не е поливано цветето да кажем повече от два месеца. И там нищо не окапва а по скоро омеква. При поливане се възстановява на 100%. Може окапването да е по-различни причини -  от сорта на ордхиеята, от течения- топло студено, от преторяване и куп други неща.

Моля те сподели от кога я имаш, цъфтяла ли е досега, от къде е купена, дали си я торила и колко често. Имам идея какво се случва, но все пак ми трябват подробности.

Последна редакция: сб, 04 яну 2014, 20:47 от _re_ge

# 691
  • Мнения: 401
Моля те сподели от кога я имаш, цъфтяла ли е досега, от къде е купена, дали си я торила и колко често. Имам идея какво се случва, но все пак ми трябват подробности.

Имам ги от началото на миналата година, не са цъфтяли до сега. Купени са от различни места, все прецъфтели, но едната от тях е купена от Кауфланд и си беше хубава ( но и нейните пъпки падат). Торила съм ги 3 пъти за последните 2-3 месеца. Торенето го правих като при поливане съм добавяла капачка тор (така пишеше на торта).  Стоят на доста топло между 22-25градуса, течение най-ного като се отвори веднъж на ден. Няма температурна разлика незнам дали това е важно, някъде четох, че вечер трябва да са на по студено. Всеки ден ги пръскам с вода. Поливам на една седмица и повече.

# 692
  • Мнения: 911
Записвам се да Ви следя, ако позволите Wink, но имам и един въпрос: какво да правя с цветните пръчки / нямат цветове от нз. колко време/ на моята единствена орхидея, която вече има нова с височина около 35-40см. ?
Благодаря!

# 693
  • Мнения: 13 990
Моля те сподели от кога я имаш, цъфтяла ли е досега, от къде е купена, дали си я торила и колко често. Имам идея какво се случва, но все пак ми трябват подробности.

Имам ги от началото на миналата година, не са цъфтяли до сега. Купени са от различни места, все прецъфтели, но едната от тях е купена от Кауфланд и си беше хубава ( но и нейните пъпки падат). Торила съм ги 3 пъти за последните 2-3 месеца. Торенето го правих като при поливане съм добавяла капачка тор (така пишеше на торта).  Стоят на доста топло между 22-25градуса, течение най-ного като се отвори веднъж на ден. Няма температурна разлика незнам дали това е важно, някъде четох, че вечер трябва да са на по студено. Всеки ден ги пръскам с вода. Поливам на една седмица и повече.

Привет
питам от къде са купени защото има едни разновидности  фалчета с които зареждат на Баумакс и които са адски претенциозни към почва течения  и прочие - залагат много пъпки но повече от половината от тях хвърлят.

От Кауфланд фалчетата са винаги хубави като растения ( ниткога прекалено млади както тези от практикер на които отнема доста да се възстановят след форсиран цъфтеж) , хибриди непретенциозно доста към  условията и със стабилен ежегоден цъфтеж.

според мен и при условие че и у нас е доста топло - ние сме на парно в южни стаи с големи прозорци смятам че причините за пожълтяването на пъпките на фалчетата ти са няколко. Като гледам жълтеникавата окраска на цветоноса, издължаването на разстоянието между пъпките , характерното пожълтяване с лека оранжевенокавост смятам че основната причина е торенето. В смисъл не самото торене а количеството прилагана тор. Каквото и да пише на етикета разреждането става много повече. Една капачка дори на 2 литра вода епрекалено. Прочети на страница първа за торенето. съветите не са мои на на хора с много опит и орхидеи. Аз лично дори самятам че торенето е по вредно от НЕторенето. Неторени фалчета си цъфтят без проблем, докато преторяването може да доведе до проблеми с този тип "изгаряне " на пъпките.
Тук има в темата дами които доста торят и по време на оформяне на цветонсоите дори и на самото цъфтене!(  време в което аз не торя умишлено ) но явно си дозират презицно торта. Аз лично спазвам правилата на другите орхидеистки, торя не по-ч есто от 4, макс 5  пъти в годината. На моите фалчета Не-торенето не им се отразява отрицателно, даже и на такива които са на по 7-8 години при мен. 

Ежеседмичното поливане също смятам че епрекалено за този период. Все пак е зима ( това ако си бг ). Аз лично поливам ( спотапяне ) на месец че и повече, но дори да се струва на повечето дами тук прелакено не смятам че по-често от на 20 дена е разумно.При каквато и да е температура стайна растението няма как да да просъхне добре и отделно като добавиш пулверизирането.... Фалчетата нямат чак такава голяма нужда то влажност . Примерно Вандите имат, но и там виждам вече култивирани ванди дето с еоправят в поливане на всяка седмица.
Всичко това са разсъждение НО тук стои въпросът КАК ПОЛИВАШ ако поливането става в бързо проточване на водата през саксията което само омокря корените но не пропива добре корите, тогава предполагам правилата за други.

 
За температурната различка отново на стр. 1. Тя е небходима само при залагнето на цветоноси.  Става естествено през есента и пролетта - не е необходимо да сеправи нищо допълнително.

За течние става въпрос ако са на по малко от метър от отворения прозорец и им духа фронтално . тогава вече форомените пъпки пожълтяват и опадват.

# 694
  • Мнения: 1
Здравейте момичета и за много години!

Да ви се отчета как ми растат цветоносите Simple Smile

https://picasaweb.google.com/lh/photo/XBB7WeUeo6eWX0985iu0Qq2Uc- … g?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/Z1xLwLiG1H3e8-KhB1sdvq2Uc- … g?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/55DTFtcXSgzkWkc1WmP_4q2Uc- … g?feat=directlink

Но ми се появи следното притеснение - за 2 седмици ми пожълтяха общо 4 листа. Отрязах две, а сега имам още 2 пожълтели

Какво мислете, че се случва като гледате снимката?

https://picasaweb.google.com/lh/photo/dUADrDdRtW6rF5hDzWsDzq2Uc- … g?feat=directlink

# 695
  • Мнения: 278
При мен се получи абсолютно същото. Окапаха всички листа, отрязах стеблото и сега си седи едно нищо в саксийката. Не знам дали изобщо ще тръгне стебло някога, но не ми се изхвърля все още. Надявам се на съживяване.Ако някой има идея какво следва за цветето?Ще го бъде или не....?

# 696
  • Мнения: 1
При мен се получи абсолютно същото. Окапаха всички листа, отрязах стеблото и сега си седи едно нищо в саксийката. Не знам дали изобщо ще тръгне стебло някога, но не ми се изхвърля все още. Надявам се на съживяване.Ако някой има идея какво следва за цветето?Ще го бъде или не....?

Аз съм дълбоко замислена, защото новите ми цветоноси продължават да растат и да се развиват.
Само че тия пожълтели листа ме притесниха малко, защото не ии се беше случвало до сега и се зачудих с какво съм ги предизвикала...

# 697
  • София
  • Мнения: 12 006
Shekhinah като гледам орхидеята си е съвсем здрава, корените - в чудесно състояние. Според мен просто последното листо  си загива и само ще си падне, но това си е част от развитието, а не че на растението му има нещо. Не само при орхидеите, но и при други цветя се наблюдава подобен цикъл, макар че не на всяко растение се получава. Съдейки по снимката не виждам нищо тревожно, даже си е много добре. Когато листото се отдели самичко просто го махни - не знам защо но така съм чувала, че не трябвало да се режат въпреки че загрозяват, т.к се стресирало растението.

# 698
  • Мнения: 1
Afrodita, благодаря за мнението и съвета да не го режа.
Притесних се, защото както писах в първия пост първо пожълтяха 2 листа, а сега още 2.

Понеже тогава не се замислих, аз ги отрязах, но може би съм стресирала растението, както ти писа.

Сегашните 2 жълти (на снимката се вижда само едното, другото е от другата страна, под няколко наситено зелени) ще ги оставя докато сами не окапят

Но ще продължа да си облъчвам с любов и внимание фалчето, защото все пак имам 3 цветоноса и го чакам да ме зарадва с цвят   bouquet

# 699
  • Русе
  • Мнения: 1 886
Привет,момичета!Идвам да си покажа разцъфтелите цветове на цветоноса,който пречупих леко и после от страх да не го дочупя,оставих да расте както си иска.



Бялата орхидея разцъфтя напълно и установих,че доста си я харесвам! Simple Smile

# 700
  • Мнения: 13 830
Да се оплача: днес видях, че и при мен е пожълтяла една от новите пъпки (най-долната). Не ги поливам често, не ги торя, пред прозорец са, но не им духа директно, когато проветрявам. Освен да им е студено, в тази стая не държим повече от 20на градуса?

# 701
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
Пъпките може да падат и от сухия въздух. Опръсквай по-често корите и повърхностните корени. Малко вода от пръскалката, колкото да ги намокри, без водата да се стича и да се задържа във вътрешността на саксията. Там е достатъчно влажно, особено ако не е надупчена отстрани.

# 702
  • Мнения: 13 990
Пъпките може да падат и от сухия въздух. Опръсквай по-често корите и повърхностните корени. Малко вода от пръскалката, колкото да ги намокри, без водата да се стича и да се задържа във вътрешността на саксията. Там е достатъчно влажно, особено ако не е надупчена отстрани.

Аз това никога не го правя, макар и част от фалчетата ми на кошници закачени на о парното- нямам окапване на пъпки и никога съм нямала. Дори смятам че култивираните хибриди който с епредлагат сега по магазините и  които са много "дуракоустойчиви" и позволяват пълна свобода в отглеждането, може да се засушават, може да не с еопръскват- дори колкото по малко грижи толкова по-добре.  При нас в спалнята температурата пад и под 19 градуса- не им пречи .

Според мен не е това причината. Смятам близостта с прозорец е тази която би им попречила да изхранят пъпки. Да кажем ако са на перваз където има голяма различка в температурите.

# 703
  • Мнения: 5 175
Видях на Практикер преоценен фалаенопсис с етикетче за името Power of Love. Търсих в интернет да видя каква разцветка е, но не намерих с такова име. Някой има ли такова или ако можете да ме насочите към сайт, където да го видя?   bouquet Благодаря.

# 704
  • Мнения: 766

Смятам близостта с прозорец е тази която би им попречила да изхранят пъпки. Да кажем ако са на перваз където има голяма различка в температурите.

И моите са на перваз.  newsm78 Да ги махам ли?

Общи условия

Активация на акаунт