От каква възраст започнахте да четете книжки на децата си?

  • 9 650
  • 120
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 303
Но и модните списания вършат работа. Като беше по-малка давах да ги разглежда, защото само тях позволявах да къса, а книгите ги пазя.

И списания не давах.  Naughty Късаше и пъхаше в устата.  ooooh! Laughing
btw Май кривнахме от темата?  Peace

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Синът ми сега е на вълна цифри и обсъжда цифрите на страниците. hahaha Общо взето аз чета а той - ноо, дее, трии, осеемЪЪЪ, пет.
Спомням си, че когато започнахме книжките, много обичаше да посочва разни животни, а ние да му казваме кой кой е. После ни казвахме кой кой е, а той посочваше.
Минахме и през списанията, имаше едно с бебета, беше много любимо.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Започнах да чета на малката наскоро - малко преди 3 години. При нея, последния и проблем е проговарянето.
И при каката беше горе-долу така.
Малката дори не иска толкова да и чета, колкото да и го изиграя и повече следи текста, когато променям интонацията.

# 33
  • Мнения: 5 940
На големия започнах да му чета много рано, сигурно е бил няколкомесечно бебе. Случвало ми се е по половин детски роман да прочета вечер преди заспиване. На малкото също пробвах  рано, но не ни се получиха нещата. Харесва книжки, но повече да разглежда, да ми посочва къде да чета. Иначе почти сигурно е, че от магазини излизаме с книги, а не с играчки. Докато брат му винаги иска играчки, но в крайна сметка съм му прочела толкова много книги Simple Smile... Вече  и сам чете.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 044
Ако може да използвам темата на авторката и да питам и аз: по какво преценявате, че детето е готово за книжки? Моят син е на годинка и засега интересът му е изцяло кулинарен - дърпа ми ги от ръцете, иска да ги лапа и къса. Отнася се и за гумени, и за хартиени книжки. За приказка изобщо не може да става и дума, защото не се задържа на едно място толкова време. Аз ли не съм достатъчно търпелива и настоятелна или на него не му е дошло времето?

# 35
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ако може да използвам темата на авторката и да питам и аз: по какво преценявате, че детето е готово за книжки? Моят син е на годинка и засега интересът му е изцяло кулинарен - дърпа ми ги от ръцете, иска да ги лапа и къса. Отнася се и за гумени, и за хартиени книжки. За приказка изобщо не може да става и дума, защото не се задържа на едно място толкова време. Аз ли не съм достатъчно търпелива и настоятелна или на него не му е дошло времето?
Имай търпение, на годинка са рядко децата, които ще застанат на едно място и ще слушат как им четеш. Това не значи, че не попиват това, което им показваш/четеш.

# 36
  • София
  • Мнения: 8 044
Благодаря, явно ще трябва да го пробвам с къси приказки или басни, да не му се изчерпва търпението Simple Smile

# 37
  • Мнения: X
Благодаря, явно ще трябва да го пробвам с къси приказки или басни, да не му се изчерпва търпението Simple Smile

Подбери къси книжки, но да са на разбираем език.
На това издателство са разкошни- с хубави картинки, с ясен текст.
http://www.posoki.eu/product/87/medenata-pitka.html
Попадала на къси стихчета, които е абсурдно едно дете да разбере.

# 38
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Благодаря, явно ще трябва да го пробвам с къси приказки или басни, да не му се изчерпва търпението Simple Smile
Има много хубави книжки с картонени корици и кратки стихчета. Поне картона трудно се къса.
Спомни си и разни броилки с пръсти. Мога да ти кажа една:
Котета вървели 3-ки (показваш 3 пръста)
едно братче (1 пръст) 2 сестрички (2 пръста).
Срещнали след 10 крачки (10 пръста)
5 мишленца (5 пръста) със мустачки (тук правиш мустачки).
Щом мишленцата видели, котенцата онемели (тук затваряш уста с ръка).
И като юнаците, скрили се в трънаците (тук посочваш с ръка нагоре във въздуха).

Можеш да пееш "Пеят, скачат палците" като показваш пръстите. И каквото още се сетиш.
В началото или ще те гледа неразбиращо, или няма въобще да ти обърне внимание. Ама по-нататък ще видиш как ще имитира.

На моят син още не съм му показала хубавите книги с приказки, че от невнимание къса страници.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 044
Има картонени книжки, но точно тях дъвче най-настървено.  Laughing И реших да си сверя часовника, да не би зорлем да го правя интелектуалец. Simple Smile
Благодаря отново за насоките, ще ги потърся.   bouquet Това за пръстите не го знаех, ще го пробвам. Засега предимно му пея, там успеваемостта ми е малко по-висока, но не заради вокалните ми качества. Simple Smile
Засега от печатните издания е на глупави списания, защото трудно се разкисва гланцираната хартия.

# 40
  • Мнения: 5 940
милинка, аз бих пробвала книжки с илюстрации на животни, покрай тях и другото. Според мен децата на тази възраст много се вълнуват от темата. На почти всички първите им думички са именно звуци на животни, животни и т.н

# 41
  • София
  • Мнения: 8 044
Имам такива, ще го пробвам. Явно аз съм по-припряна и се обезсърчавам бързо от липсата на всякакъв интерес.
Много благдаря на всички ви и се извинявам на авторката, че така се намесих с мои питания!

# 42
  • София
  • Мнения: 1 070
Понеже аз много обичам да чета от рано започнах да запознавам Калоян с книгите. На около година и половина сам ми "четеше" като показваше избрани места от приказките с пръст и ги разказваше по негов начин със звуци Mr. Green
На 3-4 години листеше детските книжки в захлас, а после загуби интерес за около година. На 6 вече почна да срича с майка ми, а вече на почти 8 си чете прекрасно, но книги, които той си е избрал, а не по задължителен списък.
Моето мнение е, че всяко дете по различно време проявява интерес към книгите, стига и родителите да имат такъв smile3529

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
милинка, това са някои от нашите първи книжни книжки, картонени като най-първи, когато вече не ги слагаше в устата. Както писах и по горе, разказавах... по книжки и изобщо всичко каквото правим го разказвах и вкъщи, и на вън... като развален грамофон дрънках...  Laughing
Скрит текст:





Поредицата
Първи стъпки

И такива...


 

Преди това бяха бебешки - подходящи за мачкане, лапане, с различни материи, шумящи...

# 44
  • Мнения: 2 124
Децата са различни - не всички имат явен интерес към книгите.
Аз почнах да й "чета" преди годинката - тя разглежда книжка-хармоника с животни, а аз измислям стихче за съответното животно. Вече след годинката минахме на панорамни книжки, но ми ги дърпаше от ръцете и не ме оставяше да чета, така че тя ги разглеждаше, а аз разказвах или съчинявах римуван кратък вариант на приказката (напр. Трите прасенца, Грозното патенце, отделно вече има доста римувани версии на известни приказки и по книжарниците), че текст в рими им е по-лесен за възприемане. Около 1,3 г. почнахме с кратките приказки за животни, между 3 и 4 г. почнахме да четем и първите детски романи - така й беше по-интересно, защото всяка вечер следва продължение. Четяхме и приказки, прожектирани на стената.
А и много аудио-приказки слушаше - по 5 пъти на ден Червената шапчица Crazy

Общи условия

Активация на акаунт