За дъжда и разходките

  • 3 477
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 312
Здравейте! Въпросът ми е към мамите, които вече са минали през есенно-зимен период. Извеждате ли бебоците когато леко ръми. Гледам, че някои мами използват  найлонови покривала за количките, те към определени модели ли вървят или се продават отделно? И още, влажният въздух не предразполага ли към настинки? Малката Мона от два дена е с леко зачервено гърло и се чудя дали да я извеждам навън.

# 1
  • Мнения: 3 379
Тези дъждобрани се продават и отделно. Струва 7 лв.

Иначе аз като вали предпочитам да не го извеждам. Не защото той ще настине (то така е облечен и покрит, че няма начин според мен), а защото аз ще се намокря и накрая ще си хвана аз настинка.

Е, по принцип през седмицата таткото го разхожда, но все тая, такава ни е логиката.

# 2
  • Мнения: 4 358
Ако на теб ти е приятно да се разхождаш, разхождайте се с бебчо. На него винаги му е приятно  Grinning .
Покривала за колички се продават и отделно. Моето е от "Пинокио" (още е в ремонт) и струва 7 лв.
Не е хубаво да излизате само, когато има мъгла.

# 3
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Аз освен при дъжд съм използвала моето покривало и при много силен вятър.

# 4
  • Мнения: 1 616
Аз имам подобен въпрос към мамите с есенно-зимни бебета:кога започнахте да ги извеждате навън?Колко често?А как ги обличахте?Моето бебе трябва да се роди всеки момент,а времето вече е студено.Изпитвам ужас при мисълта,че няма да мога да го разхождам и ще трябва да стоим "забучени" в стаята чак до напролет.Някои мами ми казват,че бебето трябва да се извежда,независимо какъв е сезонът,стига да не вали или духа.Но не е ли опасно-настинки,грипове..????Чакам съвети!

# 5
  • Мнения: 4 414
когато вали, ние излизаме с кенгуру и чадър и за по-кратко. аз не знаех, че тези покривала се продават и отделно...ще си купя такова Simple Smile
вече установили, че така наречените "настинки" се дължат на микроскопични вируси, а не на изстиване на тялото...защо обаче върлуват, когато е студено, не знам...може би вирусите са "моржове"  Wink

# 6
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
nimfetka,Диман е роден на 6 ноември,2001г. и спомените ми общо взето са точно тези,от които се опасяваш-бяхме забити през повечето време в апартамента.Изкарвах го само на терасата при слънчево време.Впоследствие обаче разбрах,че щом е слънчево времето,не духа и няма мъгла,просто няма причина да не се изкарва бебчо.Сега ме е яд,ама тогава ме наплашиха тия пусти баби-"Недей,ще го простудиш,ще хване нещо..!"..Простотии,на този акъл да съм,да видят те.Добре е според мен да изчакаш малко,поне 40 дни да стане.Но пък декември месец кога е било да няма вятър?!..Така че нищо чудно да последвате нашия пример.. Rolling Eyes

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
аз не мога да излизам на дъжд, толкова ми е студено , че едва ходя

# 8
  • Мнения: 3 479
Моето бебе е родено на 15.12.2003, първата разходка направихме когато беше на ок. 20 дни за първата консултация в поликлиниката. Беше студен зимен ден, но слънчев и без вятър. Преди това го подготвих за излизането по следния начин: ок. 10-15 ден от раждането започнахме да излизаме на терасата първо за 5 мин, после за 10 мин и така докато не достигнахме до 20 мин. Най-важно е според мен да няма мъгла и темп. да е над нулата. След първата разходка почти всеки ден сме били на разходка, освен ако не вали и както написах темп. да е над нулата  и да няма мъгла. Времетраенето беше според моята издържливост Grinning . За обличането не се притеснявай, сама ще се ориентираш, имай в предвид, че количката е допълнителна защита за бебето и много не се престаравай. Хубаво е количката ти да е зимен модел, със солиден кош, тогава бебо ще спи като ангелче навън и пък и ти ще си по-спокойна.

# 9
  • Мнения: 2 807
Цитат на: boyana
Здравейте! Въпросът ми е към мамите, които вече са минали през есенно-зимен период. Извеждате ли бебоците когато леко ръми. Гледам, че някои мами използват  найлонови покривала за количките, те към определени модели ли вървят или се продават отделно? И още, влажният въздух не предразполага ли към настинки? Малката Мона от два дена е с леко зачервено гърло и се чудя дали да я извеждам навън.


Дъждобраните(найлоновите покривала) са по около 10 лева и са в два размера - малки(за летни колички) и големи.

Извеждам сина си, когато ръми, дори и когато вали, само да няма вятър и естествено с дъждобрана.

Бебетата/децата не трябва да се извеждат, когато вали силно, има силен вятър или когато температурата е под нулата(това го бях чела някъде, но за съжаление не се сещам къде).
Разбира се, зависи си и от детенцето, дали е закалено или не...
 
Не мисля, че бебе Мона е с леко зачервено гърло, защото си я извеждала навън - още не е така студено... А иначе зимата е добре разходките да са по-кратки, отколкото лятото. Добре ще е в студените месеци да я извеждаш дори и за половин час, въпреки, че подготовката по излизането понякога отнема повече   Simple Smile .
 Аз лично не мога да приема едно "зимно " бебе да не е било навън 2-3 месеца; е, изключваме случаите, в които е било болно.  Познавам доста такива бебета и резултатът е, че посред лято бяха болни по няколко пъти. Дори едно от тях се разболява винаги, когато подухне ветрец   Sad
Но всяка майка познава детенцето си най-добре и може да прецени кое е добро или не за него...

 Желая от сърце да нямате никакви здравословни проблеми, и то не само когато ръми Simple Smile

# 10
  • Мнения: 17 407
Цитат на: nimfetka
Аз имам подобен въпрос към мамите с есенно-зимни бебета:кога започнахте да ги извеждате навън?Колко често?А как ги обличахте?Моето бебе трябва да се роди всеки момент,а времето вече е студено.Изпитвам ужас при мисълта,че няма да мога да го разхождам и ще трябва да стоим "забучени" в стаята чак до напролет.


Е,как няма да излизате.Аз родих на 29 декември и а 20-я ден бяхме на вън.Обличах космонавта върху пижамата,шапка, одеало ,покривало и навънка.В количките е завет,няма да му е студено на бебето.

# 11
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Аз даже съм чувала, че бебетата е хубаво да се извеждат дори и когато са болни зимата, защото навън дишат по-леко. Проблема с излизането на вън зимата е по-сериозен за майката, която може да се вледени докъто бебо се е сгушил на топичко в количката .

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: gal4e
Моето бебе е родено на 15.12.2003, първата разходка направихме когато беше на ок. 20 дни за първата консултация в поликлиниката. Беше студен зимен ден, но слънчев и без вятър. Преди това го подготвих за излизането по следния начин: ок. 10-15 ден от раждането започнахме да излизаме на терасата първо за 5 мин, после за 10 мин и така докато не достигнахме до 20 мин...

До тук и при мен е абсолютно същото - и моето бебе е родено на 15.12.2003г.  Grinning ... Обаче аз си продължих да го показвам на прозореца (балкона) и го извеждах само като е по-топличко. gal4e явно е била много смела, защото миналата зима бяха някакви кучи студове, пък и при нас непрекъснато духа силно, падат и мъгли...
Иначе преди избягвах да го извеждам като ръми, не за друго, ами аз самата хич не обичам дъжд, когато е дъждовно гледах да се разходим като спре за малко. Но откакто сме на кухня, щем, не щем сме навън  Simple Smile . Не съм взимала найлоново покривало, досега използвах зимното покривало от количката, плата нали е промазан и държеше сухичко вътре.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Макар че бебето ми е лятно, имам мнение по въпроса. На 14 ден след раждането (7 за лятно бебе) се започва с разходките - 5, 10 минути и всеки следващ ден по още 5 отгоре, докато стигнат 25-30. Оттам нататък - колкото искате. Не се извежда във голям вятър, в мъгла и при повече от -10 (за Русия -20 даже препоръчват, там си е по-ниска температурата, а децата пак трябва да излизат Simple Smile )

# 14
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Моето бебе е февруарско и не го извеждах много първите 3-4 седмици защото беше -20 отвън през деня и даже и на мен не ми се излизаше. Излизанията му бяха до педиатъра - на третия ден, на първата седмица и на третата седмица. После започнах както gal4e е описала да го извеждам замалко на терасата и след 5-6-тата седмица всеки ден ако не е много студено и ако не духа силно. Досега не се е разболявал(8  месеца). Ако не го извеждам му е скучно и мрънка вътре. Той/тя ще и покаже какво иска, ще видиш. Ако му е приятно ще се разхождате, ако излезете и е студено и мрънка ще се приберете. Извеждам го когато ръми с найлон, много му харесва. Ако вали силно - сори, и аз не искам отвън, седи вътре на стол срещу прозореца и гледа гълъбите  Laughing . Вчера беше първия много стъден ден в Торонто, беше под 10 градуса в 6 часа следобяд, заведохме го за малко на езерото - 30 мин разходка, аз умрях от студ, той беше добре, чак накрая зачерви бузите. За първи път влезе с желание в колата, иначе все се боря с него да го закопчая на седалката  Laughing .

# 15
  • Мнения: 530
Цитат на: miravmbd
Ние излизаме при дъжд,при вятър.Тук в Англия вали доста често и ако трябваше да се пазим така ще си стоим в къщи през чялата година.Детето ми е здраво ,досега ,пу,пу,не сме се разболявали.


Е и при нас беше така. Анна се роди на 7 септ. - беше топъл септември месец за Англия. Освен изписването на следващия ден (т.е. 5 минутна разходка от входа на болницата до колата), за пръв път излезе на 4ия ден на по-дълга разходка. Спомням си го ясно, защото отидохме до един дворец с голям парк наблизо и беше 11ти Сеп (една година от 11/9/01) и спираха и претърсваха багажниците на всички коли които влизаха в паркинга. Беше почти горещ ден. Оттогава излиза всеки ден независимо от това какво е времето. После застудя към края на месеца, но аз продължих да я извеждам - е ако вали проливно се скриваме някъде или изчакваме пролука в дъжда. Хубаво е освен покривалото за количка и майката/бащата да имат подходящо яке за дъжд защото става много сложно да държиш чадър и да буташ количка, а ако се намокриш разходката хич не е приятна.
Тук по принцип влажността на въздуха е доста висока, но това не означава че тукашните деца са по-болни. Риска да се разболее детето ако е в затворено помещение с други хора е много по-голям защото разните вируси на настинки и грип се предават по въздушно капков път, а хората са заразни, дори и ден-два преди първите симптоми - така че дори и да не пускате болни хора вкъщи при детето, и дори и вие да се пазите да не сте наблизо до него когато се разболеете - гаранция че няма да се зарази просто няма. В крайна сметка не можем да ги изолираме напълно а и е безсмислено  - как ще си изградят имунната система ако живеят в стерилна среда?

М/у другото това за да не се извежда бебе като има мъгла за пръв път го чух във форумите тук? Аз никога не съм се съобразявала с това - е ако е непрогледна мъглата е друг въпроса от чисто практическа гледна точка, че не е приятно и току виж си ударил количката в нещо. Виж в София например (поне по мои наблюдения) пада една такава гъста мъгла, но тя си е по-скоро смог, в такъв случай сигурно заради самото качество на въздуха не е приятно. В 'известния' с мъглите си Лондон (това е стара слава и  са били най-вече от индустриален характер т.е. смог) и Англия (от 13години съм тук) ми се е случвало да видя много по-малко мъгли (и не толкова гъсти) отколкото в София. А аз например много обичам понякога леките есенни мъгли в парка или някъде извън града - така че и в такива дни сме я извеждали без проблеми.

За вятъра - някой друг беше казал - няма никакво значение колко е силен (изключваме ураганни ветрове разбира се)  - като се сложи покривалото за дъжд и бебока не усеща нищо.

Тук температурите рядко падат под нулата, така че това не е било проблем, но когато заведохме Анна в България за пръв път на 3.5 месеца имаше и много студени дни с минусови температури. Това не ни спираше да я извеждаме - особено й харесваше като валеше сняг и той падаше върху покривалото за дъжд и му се хилеше щастливо.

Правилото за мен е било, че винаги когато аз бих излязла, я извеждам и нея. Дори и в дните когато на мен не ми се е излизало сме излизали, защото иначе според мен е по-зле и аз лично се влудявам ако прекарам цял ден вкъщи без да мърдам, пък дори и да е само за 20на минути.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
Още се сещам с потрес за едно априлско  бебе, което изведоха за пръв път.... следващото лято!? Цяла година затворник вкъщи, резултатът е 2 седмици здраво, 2 седмици болно. Всичко прихваща и на градина не може да ходи, вече е на 3.5 г. Луди хора!  Rolling Eyes

А за студа съм чувала, че до -7 може да се извеждат бебета. Аз самата не мога да издържам на студ, ръцете и устните ми посиняват, тракат ми зъбите и кръгом вкъщи  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 394
Мецанка е на 10 дена и само веднъж я показах в градината за 10 сек че много духаше и сега ме е яд за пропуснатите първи слънчеви дни като се роди-ама на трябва баби да слушам то вътре 27 оС, а то гаркото реве ли реве. Сега вече отрязвам всички и слушам себе си, че мидуайфките само ми правят забележки за високата темперетура. Другата сряда щем не щем сме на консултация , слагам я в количката, слагам покривалото за дъжд и айде...

# 18
  • Мнения: 17 407
Цитат на: Adriana
Мецанка е на 10 дена и само веднъж я показах в градината за 10 сек че много духаше и сега ме е яд за пропуснатите първи слънчеви дни като се роди-ама на трябва баби да слушам то вътре 27 оС, а то гаркото реве ли реве.

Бе вий луди ли сте,нали знаете,че нямат още терморегулация.Дано си оправила нещата.

# 19
  • Мнения: 3 927
новородените се извеждат след 10-я ден при Т>5-10 град, доумерен вятър, за препоръчване е да има слънце. първия ден за 5 мин, втория за 10 и т.н. до 30 минути, след което може и два часа навън.
за мъглата и аз знам, че не е хубаво, особено за малко бебе.

също така съм чувала, че колкото и мръсен да е градския въздух, пак е по-чист от стайния - така че навън е по-добре, отколкото вътре в помещенията....

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Мъгла, да... Макар че и аз като се замислих, англичаните какво, да не би да си стоят по цял ден вкъщи?
Всяка страна със своите митове, нали?

# 21
  • Мнения: 3 927
виж за митовете си права. моя приятелка прекара последните 2 зими в лондон. после разказва, че там си имат прекрасно врме, никакви мъгли, дори по температури са били по-добре в сравнение с варна, но пък от друга страна варна не може да се сравнява с пловдив.....тук в бахърско зимата с тоя отвратителен вятър Sad

# 22
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Karen
Още се сещам с потрес за едно априлско  бебе, което изведоха за пръв път.... следващото лято!? Цяла година затворник вкъщи,



това шегичка ли е?
не мога да приема, че е истина.

по темата - много пъти съм си казвала мнението.

# 23
  • Мнения: 6 206
Цитат на: Karen
Още се сещам с потрес за едно априлско  бебе, което изведоха за пръв път.... следващото лято!?

 Shocked Милата душичка. Защо така тези хора? В кой век живеят?

# 24
  • Мнения: 1 975
s dugdobran na kolichkata i edno odealo vutre (ili chovalche) - nqmam nikakuv problem da si izlizate na razxodki! Ot chistiqt vuzduh po-dobro nqma  Wink

# 25
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: boo
На 14 ден след раждането (7 за лятно бебе) се започва с разходките - 5, 10 минути и всеки следващ ден по още 5 отгоре, докато стигнат 25-30. Оттам нататък - колкото искате. Не се извежда във голям вятър, в мъгла и при повече от -10 (за Русия -20 даже препоръчват, там си е по-ниска температурата, а децата пак трябва да излизат Simple Smile )


а защо така постепенно? аз и двете ги изведох след излизането от боницата...и още от първото излизане бяха поне по един час навън.

винаги съм се чудела на тази система с минутките. А за дъжда е студа...мисля си, че проблема е по-скоро за нас:) на бебетата винаги им и хубаво навън....Simple Smile

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Е не знам... Така на мен ми каза джипката и аз така направих... Може би закаляване, знам ли точно.

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: boo
Така на мен ми каза джипката.


...и моята така каза...но като не можах да се сетя за основателна причина...леко я отсвирих по тази точка:)

# 28
  • Мнения: 2 807
Цитат на: boo
Е не знам... Така на мен ми каза джипката и аз така направих... Може би закаляване, знам ли точно.


Точно така трябва да бъде при всички новородени - един вид адаптация към новия и самостоятелен начин на живот.

Общи условия

Активация на акаунт