Скандинавска литература

  • 138 832
  • 783
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 320
Happy Mijjj ツ, нещо се бъркаш. Детективът е Патрик Хедстрьом, а жена му е Ерика Фалк. За сметка има други проблеми, свързани с въпросната особа, но да не задълбавам, че ще стане спойлер. Кони Хьомберг е друг детектив, който не е алкохолик и с тежки житейски истории. Гунар Барбароти и той е умерен, поне на фона на Хари Хуле и Себастиан Бергман, за другите не знам.

# 736
  • Мнения: 10 651
Доколкото помня все Ерика се буташе в разследванията и даваше ценни насоки на мъжа си , но както и да е Simple Smile

# 737
  • Мнения: 5 734
Чета "Совата" от Самюел Бьорк, не е лоша историята, но ми писна от детективи алкохолици с тежки  житейски истории.

Поправете ме, ако греша, но единствена скандинавска детективка без тежки семейни и житейски проблеми е Ерика Фалк на Камила Лекберг. Ама скука там, скукаааа , та се не трае , пардон, та се не чете  ..... Grinning Grinning
Напълно съм съгласна с теб. Голяма скука е при Лекберг.
[ Кони Хьомберг е друг детектив, който не е алкохолик и с тежки житейски истории. Гунар Барбароти и той е умерен, поне на фона на Хари Хуле и Себастиан Бергман, за другите не знам.
Тези двамата Кони Хьомберг и Гунар Барбароти на кой автор са.

# 738
  • Мнения: 5 320
Кони Хьомберг - Карин Герхардсен с "Джинжифиловата къща" и "Хана сама вкъщи", а Гунар Барбароти - Хокан Несер с "Човек без куче" и "Една съвсем различна история" Peace Държа да отбележа, че само по една книга съм им чела (както и на Камилата, между впрочем) и може да има промяна.

# 739
  • Мнения: 4 364
Бях изчела 12 книги на Хокан Несер едно лято на плажа и съм съгласна, че е автор, чиито герои са далеч не толкова депресиращи Simple Smile

# 740
  • Мнения: 5 734
 "Джинжифиловата къща" съм чела, не ме впечатли много авторката, "Човек без куче" не я дочетох, а "Една съвсем различна история" не съм я чела, но мисля,че  я купих още като излезе.Трябва да поровя в купчината.

# 741
  • Мнения: 624
Имам няколко електронни книги на Несбьо, но не съм чела нито една от тях. Други бих си купила в хартиен вариант, само, че не мога да разбера свързани ли са една с друга, трябва ли да се четат в някаква последователност или мога да започна с която и да е?

# 742
  • Мнения: 5 320
Не съм специалист по книгите на Несбьо, но ще се пробвам да обясня. Книгите за Хари Хуле са издадени в Норвегия в следната последователност:
1. Прилепът
2. Хлебарките
3. Червеношийката
4. Немезида
5. Пентаграма
6. Спасителя
7. Снежният човек
8. Леопардът
9. Фантом
10. Полиция
11. Жажда

Като действието в първите две книги се развива съответно в Австралия и Тайланд, а в останалите в Норвегия и, доколкото разбирам, същинската част започва именно от "Червеношийката". Животът на инспектор Хари Хуле започва да се проследява от "Прилепът" и с всяка следваща книга се развива последователно, но самите криминални случаи са отделно. Това важи и за останалите криминални автори и техните полицаи де. По принцип е хубаво да се започне с първата книга, за да можеш да следиш последователно всичко около самия Хари Хуле, но не е фатално да ги четеш разбъркано. Доста момичета са правили така и не им е пречело. Другите книги на Несбьо, които са издадени у нас, "Ловци на глави", "Кръв по снега" и "Макбет" се четат напълно самостоятелно. "Кръв по снега" има продължение, което на английски е "The Midnight Sun" (дано не се бъркам), но не е преведена у нас все още. Надявам се да съм била полезна.

# 743
  • Мнения: 624
Полезно ми беше, благодаря. Ще ги карам подред.Simple Smile

# 744
  • София
  • Мнения: 43 903
Аз почнах с червеношийка, но за мен беше неприятно, споменаваха се разни неща за Хари, които трябваше да знам, а не бях чела, така че след това започнах отначало и карах подред, особено от последните книги нищо не бих разбрала ако не бях чела останалите.
 The Midnight sun ще я издават но след новата за Хари, която ще излезе горе-долу с оригинала, юни-юли.

# 745
  • Мнения: 4 364
Малко да поизбутам темата, приключвам с The Chestnut Man на сценаристa на The Killing - Soren Sveistrup.
Определено прилича повече на сценарий и вижда добра екранизация и в нея.

# 746
  • Мнения: 4 364
Като че ли няма нова тема, а в тази съм писала последно аз.
Нека продължа монолога Simple Smile

Приключих:


"Едно почти нормално семейство", не знам, дали е преведена на български език.
Напоследък ми се събраха заглавия от "модерни" автори и все повече оставам с впечатление за световна криза и в литературата. Да не говорим и за залитането по скандинавска криминалистика, която и на самите стойностни скандинавски автори не им прави услуга. Все повече думи, все повече банални сюжети, препрочитани многократно само под други имена.
Нямах търпение да приключа този роман, известно ми беше, какво се е случило още в първите 100 страници oт 510.
На ценителите на добра скандинавска литература - не я препоръчвам!

# 747
  • София
  • Мнения: 43 903
Аз най накрая стигнах до кръв по снега, моята пажна книжка ❤️❤️❤️

# 748
  • Мнения: 6 346
Иза, преведена е и съвсем скоро ще излезе. Съжалявам, че не ти е харесала, аз пък страшно много я харесах. Тя не е криминална в истинския смисъл на думата, а много повече психологическа. Допадна ми и това, че историята беше разказана от гледната точка на тримата герои, включително в различен стил (най-много личи, когато разказва дъщерята тийнейджърка, разбира се), и че постепенно, с всеки следващ разказ, картината се допълва. Аз не се досетих какво точно е станало, така че до последния ред ми беше интересно. Хареса ми и историята за семейството като цяло, интересно ми беше също да прочета за тази особеност на шведското право, върху която изградиха защитата. Абе, не знам, аз бих я препоръчала тази книга.

# 749
  • Мнения: 10
Здравейте, изчетох всички книги за Хари Хуле до Леопардът и зверски се пристрастих, но ги чета само в електронен вариант, а в родните книжарници ги има само на хартия. Ако някой я има в е-вариант моля да сподели, ще си я платя...

Общи условия

Активация на акаунт