ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 30]

  • 61 173
  • 738
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 3 294
Аз гледам accu weather и един руски сайт hmn.ru .... дано да се променят към по-добро прогнозите ...

# 601
  • Мнения: 75
Резервирах и вече платих доп. екскурзии  newsm44  включих и Св.София  Simple Smile Сега ме очаква 5 дневно залягане над форума и чичо гугъл за начертаване на график  Simple Smile
Само да подчертая , че един определен коментар ми привлече погледа и се надявам да не е насочен към мен защото определението пикла е някак си не на място за който и да е , и не прави чест на човека , който го е писал !
И така късмет и приятно изкарване на всички които ще заминават  newsm68

# 602
  • Варна
  • Мнения: 4 221
дива-ойка, не можеш ли само да спреш данните на телефона си.
Скрит текст:
Тогава не дърпа от оператора, можеш да го "закачаш" само към безжични, но телефонът е в обхват. Можеш и тях да спреш. Повечето хора в Турция дори минават на самолетен режим. При мен е лесно достъпно това, с едно приплъзване в горната част на дисплея ми излизат тези опции, заедно със звука и разни други.
За втория ден, ако вземете корабче по Босфора от Кабаташ, на връщане пак от там се качете на фуникуляра. Ако пък сте от Еминьоню - автобус до Таксим.

# 603
  • Мнения: 37
За желаещите да видят бул. Бъадат предлагам моят маршрут от мин. година. С ферибот от Еминьоню до Кадъкьой- разглеждане на Мода с ретро трамвая и пеша и от началната спирка на трамвая взехме долмуш /марш. такси/ до парк Гьозтепе /великолепен парк/, горният край на който излиза на бул. Бъадат и след това в дясно /нагоре/ по булеварда.

# 604
  • Мнения: 80
Здравейте на всички в темата.   bouquetНуждая се от малко помощ. Била съм два пъти в Истанбул и съм посетила залежителностите, предлагани от агенциите. Сега ще пътувам до Швеция и ще имам няколко часа до полета от летище Ататюрк. Пристигам около 14 часа/ ще пътувам с Метро/ , полетът е в 21 часа. Моля да ми предложите как да ги уплътня.  PraynigОтправната ми точка е автогарата Есенлер. Идеята ми е да си оставя багажа на гардероб/предполагам, че има такава възможност, ще проверявам на място/ , да се разходя, да се върна до автогарата и да взема метрото до летището.  Какво може да се разгледа наоколо, евентуално с използването на някакъв транспорт newsm78. Не съм посещавала парка Емиргян, с какво мога да стигна до там? Да ми препоръчате някакво заведение за хапване?  chef  

# 605
  • София
  • Мнения: 660
be free , според мен най-близо ти е Аквариумът и молът в непосредствена близост до него. Точно до аквариума има една много приятна градина, има и хубав ресторант. Имаш около 5 часа все пак- да се разходиш и да хапнеш в района. Аз не бих се отдалечавала много, все ме е страх да не закъснея Laughing

# 606
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Момичета-кокичета и момченца-лаленца!
Пресни, пресни красоти от Гюлхание

Такава красота! Думи нямам, а за аромата да не говорим...
Днес успяхме да пристигнем навреме, посетихме Св. София, Хиподрума, гарата и един много симпатичен пазар зад Синята джамия. Ядохме и балък екмек и кюнефе. Времето е с нас и то, а бе всичко е на шест!
Утре искаме да отидем следобед до Kharie Cami, не съм попадала досега на указания, но ще ида да поровя на първа страница преди да ме е скастрил някой, пък после ще се върна да питам Wink)))

# 607
  • Мнения: 477
Супер си!!! пожелавам ви хубаво време и през останалите дни. Как ми се иска да ти кажа къде се намира Карие, но като не знам, мога само да ти стискам палци за слънце и свеж полъх от Босфора!!!  Hug

# 608
  • Мнения: 17
mili momi4enca kajete ne6o za noviq akvariom na 23 6e sm v Istambul i nepremeno 6e go poseta slojete snimki ako ste go posetili blagodarq

# 609
  • Мнения: 72
Здравейте!
Ето ме прясно завърнала се от Истанбул. Преди да ви разкажа за моят ден в Истанбул, искам да благодаря на всички тук, които пишете и ми помогнахте да изживея един незабравим ден в Истанбул. Благодаря ви от сърце!
Ето го и моят разказ.
Пътувахме с автобус на фирма Матпу. Пътуването и в двете посоки мина много леко. На границата се бавихме точно час и десет минути. В автобуса има Wi-Fi , предлагат чай, кафе, фанта, кола, кексчета  и неограничено вода. Точно в 6 ч. пристигнахме на автогарата. В офиса си заверихме билетите за вечерта, освежихме се и се отправихме към автобуса. Само искам да поясня за тези, които ще пътуват с автобус, че спирката на градските автобуси и спирката на метрото са точно пред офиса на Матпу, леко по диагонал.
И така с автобуса до спирка Айвансарай. И ....... разкош! Уловихме изгрева на слънцето! Гледката беше прекрасна. С помощта на един много мил и любезен дядо стигнахме до църквата Св. Мария от Влахерна - църквата в която цар Симеон е коронясан за цар. От църквата минахме през парка и стигнахме до църквата Св. Стефан. Разгледахме я отвън. Оттам с автобуса до Еминьоню. От където  пък взехме трамвай до Султанахмет. В историческия център разгледахме първо Хиподрума, след това Синята джамия, парка, Йеребатан и Света София. Пауза за почивка и сок от нар. Сока беше разкошен. Слънцето започна приятелски да напича. Стигнахме до първата порта на Топкапъ и църквата Св. Ирина. След това парка Гюлхане / много ни хареса - цветя, цветя, много /, видяхме Високата порта и гара Сиркеджи. Така стигнахме до Еминьоню, през моста Галата, полюбувахме се от моста на красивата гледка и на рибарите, Каръкьой, през стръмните стъпала и улички, и стигнахме до Кулата Галата. Фото пауза и надолу по уличката към метростанция Шишхане. Слязохме на 4 Левент за МОЛ Сапфир. Спирката на метрото е в самия мол. На ескалаторите, асансьор и се отзовахме пред касата за Сейр Тераси и 4Д. За съжаление не успяхме да влезем и гледаме 4Д, защото имаше технически проблем. След мола се качихме на метрото до Йеникапи. На метростанция Халич слязохме, разгледахме отново Истанбул, поснимахме и се качихме отново на метрото до Йеникапи. Не ни таксува отново при слизането и качването на метростанция Халич.  Оттам се прехвърлихме на другото метро - Мармарай за Юскюдар. Разходихме се малко по крайбрежната улица и влязохме в Мадо за кюнефе. Бих препоръчала Мадо в Юсюдар. Хареса ми, добро обслужване, чисто, има тераса, която е на третия етаж и гледката е страхотна. От Юскюдар се качихме на корабче по Босфора , на Турйол. Цената е 10 лири. Разходката е час и 20 мин. От пристанището на Юскюдар корабчето мина първо покрай европейската част, след втория мост обърна и мина покрай азиатската част, спря на Юскюдар, но ние слязохме на Еминьоню. Само за цвят на разходката ни след Еминьоню отидохме за малко до Египетския пазар. Взехме трамвая до Аксарай. В парка пихме за последно по едно турско кафе и сок и се отправихме към метрото за автогарата. В 19.50 бяхме на автогарата. Само бих искала да добавя, че на автогарата има малък базар, в случай, че имате останали лири, оттам също може да се напазарува, както направих аз. Друг вариант е  в магазина преди границата, там, където спира автобуса за почивка / около Одрин /. Автобусът ни тръгна точно в 20.30ч. и след леко и спокойно пътуване на 11.04. сутринта в 5.45ч. бяхме на автогарата в София.
Като първи впечатления мога да кажа следното : много любезни хора, всички ни помагаха за ориентиране, ако пък не можеха питаха други и те помагаха. Много отзивчиви и любезни. Много хубави паркове с много цветя, с много лалета и зеленина. Хареса ми азиатската част на Истанбул, спокойно и чисто. Ще се върна в Истанбул, но този път за много повече време. Обещавам!  Simple Smile

# 610
  • Мнения: 840
Довечера пътуваме Crazy Набавили сме(надявам се)всички документи за колата. Стискайте палци да нямаме проблем на границата ooooh!
Благодаря много на всички за помощта  bouquet
Надявам се утре да успея да се включа с някоя цветна снимчица Peace

# 611
  • Мнения: 6 031
gabivelkova, радвам се, че успяхте да видите Истанбул за един ден. Детето остана ли доволно? Влизахте ли в Йерабатан и Света София?

# 612
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 595
Габи,просто чудесно Simple Smile Наистина за един ден,а и като за първи път доста неща сте видели и сте се оправили без проблем.Тази църква Св.Мария от Влахерна май не сме я обсъждали,а и не си спомням  newsm78 някой да е ходил и писал за нея.Ти знаеше ли за нея или този чичко ви е упътил?С Истанбулкарт лесно ли се оправихте?МНого взех да питам,но ми е интересно  Mr. GreenСамо аз ли не успях да намеря от къде,директно от метрото се влиза в Сапфир,че излязох на улицата и от там влязох  Thinking ,а ето,че и с това сте се оправили.Ама аз като съм сама и много се шашкам и много неща не виждам  Crazy
Честит празник,ако има сред нас празнуващи   bouquet

# 613
  • Мнения: 3 271
amarinova лек път.Ще чакаме и твоя разказ.Чета че пътуващите с Караджъ плащат предварително организираните посещение.Ние не сме плащали предварително.В автобуса ни раздадоха програмата с организирани посещения и трябваше да изберем и платим.Направи ми впечатление че в офертата за екскурзията Долмабахче беше 30евро а ние платихме в автобуса 25евро+посещение в азиатската част.

# 614
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
Да кажа за Баъдат както обещах:

Повече за булеварда можете да прочетете тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=678821.0

Правилно се изговаря Баъдат, казвам защото ние като го търсихме питахме за Баъдат и не ни разбираха, не че има огромна разлика, ама на...

До и от него към Кадъкьой или Бостанджъ можете да използвате автобуси 16 и 16D. Те се движат по самия булевард, после покрай бика и последна/първа спирка е автогарата на пристанището в Кадъкьой. Пътуват през 10 минути, има и двуетажни и гледката е супер.

Да припомним как се пътува в автобус - махате му да ви спре, качването само в първа врата и при качване отивате към края на автобуса, за да има място и за другите пътници. При желание за слизане сигнализирате с бутона, и е възможно да ви спре на момента, така че не подранявайте много.

Ако идвате от Бостанджъ (пристанището е в ляво) началото на Баъдат е това:
http://harita.yandex.com.tr/-/CVfw4H-4

Интересното започва горе-долу тук:
http://harita.yandex.com.tr/-/CVfw4XPc

И приключва тук:
http://harita.yandex.com.tr/-/CVfw4X6G

Имайте предвид динамичността на града, и това че откакто е снимано са открили и сменили сумати магазини и заведения, така че може да не изглежда точно така.

Да не пропуснете и Гьозтепе парк, който е тип френска градина и свършва почти на брега:
http://harita.yandex.com.tr/-/CVfw4-YN

Общи условия

Активация на акаунт