Новите ЕГН-та?

  • 45 272
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Днес ходих да взема акта за раждане на детето от съвета.Той е роден на 14.09.2004г.,а акта за раждане му започва с 040949......Помислих че са сгрешили като са го писали 49месец и попитах.Там ми беше грешката Simple Smile Служителката колкото беше намръщена, се намръщи още повече и каза:"Ама Вие какво искате,все пак в 21век живеем"?Стана ми странно какво толкова има като сме в 21век,месеците в годината ли растат....................и другият отговор от нейна страна беше"Нали ви казах че е 21век,пишат 49,ей тези тук са 59ъъъъъъъъъъъъ".Това беше,обърна ми гръб със стола и така и не разбрах друго,освен че сме 21век Simple Smile За това искам да попитам, дали някоя знае защо така се записват новите ЕГН-та?

# 1
  • Мнения: 268
Здравей, наистина всички деца, родени от 2000 г. насам са с такива числа, заместващи месеците. Нямам идея как точно ги определят. Обаче пък и служителката как ти го е обяснила  Laughing  - явно и тя толкова знае, колкото и ние.
А това със заместването, предполагам е, за да се избегне съвпадения на ЕГН - та.

# 2
  • Мнения: 4 358
За да не се дублират по случайност с тези на хората, родени в началото на миналия век  Simple Smile

Ако бебчето ти е родено на 14.09.2004 година, ЕГН-то му не може да започва с 040949, както си написала.
Трябва да започва с 044914...

# 3
  • София
  • Мнения: 2 181
има 4 пред месеца защото ина4е може да съвпадне егенето с някой роден 1900

# 4
  • София
  • Мнения: 2 300
Защо 040949? По-скоро трябва да е 044914
към първата цифра от числото на месеца се добавя 4, за месеците от 01-09 става съответно 41,42...49, а за месеците 10, 11, 12 става 50,51 и 52.

# 5
  • Мнения: 3 562
Цитат на: Elfi
Защо 040949? По-скоро трябва да е 044914
към първата цифра от числото на месеца се добавя 4, за месеците от 01-09 става съответно 41,42...49, а за месеците 10, 11, 12 става 50,51 и 52.


или месец + 40  Laughing  Laughing  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Roshalche
Цитат на: Elfi
Защо 040949? По-скоро трябва да е 044914
към първата цифра от числото на месеца се добавя 4, за месеците от 01-09 става съответно 41,42...49, а за месеците 10, 11, 12 става 50,51 и 52.


или месец + 40  Laughing  Laughing  Laughing


Да, и така става Laughing Laughing  Laughing   ...ама колко тъпо го обясних  doh

# 7
  • Мнения: X
към цифрата на месеца прибавят 40 за да се различават от родените миналия век  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 185
За родените преди 1900 г. - към числото на месеца се добавя 20.
За родените от 1900 г. до 1999 г. - нормалното, което си знаем Wink
За родените в и след 2000 г. - към числото на месеца се добавя 40.

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
къде е проблемът тук? Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

# 10
  • Мнения: 173
Както го е обяснила Nelli, така е.

# 11
  • Мнения: 6 206
Цитат на: Nelly
За родените преди 1900 г. - към числото на месеца се добавя 20.
За родените от 1900 г. до 1999 г. - нормалното, което си знаем Wink
За родените в и след 2000 г. - към числото на месеца се добавя 40.

Точно така, само да добавя, че ЕГН е формула и при това въобще не сложна, плюс че всяка цифра в него означава нещо.

# 12
  • София
  • Мнения: 512
Цитат на: PoliaSp

Точно така, само да добавя, че ЕГН е формула и при това въобще не сложна, плюс че всяка цифра в него означава нещо.


И аз знам че си има алгоритъм за изчисляване на ЕГН-то . В университета имахме задача за изчислявване на тези номера , но в последтствие  се оказа че самата формула която ни даде преподавателя е сгрешена. Ще съм ти благодарна ако ми я кажеш Simple Smile

# 13
  • Мнения: 6 323
Единният Граждански Номер (ЕГН) се състои от 10 цифри. Първите 6 цифри са дата на раждане (ГГММДД), следващите 3 са поредност на раждането - число от 000 до 999 и десетата цифра е контролна.

1 2 3 4 5 6 7 8 9  номер на позицията в ЕГН  
* * * * * * * * *  умножение
2 4 8 5 10 9 7 3 6  тегла


Коректността на ЕГН се установява чрез проверка на датата, пола на лицето и контролната цифра.

    1. Проверка на датата

        Проверяват се денят, месецът и годината за валидна дата. За родените преди 01.01.1900 г. към месеца се прибавя числото 20. За родените след 31.12.1999 г. към месеца се прибавя числото 40.
   
2. Проверка на пол

        Деветата цифра на ЕГН е четна за мъже и нечетна за жени.

    3. Алгоритъм за изчисляване на контролната цифра

       1. Умножават се стойностите  от всяка позиция със съответното тегло, посочено под номера на позицията.
       2. Сумират се получените произведения.
       3. Сумата по т.2 се дели на 11, взема се остатъкът от деленето.
       4. Ако полученият остатък от т.3 е число по-малко от 10, то става контролно число. Ако е равно на 10, контролното число е 0.

http://grao.government.bg

# 14
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Лелеее каква математика само  Shocked

Цитат на: Mamma

За родените преди 01.01.1900 г. към месеца се прибавя числото 20. За родените след 31.12.1999 г. към месеца се прибавя числото 40.    

http://grao.government.bg


И защо точно 40 а не 30 например???

# 15
  • Мнения: 2 807
Цитат на: tedi_b
За да не се дублират по случайност с тези на хората, родени в началото на миналия век  Simple Smile



Точно така е. И на съпруга ми това са обяснили, когато вземал акта за раждане на Бебо...
Иначе щели да бъркат бебетата ни със столетници Simple Smile

# 16
  • Мнения: 6 206
Цитат на: tedinceto
Цитат на: PoliaSp

Точно така, само да добавя, че ЕГН е формула и при това въобще не сложна, плюс че всяка цифра в него означава нещо.


И аз знам че си има алгоритъм за изчисляване на ЕГН-то . В университета имахме задача за изчислявване на тези номера , но в последтствие  се оказа че самата формула която ни даде преподавателя е сгрешена. Ще съм ти благодарна ако ми я кажеш Simple Smile

Аз си спомням, че беше нещо съвсем елементарно, а това, което е написала Mamma сигурно е най-правилното, но ние не го правихме така. На старата работа работехме с много ЕГН-та и по-някой път се налагаше да лъжем компютъра, та го правихме съвсем бързо. Обаче пусти годинки, оказват си влиянието, не си спомням, ако ти е любопитно, кажи, ще звънна утре на един бивш колега, той ще припомни каква беше работата.
Сега се сещам, че цифрата след годината, месец, дата, обозначава мястото, където си роден. Примерно за всички пловдивчани е 4, за софиянци май беше 6. И други интересни работи имаше, ама беше преди 10 години и почти нищо не помня.

# 17
  • София
  • Мнения: 512
Наистина ми е любопитно. Моите наблюдения са следните но не знам дали съм в правилната посока - трицифреното число след датата на раждане е четно за момче и нечетно за момиче . Има значение и ЕГН-то на родителите . Например на баща ми и брат ми последни 4-ри цифри са съответно 1141 и 1040 , а на майка и сестра ми - 0971 и 0975 . Майка и татко са раждани в Шумен а брат ми и сестра ми във Варна . Обаче пък аз съм някакво изключение моите цифри са 1010 Simple Smile

Извинявам се за малкото отклонение от темата Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 809
PoliaSp, дйj ако мoжеш по-лесната ,както казваш ,формулка че oт тая аритметика , дето Mаmmа я е написала...почти нищо не успях да разбера Embarassed
Благодаря!

А иначе и аз имах перипетий с ЕГН-то на щерката.Отидох и взех акта за раждане,ама толкова бързах да се прибера - бях оставила Хриси на майка ми  за 1-ви път ,че не съм поглеждала цифрите на месеца.Спомням си,че само видях името й,че е правилно написано(както никога после Close ).
Прибира се в къщи мъж ми вечерта и гледа и не вярва Shocked
Как съм могла да не погледна, че са объркали ЕГН-то на детето.Да съм отивала още на другия ден и да се разправям  Rolling Eyes
И отидох,разбира се.И аз бях ядосана-как така, ще ми объркат на детето месеца Shocked
Обаче служителката се оказа мила и учтива и ми обясни за това +40 Laughing

# 19
  • Мнения: 6 206
Утре ще се обадя и ще я взема лесната формула. Тогава я ползваха крадците на онази работа, защото имахме примоции и рожденниците получаваха безплатно обслужването за деня. Та крадците сменяха ЕГН, като запазаваха формулата и взимаха парите на човека, а компютърът не отчиташе нищо. Обаче пусто като не съм крадла, съм пробвала само няколко пъти от любопитство дали решавам задачата и сега не помня. Обещавам утре ще се обадя да я взема лесната формула.
А колкото до ЕГН-та в семейството - така е, моето завършва на 2855, а на брат ми е 2845, при мен нечетна 5 - за момиче, при братче - 4 за момче.

# 20
  • Мнения: 1 975
Цитат на: biliana333
Днес ходих да взема акта за раждане на детето от съвета.Той е роден на 14.09.2004г.,а акта за раждане му започва с 040949......Помислих че са сгрешили като са го писали 49месец и попитах.Там ми беше грешката Simple Smile Служителката колкото беше намръщена, се намръщи още повече и каза:"Ама Вие какво искате,все пак в 21век живеем"?Стана ми странно какво толкова има като сме в 21век,месеците в годината ли растат....................и другият отговор от нейна страна беше"Нали ви казах че е 21век,пишат 49,ей тези тук са 59ъъъъъъъъъъъъ".Това беше,обърна ми гръб със стола и така и не разбрах друго,освен че сме 21век Simple Smile За това искам да попитам, дали някоя знае защо така се записват новите ЕГН-та?


това го чувам и аз за първи път......  Shocked

# 21
  • София
  • Мнения: 512
А аз сега видях написаното от Мамма Sad - срам . Аз  разбрах алгоритъма . Мерси Мамма Simple Smile Но пък този азлгоритъм е само за контролната цифра ( 10),  а как се образуват 7 , 8, и 9 цифра не се споменава Sad

# 22
  • Мнения: 196
Цитат на: galq4
има 4 пред месеца защото ина4е може да съвпадне егенето с някой роден 1900
Точно така! И на мен ми обясниха, че понеже има живи хора от миналия век Grinning егн - тата може да съвпаднат и затова тази четворка отпред!

# 23
  • Мнения: 4 358
Цитат на: PoliaSp
А колкото до ЕГН-та в семейството - така е, моето завършва на 2855, а на брат ми е 2845, при мен нечетна 5 - за момиче, при братче - 4 за момче.


В град Кюстендил ли сте родени с брат ти?

# 24
  • Мнения: 185
Цитат на: Valka
Лелеее каква математика само  Shocked

Цитат на: Mamma

За родените преди 01.01.1900 г. към месеца се прибавя числото 20. За родените след 31.12.1999 г. към месеца се прибавя числото 40.    

http://grao.government.bg


И защо точно 40 а не 30 например???


Защото ще станат дублирания. Например ЕГН-то на човек, роден през декември, 1885 г., започва с 8532...... ( 32=12(от декември)+20 ).
А ЕГН-то на човек, който ще бъде роден през февруари, 2085 г. ще трябва също да започне с 8532...... ( 32=2(от февруари)+30 ) ако се добавя 30. И при съвпадение и на другите цифри ще стане дублиране.
Предполагам, че за родените през 22-ри век ще добавят 60  Wink

# 25
  • Мнения: 6 206
Цитат на: tedi_b
Цитат на: PoliaSp
А колкото до ЕГН-та в семейството - така е, моето завършва на 2855, а на брат ми е 2845, при мен нечетна 5 - за момиче, при братче - 4 за момче.


В град Кюстендил ли сте родени с брат ти?

Downtown  Дупница, тогава окръг Кюстендил.

# 26
  • Мнения: 4 358
Близо съм била значи  Wink
Аз знам следното: ГГ ММ ДД АА ВС
ГГ - година на раждане
ММ - месец
ДД - дата
АА - код на мястото на раждане
В - поредност на момчета/момичета в деня на раждане
С - код, Мамма е обяснила как се изчислява

В - за момичетата се брои нечетно, за момчетата - четно, т.е. ако днес са се родили две момчета, после момиче и после момче, те ще получат следните цифри - 0, 2, 1, 4

# 27
  • Мнения: 120
http://www.grao.government.bg/egn.html

Тука е обяснено всичко - 7,8 и 9-та цифра образуват число от 000 до 999. Това число представлява поредността на раждането за деня. За всеки регион обаче няма строго определени 2 цифри (7-ма и 8-ма) а се дава диапазон. Така например за Варна има от 090 до 119.

# 28
  • Мнения: 390
Цитат на: Nelly
.
Предполагам, че за родените през 22-ри век ще добавят 60  Wink

Предполагам, че ще добавят отново 20, защото едва ли ще има хора оцеляли 2 века и повече...

# 29
  • Мнения: 390
Всичко е много интересно, но при мен формулата за контролната цифра не важи.
Става при условие, че като умножаваш с числото 0 не пишеш 0, а пишеш числото с което умножаваш нулата. Например 3х0=3
Ето уверете се сами.
ЕГН 7607019050

# 30
  • Мнения: 17
Всичко е много интересно, но при мен формулата за контролната цифра не важи.
Става при условие, че като умножаваш с числото 0 не пишеш 0, а пишеш числото с което умножаваш нулата. Например 3х0=3
Ето уверете се сами.
ЕГН 7607019050
какъв е проблема?
7*2=14, 6*4=24, 0*8=0, 7*5=35, 0*10=0, 1*9=9, 9*7=63, 0*3=0, 5*6=30
14+24+0+35+0+9+63+0+30=175
175:11 = 15 и остатък 10
http://www.grao.bg/esgraon.html
10 става 0 - каквато си е цифрата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт