Бременни майки в чужбина - Тема 50

  • 68 193
  • 635
  •   1
Отговори
# 615
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Бела аз лично не считам, че е редно да се точи както ти се изрази системата. Още повече с какво право ще го правиш, след като сама каза, че току-що си пристигнала.

# 616
  • Мнения: 1 001
Ако нямаш право да получаваш някакви обезщетения за безработица, тогава ще получаваш само €194 на месец детски надбавки. Пари за колички, легла и т.н. се дават ако си се регистрирала като безработна. Германия не е като България да се дават пари за раждане, например, тук всеки трябва да си помисли преди да има дете, а не да чака държавата да го храни.
То и на социалните помощи им се вижда края, точно заради такива, които паркират луксозните коли пред Бюрото по труда. Ама не искам да навлизам в тази тема, всеки да си живее както намери за добре.

# 617
  • Мнения: 177
Добър вечер!
Живея в Германия и след 3 месеца очакваме нашето бебче. Може ли някой да ми разкаже как стоят нещата тук с докторите, че не съм много запозната. Може ли да се избере доктор и екип, който да присъства на раждането и ако да, г\д на какви цени варират. Отделно ми казаха познати, че за бебчо в болницата нищо не трябва да се носи освен един комплект за самото му изписване, а за мен нищо не ми  казаха. Ще се радвам много, ако някой има актуална информация. Благодаря много предварително за информацията!

# 618
  • Мнения: 1 001
Тук те издражда, който е на смяна, няма избор на екип. Изражда обикновено само акушерка, лекар присъства ако се закучи положението или точно преди да родиш, за да констатира раждането. Мен дори ме заши главният лекар на отделението. Добре е да си избереш в коя болница би искала да родиш. Някои изискват да си “запазиш час”, тоест предварително да ги уведомиш, че би искала при тях да е раждането. Но не при всички е така, в сайта им можеш да намериш информация, вкл. какво трябва да си носиш. При мен всичко за детето беше осигурено, за мен носих само дрехи. Но те ти предоставят списък така или иначе с всичката тази информация. За всички здравноосигурени пациентки раждането е безплатно.
Редакция: добре е като наближи раждането, да се ориентираш за педиатър. Понякога се налага да търсиш повече, защото повечето са заети и нямат капацитет за нови пациенти. Някъде месец след раждането май беше третият задължителен преглед (първите два са обикновено в болницата), и е добре вече да имаш педиатър и просто като се приберете вкъщи само да се обадиш да ти дадат час.

Последна редакция: ср, 23 яну 2019, 21:23 от Nikoleta78

# 619
  • Мнения: 177
Тук те издражда, който е на смяна, няма избор на екип. Изражда обикновено само акушерка, лекар присъства ако се закучи положението или точно преди да родиш, за да констатира раждането. Мен дори ме заши главният лекар на отделението. Добре е да си избереш в коя болница би искала да родиш. Някои изискват да си “запазиш час”, тоест предварително да ги уведомиш, че би искала при тях да е раждането. Но не при всички е така, в сайта им можеш да намериш информация, вкл. какво трябва да си носиш. При мен всичко за детето беше осигурено, за мен носих само дрехи. Но те ти предоставят списък така или иначе с всичката тази информация. За всички здравноосигурени пациентки раждането е безплатно.
Благодаря много за тази информация,страшно полезна ми е! Simple Smile
А относто настанявамено на майката и бебето? Има ли като в България ВИП стаи или не?
И изписването на кой ден е г\д с нормално раждане?
Извинявам се за купищата въпроси. :\

# 620
  • Варна
  • Мнения: 948
Във всяка болница е различно. Там където аз раждах, можеше да се заплати да си сам в стая. Иначе условията да като в другите стаи, но имаш опция да вземеш някой с теб например. Не се притеснявай- всичко е на светлинни години от БГ, като започнеш от отношение до грижите за теб и бебето. Вземи си удобни дрехи, чехли, зарядно, нещо за четене и хрускане. Всичко друго се осигурява от болницата. И двата пъти родих естествено и ме изписаха на следващия ден. Хубаво е и да си намериш акушерка (хебаме). Това като допълнение към предния изчерпателен пост Simple Smile
Леко раждане Simple Smile

# 621
  • Мнения: 177
Във всяка болница е различно. Там където аз раждах, можеше да се заплати да си сам в стая. Иначе условията да като в другите стаи, но имаш опция да вземеш някой с теб например. Не се притеснявай- всичко е на светлинни години от БГ, като започнеш от отношение до грижите за теб и бебето. Вземи си удобни дрехи, чехли, зарядно, нещо за четене и хрускане. Всичко друго се осигурява от болницата. И двата пъти родих естествено и ме изписаха на следващия ден. Хубаво е и да си намериш акушерка (хебаме). Това като допълнение към предния изчерпателен пост Simple Smile
Леко раждане Simple Smile
Много благодараря!!!
Отговорите, които получих са ми в голяма полза. Много ми е стресово, не стига, че съм от сторо тук, но и това е първото ми детенце и не знаех как стоят нещата относно болници и т.н.
Отново много благодаря за информацията! Simple Smile

# 622
  • Варна
  • Мнения: 948
Обаждате се в болницата примерно 2 месеца преди да родите и казвате кога ви е термина. Те ще ви кажат кога да отидете.  Направление за това ще получите от гинеколога си. Той ще ви обясни

# 623
  • Мнения: 177
Обаждате се в болницата примерно 2 месеца преди да родите и казвате кога ви е термина. Те ще ви кажат кога да отидете.  Направление за това ще получите от гинеколога си. Той ще ви обясни
Благодаря за отговора. Relaxed

# 624
  • Мнения: 1 001
Dalivali, мерси за допълнението, забравих, че фамилната стая се заплаща. Но мисля, че обикновено са до 2 жени в обикновена стая, така че не е нищо особено. Няма визитации като в Б-я, може да ти идват на посещения по всяко време, освен прес нощта.
Може да останеш, докато минат 72ч от раждането и след U2 (вторият преглед на детето след раждането), може да си тръгнеш. Иначе трябва веднага като се прибереш от болницата след раждането да чакаш педиатъра да дойде до вас.

# 625
  • Мнения: 177
Dalivali, мерси за допълнението, забравих, че фамилната стая се заплаща. Но мисля, че обикновено са до 2 жени в обикновена стая, така че не е нищо особено. Няма визитации като в Б-я, може да ти идват на посещения по всяко време, освен прес нощта.
Може да останеш, докато минат 72ч от раждането и след U2 (вторият преглед на детето след раждането), може да си тръгнеш. Иначе трябва веднага като се прибереш от болницата след раждането да чакаш педиатъра да дойде до вас.
Благодаря за информацията! Simple Smile
А педиатъра трябва да изберем предварително или идва избран от болницата?

# 626
  • Мнения: 1 001
Ти си го избираш. За съжаление трябва да звъниш и да ги питаш дали могат да те вземат.

# 627
  • Мнения: 177
Ти си го избираш. За съжаление трябва да звъниш и да ги питаш дали могат да те вземат.
Ще трябва да потърсим и да се разберем с някой, да сме подготвени предварително.

# 628
  • Белгия
  • Мнения: 511
Аз съм в Белгия и ще раждам октомври месец.
По въпроса, който някой спомена, че не било хубаво да се възползваме от държавните помощи - не виждам нищо лошо в това, да вземеш нещо, което ти се полага. Всяка една стотинка помага, особено при нови мами, които имат куп неща за купуване. В Белгия ни дават еднократна помощ от хиляда и нещо евро при раждането + 160евро на месец детски. И е вярно, само за цигани и бежанци ли да плащаме? Само те ли могат (даже и без език!!!!) да изискват допълнителна помощ?
Както и да е.
Тук също получавам от здравната каса две детски столчета за кола и едно детско колелце (без педали) и 200 евро допълнителен еднократен бюджет за да накупя неща от техния медишоп.

За раждането нямам още никаква идея как ще протече. Смятах да питам другата седмица гинеколожката когато отида на преглед.

За педиатър не знам - моята лична лекарка каза, че и при нея мога да водя бебо за всичко.

# 629
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Диди имам приятелка родила в Белгия нищо такова не е получила, вероятно защото и двамата със съпруга и работят на добри работи.
Помощите за мен са за нуждаещите се и би трябвало да се полагат само при гражданство или дългогодишен постоянен престой.
Лека бременност и раждане и едно пухкаво бебе на финала !

Общи условия

Активация на акаунт