Спомени и впечатления за социализма в България

  • 492 154
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 10 905
  • Мнения: 22 036
Нали каза, че си взела жилище и после си осигурила и по едно за децата си. Това прави три. По твоите думи, дъщеря ти е завършила гимназия 89, а синът ти е по-малък, значи или по соца, любим, си се сдобила някак с тях, или след него си се възползвала от свободния пазар, по който плюеш.

Интересно е и как, със заплата от 260-300 след промените си закупила две жилища за децата си. Някак не отговаря на всичко, което пишеш.

Кое е истина? Явно си била някаква връзкарка и в двата случая.

# 10 906
  • София
  • Мнения: 24 839
Нали каза, че си взела жилище и после си осигурила и по едно за децата си. Това прави три. По твоите думи, дъщеря ти е завършила гимназия 89, а синът ти е по-малък, значи или по соца, любим, си се сдобила някак с тях, или след него си се възползвала от свободния пазар, по който плюеш.

Интересно е и как, със заплата от 260-300 след промените си закупила две жилища за децата си. Някак не отговаря на всичко, което пишеш.

Кое е истина? Явно си била някаква връзкарка и в двата случая.

Андърче, след промените имаше голям брой хора изхвърлени на улицата, заради такива като теб, които в крехката си възраст, ходейки си по улицата, случайно бяха наети да приватизират.
Така че, има някоя връзкарка, но не съм била аз.
Аз бях от дъртите- на 38 години, които вече не приемаха на работа, защото търсеха 25 годишни, с 10 години стаж  Mr. Green.
То и с моята професия нямаше къде, де, след успешното ви приватизиране.

Така че, да- смених професията, после още веднъж.
Започнах без договор и за жълти стотинки, научих някои неща, после полека- лека, си отворих свой бизнес.
И така- заедно с мъжа ми, си стъпихме пак на краката и каквото можахме- осигурихме на децата си.
Няма реституции, няма СДС приватизации, няма пари от баба, дето трябва да е била на 100+ години........

Всичко с две ръчички, в тандем.
И добре, че бяхме свястно семейство, щото ако се наложеше да му изплащам половин къща, нямаше начин да ми се получи...

# 10 907
  • Мнения: 22 036
Аааа, значи след соца си заформила бизнесче и викаш, че тогава е било по-зле, нищо че с малко бизнесче, за по-малко време си осигурила две жилища, а не пералня?

Нямам идеч, защо смяташ и продължаваш да клеветиш, че съм изкарвала пари от приватизация. Адски тъпо е, но ти толкова можеш.

Значи, по соца е било супер, че си чакала 15 години за жилище, а след него, супер гадно, като за малко време си успяла да изкараш повече от нормираната заплата и да вземеш за по-кратко време две?

Не виждаш ли противоречие?

# 10 908
  • Мнения: 4 479
Хайде да направя връзката със соца - направо ме е обхванала носталгия по панелните соц.квартали. С планирането от - до на цялата инфраструктура, училища, градски транспорт и най-вече въздух между панелките.
И мието на целия град, вкл. кварталните улици.

Разбирам те, но планирането е значително по-лесно, когато контролираш административно кой къде да живее и да работи. И като добавим липсата на коли, ситуацията тогава беше доста по-различна.

Няма как (надявам се) да се върнем към онези обстоятелства. Така че трябва някак да се търсят решения в рамките на сегашните.

За сегашния бум в строителството - аз наистина не знам има ли достатъчно народ за всички нови жилища. Вярно е, че София продължава да расте, но дали е с чак такива темпове - май никой не може отговори.


Ситуацията е много по -различна не заради по-лесното планиране при соца, а заради хаоса и нежеланието да се поема отговорност за бъдещето на града пад натиска на лобистки интереси.

Дълга тема, започвах трудовия си път малко след соца, когато въпреки че започваха постепенно да си прокарват  интересите все още нещата се крепяха на кадрите и инерцията.
В момента даже не ми се обяснява какъв разпад, некомпететност се ширят повсеместно.
Лошото е, че всичко това ще разхлебваме ние.


Попея, 18 години работих в Лозенец и по улиците на Лозенец. И горен и долен. И много добре знам как ни в долен, ни в горен някой разшири инфраструктурата като водопровод и канализация, как застроиха дерето към Южния парк.
Хайде да посмалиш малко в напъните за снобизъм.
Точно пък около Кошарите, хеле пък къщите срещу американското посолство и парка, или кооперациите срещу парка са със супер местоположение.



Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 13:23 от flambe

# 10 909
  • Мнения: 15 408
Значи, по соца е било супер, че си чакала 15 години за жилище, а след него, супер гадно, като за малко време си успяла да изкараш повече от нормираната заплата и да вземеш за по-кратко време две?

Не виждаш ли противоречие?

Ти колко време си живяла в социализма? Времето на 50-те, 60-те години не може да ти излезе от главата.

# 10 910
  • Мнения: 22 036
Достатъчно, а е явно, че не на мен това време не ми е излязло от главата, но на някои им се е разбъркало доста.

# 10 911
  • Мнения: 8 567
Центърът  на София преди соца е изграждан както си трябва, с улична мрежа, инфраструктура и т.н. По време на соца отричат този вид планиране, всички ще живеем в паркова среда, в комплексите има по една основна улица и алеи между блоковете, не ви ли се е случвало в непознат квартал да се забивате все в задънено място, огледайте се малко и ще разберете какво имам предвид. Улични мрежи не са изграждани в панелните комплекси по соца, нямаше.
След соца можеха да поправят това недоразумение, което май го има  в такива мащаби само в СССР и Източна Германия, но върнаха земята в реални граници. Грешка.

# 10 912
  • София
  • Мнения: 24 839
Центърът  на София преди соца е изграждан както си трябва, с улична мрежа, инфраструктура и т.н. По време на соца отричат този вид планиране, всички ще живеем в паркова среда, в комплексите има по една основна улица и алеи между блоковете, не ви ли се е случвало в непознат квартал да се забивате все в задънено място, огледайте се малко и ще разберете какво имам предвид. Улични мрежи не са изграждани в панелните комплекси по соца, нямаше.
След соца можеха да поправят това недоразумение, което май го има  в такива мащаби само в СССР и Източна Германия, но върнаха земята в реални граници. Грешка.


В силна грешка си, при това твърденията ти могат да бъдат оборени веднага, стига да влезе някой в ГДИС и да провери.
В първите комплекси- Иван Вазов, Хиподрума, Изток, междублоковите пространства са огромни и между тях има задължително градинки с люлки и пейки+ големи тревни площи. Но има и няколко улици, пресичащи се.
После, при строежа на комплексите- спални, всеки микрорайон има улица с номер пред блока, или няколко блока.
И за твое сведение- Люлин, например е изграден по всички правила- първо уличната регулация, после подземните комуникации, после училище, детска ясла и градина, накрая блоковете.

След соца можеха да не връщат земи в урбанизирана територия като ниви, но нали де факто, затова дъртите кримки направиха приватизацията в реални граници- да докопат градинките по центъра и да напълнят гуши.

Андърче, няма никакво противоречие в думите ми, ама като не можеш да задържаш информация, се объркваш.
За стотен път ще ти кажа, че аз както се реализирах през соца, така се справих и при разрухата.
Който е кадърен, бачка в какъвто и строй му се падне да живее и се справя.
Който не го бива, все някой му е виновен.

# 10 913
  • Мнения: 22 036
Разбира се, че има противоречие. През соца си чакала на доялнята да ти дадат, а след соца, явно някак си си направила нещо, ама се съмнявам, че ей така без пари и връзки, натрупани си успяла да се сдобиеш с два апартамента за невръстните ти, по това време деца. А ако си успяла, това директно противоречи на намилането ти, че тогава е било супер зле.

Как успя? Кажи, нали вечно проповядваш, дай идеи, ако си толкова велика.

# 10 914
  • Мнения: 8 567
Иван Вазов, Хиподрума, Изток...са все стари квартали и някаква улична мрежа е имало отпреди соца измежду къщите. Така е и в други стари квартали с къщи, по соца ги бутат и изсипват панелките на съществуващото, без да разширяват уличната мрежа - пример - Стрелбище.
В Люлин има улична мрежа между микрорайоните, вътре в самия район  пак може да се загубиш. ГТ е по-основните булеварди, не вътре в кварталите/комплексите. Аз говоря за липсата на улична мрежа в самите квартали, тя не може да поеме изобщо и паркиране, и трафик.
Младост 1а - една основна улица и сучещи се алеи из квартала.  Гоце Делчев също, това не е улична мрежа, дето минава пред/зад блока и не могат две коли да се разминат. Мързи ме поименно да изброявам и останалите.

# 10 915
  • Мнения: X
Доколкото разбирам, Абсурт се е справила много по-добре в хаУса, но тъжи за билетчетата от 6 стотинки и Перла-та, която издържала 20 години. Определено има противоречие.

# 10 916
  • София
  • Мнения: 24 839
Разбира се, че има противоречие. През соца си чакала на доялнята да ти дадат, а след соца, явно някак си си направила нещо, ама се съмнявам, че ей така без пари и връзки, натрупани си успяла да се сдобиеш с два апартамента за невръстните ти, по това време деца. А ако си успяла, това директно противоречи на намилането ти, че тогава е било супер зле.

Как успя? Кажи, нали вечно проповядваш, дай идеи, ако си толкова велика.

Хи,хи! Наистина не помниш, нали?
Дори че дъщеря ми е малко по- голяма от теб? По- точно с 4 г. но, не е приватизирала нищо.
Хайде, реши си питанията, като се върнеш и прочетеш какво съм обяснила сто пъти.
Няма да се излагаме и да досаждаме с вечните ти въпроси и вечното ми повтаряне на отговорите- все пак, в нормален форум сме. Mr. Green

ПП. Има едни много добри витамини, подпомагащи паметта- "Акутил" се казват и ти ги препоръчвам от личен опит.
Ще почнеш да помниш като мен, само няколко месеца да ги пиеш редовно, без да забравяш.
По 1 на ден.

Цитат на: qrye

Доколкото разбирам, Абсурт се е справила много по-добре в хаУса, но тъжи за билетчетата от 6 стотинки и Перла-та, която издържала 20 години. Определено има противоречие.

"Доколкото разбираш" се оказва силно  недостатъчно. Mr. Green
Явно, четенето с разбиране силно ти се опъва.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 14:35 от absurT

# 10 917
  • Мнения: 22 036
Доколкото разбирам, Абсурт се е справила много по-добре в хаУса, но тъжи за билетчетата от 6 стотинки и Перла-та, която издържала 20 години. Определено има противоречие.

И аз го забелязвам, ама явно тя не и няма как да го обясни.

Може би, тъй като пералнята е издържала толкова, тя е успяла да спести пари за нова и с тях е купила два апартамента на свободния пазар, който заклеймява.

Обърках се.
Абсурт, колкото и пъти да повтаряш лъжите си, пак не ти излиза сметката. Няма как дъщеря ти да е чакала за жилище, т.е., ако сте купили и за нея, а и за по-малкият ти син, е било след соца при вече, свободен пазар.

Пак те питам, как реши, че аз съм взимала пари от приватизация??? Хайде кажи от къде ти дойде тази идея?

Ти си се възползвала, а и дори и след режима, след като си успяла след пералнята да минеш на два апартамента за деца под 18.

# 10 918
  • Мнения: 13 831
Не ви ли омръзна вече!
Така преди време в една друга тема в Сирената се бяхте впили като кърлежи. Каквото и да кажеше, веднага се преиначаваше и следваше едно дебнене, извъртане, репликиране, обиждане и подигравки страници наред.
Ако ще си говорим за соца, да си говорим. За Абсурт не ми е интересно. Нито е нужно.

# 10 919
  • Мнения: 22 036
Ние за соца говорим, а тя уж за него, а май най-добре и е било след него.

Общи условия

Активация на акаунт