ШЕСТИ за СЕДМИ и НВО по МАТЕМАТИКА

  • 23 928
  • 316
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 6 323
При нас бяха две оценки в 7 клас, една по алгебра и една по геометрия, много ясно си спомням, а разделението на алгебра и геометрия ставаше от началото на шести клас. Само не мога да си спомня до кога сме учили в събота.

# 256
  • Варна
  • Мнения: 6 889
И аз не помня да съм учила в събота, завършила съм 12ти клас '88г. Математиката беше разделена на алгебра и геометрия, това е сигурно. После беше ЛААГ, МА, ИГМ ...Simple Smile Майка ми пази бележниците ми, звънях  да погледне дали в някой има съботна програма че ми стана интересно.

# 257
  • у дома
  • Мнения: 7 169

Иначе в събота спря да се учи през учебната 1988-1989

По-скоро през 1982-ра година е било, защото като започвахме първи клас бяхме май първият випуск с петдневна учебна седмица. И все за нашия випуск въвеждаха някакви нови програми. А след 1989-та пък съвсем падна мъглата и оттогава май само надолу върви образователната ни система.

Аз съм сигурна за годината,освен в различните училища да е било различно-учила съм МГ и до 10 кл със сигурност си учехме и в събота-помня,защото имаше едно средношколско предаване,забравих му името и то беше в събота,а и Минута е много май и не можех да ги гледам като бях определена смяна  Peace 1988г съм започнала 11 кл в така наречената простотия УПК към ЕГ и тогава вече си учехме до петък само... Обаче може и да са ми се размили спомените,знам ли  Embarassed

По този учебник се е учело в шести клас през 1992г-по спомени тогава си беше единствения учебник,др издателства не е имало-съдържание
Скрит текст:
Този учебник за шести клас е от 1995г - издателството е Даниела Убенова,в смисъл,че вече има повече от едно издателство,съдържание
Хич не виждам да се е учило по-малко материал-напротив даже...
Ако на някой представлява интерес мога да сканирам съдържанието и на други класове.
Даже преди 1-2 години се бях замислила че сегашните учебници се задържаха доста време и сигурно ще ги сменят-всичко е направено за пари  Twisted Evil

Последна редакция: сб, 18 юни 2016, 14:23 от svetlaem

# 258
  • Мнения: 864
Може по някакви школи да си ходила в събота Simple Smile 1982 година съм тръгнала на училище и доколкото помня точно в тази учебна година отмениха 6-дневната учебна седмица.  Аз лично нямам нито един учебен съботен ден. Но както и да е. Това да ни е проблемът. Ама не е само той....

# 259
  • Мнения: 1 007
От '82 до '89 със сигурност не се е ходело в събота до 7-ми клас, но се е ходело в гимназията. След 10.11., още същия месец, се премахнаха униформите и не се учеше в събота.

# 260
  • Мнения: 864
Скрит текст:
От '82 до '89 със сигурност не се е ходело в събота до 7-ми клас, но се е ходело в гимназията. След 10.11., още същия месец, се премахнаха униформите и не се учеше в събота.

Може и така да е било. Иначе и аз добре си спомням 10.11. и отпадането на много порядки и традиции. Веднага захвърлих синята престилка и тръгнах с пусната коса. До предния месец лично директорът проверяваше на входа момчетата дали са подстригани, а момичетата дали са с вързани коси. Проверяваше се за носни кърпи и изрязани нокти. Всяка седмица се събираше цялото училище и се назоваваха поименно учениците, получили двойки през изминалата седмица, както и тези, които са се провинили (тичали по коридорите примерно). Споменаваше се кои класни стаи и дъски са били най-чисти/мръсни. И така продължихме още известно време да си спазваме дисциплина по инерция, без да се следеше много строго. Но за следващите набори постепенно свободата премина в слободия ...

# 261
  • Варна
  • Мнения: 6 889
Последно офф - Химикал, това не е вярно с уточнението, че МГ в три града за които съм свидетел няма. Техникуми, ЕГ и обикновени гимназии - събота и неделя бяха почивни дни.

# 262
  • Мнения: X
Скрит текст:
Последно офф - Химикал, това не е вярно с уточнението, че МГ в три града за които съм свидетел няма. Техникуми, ЕГ и обикновени гимназии - събота и неделя бяха почивни дни.
Завършила съм т. нар. ЕСПУ с УПК (сега му викат Национална Априловска гимназия  Grinning ) в интервала, посочен от Химикал. Учехме си в събота. Даже в 11. клас започнахме на 1 септември.

# 263
  • Мнения: 6 323
Ааа, значи си от Габрово.
Габровци са измислили:
1. модата на тесните панталони и късите поли;
2. безмоторното летене;
3. кибритите с една драскалка;
4. монетите от една стотинка;
5. режимът за икономия на горива и енергия...

***
За габровци разказват, че:
...режат опашките на котките, за да се затваря след тях вратата и да не изстива къщата.
...нощем спират часовниците си, за да не им се изтъркват частите.
...сменят яйцата на щъркелите с пачи, та да им се излюпят патета. Затова в Габрово няма щъркели.
...когато палят цигара,  цепят кибритената клечка на две-да има за два пъти!
...в стремежа си да се пазарят, създали своя парична единица-бодката:една шестнадесета част от стотинката. Затова ги наричат "бодкаджии".
...купят ли нещо, искат да им го завият във вестник, та да го прочетат в къщи.
...в израз на признателност и доверие, даряват високите си гости с питомни гълъби. Пуснати на свобода, гълъбите се връщат обратно.
...при наемане на квартира, гледат до прозореца й да има лампа от уличното осветление.
...когато по света за нещо започне да се говори, в Габрово то вече се прави.

# 264
  • Пловдив
  • Мнения: 9 746
В събота съм учила до 10 клас т.е. до учебна 1989/90. Наборите след нас, при които въведоха и тръгването на училище на 6 години, бяха на петдневна. Затова съм абсолютно сигурна.
Както съм сигурна, че десетични дроби учехме в 4 клас, който беше и първият клас в прогимназията. Началното училище беше от 1ви до 3ти клас.  Peace

В ЕГ в Пловдив съучениците ми, които отидоха там, живееха задължително в пансиона в подготвителен клас и ги пускаха да си ходят в сряда след обяд и в събота след края на часовете.   

# 265
  • Варна
  • Мнения: 6 889
Няма да си редактирам предното мнение, но ще се извиня на Химикал. Peace
Явно е било според училище и е имало 5 и 6 учебна седмица паралелно. Нямам спомен а и запазени  Peaceбележници от малките класове, но за 7 и 8 клас - 5дневна. В същото време в друг град - 6дневна. После пак 5 дневна, нямахме УПК, моя мъж твърди, че техникума ни бил 'експериментален' ама къде е истината не се знае.Simple Smile

# 266
  • София
  • Мнения: 1 578
В София със сигурност не се учеше в събота в гимназията 84-88г. Явно по градове е било различно.

# 267
  • Мнения: 976
   Във Варна също съм учила и в събота, но дали в гимназията 78-83г. или преди това - като се върна сега там, ще проверя, пазя си бележниците, но да видим къде са "архивирани" Simple Smile

# 268
  • Мнения: 84
Толкова ли е важно дали сте учили в събота или неделя? Това ли е темата? Или целта е да се измести ? Най-важното от старите учебни планове е това, че имаше часове:алгебра, геометрия и т. Н., които вървяха заедно. А не като сега, само математика. Примерно: два месеца само теория на числата, след това два месеца геометрия и съответно се забравят първите два месеца и т. Н. Ясните условия на задачите по математика са важни.
 В част от състезанията го има момента, че условието е завъртяно и с по-малко текст ще има същия ефект. Като четох задачите от НВО останах със същото впечатление. Според мен децата са първо сигнални до определена възраст. Каквото прочетат или чуят е чиста монета за тях.
  И най-интересното задача 20, която има определено грешка в първия ред на условието, дали техническа или не, въобще не се коментира. Когато детето е под напрежение и никога не се е явявало на състезания и не знае за подводните камъни, и за 1 час трябва да реши 20 задачи, като две от тях имат и подусловия и наистина не са 20 на брой, какво става тогава? Може би се отказва, като не може да намери точката на осмата хипотенуза. Но нея наистина я няма на чертежа.
Споделям лично моето мнение: НВО не е състезание и не трябва да се превръща в такова.


# 269
  • София
  • Мнения: 18 181
Съгласна съм, че темата се измести с това съботно учене..
Но не съм съгласна, че седмокласният изпит  с двете си части не е състезание. Такова е, щом с реултатите от  него се прави подреждане според справянето, а оттам  и класиране. ДЗИ примерно не е..

Общи условия

Активация на акаунт