Испания

  • 85 555
  • 792
  •   1
Отговори
# 165
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
В случай, че сте фискални резиденти другаде,  най вероятно банковите ви сметки и статута ви ще бъде  но  ресиденте. Консултирйате се и преценете за и против.
Примерно дипломатите от чуждите мисии в Испания са със специален статут.Те плащат данъци и социални осигуровки в страните си.Имат специални документи  , които им поставят много ограничения , съпоставени с чужденци, фискални резиденти на Испания.

Последна редакция: чт, 23 мар 2017, 16:08 от sl

# 166
  • Варна
  • Мнения: 931
Да, сега четох за спогодбата. Предполагам, че с адвокат ще е най- добре.

# 167
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Emily_D, добра идея е да ползваш услугите на хестор, чувала съм, че таксите не са непосилни и си струва те да се борят с испанската бюрокрация вместо теб, особено щом случая ти е по-спецефичен. Ако имате възможност, най-добре е да си направите една дълга екскурзия из Испания, посещавайки различни места. Това ще ви даде възможността да видите и усетите сами дали и доколко ви харесват дадени градове. Не ограничавайте избора си до Гран Канария и Мадрид.
На мен ми беше полезен въпроса ти и отговорите на съфорумките, защото аз самата все още не живея там, но се подготвям  Heart Eyes Та цената на живота ми е много актуален въпрос. Ние сме се спряли на Малага  Heart Eyes
Dianadsd, вие в града ли сте или...? Разкажи нещо за живота там  bouquet

# 168
  • Мнения: 597
Ако се прекарват повече от 6м в страната, няма как да сте не резидент. Не е необходимо да са непрекъснати тези 183 дни.

# 169
  • Мнения: 107
Мартини, на 100 км от Малага сме, в Естепона.

Но съм влюбена в Малага - градът има уникален дух, красив е, има много културни мероприятия, прекрасни ресторанти, гостоприемни хора и не е малък, и в същото време не е и огромен.

Относно данъците - човек се облага там, където е резидент или е пребивавал повече от 183 дни в годината. Аз също съм така - работя в английска юрисдикция, но съм резидент в Испания - съответно подавам данъчна декларация в Испания и си довнасям разликата в данъците. Но, всеки един случай е специфичен. При мен двете държави нямат подписана спогодба.

# 170
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ако се прекарват повече от 6м в страната, няма как да сте не резидент. Не е необходимо да са непрекъснати тези 183 дни.
Ako не се плащат социални осигуровки и данъци в дадена държава няма как да сте неин фискален  резидент независимо колко месеца живеете там.
Лицата работещи за не испански фирми, които плащат социални осигуровки в други страни имат статут различен от този , на хора които работят за испански фирми  и плащат социални осигуровки в Испания.

Последна редакция: чт, 23 мар 2017, 17:16 от sl

# 171
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Да, и на мен Малага ми е тъкмо като размер, в момента живея в такъв град, но доста по-тих (и скучен). Не ми се живее нито в по-малък, нито в мегаполис.
След 3 седмици пак ще ходим там на опознавателна обиколка, ще хванем малко и от Семана Санта. Ако се сещаш, препоръчай някой конкретен ресторант, но да не е от най-претенциозните. Ние сме ходили в доста из centro historico, но не съм оставала впечатлена (средна хубост). А сега ще ни придружават едни много скъпи за нас хора и ни се иска да им хареса. Правя планове къде ще ходим, какво ще гледаме, но с ресторантите малко запецнах.
Естепона ми се вижда много чаровна. Аз редовно си правя гугъл стрийт обиколки из региона  Laughing Иска ми се и на живо, ама ще остане за като се преместим окончателно...

# 172
  • Варна
  • Мнения: 931
Честно казано, според мен, идвайки от България, а не от друг град в Испания, то колкото и да е дълга една екскурзия, тя не дава представа за реалния живот там.
А и с две бебета, не можем да си позволим да обикаляме, защото на тях им е необходим уют.

# 173
  • Мнения: 107
Мартини, пробвайте тогава ресторантите на Марината, конкретно име не се сещам.
Аз бих ти препоръчала точно в историческата част  Simple Smile тези малки уютните, с белите покривки  Simple Smile

Ти сега в Испания ли живееш или в БГ?

# 174
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Нито едното, нито другото  Twisted Evil
В Норегия живеем, но от доста време планираме да се преместим в Испания, че тук не се чувстваме много на място, а не ни се връща и в България. Засега се подготвяме с езика и с финансите, проучваме кое-как и до 2-3 години се надявам да предприемем тази стъпка. Трудно ни е да се решим, защото тук имаме една уреденост и сигурност и с това ново местене ще се хвърлим в дълбокото. Притеснява ме безработицата, защото броени пари бързо се харчат. А и чувам от познати, че при вас нещата с работата са малко сложни - трудно се намира, заплатите малки, договора е лукс, днес си на работа - утре не...
Да, в историческата част атмосферата, вкл. и на ресторантите е невероятна, но не мога да кажа същото за кухнята и обслужването, бяхме в култовото El Pimpi и моята поръчка беше пълен провал, но на ММ пък беше екстра.   

# 175
  • Мнения: 7 325
Ако ти е уредено и спокойно стой си в Норвегия. Съвсем добронамерено го казвам. Нямаш ли търсена професия или уредена работа в Испания, вероятността да преживееш разочарование е голяма.

# 176
  • Мнения: 99
Нито едното, нито другото  Twisted Evil
В Норегия живеем, но от доста време планираме да се преместим в Испания, че тук не се чувстваме много на място, а не ни се връща и в България. Засега се подготвяме с езика и с финансите, проучваме кое-как и до 2-3 години се надявам да предприемем тази стъпка. Трудно ни е да се решим, защото тук имаме една уреденост и сигурност и с това ново местене ще се хвърлим в дълбокото. Притеснява ме безработицата, защото броени пари бързо се харчат. А и чувам от познати, че при вас нещата с работата са малко сложни - трудно се намира, заплатите малки, договора е лукс, днес си на работа - утре не...
Да, в историческата част атмосферата, вкл. и на ресторантите е невероятна, но не мога да кажа същото за кухнята и обслужването, бяхме в култовото El Pimpi и моята поръчка беше пълен провал, но на ММ пък беше екстра.   

Споделям и моето мнение, въпреки че скоро ще стане година, откакто сме в Испания и все още трупам опит и впечатления.

Живяли сме на север. Скандинавието е много по - уредено, особено по отношение на семейства с деца. Образованието, по мое мнение, е също на по - добро ниво. Всъщност, ако изключа испанското лято и морето, и трябва да избирам, бих се ориентирала отново на север  Simple Smile Моят мъж обаче не мисли така  Grinning

# 177
  • София
  • Мнения: 185
Нито едното, нито другото  Twisted Evil
В Норегия живеем, но от доста време планираме да се преместим в Испания, че тук не се чувстваме много на място, а не ни се връща и в България. Засега се подготвяме с езика и с финансите, проучваме кое-как и до 2-3 години се надявам да предприемем тази стъпка. Трудно ни е да се решим, защото тук имаме една уреденост и сигурност и с това ново местене ще се хвърлим в дълбокото. Притеснява ме безработицата, защото броени пари бързо се харчат. А и чувам от познати, че при вас нещата с работата са малко сложни - трудно се намира, заплатите малки, договора е лукс, днес си на работа - утре не...
Да, в историческата част атмосферата, вкл. и на ресторантите е невероятна, но не мога да кажа същото за кухнята и обслужването, бяхме в култовото El Pimpi и моята поръчка беше пълен провал, но на ММ пък беше екстра.   

Споделям и моето мнение, въпреки че скоро ще стане година, откакто сме в Испания и все още трупам опит и впечатления.

Живяли сме на север. Скандинавието е много по - уредено, особено по отношение на семейства с деца. Образованието, по мое мнение, е също на по - добро ниво. Всъщност, ако изключа испанското лято и морето, и трябва да избирам, бих се ориентирала отново на север  Simple Smile Моят мъж обаче не мисли така  Grinning
+1, подкрепям. След 6 месеца в Испания, скоро се връщаме обратно на острова.
Има го спокойствието /ако си подсигурен финансово/, топлото време и морето, но за мен само това са плюсовете. Разочарована съм от образованието, а то ми е от приоритетите.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 931
Докато търсихоще информация попаднах на форум от преди 3 години, в който пише, че ако не се осигуряваш, но докажеш 5200€ в банка и частна мед. застраховка, пак можеш да кандидатстваш за НИЕ.
Знаете ли, дали още е така

# 179
  • Мнения: 597
Aз не съм много наясно с това НИЕ, но ни предстои покупка на апартамент другия месец там и ще го вадим по тоя повод. Брокерката ни записа час от сега.

Общи условия

Активация на акаунт