Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 508
  • 740
  •   1
Отговори
# 105
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Много благодаря отново! bouquet

# 106
  • София
  • Мнения: 18 039
Кармела, надявам се днес да се похвалиш с позитивен отговор!

# 107
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И аз ги мисля бъдещите биолози / биотехнолози... Кармела?
При нас бяха почивни дни, но ако не отговарят, вече може да се обадите по тел.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 654
Чакам девойката да се прибере и да каже дали са й отговорили, до тази сутрин не бяха.
Не знам как работи системата им, дали не трябва пак да пусне писмото  Thinking
Ако не й отговорят днес, сигурно пак ще им пише утре.  Confused

# 109
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Гледайте да ги хванете тази седмица и началото на другата, че 15/16.06 пак са почивни.
В момента пък е ваканцията, в която 100% от хората с деца излизат в отпуска и ходят на почивка, айде, нека са 80%, та офисите са празни... Казвам като вероятно обяснение защо нямате отговор.

Тук е правило задължително да имаш заместник като отсъстваш, но в някои отдели при нас (доста голяма фирма сме), има хора без заместници за по 10 дни... Попринцип за Германия това е нечувано, но явно буквално всички са в отпуска...

# 110
  • София
  • Мнения: 1 654
Девойката е получила отговор, че няма да направят никакви изключения.
А доколкото разбрах от нея, за самото кандидатстване участия в олимпиади и
всякакви изяви уж носят предимство, не се гледа само дипломата  Thinking
Знам, че в момента съм емоционална, но моментната ми реакция е "майната им".
Ще мислим и за други възможности, но Аахен не й хареса, Мюнхен не ни е по джоба,
и изобщо следване в Германия само да е в Германия не знам дали е оправдано.  Thinking
Чудя се и дали има смисъл да кандидатства и ако я поканят за интервю да
им се обади и пак да ги пита в телефонен разговор  Thinking
Отказване от олимпиадата засега не стои като опция, нито тя иска, нито е така просто,
подадени са камари документи на ниво нац. отбор.
Та такива драми у нас  Sad

# 111
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Кармела, съжалявам да го чуя.

Дано си харесате тогава друг университет, който да предлага това, което търсите.
Ако пък в СУ или където в Бг се учи тази специалност има Еразъм или други обменни програми, може така да види Германия и да прецени харесва ли й. Но признаването на изпити, в случай, че реши да остане тук, няма да е лесно, освен ако не е някакъв Duales Studium, какъвто май няма за биологичните науки в Бг, или поне досега не ми е попадал...

Стипендии?

# 112
  • Мнения: 379
Carmela Biscuit, защо не разгледате някъде в Австрия - Виена, Грац... Безплатно е и сигурно има същата специалност някъде. В Дания също, доколкото знам, е безплатно образованието и има много специалности на английски.
Ако много държите на този университет, аз бих изчакала една година. По-добре така, отколкото да учи в СУ (лично мнение) Peace
Успех!

# 113
  • София
  • Мнения: 18 039
Кармела, много ми стана гадно, все си мислех, че ще покажат разбиране. Peace

OK, München не е вариант, Aachen - също. Ами ТУ Берлин, там я има специалността, градът не е толкова скъп като Мюнхен, университетът не е случаен.

http://www.studienberatung.tu-berlin.de/menu/studiengaenge/faech … r/biotechnologie/

# 114
  • София
  • Мнения: 1 654
Ако много държите на този университет, аз бих изчакала една година. По-добре така, отколкото да учи в СУ (лично мнение) Peace

Ето това се чудя - отвсякъде се сблъсквам с противоположни мнения  Thinking
От една страна деца ходят на уроци по две години, за да влязат в "нейната" специалност -
молекулярна биология в СУ. От друга - съвети: където и да е в чужбина, само не СУ  Thinking
Сигурно има аргументи и в двете посоки.
Доколкото знам БФ имат обмен по Еразъм.

Имаме няколко дни да решим ...
Русалчице, възложила съм й да проучи всички биотехнологии отново и
да помисли добре какво иска. Не знам как ще стоят въпросите с общежитията,
подала е молби само в Аахен и Хайделберг.

Просто куриозен малшанс, миналата година не съвпадаха датите.
Благодаря на всички, че се включихте така съпричастни bouquet

# 115
  • София
  • Мнения: 4 246
Carmela Biscuit, дано нещата в крайна сметка не наредят по най-благоприятния за вас начин!
В България се кандидатства с изпити и е обичайно да се ходи на частни уроци за подготовка, в другите държави не е така. Така че според мен точно това не е аргумент в полза на СУ. Peace Дете на колега учи същата специалност  в СУ (не замина за Германия по лични причини, завърши НЕГ/. Споделя, че детето е доволно от обучението, но базата е отчайваща.
Моят съвет е да проучите добре и детайлно, ако не сте го направили вече, какво е обучението тук и в Германия и да решите съобразно приоритетите си. Има вариант дъщеря ти да започне в недолюбвания Аахен, а след това да се премести в Хайделберг. Имайте предвид, че част от приетите отпадат през първите две години.
Успех! Нека да учи където и е най- насърце!

# 116
  • София
  • Мнения: 11 707
Carmela Biscuit много съжалявам да прочета за отрицателния отговор от немска страна.
Има ли вариант да започне в Мюнхен/прочетох,че не го предпочитате по финансови съображения/ и да се прехвърли догодина в Хайделберг?

chrissy и двата дни ли са почивни 15.06 и 16.06?Моят студент твърди,че само 15.06 е почивен.

Последна редакция: ср, 07 юни 2017, 22:06 от Just...a woman

# 117
  • Мнения: 487
Carmela,нека и аз напиша това ,което мисля. Не ,че в България няма добри преподаватели,но наистина базата е отчайваща,а за такава инженерна специалност е необходима база.Биоинженерите изучават не само чисто инженерната част ,но  биохимични и биофизични  процеси,болестите,т.е изучават и медицина и генетика.Мойта дъщеря има приятелче ,което си взема с отлични оценки всички изпити в Медицинска Академия.Разликата в базите е огромна.Само един малък пример - при дъщеря ми всеки си има микроскоп,а в България разполагат с няколко ,,допотопни ‚‘микроскопа от които нищо не се вижда(това са думите на дете-едно от най-добрите студенти по медицина в 1-ви курс).Да не говорим за някакви по-сложни техники или съоръжения.Все пак това е специалност,която използва най-новите технологии за решаване на чисто медицински проблеми.
Ако бях на ваше място ,щях да откажа дъщеря си от олимпиадата,въпреки многото усилия ,които е вложила.Няма гаранция ,че ще се класира добре,а дори и да стане 1-ва ,това за Хайделберг явно не е от такова значение при кандидатстването(поне на този етап).Хайделберг е прекрсен град за деца ,които искат да се занимават с научна дейност.
Не знам защо не ви харесва Аахен.Да ,като град не може да се сравни с Хайделберг,но пък за обучение е прекрасен.В класациите излиза на първо място през последните години в инженерните специалности,а медицината на трето(никого не ангажирам с тези мои констатации,но съм си ги направила в резултат на сравняване на различни критерии в различни класации).Ако не е Хйделберг,на вас ви трябва най-добрия технически университет,в който да се изучава  и медицина на високо ниво.Мисля ,че Аахен отговаря на това.Относно разходите,трябва да разполагате със средства поне за 1-вата година .Разходите са живот не са толкова големи(зависи от детето)От 2-ри курс дъщеря ти може да започне да работи.Трудно ще й бъде ,но явно тя не търси лесното и ще се справи.И аз бях чувала ,че медиците нямали време за работа до 6-ти курс,но се оказва,че доста момчета в 3 и 4-ти курс вече работят .Оcean е права,може да се пробва след първата година да се прехвърли от Аахен в Хайделберг,дори и да се наложи да повтаря годината.
Ако пък решите да останете в България тази година,можете да помислите за кандидатстване в Англия или Америка.В тези две страни вече ще отчетат участието ви в международни олимпиади.В Америка има шанс да спечели пълна стипендия.В Англия ,макар и скъпо обучението,ще теглите заем,както всички останали правят.Момче от класа на дъщеря ми,без никаква възможност за издръжка от страна на родителите , се справя чудесно в Англия.
Мойта студентка е във ваканция тези дни.Утре заминава за 3 дена в Милано на разходка(добре ,че пуснаха нискотарифните полети) .Хубаво е малко да се разтовари ,след непрекъснатото учене през последните месеци.
Мисля,че само в Аахен почиват една седмица,заради църковния празник св. Дух. Във всеки град е различо.

# 118
  • София
  • Мнения: 1 654
Момичета, безкрайно благодаря, много сте ми полезни!  bouquet
Ще й дам да прочете мненията ви и да премисли за Аахен,
както и да проучи възможностите за прехвърляне в Хайделберг
от друг университет в Германия.
Скрит текст:
За олимпиадата - знам, че отстрани звучи несериозно да жертва
кандидатстване заради участие в олимпиада. Но тя е състезател от седми клас,
а международната олимпиада е черешката на тортата за всеки състезател.
Това й е последната година, борила се е за това, като е отделила много време,
още повече, че се е готвила основно сама, в СМГ не се учи биология в 12 клас,
не е профилиращ предмет. И дори не очаква някакви особени
отличия на олимпиадата, точно заради липсващата база не можем да се
мерим с напреднали страни, а половината от точките идват от практически задачи.
Но пък няма гаранция, че от Хайделберг ще я одобрят, а да пропусне олимпиада и
накрая да не я приемат ще е too much.
В СУ я блазни това, че в БФ е като у дома - вече четири години ходи на подготовки и лекции,
познава базата и преподавателите, от понеделник тръгва пак на упражнения като част от подготовката за IBO.
От друга страна, миналата година на IBO във Виетнам видя разликите в практическото обучение. Това беше и аргумент цяла година да планира следване в Германия - трупане на точки с разни обществени активности, гонене на отлична диплома, сертификати и т.н. Не че са й излишни, дори и да си остане у нас Simple Smile


# 119
  • София
  • Мнения: 4 246
Браво на дъщерята ти, Carmela Biscuit!
Където и да учи, сигурна съм, че ще стигне далеч!
vale3000, малко извън темата, но в САЩ изключително рядко /по-скоро няма/ пълни стипендии за постижения. Има унита, които дават отстъпка от таксите без да обследват финансовото състояние на родителите, т.нар. "need blind", но те не са много. Във всички останали гледат доходите. Освен това към интернешънълите са по-стиснати, което е логично. С две думи следване в САЩ в момента става с отлични резултати и едновременно с доста пари. Иначе там е рай за млади учени и ако някой има желание и качества, винаги може да замине да се реализира в избраната наука след завършване на висшето образование. Тази година минахме през процедурата, така че пиша от личен опит. Simple Smile
 

Общи условия

Активация на акаунт