Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 489
  • 740
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 18 034
А сега де? И в трите заявления, в които попълнихме  дипломата му като оценка, в забележи не  хосхшулстарт само, а в  диалогово ориентираната платформа на хохшулстарт (затова стои и онова DoSV в питането ми), сложихме числото 4,5. А унитата бяха различни, та аз поне го приех като унифицирано изискване. Да уточня, че  дипломата му не е 4,5,  но встрани стоеше бутон "И" за информация и според нея  за всяка диплома, придобита извън Германия и немски училища в чужбина (у нас такива са само лайстунг на НЕГ и училището към посолството),  се поставя кодовото 4,5.  А после хохшулстарт  или съответно унито си я обръщат по немската система. 

Аз пък да се похваля с гостенка за 10 дни - малко, но по-добре от нищо. Simple Smile

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 10:38 от пенсионирана русалка

# 211
  • София
  • Мнения: 250
Здравейте, едно питане по дипломата към по-опитните.
Как е преведена при вас на немски "Диплома за средно образование"? Diplom fuer mittlere Bildung ми звучи странно, а според немските сайтове отговаря на 10г обучение. Младежът иска университет, не Hochschule. Знаете ли дали има някакво ограничение?

# 212
  • София
  • Мнения: 1 654
Здравейте  Hug
Ще се радвам ако някой сподели за Манхайм. Дъщеря ми мисли да кандидатства там с немската диплома. През май кандидатства за общежитие, но няма отговор. Обясни ми, че отговорът идвал около 2 месеца след подаването на документите. Може аз да не съм разбрала нещо  newsm78...Бях прочела че кандидатстването с немската диплома давало предимство при одобрението за общежитие.
Ще съм много благодарна на всяка информация!

# 213
  • София
  • Мнения: 18 034
Здравейте  Hug
Ще се радвам ако някой сподели за Манхайм. Дъщеря ми мисли да кандидатства там с немската диплома. През май кандидатства за общежитие, но няма отговор. Обясни ми, че отговорът идвал около 2 месеца след подаването на документите. Може аз да не съм разбрала нещо  newsm78...Бях прочела че кандидатстването с немската диплома давало предимство при одобрението за общежитие.
Ще съм много благодарна на всяка информация!
Liebesbaer, дали има предимство или не, едва ли може да се каже. Но предвид това, че няма да заверявате немската диплома, няма да минавате през апостил, външно и посолство, можете да пуснете документите веднага. Предполагам, че по-рано изпращат  писмата за прием на децата с немски дипломи, понеже при тях обаработваемата докуменатция е по-малко. Ако чете КараК, тя може да каже как е  Hug А за общежитията - зависи, схемата по места е различна, трябва да  каже някой  конкретно с дете в Манхайм как е. Понеже има разни опции иначе:
-подадено заявление в портал по-назад във времето (както твоята девойка е направила вече) и очаквана евентуална оферта за стая чак след препращане  на  полученото онлайн или по пощата писмо за прием  на мейла на Studentenwerk
-подадено заявление в портал по-назад във времето (както твоята девойка е направила вече)  и възможна оферта, предхождаща приема (дали не беше така в Аахен примерно, това могат да кажат  Валето и Ясмина)
- никакаво подаване електронно, като в Берлин май, преди получаване на Zulassungsbescheid-a. Тепърва след това се кандидатства за стая..

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 22:04 от пенсионирана русалка

# 214
  • Мнения: 943
Здравейте, едно питане по дипломата към по-опитните.
Как е преведена при вас на немски "Диплома за средно образование"? Diplom fuer mittlere Bildung ми звучи странно, а според немските сайтове отговаря на 10г обучение. Младежът иска университет, не Hochschule. Знаете ли дали има някакво ограничение?

Здравейте, без претенции за компетентност да ви успокоя, че подобно понятие съществува като обяснение на термина "dipploma za sredno obrazowanie" ето тук: http://anabin.kmk.org/no_cache/filter/schulabschluesse-mit-hochs … tml#land_gewaehlt
Това е сайт, към който някои университетски портали препращат за проверка за валидността на нашите дипломи в Германия.

Русалка, разбрах. И ние сметнахме, че е унифицирано и писахме преобразувана оценка. В един от университетските портали се даваше пример да се напише оценка с единица и един знак след десетичната запетая. Имаше изключение само за тези, които все още не са получили дипломите си. В този случай се пише 9,9. А вие сте имали друг вариант за изписване. А сега де?!
Ако разберете нещо, споделете моля.

# 215
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Здравейте, едно питане по дипломата към по-опитните.
Как е преведена при вас на немски "Диплома за средно образование"? Diplom fuer mittlere Bildung ми звучи странно, а според немските сайтове отговаря на 10г обучение. Младежът иска университет, не Hochschule. Знаете ли дали има някакво ограничение?
Diplom über Oberschulblidung - така е преведена дипломата на дъщеря ми, а и аз самата съм заклет преводач с немски и ползвам този термин.

# 216
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: Did Simple Smile
Diplom über Oberschulblidung - така е преведена дипломата на дъщеря ми, а и аз самата съм заклет преводач с немски и ползвам този термин.

Благодаря! Явно ще превеждаме и легализираме наново  #2gunfire
Моля, препоръчайте читава преводаческа агенция в София.

# 217
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Моята си я превеждах като Diplom нещо си obere Schulreife. Не са ми искали заклет превод, а някакъв и не са ме питали що за животно е товаobere Schulreife, т.е. явно им е бил ясен преводът... Терминът, доколкото знам, си се ползва и тук.

# 218
  • София
  • Мнения: 217
Здравейте  Hug
Ще се радвам ако някой сподели за Манхайм. Дъщеря ми мисли да кандидатства там с немската диплома. През май кандидатства за общежитие, но няма отговор. Обясни ми, че отговорът идвал около 2 месеца след подаването на документите. Може аз да не съм разбрала нещо  newsm78...Бях прочела че кандидатстването с немската диплома давало предимство при одобрението за общежитие.
Ще съм много благодарна на всяка информация!
Синът ми кандидатства с немската диплома, което стана изключително лесно за Берлин, всичко попълни он-лайн, дори не изпраща по пощата. Навсякъде е различно, трябва да се четат изискванията им.
Но понеже специалността му беше с ограничен прием, трябваше да изчака класирането и доколкото си спомням това стана чак към 15 август. В Берлин може да се кандидатства за общежитие само след като си приет.
Ако вашата специалност е със свободен прием, по-рано ще ви отговорят, защото по-рано ще си изпратите документите.
Кандидатстването с немска диплома не дава никакво предимство за общежитие.
Предимство е да осъществи личен контакт, било с мейл или обаждане.
При нас стана с обаждане и питане дали случайно не се освобождава стая - каквато и да е, дори и необзаведена. Нямахме време за писма, а в много случаи те дори не отговарят.
Дори за по-ранна дата от началната ако ги попитате /доколкото знам в Манхайм започват на 01.09./ ще бъде предимство, защото няма да има толкова много желаещи. Примерно ако ги попита за 01.08. е добре да се обади към 15.07. тогава ги уведомяват горе-долу напускащите от тази дата.
 
   Русалка, честита ти гостенка!  Heart Eyes
   Нашият гостенин беше тук преди месец, за една седмица. После ние си направихме почивка в Берлин. Там е рай за обиколки с колела, за нас това е супер!

    Успех на всички кандидатстващи с изпращането на документите и след това с прием на най-желаните места!
    Успех и на студентите на предстоящата сесия!

# 219
  • София
  • Мнения: 18 034
Цитат
Deine Online-Bewerbung nehmen wir zu jeder Zeit an. Geben Sie nur den tatsächlich gewünschten Einzugstermin an und beachten Sie die Fristen. Bewerbungen sind sechs Monate im Voraus möglich.
Deine Online-Bewerbung ist unverbindlich.
Deinen Zulassungsbescheid kannst du nachreichen.
Wir freuen uns über deine Wünsche zum Mietobjekt und berücksichtigen diese nach Möglichkeit. Habe bitte Verständnis, dass dies nicht immer möglich ist.
Nimmst du ein von uns gemachtes Mietangebot nicht an, erlischt deine Online-Bewerbung automatisch. Eine neue Online-Bewerbung ist aber möglich.
Aufgrund der hohen Nachfrage können wir leider nicht jedem Studierenden eine Unterkunft anbieten. Wenn wir dir kein Angebot machen können, informieren wir dich spätestens eine Woche nach dem gewünschten Einzugstermin über deine Online-Bewerbung und weitere Möglichkeiten.
leibesbaer, горното е цитат от страницата на  Щудентенверк в Манхайм.  Изреченията са  дежурните за много от случаите из Германия, накратко:
- Спазвайте сроковете, уточнете желаната дата за нанасяне, можете да пуснете онлайн завлението до 6 месеца по-рано.
- заявлението Ви не е обвързващо.
- писмото от унито, че сте приет, можете да изпратите допълнително.
- ще се опитаме да се  съобразим с желанията Ви, но проявете разбиране, че това не винаги е възможно.
- ако не приемете отправена Ви оферта, кандидатурата Ви автоматично отпада. Но можете да пуснете ново заявление..
- горните ги маркирах като смисъл, но ето това последното изречение си струва според мен да се  преведе цялото.  Заради голямото търсене  не сме за жалост в сътояние да предложим подслон на всеки студент. Ако не можем да Ви отправим оферта, най-късно до една седмица след  упоменатата от Вас дата за  нанасяне ще Ви информираме за  статуса на заявката Ви и за  други възможности за настаняване.

Ако примерно е отметнала в заявлението дата за нанасяне 1 октомври 2017, те са си в правото да я информират за невъможността за  получаване на стая  до 8 октомври.

КараК, мерси Simple Smile Значи сте си прекарали хубаво -първо тук, после и там. Поздрави на младежа!

Последна редакция: нд, 25 юни 2017, 02:52 от пенсионирана русалка

# 220
  • София
  • Мнения: 1 654
leibesbaer, горното е цитат от страницата на  Щудентенверк в Манхайм.  Изреченията са  дежурните за много от случаите из Германия, накратко:
- Спазвайте сроковете, уточнете желаната дата за нанасяне, можете да пуснете онлайн завлението до 6 месеца по-рано.
- заявлението Ви не е обвързващо.
- писмото от унито, че сте приет, можете да изпратите допълнително.
- ще се опитаме да се  съобразим с желанията Ви, но проявете разбиране, че това не винаги е възможно.
- ако не приемете отправена Ви оферта, кандидатурата Ви автоматично отпада. Но можете да пуснете ново заявление..
- горните ги маркирах като смисъл, но ето това последното изречение си струва според мен да се  преведе цялото.  Заради голямото търсене  не сме за жалост в сътояние да предложим подслон на всеки студент. Ако не можем да Ви отправим оферта, най-късно до една седмица след  упоменатата от Вас дата за  нанасяне ще Ви информираме за  статуса на заявката Ви и за  други възможности за настаняване.

Ако примерно е отметнала в заявлението дата за нанасяне 1 октомври 2017, те са си в правото да я информират за невъможността за  получаване на стая  до 8 октомври.
Русалке, КараК, сърдечно благодаря!
Във FAC4UNI прочетох че при кандидатстване с немската диплома също се изисква заверка в посолството, която е безплатна при представяне на осъществен контакт с унито.
Русалке, като дата за настаняване писа 1.09, но ще последвам съвета на КараК  да звъннем към 15.07.
Стискайте ни палци за Манхайм! Поне изпита за същата специалност във Виена е през септември и до тогава ще имаме отговор дали е приета в Манхайм.

# 221
  • София
  • Мнения: 217
 Русалке, благодаря!  Heart Eyes

Liebesbaer, като се обадите ги попитайте за по-рано освобождаващи се стаи, защото почти всички са посочили 01.09. За по-ранна дата ще имате по- голям шанс. Поне в Берлин имаше ефект, каква е системата в Манхайм - не зная.
А копията на немската диплома също се заверяват в посолството.

# 222
  • София
  • Мнения: 18 034
Русалке, благодаря!  Heart Eyes

Liebesbaer, като се обадите ги попитайте за по-рано освобождаващи се стаи, защото почти всички са посочили 01.09. За по-ранна дата ще имате по- голям шанс. Поне в Берлин имаше ефект, каква е системата в Манхайм - не зная.
А копията на немската диплома също се заверяват в посолството.
Чудесно е, че се включи за посолството Peace. И пак се спестява време, дори и с тази заверка, понеже за нея е нужна една сутрин. И ако човек  е готов с документацията си, на момента след заверката може да я пусне в  офиса на ТНТ наблизо. Ние точно това направихме  Simple Smile

Между другото, ако има хора, децата на които още не са си взели дипломите и ще бъдат на страхотен педал, да кажа, че на обсъждания от мен младеж на дипломата му беше сложен апостил, беше преведена и заверена във Външно министерство от преводаческата агенция в рамките на  само 3 работни дни. Или не съм знаела и си е имало и преди две години, или е новост експресната почръчка на апостила, а оттам и бързото приключване с останалото. 3 дни -> 120 лева за всичко до етап посолство.

Последна редакция: нд, 25 юни 2017, 16:55 от пенсионирана русалка

# 223
  • Мнения: 943
Ние също изпробвахме експресните поръчки за апостили, преводи, заверки. Дадохме нотариално завереното копие на фирмата в понеделник, а в петък беше при нас обработено. От Варна сме.
А някой дали вече е минал през посолство? До колко копия заверяват безплатно?

# 224
  • Варна
  • Мнения: 3 245
mutafova78 Ние заверявахме две копия, като представихме кореспонденция с два университета. Чела съм във фейсбук, че до 5 било безплатно. На вас колко копия ви трябват?

Общи условия

Активация на акаунт