Колко пари месечно давате за храна?

  • 169 007
  • 2 293
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 8 694
Като бях дете , а после като ученичка, нямахме много възможности. Продуктите идваха главно от село-зеленчуци, зимнина, месо. Тук купувахме пакетираните провизии, евентуално риба. Готвеха се големи количества, за да стигнат за няколко дни, но повечето пъти безмесно. Баща ми, както писах нагоре не е месар, яде малки порции и ако сме нямали е симпвал месото на нас, той е ял зеленчуците. Не сме мизерствали, всъщност, но сме нямали възможност за всекидневно хубаво месо, риби.
Разни джънкове не се купуваха, храна отвън никога не се взимаше, освен след завършването ми, когато вече работехме със сестра ми и можеше да си позволим готова храна отвън. Сега катос е замисля сме се хранели доста здравословно явно, с био от село  Joy   
Затова и фризера винаги беше пълен, майка ми беше факир на готвенето на няколко манджи от 1 пиле.Тя е готвач, та доста добре преценява количества, порции.
От нея съм свикнала винаги да си заделям. Не, че съм скръндзава, но от 1 пиле няма да направя 1 манджа никога  Crossing Arms  освен ако няма да имаме гости.  Дори мъничко бяло месо да си заделя-мушкам във фризера и правя супичка за детето. Ако ми остане тиквичка-пак във фризера.Така си правя пликчета с миксове за супа, за манджа от излишности и ако ми се наложи винаги имам какво да скалъпя  за детето или 2 порции.
В никакъв случай не се хваля или нещо такова, че минаваме с по-малко пари.Смятам, че други хора се хранят по-добре от нас, по разпределено и с добри порции. Ние ядем по-голяма порция 1 път дневно и то вечер, което не е много полезно.

# 196
  • Мнения: 1 945


Свекитата гледат на есен за нас - по 40 пилета, колим октомври и замразяваме.. Стигат ни до към февруари-март...  

Shocked 40, пилета . Леле, представих си как ги колите, махате перушината и замразявате ..

# 197
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ядете от ферми, ползвате зехтини и други масла за много пари, а повечето сте в най-мръсния град. Смешно противоречие.
Нищо смешно не виждам аз. Че е мръсна София, мръсна е, спор няма. Но като съм родена тук, работата ми е тук (а е такава работа, която не мога да работя никъде другаде в България, а си я обичам и не искам да я сменям), за образованието на децата е по-добре и изобщо целият ни живот е тук... няма как да идем другаде. Но това, че въздухът е мръсен, не означава че трябва да се тъпчеш с боклуци. Няма как да не дишаме, но можем да контролираме какво ядем. Поне, което може да се избегне от вредностите е добре да се избегне.

# 198
  • София
  • Мнения: 8 694
Ние така едно лято 7 патици и 12 пилета...беше голям зор и повече няма д аси го причиним..представям си пък 40 пилета.

# 199
  • Мнения: 10 631


Свекитата гледат на есен за нас - по 40 пилета, колим октомври и замразяваме.. Стигат ни до към февруари-март...  

Shocked 40, пилета . Леле, представих си как ги колите, махате перушината и замразявате ..
мхм собственоръчно ги изкормвам повечето, баба свеки и тя помага. Кеф ми е - исках да съм хирург като малка, но практически прецених да не съм като пораснах...
Скубането даже и сина ми помага, забавно му е. После ММ ги пърли...
Половината замразяваме цели, половината на порции..

Мале ако ме четат вегета сигурно са ме анатемосали няколко пъти  Shocked

# 200
  • Мнения: 18 626
Дезидерия, като спомена патица се сетих, че като готвя патица отделям мазнината и я събирам в един буркан, който държа във фризера. Като готвя я използвам вместо друга мазнина. Кисело зеле с патешка мас е много вкусно нещо. Blush Кисело зеле ни дават, но не мисля, че е кой знае каква дотация. Laughing

# 201
  • Мнения: 1 945


Свекитата гледат на есен за нас - по 40 пилета, колим октомври и замразяваме.. Стигат ни до към февруари-март...  

Shocked 40, пилета . Леле, представих си как ги колите, махате перушината и замразявате ..
мхм собственоръчно ги изкормвам повечето, баба свеки и тя помага. Кеф ми е - исках да съм хирург като малка, но практически прецених да не съм като пораснах...
Скубането даже и сина ми помага, забавно му е. После ММ ги пърли...
Половината замразяваме цели, половината на порции..

Мале ако ме четат вегета сигурно са ме анатемосали няколко пъти  Shocked
Браво Пухи ! Силна, мъжка жена си . Гладна няма да останеш.

# 202
  • Мнения: 4 087
Дядо ми до скоро беше на село и естествено се гледаха разни животни. За 2 семейства, на пролет се купуваха поне 40 пилета, 20тина зайци и преди и прасета, отделно храната...от тея бройки остават да кажем 2/3. Кое се изгуби, кое се гътне....... И пак не ни стига месо и се е налагало да купуваме. Имаме познат отглежда прасета, сега съм се замислила да му платя едно прасе, но трябва да му купувам и храна, после и за транжиране.......пък и фризер трябва да взема. Дядо ми вече се прибра в града, имам опция една баба да и купя пилци да ми ги варди и колкото оцелеят, от нея купувам яйца......30 повече или по-малко, после ще и дам и някой лев да ги изколи и изчисти  Crazy Crazy ......за прасето трябва сега да решавам и се чудя, определено ще излезе по-скъпо, ама по-добре от това купено в магазина. От най-добрата верига месарници в Бургас купувам и пак знам от първа ръка, че го обработват химически месото, за да издържа.....еми по-добре фризерчето, ама трябва да си купя фризер гардероб  ooooh! ooooh!

Майка ми е спедитор в голяма фирма за млечни продукти. От 7лв е сирене с почти 100 процента съдържание на сухо мляко и много малко прясно....отделно и палмовата мазнина, та цената си има значение, колкото и да не ни се иска.

# 203
  • София
  • Мнения: 8 694
Да, ние също заделихме маста, на мен ми е много вкусна. тези 7 патици и 12 пилета си разделихме моето и семейството на сестра ми. Някои патици майка ми ги запържи на парчета и в буркани. Другите си бяха замразени.Много обичам, мъжът ми повече се музи на домашни пилета и патици, миришели му.
Зеле не яде той, та рядко успявам да пробутам само салата зеле и моркови. 
Аз съм хранена като дете с по-селски манджи, много зеленчуци и миризливи пилета, кози сирена и подобни и обичам. Мъжът ми не е ял, та не е свикнал и го щадя  Laughing

# 204
  • Мнения: 10 631
Ей като казахте патици.. кисело зеле.. Имам 10 буркана такваз манджа от свеки. НИКОЙ не го пипа туй чудо вкъщи - само аз, ама 1-2 пъти годишно..
Ако някой му се хапва пращам  Mr. Green

# 205
  • Мнения: 4 087
Козе сиренето и млякото е деликатес  Laughing Laughing та си била хранена деликатесно  Wink еххх, не беше лошо едно време, иска ми се и сега да мога да осигуря такава храна на дъщеря ми, но все по-трудно ще е......

# 206
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
та цената си има значение, колкото и да не ни се иска.
Има до толкова, до колкото най-евтиното със сигурност не е качествено. За съжаление обаче няма гаранция, че скъпото е качествено. Попадала съм на скъпо сирене, което ми се разпада и разтваря като го сложа във вода.  ooooh!

# 207
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Не съм смятала.
Но от магазина пазаруваме само някои неща, които ни излизат около 200лв. на месец - за олио, зехтин, маслини, захар и подобни, брашното го вземаме от мелница в чувал по 45ст. кг. Но всичко се купува в големи количества и на хубава промоция - олиото със стековете и т.н. Затова ми е трудно да го разбия по месеци. Но със сигурност ще излезе една доста по-малка сметка. /живеем в къща и има къде да съхраняваме, но има смисъл да вземеш нещо със 35% по-евтино в голямо количество/.
Месото също се купува домашно в големи количества или колим и по фризерите. Зеленчуците ми също са във фризери, ние си ги произвеждаме, замразявам и някои плодове за дъщеря ми. Правя и буркани дооста.
Сега мислим да вземем кокошки или патки да гледаме и това ще ни е в плюс. Яйца и мляко - домашни. Квася мляко, правя кашкавал, масло и извара. В магазина се купуват общо взето само глезотии и неща, които не можем да си набавим от нас и от близки - риба, разни сирена и др.
С тази домашна храна нещо не ни понасят заведенията - свикнали сме с истинския вкус, но понякога правим компромис и излизаме, но си излиза доста скъпо на фона на това, което имаме у дома за без пари.
А на домашните пилета отделям мазнината в торбички и ползвам за бульон при готвене.
И аз, покрай мъжа ми, се научих да изкормвам пилета, не е трудно.
А прасета гледа един познат и ни продава като имаме нужда по колкото искаме /по 6лв. кг./.
На село се продава биволско мляко по 2лв. и бих могла да правя сирене от него, ама много ще ни дойде  ooooh!

# 208
  • Мнения: 4 087
та цената си има значение, колкото и да не ни се иска.
Има до толкова, до колкото най-евтиното със сигурност не е качествено. За съжаление обаче няма гаранция, че скъпото е качествено. Попадала съм на скъпо сирене, което ми се разпада и разтваря като го сложа във вода.  ooooh!

Това, че се разпада , нищо не значи, не е узряло добре. Домашно сирене ми е ставало на кисело мляко буквално, ако го сложа във вода......от 100 процента мляко, не е било стегнало добре

# 209
  • Мнения: 1 776
Нашето меню за тази седмица е такова
Понеделник-кюфтета+зелена салата с авокадо
Вторник- риба+салата
Сряда-  пици от патладжан
Четвъртък-  свински пържоли+витаминна салата(т.е. цвекло, моркови, ряпа)
Петък-печени чушки+омлети(за мен с коприва)
Събота-  пилешки дробчета+зелена салата
Неделя- пуешки бутчета+салата капрезе
Понеделник-телешка супа
 


Много са ми интересни такива теми за семеен бюджет...
Това с менюто е много полезно, за другата седмица ще си направя и аз и ще  пазарувам стриктно по списък bouquet

Ние сме двама възрастни с дете на 5 и забелязвам че когато пазарувам събота или неделя сметката ми излиза доста по добре отколкото да пазарувам ден за ден, например тази седмица за храна сме дали около 100лв, като сме купували месо, риба,сладки неща, ядки, млека, прясна салата, общо взето всичко необходимо за седмицата, а иначе ако минавам всеки ден през магазина стигам и 200 лв за седмица. Накрая на месеца ще ударя чертата да видим колко е крайната сума.

Общи условия

Активация на акаунт