Истанбул [тема 41]

  • 91 585
  • 755
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 6 031
И аз съм учудена от опашките, на които е попаднала Неолита.
През април имаше по пет човека пред входовете.
Явно лятото туристите са повече.

Кападокия сигурно е прекрасна без тълпите туристи.

# 181
  • Венера
  • Мнения: 858
А, да, за Селимпаша... Чефи-то, намира се между Истанбул и Силиври. Вижда се от магистралата като пътуваш към Истанбул. Малък град с голяма вилна зона край Мраморно море. Най-забележителното в него е, че там е родена и отраснала Света Петка. Много приятно място с чисти плажове.
Колкото до Св. София в нея съм влизала тамън 3 пъти, но исках да отидем заради майка ми, но както каза тя нека да имаме и за другите идвания. Галата също остана за тогава, на Сапфир мама отказа да се качва, след вече две ходения за по месец в Щатите каза, че грам не и е интересно да се катери по небостъргачи.
Имаше много туристи през цялата седмица, преди преобладаваха руснаците, сега пак не липсват, но преобладават нинджите. Прителят ми говори с един от серивтьорите в Ашкк Кафе и той каза, че от известно време е пълно с туристи от Дубай, Кувейт и Катар. Спомена и за причината, защо има толкова туристи от тези страни, но няма да влизам в политически полемики. Иначе станах пряк свидетел, на сцента от втората част на Секса и града и наблюдавах с интерес как арабка хапва пържени картофи, обута с обувки Christian Louboutin и чанта Gucci, но разбира се, цялата покрита.

# 182
  • София
  • Мнения: 1 845
Ние бяхме по средата.... имам предвид навалиците в Истанбул. Нито беше празно както при Мимии през април, нито беше пренаселено и с огромни опашки както при Неолита през юли.
Всъщност нашето пътуване беше през юни.
Досега не бях посещавал Истанбул през този месец, но определено много ми хареса. Времето просто е идеално за обиколки на града.
Нито е много горещо, нито пък е студено. Никога няма да забравя как една година през май бяхме брали такъв студ все едно бе покрай Нова година.
Истанбул през юни си е все така чаровен и гостоприемен. Не сме обръщали внимание дали жените по улиците са с наметала или не. Дали са се увеличили гостите от Ориента за сметка на гостите от Европа.
Всъщност разнообразието на раси, религии и народи за мен е чара на този град. И екзотиката му, която толкова много ни привлича.
Няма да разказвам какво сме гледали за тези 4 дни на отиване и един ден на връщане / преди и след полетите ни до Анталия/ , защото за тези места е писано стотици пъти в темата и едва ли мога да добавя нещо ново за местата, които посетихме.
Само ще ги маркирам, те са толкова популярни и известни,че....  а щях да забравя. За разлика от Неолита имахме късмет и за музейните карти, които си купихме от касите на Топ капъ. Нямаше опашки, макар да имаше няколко групи с екскурзоводи, с които постоянно се надпреварвахме. Имахме късмет и със Света София, в която успяхме спокойно да влезем, макар да бе доста пълно в нея. Бе неделен ден и може би затова имаше много хора. Йеребетан сарнъджъ, площад Баязит, джамията Сюлеймание, която ми е любимата в Истанбул, може би заради многото история свързана с нея, мавзолея на Синан, Гюлхане парк, Галата, Юскадар, Кадикьой, трамвайната разходка из Мода и разходката с автобус от Къдикьой до Юскадар, разходка по крайбрежната до кафето с възглавничките и Къз кулеси, ферибота от Юскадар до Еюп и качването с фуникуляра до Пиер Лоти, Миниатюрк и Таксим. Май с това се изчерпва четиридневния ни престой в Истанбул.
Разбира се не препуснахме и Капалъ чарши, улицата с гащите Joy и Египетския пазар.
Всъщност като пристигнахме в Истанбул на 9 юни сутринта валеше такъв силен дъжд, че стоте метра от Сиркеджи до хотела ни минахме почти на бегом с облечени дъждобрани и пак бяхме мокри като кокошки.
Затова и първо решихме да обиколим Капалъ чарши. добре че дъжда спря някъде към обед, защото портфейла ми беше вече добре изтънял Joy Имах да изпълнявам няколко обещания, събрали се за двете години, в които не можахме да отидем до там Grinning
Да не пропусна и това, че след поредното ни ходене в Истанбул най-накрая реших да направим в прекрасното слънчево време панорамна обиколка на града с Биг буса. И по-точно от отворения втори етаж на автобуса, откъдето можехме да правим прекрасни панорамни снимки на красотите на града.
Освен за Биг буса, не знам дали някой друг от тук пишещите го е ползвал  искам да разкажа по-подробно и за пътуването ни до и от Истанбул с влака.
Досега винаги сме пътували до Истанбул с автобус. Първият път с група и след това винаги самостоятелно с нощния автобус на Метро.
Нямахме нито веднъж късмета на Мимии да попаднем на евтини самолетни билети, но пък сега успях да открия най-добрия вариант за пътуване до там след полета.
Пътувахме с влака София Истанбул.
Той тръгва от Централна гара София в 21 часа и пристига в Истанбул в 7 сутринта.
Влакът е смесен, с български и турски вагони. Има обикновени купета и спални вагони. Българските спални вагони са с 4 и 6 легла в купе, а двата турски вагони са с по две места в купе.
Нищо не мога да кажа за българските вагони, но турските определено са просто чудесни.
Цената им не е много по-висока от на другите. Два билета струват 130 лв. т.е. по 65 лв. билета, а в българските купета цената мисля, че беше по 55.
Ако на някой не му се дават 10 лв. в повече може да си вземе и за четворно купе билет и да се надява да няма други хора в купето, за да може да спи спокойно.
Предимствата на влака пред автобуса са огромни.
Купето е широко. В него има две меки широки кресла в посока на движението, които се обръщат и стават на долното легло, а горното е повдигнато и си го сваляш. Има и дървена стълбичка за него. В купето има маса, закачалка, хладилник, мивка. Работещ климатик с регулиране от купето на температурата, нощни лампи за всяко легло за спокойно четене, щори на прозорците, заключващо се купе. Ето и малко снимки.








В цената на билета влиза пакетирано и чисто спално бельо / беше безупречно бяло/ хавлия, бутилка минерална вода, пакет бисквити, още някакво лакомство, сапун, чехли.
Всичко това Ви го раздава стюарда в началото на пътуването.Може да си вземе човек храна и напитки и да си пътува изключително комфортно. И най-важното, досега при всяко пътуване с автобуса на сутринта пристигах в Истанбул схванат и разбит от умора от седенето в автобуса, а сега в 7 часа слязохме отспали и бодри.
Другото голямо предимство на влака е минаването на границата. Той спира на българската граница. Граничарите се качват, на отиване ни погледнаха само паспортите и нищо не казаха. на връщане ни помолиха да отметнем завивките на леглото и погледнаха под долно легло, да не би да има скрит някой бежанец и толкова. нито багаж са проверявали, нито са ни карали да слизаме. На капъ куле слизаш само с паспорта от влака, отиваш на гишето на пункта, слагат ти печат в паспорта и толкова. Няма сваляне на багаж, ровене на чанти. На отиване от безмитния купихме два стека цигари /жена ми пуши/. Имаш право да внесеш само две кутии, но никой не ни е гледал. На връщане взехме още два. Имаше някои, които купиха разрешените 14 стека / сигурно за търговия, цената им на безмитния е двойно по-ниска/.
Като ти сложат печата в паспорта се качваш на влака и отново лягаш да спиш. По някое време минаха и турските митничари, но само им отворихме вратата на купето, погледнаха ни и пожелаха приятно пътуване.
Сутринта стюардът на вагона ни събуди към 7 часа и след малко пристигнахме на гара Халкали. От там има осигурен безплатен автобусен шатъл до гара Сиркеджи. Бяхме около 30 човека, така че автобуса беше един. Може би съобразяват бройката автобуси според пътниците във влака. в 8,30 бяхме вече на гара Сиркеджи, а в 9 се бяхме настанили в хотела.
Горещо препоръчвам пътуването с влака. Изключително удобно и леко, и пристигаш в Истанбул отпочинал. Обратния влак тръгва в 22,40часа от гара Халкали. Билети си купихме от касите на гара Сиркеджи. Отново на същата цена- 260 лири за два билета. В 21,30 от градинката зад гарата тръгва безплатния автобус шатъл до Халкали. На гарата можете да си оставите и багажа, ако пристигнете по-рано като нас и искате да се разхождате из града. Но гледайте към 21,10 да сте вече до автобуса. Той отново бе само един и бе пълен. В 22,30 бяхме на гарата и след десетина минути влакът тръгна. В София трябваше да пристигнем в 8,45, но пристигнахме в 10часа. Така че успяхме да се наспим  чак до 9 часа Grinning.
Препоръчвам и хотела ни, който е на около 150-200 метра от Сиркеджи. Казва се Flawer Palace Hotel.
Резервирах го директно пред сайта на хотела.
http://www.flowerpalacehotel.com/
4 нощувки с включени закуски за двама души- 190 лв.
Прекрасен хотел- изключително чисти и добре обзаведени стаи, богата закуска на открита тераса с панорамен изглед към Босфора, на супер място.





 Между гара Сиркеджи и парка Гюлхане. Близо до абсолютно всичко. За 4 дни на трамвай се качихме само веднъж, а на метрото, за да отидем до Кадикьой.
А не сме от най-големите любители на пешеходните обиколки.
Биг буса сме ползвали в много градове. И в Европа / в Монако, Кан, Лондон, Барселона/ и в Азия / Дубай, Абу Даби, Сингапур/. И винаги сме били доволни от обиколката. Не се разочаровахме и от Истанбул, въпреки, че се притеснявахме от задръствания, за наш късмет в такива не попаднахме.
Билетите ги купих предварително онлайн от Виатор. За 72 часа струваше по 33 долара на човек. Ако ги купувате на място за 24 часа са 33 евро, а за 72 струват по 40.
Тоест ако се качите за пръв път в петък следобед 15 часа, за последно можете да се возите с него в понеделник в 15 часа. Има две линии. Червена и синя. Като на всяка линия има над 10 спирки до забележителностите. Може да се качвате и слизате колкото пъти искате.
Вторият етаж е отворен и панорамата е изключителна. Нищо не Ви пречи, за да направите най-хубавите снимки на града отвисоко.
Много пъти досега бях минавал по моста над Босфора, но този път от втория етаж усещането беше съвсем различно....
В цената на билета има и няколко бонуса. Намаления на билети за музеи и безплатни билети за Миниатюрк.
Не бяхме ходили в Миниатюрк и той се оказа май единственото ни разочарование от Истанбул.
В края на миналата година при пътуването ни в Япония посетихме най-големия подобен парк в света на миниатюри и модели на сгради. В едно малко градче до град Никко се намира TOBU WORLD SQUARE.
Всички модели на сгради / 102 броя, не липсва нито една световна забележителност, включително и кулите близнаци в Ню Йорк/ и забележителности в парка са в мащаб 1:25 и можеш да добиеш съвсем реална представа за големината им, съпоставяйки ги една до друга.
https://www.tobuws.co.jp/en/
Затова и в Миниатюрк където няма никакъв мащаб нещата ни изглеждаха леко наивистични и не добре изглеждащи. Не можеш да разбереш реалният размер на забележителностите по никакъв начин, ако не си ги виждал в реалността.
Най-хубавия ни ден в Истанбул бе денят, в който бяхме в азиатската част.
Бе неделя и затова кафенетата и улиците бяха пълни с разхождащи се в почивния ден млади хора и семейства, но въпреки това успяхме да си намерим места в кафето с възглавничките и да се любуваме на един от символите на града- девичата кула.
Спирам до тук, че разказът ми стана прекалено дълъг, а за финал един изглед от любимия ни град





# 183
  • Мнения: 6 031
Роже, благодаря ти за разказа!  Hug
Особено за частта с влака.

# 184
# 185
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 606
Роже прекрасен разказ  Heart Eyes Благодаря ти  thumbsup
Не е дълъг разказа,напротив,можеше и още...Информацията за влака наистина беше много полезна,а и снимките..страхотни...колко е чистичко и уютно само...за разлика от мизерията в нашите влакове  Embarassed

# 186
  • Мнения: 434
Ех, че хубави разкази Nature Sunny

# 187
  • София
  • Мнения: 13 174
Благодаря за прекрасни разкази!  bouquet

Роже, колко време преди пътуването купихте билетите? За обратната посока ме интересува повече, защото когато пътуваме с кола, стоим колкото дни ни е приятно, а не сме обвързани с точна дата.

# 188
  • София
  • Мнения: 1 845
Таня, в деня на пътуването ги купихме.
Тъй като полета ни от Анталия пристигаше по разписание на Сабиха Гьокчен в 17,30 се притеснявах, че ако случайно има закъснение може да не успеем да се придвижим до 21 часа до Сиркеджи.
Трябваше да пътуваме с шатъла на Хавабус до Кадикьой и оттам с метрото или ферибота до Сиркеджи.  Пристигнахме обаче много бързо. В 19 часа вече бяхме на Сиркеджи и си купихме билетите от касата на гарата.  Simple Smile
В целия влак едва ли имаше повече от 50 човека. Поне толкова бяха в автобуса, може да е имало и някои, които не са ползвали шатъла до Халкали...

# 189
  • София
  • Мнения: 13 174
Таня, в деня на пътуването ги купихме.
Тъй като полета ни от Анталия пристигаше по разписание на Сабиха Гьокчен в 17,30 се притеснявах, че ако случайно има закъснение може да не успеем да се придвижим до 21 часа до Сиркеджи.
Трябваше да пътуваме с шатъла на Хавабус до Кадикьой и оттам с метрото или ферибота до Сиркеджи.  Пристигнахме обаче много бързо. В 19 часа вече бяхме на Сиркеджи и си купихме билетите от касата на гарата.  Simple Smile
В целия влак едва ли имаше повече от 50 човека. Поне толкова бяха в автобуса, може да е имало и някои, които не са ползвали шатъла до Халкали...

Благодаря!  Hug

# 190
# 191
  • Мнения: 1 221
Момичета, някъде беше писано за нова линия на ферибота от Еминьоню до Саръейр. Можете ли да ми дадете повече информация за разписанието и дали все още функционира линията?

# 192
  • България, София
  • Мнения: 1 758
Благодаря за прекрасните разкази и снимки Heart Eyes

Идеята за ходене с влак много ми допадна Blush

# 193
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 606
Нося една прекрасна(поне за мен) новина. Почти през час ще има корабче от Еминьоню до Саръйер, като за сега тези курсове ще са само за през лятото, но ако има много хора, които ги използват, ще ги направят и зимата. Този курс ще се движи само в европейската част. Ето разписание

Момичета, някъде беше писано за нова линия на ферибота от Еминьоню до Саръейр. Можете ли да ми дадете повече информация за разписанието и дали все още функционира линията?

Дунди86,ето го разписанието   Party

# 194
  • Мнения: 1 221
Сърдечно благодаря!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт